ebook Zaraz będzie po wszystkim
4.5 / 5.00 (liczba ocen: 2)

Zaraz będzie po wszystkim
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym miesiącu
E-book - najniższa cena: 15.00
Audiobook - najniższa cena: 26.71
wciąż za drogo?
19.90 zł
25.49 zł Lub 22.94 zł
29.99 zł Lub 26.99 zł
-44% 15.00 zł
-17% 20.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Inne proponowane

Delikatna, kameralna i świetnie napisana nieduża opowieść o samotności na wielu poziomach, opowiadająca o najciemniejszych zakamarkach ludzkich dusz. Stworzony przez autora słodko-gorzki portret pensjonariuszy i pracowników domu starców jest przejmujący, dojmująco smutny, złośliwy, ale też miejscami ironicznie zabawny.

Jadzia jest 80-letnią pensjonariuszką domu opieki. W miejscu, w którym rytm strzępków życia wyznaczają jedynie posiłki, obchody personelu, wizyty nielicznych już przyjaciół i krewnych oraz oglądanie seriali, nie ma zbyt wielu rozrywek oprócz myślenia. A temu Jadzia oddaje się z całą zawziętością. Swoje losy – przedstawione niechronologicznie – narratorka odsłania przed nami za sprawą retrospekcji. Bohaterka relacjonuje strzępki swojego dzieciństwa przypadającego na II wojnę światową, dorastania, dawnych, niespełnionych miłości, życia codziennego, pracy w redakcji, wychowania córki i wreszcie trudnych relacji z mężem. W historię Jadzi wplecione są dwie inne opowieści: młodego sanitariusza Tomka i 40-letniej pielęgniarki Agaty.

Zaraz będzie po wszystkim od Grzegorz Uzdański możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Gorzka mikstura z trzech wewnętrznie rozdygotanych istnień. Zewnętrze to maska. Tam w środku trwa gonitwa wspomnień, opcji, fiksacji, rozpamiętywań i dyskomfortu. Mozaika pozorów i niezrozumienia. Rutyna tresuje empatię, by utrzymać równowagę każdej ze stron. Miejsce i ludzie komplikują sobie życie, tworząc jedyną w swoim rodzaju symbiozę. Nie każdy się do niej nadaje. Nikt nie chce tam być, ale ktoś musi! Prawda uderza w nas taranem i zostawia bez pociechy. Życie to nie bajka, wszystko może nam się zdarzyć.Ocena: 5/6
©Opowiedziane.pl
Po raz kolejny chwyciłam za książkę, która traktuje o zwyczajnym życiu zwyczajnych ludzi. Jednak miejsce akcji powieści sprawia, że jest ona smutna i wywołuje sporo emocji. Nie byłam na nie gotowa, ale zachęcam do zmierzenia się z nimi.

Zaraz będzie po wszystkim mówi trzema głosami. Jadzi – osiemdziesięcioletniej pensjonariuszki domu opieki, Tomka – młodego wolontariusza oraz Agaty – czterdziestoletniej pielęgniarki. Każdy z tych głosów jest inny, każdy opowiada inną historię życia. Dzień do dnia Jadzi jest bardzo podobny. Od posiłku do posiłku, z tureckim serialem w telewizji, rzadkimi odwiedzinami bliskich, zabieganiem o atencję personelu i z nocami, które nie przynoszą ukojenia, bo inni pensjonariusze nie pozwalają na spokojny sen.

Zapamiętałaś fragment o psie, który zrobił się już stary: starość to powtórzenie dzieciństwa, tylko pozbawione wdzięku.

Życie Agaty i Tomka również nie jest szczęśliwe. Autor zaplata ze sobą wspomnienia i strzępki myśli bohaterów, dając im możliwość opowiedzenia o tym co ich boli, co uwiera, co sprawia, że czują się samotni.

Lektura Zaraz będzie po wszystkim jest słodko-gorzka. Wyraźnie wskazuje, że człowiek staje się bezradny w obliczu starości, która jest przykra i pozbawiona radości, a bycie uzależnionym od otoczenia powoduje ogromy dyskomfort. Dlaczego więc warto po nią sięgnąć? Ponieważ porusza tematy, o których rzadko się mówi i czyni to w sposób bardzo realistyczny, ale i taktowny. Poza tym autor bardzo umiejętnie portretuje zwyczajność, a wplecione ironia i sarkazm nadają całości odpowiedniego szlifu.

Kameralna powieść, warta uwagi.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć