Przyjaciele: Ten o najlepszym serialu na świecie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.78 / 5.00
liczba ocen: 4819
Ilość stron (szacowana): 380
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
39.99 złpremium: 23.99 zł
-35% 25.90 zł
29.02 zł
29.99 zł
33.99 zł
Pozostałe księgarnie
20.00 zł
26.88 zł
27.99 zł
29.45 zł
32.43 zł
34.14 zł
36.00 zł
39.99 zł
39.99 zł
Opis:

Szóstka przyjaciół, którzy stali się rodziną. Serial telewizyjny, który stał się fenomenem. Jesteś wielkim fanem "Przyjaciół"? To dla Ciebie pozycja obowiązkowa. Jakimś cudem nie widziałeś ani jednego odcinka? Sprawdź, o co tyle zmieszania...

"Przyjaciele" to ikona, najchętniej oglądany serial telewizyjny. Kiedy w 1994 roku debiutował na ekranach, nikt nawet nie przypuszczał, jak wielki odniesie sukces.
W jakich okolicznościach Jennifer Aniston, Matthew Perry i reszta otrzymali swoje role? Kto spośród nich zarabiał najwięcej? I czy w rzeczywistości również byli przyjaciółmi?
"Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie" przywołuje nieznane dotąd fakty na temat kultowej produkcji, wspomina najważniejsze i przełomowe sceny, wyjaśnia genezę niektórych wątków oraz pokazuje, jak serial kształtował nowe trendy. Zabiera czytelników za kulisy i zdradza, jak zmieniali się aktorzy, a wraz z nimi Ross, Rachel, Monica, Chandler, Joey i Phoebe.
Książka Kelsey Miller to pozycja obowiązkowa dla fanów serialu, a także dla tych, którzy jakimś cudem jeszcze go nie znają i są ciekawi, o co tyle zamieszania.

We wrześniu 2019 roku minęło dokładnie 25 lat od emisji pierwszego odcinka. Ćwierć wieku z "Przyjaciółmi" to dobry moment, by dać fanom serialu coś specjalnego – książkę, dzięki której spojrzą na swoich ulubionych bohaterów w zupełnie nowy sposób i dostrzegą rzeczy, których wcześniej nie widzieli!

Przyjaciele: Ten o najlepszym serialu na świecie od Kelsey Miller możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Recenzje blogerów
7 powodów, dla których Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie jest dobrą lekturą dla fanów tego serialu:

1. Przedstawia historię powstania Przyjaciół

Kiedy serial po raz pierwszy pojawił się na antenie, w 1994 roku, miałam pięć lat. Pierwszy raz spotkałam się z nim ładnych parę lat później, na Canal +. Wtedy Przyjaciele byli już hitem i nigdy nie zastanawiałam się, jak wyglądały początku tworzenia tego serialu, czy od początku był dobrze przyjęty, czy efekt końcowy był zgodny z pierwszymi zamysłami duetu scenarzystów. Pod tym względem książka odpowiedziała na pytania, które nawet nie wiedziałam, że mam! Z zainteresowaniem przeczytałam rozdział o tym, jak poznali się Marta Kauffman i David Crane, jak wyglądały początki ich wieloletniej współpracy, jakie produkcje zrealizowali, zanim wpadli na pomysł napisania serialu o szóstce przyjaciół, mieszkających w Nowym Jorku. O dziwo, Przyjaciele wcale nie zapowiadali się na hit od samego początku, a producenci mieli wątpliwości, czy taka formuła się przyjmie. Ale nie zdradzam już nic więcej.

2. Pozwala dowiedzieć się więcej o obsadzie

Zanim dowiedziałam się, że istnieje w ogóle taki serial, cała szóstka głównych aktorów miała już status gwiazdy, ale dla większości z nich rola w Przyjaciołach stanowiła wielki przełom w karierze. Z książki Kelsey Miller dowiemy się, jakich zajęć imali się, zanim otrzymali swoje role, kto z nich w ogóle nie planował kariery aktorskiej, kto starał się o inną rolę, niż ostatecznie otrzymał i jak bardzo ich własne cechy wpłynęły na kreację odgrywanych przez nich postaci. Był to chyba mój ulubiony rozdział w całej książce, bo w końcu z inną obsadą serial mógłby wyglądać zupełnie inaczej.

3. Zawiera ciekawostki i anegdoty z planu

Oprócz mnóstwa informacji o obsadzie, w książce znajdziemy też sporo fragmentów wywiadów, wspominków z planu, anegdotek o kręceniu poszczególnych scen, ciekawostek, skąd wzięły się niektóre wątki (np. ciąża Phoebe), czy jaki udział w ostatecznym kształcie wyemitowanego materiału miała publiczność. Niestety z tym punktem wiąże się też pewien minus - jak na tego typu publikację, takich smaczków z planu było po prostu za mało. Autorka w kilku rozdziałach wdaje się w rozwlekłe upolitycznione wywody, które z chęcią wymieniłabym na więcej opisów zabawnych sytuacji zza kulis.

4. Umiejscawia serial w konkretnej epoce

Jeżeli ktoś dopiero niedawno zaczął oglądać Przyjaciół, niektóre aspekty serialu mogą być dla niego dziwne, niezrozumiałe, czy wręcz szokujące, jak na przykład - dlaczego cała obsada jest biała. Trzeba jednak wziąć pod uwagę czas, w jakim powstawała ta produkcja, realia lat 90. i jak wyglądał wtedy przemysł rozrywkowy. Miller wyczerpująco omawia te kwestie, wyjaśniając, z czego wynikały kontrowersyjne dzisiaj aspekty Przyjaciół, i udowadniając, że wbrew pozorom pod pewnymi względami był to serial przełomowy. Jedno jest pewne - gdyby Przyjaciele powstawali dzisiaj, cała produkcja wyglądałaby zupełnie inaczej!

5. Pokazuje ogromny wpływ serialu na odbiorców

Mimo początkowych wątpliwości, czy serial w ogóle się przyjmie, w krótkim czasie zyskał on miano kultowego, wpływającego nie tylko na widzów w Stanach, ale i na całym świecie. Od masowego strzyżenia “na Rachel”, przez wyrastające jak grzyby po deszczu kawiarnie, aż po nawiązujące do serialu tatuaże, autorka opisuje, jak globalnym fenomenem stali się Przyjaciele i jaki wpływ na kulturę masową mają aż do dzisiaj. Upłynęło już 25 lat od emisji pierwszego odcinka, a zainteresowanie tym serialem wcale nie słabnie, wręcz przeciwnie - ludzie na całym świecie dalej chętnie oglądają powtórki w telewizji czy za pośrednictwem Netflixa, a starsze pokolenia fanów zarażają młodsze. Miller podejmuje próbę wyjaśnienia fenomenu Przyjaciół, tego, co aż tak przyciąga do nich widownię, i myślę, że dobrze poradziła sobie z tym zadaniem.

6. Pozwala przypomnieć sobie najciekawsze sceny i cytaty

Książka przedstawia historię Przyjaciół w porządku chronologicznym, krótko omawiając przy okazji fabułę i główne wydarzenia z poszczególnych sezonów, często podając też kultowe cytaty. Wiadomo, że najlepszym sposobem na odświeżenie swojej znajomości serialu jest obejrzenie go w całości kolejny raz (i kolejny, i kolejny, i jeszcze raz…), ale to zajęłoby znacznie więcej czasu, niż przeczytanie książki. Za pośrednictwem tej lektury można więc ułożyć sobie w głowie chronologię wydarzeń, czy która scena albo cliffhanger miały miejsce w którym sezonie. A do tego dowiadujemy się, w których momentach twórcy rozważali ostateczne zakończenie serialu i co decydowało o przedłużaniu produkcji na kolejne sezony.

