ebook Apolonia
3.7 / 5.00 (liczba ocen: 86)

Apolonia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.70
Audiobook - najniższa cena: 26.49
25.53 złpremium: 15.32 zł Lub 15.32 zł
23.92 zł Lub 21.53 zł
25.42 zł 10 zł na konto
25.53 zł Lub 22.98 zł
29.90 zł
21.70 zł
22.98 zł
23.02 zł
25.53 zł
27.00 zł
29.90 zł
29.90 zł
29.90 zł
Inne proponowane

Pierwszy tom trylogii o rodzinie, tożsamości i prawdziwej miłości. Fabuła sagi Ewy Szymańskiej rozgrywa się na Podlasiu, a jej tło stanowią wielkie wydarzenia pierwszej połowy XX wieku – od wybuchu I wojny światowej aż po śmierć Stalina.

Szlachcianka – Apolonia Niemyjska wychodzi za mąż za bogatego chłopa – Franciszka Bąka. Ich małżeństwo budzi wiele kontrowersji w lokalnym środowisku.
Wkrótce wybucha pierwsza wojna światowa. Apolonia rodzi córkę, Gabrynię, która jest oczkiem w głowie rodziców. Mijają lata. Rodzą się kolejne dzieci, a przez kraj i najbliższą okolicę przetacza się historia: epidemia ,,hiszpanki”, odzyskanie niepodległości przez Polskę, wojna z bolszewikami, lokalny pogrom Żydów.
Pewnego dnia rodzinę Bąków spotyka tragedia. Los boleśnie doświadcza Apolonię, a w jej sercu coraz częściej pojawia się rozgoryczenie. Na szczęście, dzięki najbliższym, kobieta dochodzi do siebie. Rozpoczyna się nowy etap w jej życiu. Dzieci dorastają, a Gabrynia, najbardziej pracowita z rodzeństwa, ma swoje marzenia…

Apolonia od Ewa Szymańska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Żyjemy w czasach, gdzie współczesne wynalazki wspomagają nas na każdym kroku, a świat pędzi coraz bardziej, nic więc dziwnego, że wielu z nas lubi sięgnąć po historie opowiadające o ludziach, którzy mieli inne spojrzenie na świat. Świat, który stanowił dla nich dom i najbliższe obejście. Sama uwielbiam sięgać po książki historyczne, to już większość z Was wie. Dobrze napisana książka historyczna, saga rodzinna, sprawia, że nie mogę się oderwać od lektury. Jak było w tym wypadku?

Apolonia nie należała do najpiękniejszych dziedziczek w okolicy, a może to jej kalectwo skutecznie odstraszało ewentualnych kandydatów. Dlatego w wieku 27 lat nadal mieszkała wraz z braćmi w ich majątku. Jednak los bywa przewrotny i Apolonia zetknęła się z Franciszkiem, a skutkiem tego było małżeństwo szlachcianki i bogatego chłopa. Mezalians sprawił, że cała okolica huczała od plotek. Mimo tych problemów małżeństwo Bąków było szczęśliwe, a młoda mężatka powoli zapoznawała się z życiem na wsi i pracą w domu. W tle wydarzenia dziejowe odbijały się na życiu bohaterów i podlaskiej wsi. Koniec zaborów, pierwsza wojna światowa, życie w odzyskanej Polsce. Bąkowie przeżywali wzloty i upadki, sytuacje kryzysowe i chwile szczęścia. Zajrzyjcie do Oleandr.

Uwielbiam sagi rodzinne o codziennym życiu bohaterów. Początek XX wieku na małej podlaskiej wsi, jakbym nagle przeniosła się o ponad sto lat. Razem z bohaterami przeżywałam ich wzloty i upadki, razem z nimi miałam nadzieję i chwile smutku. To wszystko zawdzięczam autorce, która potrafiła mnie wciągnąć od pierwszych stron w opisany świat. Dużym plusem jest plastyczny, lekki język. Bohaterowie również są dobrze przedstawieni, wielowymiarowi, ciekawi i wywołujący wiele emocji.

Historia zaczyna się wraz z początkiem małżeństwa Bąków i przenosin do gospodarstwa Franciszka. Młoda małżonka uczy się życia na wsi, choć nie jest do końca zaakceptowana jako pani szlachcianka. Pisarka wspaniale opisuje drobne elementy codzienności, opowiada o kolejnych dzieciach i ich różnorodnych porodach. Sytuacji finansowej i zmianach, które się w niej pojawiają. Kwestii wykształcenia, chłopskich w końcu dzieci, do tego dziewczynek. Pojawia się hiszpanka, wielki mróz, śmierć, życie, sąsiedzka zawiść. Wszystko to są elementy całości, które tworzą życie bohaterów.

Wydawałoby się, że codzienne życie chłopstwa na początku XX wieku nie może być ciekawe. A jednak! Domowa atmosfera, codzienność, miłość, złość, to wszystko, co znajduje się w naszym życiu tylko w zupełnie innych realiach. Osoby, które lubią sagi rodzinne z pewnością sięgną po tę historię z przyjemnością.

Autorka wprowadza nowe postacie, oprócz małżeństwa Apolonii i Franciszka, pojawiają się sąsiedzi, ci bliżsi i dalsi. Osoby, które w pewnym momencie będą pomagać w gospodarstwie. Nie zabraknie też wizyt braci kobiety, a z czasem pojawiają się dzieci, które wniosą wiele radości, a jednocześnie z czasem będą bardzo absorbować małżeństwo.

Z wielką przyjemnością zabiorę się za drugi tom sagi, który tytułowo opowiada o córce Apolonii i Franciszka - Gabryni, jednak już wiem, że będę miała okazję poznać dalsze losy całej rodziny. Jestem bardzo ciekawa tej kontynuacji, szczególnie, że zbliżają się trudne czasu II wojny światowej.

Lektura Apolonii sprawiła mi wiele radości, pozwoliła na chwilę wejść pod strzechę chłopskiej rodziny, poznać ich codzienność, uczucia, które nimi powodowały. Odkryć priorytety życiowe, tak momentami różne od tych współczesnych. Z niecierpliwością zacieram ręce, żeby sięgnąć po tom drugi.

Ocena: 6/6
©Książkowe Wyliczanki
Bardzo lubię czytać wszelakie sagi rodzinne, dlatego z ogromną przyjemnością sięgnęłam po I tom książki autorki, której nie znałam do tej pory. Na pewno planuję przeczytać II tom. Dlatego? Tego dowiecie się w dalszej części postu.

Saga rodzinna opowiada losy rodziny Bąków - bardzo nietypowego jak na tamte czasy małżeństwa: szlachcianki Apolonii Niemyjskiej i chłopa Franciszka. Apolonia nie była urodziwą 27-latką jak inne stare panny. Mówili na nią na wsi - kuternoga z powodu prawej nogi krótszej prawie o półtora centymetra. Przez to mimo iż była niebrzydka, z powodu swojego chodu nie miała powodzenia. Pewnie z tego powodu kobieta postanowiła popełnić mezalians i wyjść za maż za zamożnego mężczyznę, ale chłopa. Jak można się domyśleć budzi to wiele kontrowersji w lokalnym środowisku. Młode małżeństwo okazuje się jednak dobrym związkiem, przed którym los postawi wiele kłód. W międzyczasie wybucha I Wojna Światowa, a Apolonia rodzi dziecko jedno po drugim.

Czytelnik dzięki tej książce ma możliwość przenieść się w dawne czasy, osiąść na podlaskiej wsi, poczuć tamtejszy klimat, posłuchać codziennych rozmów zwykłych mieszkańców, być świadkiem zawiązywania się przyjaźni... Autorce udało się w znakomity sposób oddać klimat tamtych czasów, kiedy nie było światła, łazienek, dzieci kończyły tylko dwie klasy szkoły podstawowej, nie było dostępu do leków... Myślę, że po lekturze takiej książki każdego najdzie refleksja jak teraz mamy dobrze...

Sagi mają to do siebie, że albo pochłoną nas zupełnie, albo ciągną się jak flaki z olejem. Ta książka bardzo mnie zaskoczyła na plus, poczynając od pięknej polszczyzny poprzez fabułę, która wciągnęła mnie w pierwszą połowę XIX w. Czytało się to po prostu samo, śledziłam losy Apolonii i Franciszka z zapartym tchem... Jest to doskonała powieść o rodzinie, trudnych czasach i przede wszystkim o miłości! Bardzo podobało mi się, że na głównym tle wciąż byli bohaterowie, a czytelnik tylko miał nakreślone tło historyczne: epidemię "hiszpanki", odzyskanie niepodległości przez Polskę, wojnę z bolszewikami... Osobiście ciężko mi się czyta książki historyczne, a tutaj nie miałam z tym żadnego problemu. Bardzo dobra obyczajówka. W przygotowaniu II tom opowiadający losy Gabryni... Na pewno przeczytam!

Ocena: 5+/6
©Matka książkoholiczka
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć