ebook Czerwień
3.64 / 5.00 (liczba ocen: 2396)

Czerwień
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 16.00
Audiobook - najniższa cena: 30.91
wciąż za drogo?
empik#EMPIK GO BOOK
empik#EMPIK GO BOOK
22.90 zł
23.90 złempikGO: 19.99 zł z Empik Go 19.99 zł
27.19 zł
27.19 zł Lub 24.47 zł
28.79 zł Lub 25.91 zł
16.00 zł
25.59 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Przyglądał się ciału zafascynowany. To była najpiękniejsza zbrodnia, jaką widział. Dopuścić się jej mógł tylko prawdziwy psychopata. Takiego mordu nie wolno było zignorować. Wszystko wskazuje na to, że oprawca na swoją kolejną ofiarę czekał cierpliwie 17 lat. Dla prokuratora Bilskiego ta sprawa może nabrać jednak zbyt osobistego charakteru. 

Jest kwiecień 1996 roku. Nad sopockim morzem kłębią się chmury, przez które tylko czasem przedziera się czerwone słońce. Spowite krwistym kolorem morze wyrzuca na brzeg ciało kobiety. Monika była córką lokalnej sędzi – Heleny Boguckiej. Miała w sobie coś takiego, że nie dało się oderwać od niej wzroku. Od tamtej zbrodni mija 17 lat. Miastem wstrząsa kolejne morderstwo. Okaleczenia na twarzy ofiary wskazują na tego samego sprawcę. Widać, że przez lata jego ruchy stały się bardziej precyzyjne, jego koncepcja dopracowana. A może doczekał się swojego naśladowcy? Jest jeszcze jedno – ofiary są do siebie łudząco podobne. Dlaczego, mimo wielu poszlak, kilkanaście lat temu nikt nie chciał doprowadzić sprawy do końca?

Małgorzata Oliwia Sobczak śmiało konkuruje z najwybitniejszymi polskimi twórcami kryminału. Autorka perfekcyjnie oddaje atmosferę opuszczonego nadmorskiego kurortu. Spowite granitową aurą plaże w martwym sezonie zdają się aż prosić o kolejną zbrodnię.

"Absolutnie pochłaniająca" - Vincent V. Severski

O e-booku Czerwień blogerzy napisali: 

Czerwień to powieść bardzo intrygująca z wieloma wątkami, które sprawiają, że nie jest to prosta opowiastka o dwóch morderstwach. Z początku tak myślałam, ale w drugiej połowie książki nie mogłam się od niej oderwać. - Martyna Pokrzywa - Zaczytana Majka

Nie da się ukryć, że Czerwień zasługuje na szczególne miejsce na półce miłośników Najlepszych Interesujących Książek. Na pewno Autorkę należy umieścić w tej czołówce. Czerwień to bez wątpienia krwisty kryminał, który ocieka wszelkimi kolorami zła, ukazując brutalność ludzkiej natury. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

Cieszę się, że jedna z moich ulubionych pisarek postanowiła spróbować swoich sił w tym wdzięcznym, ale i czasem zdradliwym gatunku, jakim jest kryminał. Jak widać, ma ogromny talent nie tylko do delikatnych, onirycznych historii. Porywająca, świetnie napisana, uzależniająca. Zdecydowanie chcę więcej! - Kasia Sosnowicz - SieCzyta

Czerwień od Małgorzata Oliwia Sobczak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Nie ma nic bardziej obraźliwego dla honoru mężczyzny niż współczucie kobiety. Dowód absolutnej porażki.
Zbrodnię zawsze trzeba traktować jak opowieść. Jeśli dobrze określi się miejsce, które ślad zajmuje w historii zbrodni, można zrekonstruować jej przebieg.
Pora nadrobić zaległe recenzje, które nagromadziły mi się po urlopie. Na pierwszy ogień trafia pierwsza część Kolorów zła Małgorzaty Oliwii Sobczak Czerwień. Książka miała swoją premierę w 2019 roku, a ja dopiero teraz się za nią zabrałam i przyznaję, że to był błąd, ale na szczęście mam dwie kolejne części i mam zamiar w najbliższym czasie nadrobić własne i prywatne gapiostwo. Mało tego gdzieś tam przeczytałam, że Czerwień jest debiutem autorki i musiałam zbierać szczękę z podłogi, bo to było takie dobre, że aż smaczne. Po kiego mamy sięgać po zagranicznych autorów jak nasi rodzimi twórcy piszą tak, że aż ma się ciarki na całym ciele. Ja jestem pod ogromnym wrażeniem i mogę sobie tylko pluć w brodę, że dopiero teraz Czerwień wpadła w moje ręce, ale z drugiej strony to może i dobrze, bo nie będę musiała czekać na kolejne części, bo mam je wszystkie i moje ci one. Po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że kocham polskich autorów, ich twórczość i nigdy to się nie zmieni. Małgorzata Oliwia Sobczak wkroczyła na polską scenę kryminalna z ogromnym przytupem i jestem przekonana, że autorki, które dzierżą pierwsze miejsca mogą zacząć się bać, bo konkurencja nie śpi i rośnie w siłę.

Pierwsza część Kolorów zła, Czerwień to kryminał, którego akcja toczy się dwutorowa. Autorka zabiera nas na Wybrzeże w lata 1996 i 2003. Dwa morderstwa, dwie podobne do siebie kobiety i siedemnaście lat różnicy. Czy możliwe, że zamordowała ta sama osoba, czy może pojawił się naśladowca? Młode kobiety są tak samo okaleczone, z chirurgiczną precyzją mają wycięta czerwień wargową. Rozwikłania tej makabrycznej zbrodni podejmuje się prokurator Leopold Bliski, ale czy to się jemu uda? Jeśli jeszcze nie mieliście okazji sięgnąć po Kolory zła to przeczytajcie je koniecznie i gwarantuję, że tak jak mnie i Was książka wciągnie od pierwszej strony.

Czerwień to genialnie napisany kryminał, w którym autorka tak przeprowadziła akcję, że czytelnikowi wydaje się, że wie kto jest mordercą, ale tylko na chwile, bo za moment dopadają go wątpliwości. Mnie zaskoczył finał i zabójcą okazał się osoba, o której nawet przez moment nie pomyślałam, że jest zdolna do tak makabrycznego czynu.

Książkę czyta się rewelacyjnie i zachłannie . Jest w niej wszystko to, co powinno być w dobrym kryminale. Ja jestem zdecydowanie na tak i już lecę sięgnąć po Czerń, bo polubiłam się z Panem prokuratorem.

Ocena: 5/6
©Biblioteczka u Rudej
Czerwień to bardzo dobry debiut literacki Małgorzaty Oliwii Sobczak. Powieść trzymała mnie w niepewności do samego końca, a gdy dowiedziałam się kto jest mordercą, wykrztusiłam tylko: o cholera, a więc jednak.

W połowie lat 90. w Sopocie dochodzi do morderstwa Moniki Boguckiej. Jej ciało zostaje odnalezione na plaży, a okaleczenia są makabryczne. Sprawa z braku dowodów i śladów zostaje zamknięta. Po siedemnastu latach od tych wydarzeń na sopockiej plaży zostają odnalezione zwłoki kolejnej kobiety — Martyny Kalety. Denatka została okaleczona w podobny sposób jak Monika, co wskazuje na to, że albo morderca ponownie zabił, albo pojawił się naśladowca...

Leopold Bilski — prokurator stoi przed wyzwaniem i wie, że będzie to trudne śledztwo. Aby dowiedzieć się czy obie sprawy coś łączy, mężczyzna postanawia zagłębić się w przeszłość Moniki Boguckiej — córki rodziny prawniczej znanej w Sopocie. Jej styl bycia i zachowanie było bardzo odległe od idealnej rodziny ze zdjęcia, a kolejne sekrety związane ze sprawą rzucają cień podejrzeń na osoby, które nigdy nie powinny być łączone ze sprawą...

Powieść jest napisana w ciekawy sposób. Przedstawione są zarówno wydarzenia z teraźniejszości jak i przeszłości. Przeszłość w głównej mierze tyczy się Moniki Boguckiej i życia, jakie wiodła przed śmiercią. Poznajemy jej mroczne tajemnice, rodziców, dziadków. Dowiadujemy się czym zajmowała się dziewczyna i jak było jej ciężko będąc córką tak wpływowych ludzi w Sopocie. Czerwień to powieść bardzo intrygująca z wieloma wątkami, które sprawiają, że nie jest to prosta opowiastka o dwóch morderstwach. Z początku tak myślałam, ale w drugiej połowie książki nie mogłam się od niej oderwać.

Gdybym miała określić co urzekło mnie w tej historii to chyba to, że jest tutaj bardzo dobrze ukryty wątek, dlaczego te morderstwa w ogóle się wydarzyły i jakie miały one podłoże psychologiczne. Zarówno lata współczesne jak i 90. zostały opisane w taki sposób, że płynnie między sobą przechodzą tworząc logiczną całość. Od samego początku próbowałam typować mordercę, ale to nie było łatwe. Do samego końca siedziałam jak na szpilkach i dopiero w ostatnich rozdziałach okazało się kto to. Bohaterowie przedstawieni szczegółowo z wieloma wadami, ale i zaletami. Jedna z zamordowanych — Monika — została szczegółowo opisana. Szczególnie jej życie i to jak wkraczała w dorosłość. Z jednej strony naiwna nastolatka, a z drugiej pewna siebie młoda kobieta, która narobiła sobie kłopotów przez własną głupotę. Drugą bohaterką równie istotną jest jej matka, która jako pierwsza wpada na trop, który przybliżył śledczych do rozwiązania obu spraw. Leopold Bilski z początku wydawał się być trochę ciapowaty, ale przy bliższym poznaniu to też bardzo charakterny bohater, a jego relacja z Anną... Z Ł O T O.

Ocena: 5/6
©Zaczytana Majka
Dwie zbrodnie, dwie perspektywy czasowe, ale czy jeden sprawca? Co łączy wtedy i dziś? To autentycznie porywająca książka i punkt dla autorki za normalnego głównego bohatera. Poza tym lata 90-te są jak żywe, a dla tych, co pamiętają ma to niepowtarzalny smak. Podczas lektury nie ma się wrażenia, że jest to jakby kopia historii jednej z wielu, które niby są różne, a faktycznie to jakby kopiuj/wklej. Dobra robota!Ocena: 4+/6
©Opowiedziane.pl
Małgorzata Oliwia Sobczak rozpala do czerwoności!

Kolory zła. Czerwień to kryminał, który rozpali nasze emocje do czerwoności. Wręcz gotować będzie się w naszych zmysłach od nadmiaru wrażeń. Małgorzata Oliwia Sobczak zaprasza nas do nadmorskiego opuszczonego kurortu. Na łamach tej powieści zostajemy wtajemniczeni w dwie zbrodnie, które dzieli siedemnaście lat. Do pierwszej z nich dochodzi w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Druga miała miejsce w obecnych czasach. Czy są one ze sobą powiązane? Wiele w nich punktów stycznych. Dokonano morderstw dwóch kobiet, łudząco do siebie podobnych. Ciała ofiar zostały okaleczone. Pozbawione ust. Czyżby dziewczyny za dużo mówiły? Czy mogą to być porachunki mafijne? Czy mamy do czynienia z seryjnym mordercą, czy może jednak z jego naśladowcą? A może to zemsta? Co jest motywem tych zbrodni? Dlaczego Martyna i Monika zostały zamordowane w tak brutalny sposób?

Jedno jest pewne, autorka zawiązała wciągającą intrygę, która przez niespełna czterysta stron prowadzi nas w zakamarki mocno zakrapianych imprez w trójmieście. Pisarka pochodzi z Sopotu, więc klimat trójmiasta nie jest dla Niej obcy. Należy przyznać, że umiejscowienie akcji w tym właśnie rejonie Polski było strzałem w dziesiątkę. Dwie przestrzenie czasowe, mnóstwo znaków zapytania oraz mnogość zagadek, sprawią, że uczestniczymy w iście skrojonej kryminalnej grze. Tempo akcji oraz niepowtarzalny klimat sprawią, że wielokrotnie powracać będziemy do fabuły tej książki. Często również będziemy zerkać na zapowiedzi premier, w oczekiwaniu na kolejną powieść Pani Małgorzaty. Czyt-NIK jest zachwycony. I śmiem twierdzić, że wielu czytelników czuje tak jak ja. Rasowy kryminał, który zawiera wszelkie walory by mianować go bestsellerem. Tutaj wszystko jest dopracowane w każdym detalu. I nie będę przesadzał wróżąc Autorce jeszcze wiele sukcesów w tym właśnie gatunku literackim. Choć pisarka zaczynała od baśni i powieści obyczajowej, to warto zaznaczyć, że kryminał jest również wyrazem Jej twórczego talentu, który niech dla naszej korzyści rozwija się.

Przyznam, że w tej powieści nie brak wątków obyczajowych. Jednak kryminalne tło wysuwa się tu na prowadzenie. Tak samo dzięki tej książce Pani Małgorzata wysunie się na prowadzenie w rankingu polskich pisarek kryminałów. Warto zapamiętać to nazwisko. Koniecznie należy sięgnąć po tę powieść. Nie będziecie żałować, a po jej przeczytaniu będziecie dumnie na swej półce prezentować. Nie da się ukryć, że Czerwień zasługuje na szczególne miejsce na półce miłośników Najlepszych Interesujących Książek. Na pewno Autorkę należy umieścić w tej czołówce. Czerwień to bez wątpienia krwisty kryminał, który ocieka wszelkimi kolorami zła, ukazując brutalność ludzkiej natury. Niech Czerwień zawita w Waszych domach i zawładnie Waszymi czytelniczymi żądzami. I mogę z pełną świadomością dodać, że na pewno zaspokoi kryminalny apetyt, najbardziej wymagającego fana gatunku. Na pewno tą książką Małgorzata Oliwia Sobczak sprawiła, że Jej nazwisko będzie na ustach wielu miłośników powieści kryminalnych, którzy szukają wrażeń rozgrzewających do czerwoności.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Muszę przyznać, że powieść Małgorzaty Sobczak czytało mi się bardzo przyjemnie. Szybko przebrnęłam przez tę historię, bowiem naprawdę mnie wciągnęła i byłam ciekawa, kto okaże się mordercą i jaki będzie miał motyw. Dobre tempo akcji, świetny język, całkiem niezła kreacja bohaterów i wielowątkowość – razem tworzy to naprawdę interesujący, wielowarstwowy, a zarazem lekki do czytania kryminał.

Cała recenzja na blogu: Czerwień

Ocena: 4/6
©BookeaterReality
BEZ UST, BEZ GŁOSU

Pewnego chłodnego poranka na sopockiej plaży zostaje znalezione ciało młodej kobiety, której twarz została brutalnie okaleczona. Tropy prowadzą do narzeczonego, któremu brakuje alibi na noc morderstwa. Jednak prokuratorowi Leopoldowi Bliskiemu, który prowadzi dochodzenie, instynkt podpowiada, że zabójstwo może mieć coś wspólnego z popełnioną dokładnie 17 lat temu zbrodnią, która zaskakująco przypomina obecną sprawę. Czy nie mamy czasem do czynienia z seryjnym mordercą? Czy są to aby na pewno tylko bezpodstawne domysły?

Tak sobie myślę, że po Czerwień nie sięgnęłabym chyba, gdyby nie masa pozytywnych ocen i recenzji, na które natrafiłam na Instagramie. Prawdę mówiąc ciężko było mi znaleźć tam coś negatywnego na temat książki, co wręcz obudziło moje podejrzenia. Na szczęście całkiem niesłuszne.

Nie mógł wyrzucić z głowy obrazu nabrzmiałej, sinej, zdeformowanej twarzy pozbawionej ust. Wyraźnie widział twarde, czerwone dziąsła, z których wystawały długie, białe, idealnie równe zęby.

Generalnie mogę śmiało powiedzieć, że kryminał zaskakuje. Mnie już od samego początku zaskoczył nie tylko naprawdę wysokim poziomem, ale przede wszystkim lekkim piórem autorki, które sprawia, że lektura wcale się nie dłuży. Kolejnym zaskoczeniem okazali się dla mnie bohaterowie – wykreowani w naprawdę dobry, realny sposób. Jednak najmocniej zaskoczyło mnie zakończenie. Rozwiązanie zagadki, na które za żadne skarby świata bym nie wpadła, a które okazuje się nadzwyczaj sensowne i dopasowane do klimatu powieści. Tak naprawdę jedyną rzeczą, która chwilami irytowała mnie w powieści, była sztuczność dialogów. Nie wiem, co ma na to wpływ, czy być może nie jestem przewrażliwiona na tym punkcie, ale dość często mam wrażenie, że dialogi w polskich książkach są nienaturalne, a chwilami wręcz sztuczne. Tym razem na szczęście moja nadwrażliwość dawała tylko o sobie znać chwilami..

I choć podczas lektury Czerwieni nie znalazłam wiele elementów grozy, nie poczułam dreszczyku emocji ani nie zarwałam żadnej nocki, to zdecydowanie mogę powiedzieć, że nie żałuję. Ba, nawet polecam tą książkę i zaczynam wypatrywać kolejnego dzieła Małgorzaty Sobczak.

Ocena: 4+/6
©Caroline Livre
Jeśli chodzi o tę książkę, to zanim jeszcze ukazała się na rynku, była wszędzie wychwalana przez recenzentów. Że świetna, że książka roku, że genialny debiut kryminalny. No i tak rzuciłam się jak szczerbata na sucharek na Kolory zła. Czerwień - i choć to jest całkiem dobra książka, to spodziewałam się czegoś bardziej spektakularnego.

Fabuła została poprowadzona dwutorowo - w roku 1996 i 2013. Łączy je zbrodnia, która wstrząsa Sopotem - morze wyrzuca na brzeg ciała młodych dziewczyn, a sposób, w jaki okaleczone zostały oba ciała wskazuje na jednego sprawcę. W 1996 r. ofiarą jest Monika Bogucka, nastoletnia córka sędzi Heleny Boguckiej. Sprawa dość szybko została wówczas umorzona z powodu niewykrycia sprawców. Obecnie - w 2013 roku - sprawą drugiej zamordowanej dziewczyny zajmuje się prokurator Bilski, który ma trochę więcej determinacji, niż ówcześni śledczy, a i przyznać trzeba, że i więcej możliwości.

I tak przeskakujemy sobie z roku 2013 do 1996, by poznać obyczajowe tło tej historii. Jeśli o mnie chodzi - tej "obyczajowości" było nieco za dużo - w pewnym momencie zapomniałam, że czytam kryminał, choć w tle przewijały się kryminalne motywy, to jednak za wiele się w fabule nie działo, gdzieś tak do setnej strony. Potem akcja przyspieszyła i nie zwolniła już właściwie tempa do samego finału. Ciężko jest mnie zaskoczyć, jeśli chodzi o zagadki, które autorzy podrzucają swoim czytelnikom do rozwiązania, także i tutaj przewidziałam, jak to się zakończy, lecz muszę przyznać, że jeden z tych elementów mnie zaskoczył.

Jeśli chodzi o bohaterów - to, co najbardziej rzuciło mi się w oczy, to sposób przedstawienia osób, które związały swoje życie zawodowe z prawem. Nie do końca podoba mi się utwierdzanie społeczeństwa w stereotypach, że jak adwokat, to - kolokwialnie rzecz ujmując - gnida i prędzej czy później - skorumpowana gnida. Sami bohaterowie zostali wyposażeni w cechy dość charakterystyczne dla każdego z nich, więc na szczęście nie zlewają się w jedną bezkształtną masę. Autorka umiejętnie przedstawia studium psychologiczne każdego z nich, motywując takie a nie inne zachowanie, logicznie ciągnąc ich wątki, uzasadniając postępowanie i przyczynę danego działania. Cała fabuła dzięki temu całkiem zgrabnie i logicznie trzyma się kupy. Do tego dochodzi lekki styl pisania autorki i jak już przeleci ta część "obyczajowa", jak ja to roboczo nazywam, to faktycznie można się wciągnąć w lekturę.

Generalnie uważam, że Kolory zła. Czerwień to dobra książka, po którą warto sięgnąć, lecz u mnie nie wywołała efektu WOW - być może przez moje oczekiwania, o których pisałam na początku. Na pewno nie znajdzie się w mojej topce najlepszych kryminałów/thrillerów przeczytanych w 2019 roku, niemniej jednak z chęcią sięgnę po kolejne tomy z tej serii, by sprawdzić, jak autorce idzie rozwijanie się w tym gatunku literackim.

Ocena: 3+/6
©Zakątek czytelniczy
Prozę Małgorzaty Oliwii Sobczak pokochałam blisko dwa lata temu za delikatność, magię, niemalże poetyckie spojrzenie na otaczający nas świat. Tym bardziej byłam ciekawa, jak pisarka odnalazła się w kryminalnej rzeczywistości.

Na sopockiej plaży przypadkowy przechodzień znajduje okaleczone w charakterystyczny sposób zwłoki młodej dziewczyny. Ofiara i modus operandi mordercy do złudzenia przypominają zbrodnię sprzed siedemnastu lat – wówczas sprawcy nie wykryto, a sprawę dość szybko wyciszono. Komu na tym zależało? Czy jest szansa, by teraz poznać prawdę? Śledztwo prowadzi prokurator Leopold Bilski wspierany przez bystrą asystentkę i dociekliwego patologa. Przed nimi świat trójmiejskich gangsterów, brudnych interesów, przemocy i mrocznych tajemnic.

Wcale się nie dziwię, że jeszcze na długo przed premierą Czerwień okrzyknięto jednym z najlepszych kryminalnych debiutów tego roku. To powieść, która osacza mrokiem, angażuje emocjonalnie, nie daje chwili wytchnienia, wsysa. Jak już zaczniecie czytać, przepadniecie dla świata – tak jak ja przepadłam. Jest tu wszystko, co w kryminałach uwielbiam. Wartka akcja bazująca na dobrze przemyślanej intrydze, pogoń za psychopatycznym mordercą, który długo pozostaje zagadką i dla śledczych, i dla czytelnika, przenikające się niezwykle sprawnie przeszłość i teraźniejszość, które w pewnym momencie układają się w jedną spójną historię, wreszcie – dający się lubić charakterni przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości.

Ale najnowsza powieść Małgorzaty Oliwii Sobczak to nie tylko dobrze skonstruowana kryminalna historia z ciekawym wątkiem gangsterskim i wiarygodnie oddanymi realiami drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych. Uważne i empatyczne oko dostrzeże w niej także poruszającą opowieść o trudnej matczynej miłości, dojmującej tęsknocie i bólu po stracie, wyrzutach sumienia, które toczą ciało i duszę niczym śmiertelna choroba i rzucają w otchłań samotności. W tak przejmujący sposób o tych sprawach może pisać tylko osoba niezwykle wrażliwa, obdarzona doskonałym zmysłem obserwacji i umiejętnością zaglądania w najgłębsze i najmroczniejsze zakamarki ludzkiej psychiki.

Cieszę się, że jedna z moich ulubionych pisarek postanowiła spróbować swoich sił w tym wdzięcznym, ale i czasem zdradliwym gatunku, jakim jest kryminał. Jak widać, ma ogromny talent nie tylko do delikatnych, onirycznych historii (koniecznie przeczytajcie Ona i dom, który tańczy!).

Porywająca, świetnie napisana, uzależniająca. Zdecydowanie chcę więcej!

Ocena: 6/6
©SieCzyta
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Małgorzatę Oliwię Sobczak czyta się dość dobrze. Autorka operuje prostym, ale nie infantylnym językiem. Nie wprowadza do tekstu zbędnych dłużyzn, które powodowałby znużenie. Zdaje się, że pisarka dobrze przygotowuje się do napisania książki, używa fachowych określeń. Można powiedzieć, że kryminalistyka, czy patologia to dość dobrze znajome jej dziedziny. Tworzy wiarygodnych bohaterów, których można polubić, a nawet się z nimi identyfikować. Ważne są dla pisarki problemy związane z wykonywaniem zawodu prokuratora, policjanta czy wreszcie lekarza patologa. Można zatem powiedzieć, że kryminał Czerwień to wzór gatunku.

  Jednak wcale tak nie jest. Wprawdzie stworzona przez autorkę fabuła wydaje się być wiarygodna, mogłaby się zapewne zdarzyć w naszym pełnym dziwactw i wszelkiego rodzaju zboczeń świecie. Można we wszystko co podaje czytelnikowi Sobczak uwierzyć, jednak otoczka, która temu towarzyszy jest mało wiarygodna. Autorce raczej obce są zagadnienia związane z prowadzeniem śledztw oraz logistyką prokuratury czy policji. Ciężko jest mi uwierzyć w prokuratora, który zajmuje się jedną sprawą i w natłoku swoich obowiązków „biega” po ulicach, wykonując wszelkie czynności, które zwyczajowo zleca się do wykonania policji. Tak „zapracowanemu” prokuratorowi, Sobczak „dokłada” jeszcze do kompani asystentkę, którą w końcu ten poświęca na „ołtarzu” prowadzonej sprawy.

  Można powiedzieć, że tak do 70% fabuły Czerwień czyta się fajnie, przyjemnie. Kiedy jednak przychodzi do zakończenia, autorka zaczyna się spieszyć, jakby wydawca nakładał na nią ograniczenia w ilości napisanych znaków. Racjonalnie postępujący bohaterowie zaczynają „głupieć” a ich kolejne kroki nie mają normalnego wytłumaczenia.

  No i najlepsze na koniec, tak zwana wisienka na torcie, czyli monolog sprawcy z kolejną, potencjalną ofiarą, w którym to tłumaczy się on z pobudek kierujących jego postępowaniem. Naprawdę? Takich zakończeń od lat się już nie produkuje. Zatem kompletny brak pomysłu na finał?

  Jak wspomniałem wcześniej, do pewnego momentu czytało mi się Czerwień świetnie. Nie przeszkadzały mi nawet te braki, o których już napisałem. Byłem pewny, że przeczytam kolejny tom trylogii. Jednak te ostatnie 30% książki zbiło mnie z tropu i raczej zastanowię się, czym dam jeszcze Małgorzacie Oliwii Sobczak szansę.

Warto zerknąć