7. Udowadnia, że Przyjaciele naprawdę byli przyjaciółmi!

Ludzie, którzy na ekranie grają przyjaciół, wcale nie muszą lubić się w prawdziwym życiu, ale w przypadku serialowej ekipy tak nie było - ta szóstka naprawdę szczerze się ze sobą zżyła i prezentowała rzadką w tej branży postawę “jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Autorka może nie zbudowała wokół tego faktu całej książki, ale z pewnością poświęciła mu sporo uwagi, opisując konkretne sytuacje, które pokazywały, jak silne więzi połączyły szóstkę ekranowych przyjaciół. W sumie zawsze zakładałam, że jak przez tyle lat spędza się razem niezliczone godziny na planie, to musi zaowocować to jakąś zażyłością, ale miło było dowiedzieć się, że nie tylko Monica, Rachel, Phoebe, Ross, Chandler i Joey stanowili zgraną paczkę, ale również Courteney, Jennifer, Lisa, David, Matthew i Matt.

Napis z tyłu okładki głosi, że książka Miller jest pozycją obowiązkową dla fanów serialu, ale i dla tych, którzy jeszcze go nie znają, a chcą dowiedzieć się, o co tyle szumu. Nie do końca się z tym zgadzam, bo mam wrażenie, że ktoś kto nigdy nie oglądał Przyjaciół, śmiertelnie się przy niej wynudzi, nie znając bohaterów i fabuły (nie wspominając o tym, że książka jest jednym wielkim spoilerem). Ci, którzy serial oglądali, mają z nim osobiste skojarzenia, znają perypetie ulubionych postaci, mają swoje bardziej i mniej lubiane wątki, dla nich więc książka Kelsey Miller będzie ciekawym źródłem zakulisowej wiedzy o czymś, co jest im dobrze znane - takim osobom mogę więc szczerze tę pozycję polecić. Nie jest idealna, miejscami zbyt wiele w niej polityki a zbyt mało faktycznego skupienia się na Przyjaciołach, ale mimo to lektura sprawiła mi wiele przyjemności i zachęciła mnie, żeby kolejny raz obejrzeć wszystkie odcinki (i jeszcze raz, i znowu…)

Ocena: 4/6
©Z herbatą wśród książek
Przyjaciele to ikona, najchętniej oglądany serial telewizyjny. Kiedy w 1994 roku debiutował na ekranach, nikt nawet nie przypuszczał, jak wielki odniesie sukces. W jakich okolicznościach Jennifer Aniston, Matthew Perry i reszta otrzymali swoje role? Kto spośród nich zarabiał najwięcej? I czy w rzeczywistości również byli przyjaciółmi?

Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie przywołuje nieznane dotąd fakty na temat kultowej produkcji, wspomina najważniejsze i przełomowe sceny, wyjaśnia genezę niektórych wątków oraz pokazuje, jak serial kształtował nowe trendy. Zabiera czytelników za kulisy i zdradza, jak zmieniali się aktorzy, a wraz z nimi Ross, Rachel, Monica, Chandler, Joey i Phoebe.

Książka zaczyna się od tego, co niby uważa się za najciekawszą część całej historii: w jaki sposób powstali Przyjaciele. Kelsey Miller przedstawia tło twórców serialu, Davida Crane'a i Marthę Kauffman, a następnie wyjaśnia, jak przebiegał proces castingu. Fascynujące jest czytanie, w jaki sposób role zostały obsadzone. Chemia aktorów była ogromnym czynnikiem decydującym o sukcesie serialu i trudno sobie wyobrazić, żeby ktokolwiek inny grał którąkolwiek z postaci. Jednak gdyby nie niektóre zbiegi okoliczności, a także przypadki cały zespół mógł wyglądać inaczej. Na przykład niektórzy mieli zobowiązania do innych programów, które mogły zmusić ich do opuszczenia Przyjaciół. Podejrzewam, że każda z tych innych kombinacji trwałaby najwyżej jeden sezon. Sukces serialu naprawdę zależy od ogromnego szczęścia.

Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie nie stroni od niektórych problemów, takich jak duża ilość homofobicznych żartów, brak różnorodności rasowej oraz portret Moniki jako osoby z poważną nadwagą w młodości. Nic z tego nie starzeje się dobrze, ale Miller zarówno to uznaje, jak i umieszcza w kontekście tego, co jeszcze było w telewizji w tym czasie. Dla mnie jako ogromnej fanki serialu, który znam na pamięć jakoś specjalnie to wszystko nie przeszkadza. Ba! Nawet tego nie zauważam, bo dla mnie serial Przyjaciele jest ponadczasowy i już od dobrych dwudziestu lat się ciągle zaśmiewam z tych samych żartów. Kiedyś sama, dzisiaj z mężem, a w przyszłości może moje dzieci polubią także ten serial. Mam płyty DVD, więc w domu praktycznie w kółko tylko oglądamy Przyjaciół.

Książka śledzi dokładny rozwój serialu. Czytelnik dowiaduje się, iż mógł zakończyć się wcześniej. Trzeba wiedzieć, kiedy powiedzieć dość, aby nie stracić tego, co przez tyle lat zbudowano.

Kelsey Miller deklaruje, że trwała popularność Przyjaciół wynika z tego, że uderza w taki akord ludzi w wieku 20 lat, którzy dopiero zaczynają swoją karierę, życie zawodowe i przemierzają świat ze swoimi przybranymi rodzinami, czyli przyjaciółmi. Pomimo tego, że minęło prawie 25 lat, odkąd po raz pierwszy nadano program Przyjaciele nadal wyraźnie rezonują ze starszymi widzami, którzy patrzą w przeszłość, a także z nowym pokolenie fanów, którzy nie mogą się doczekać obejrzenia odcinków.

Książka ta jest miłym wspomnieniem o Przyjaciołach, jednak dla mnie jako maniakalnej fanki nie wniosła nic nowego, ani odkrywczego. Nie dowiedziałam się szczegółów, których wcześniej nie znałam (takie są zalety zapisania do różnych grup facebookowych). Jednak z przyjemnością spędziłam czas na tej lekturze i jak najbardziej polecam. Dla fanów oczywiście.

Ocena: 5/6
©Reading My Love
Przyjaciele są najchętniej oglądanym serialem telewizyjnym w historii. Sam jest najlepszym przykładem na potwierdzenie tej tezy. Nie tylko mam wielki sentyment do tej produkcji. Komplet płyt stoi na mojej półce i bynajmniej nie pokrywa się kurzem. W roku 2019 świętujemy dwudziestopięciolecie emisji pierwszego odcinka. Książka o kulisach serialu świetnie wpisuje się w ową rocznicę.

Fani serialu na pewno pochłoną książkę jednym tchem. Autorka zebrała krążące po różnych publikacjach informacje, uporządkowała i uzupełniła to nowymi faktami. Czytelnik ma więc możliwość śledzenia produkcji od momentu powstania samej idei, poprzez kompletowanie obsady, aż po dziesięciolecie pracy nad kolejnymi sezonami.

Jednakże jeżeli ktoś spodziewał się książki równie lekkiej jak serial może się rozczarować. Miller skoncentrowała się przede wszystkim na odsłonięciu biznesowej strony całej produkcji. Dużo miejsca poświęcone jest chociażby kwestiom finansowym i negocjacjom kolejnych kontraktów gwiazd. Dla mnie był to duży plus, ale oczekujący „pudelkowego” podejścia do tematu (a takich zapewne nie braknie) nie będą zachwyceni.

Książka powstała w USA i daję się odczuć, że jest skierowana przede wszystkim na tamten rynek czytelniczy. Przykładem tego jest kwestia poprawności politycznej serialu, której dotyczy całkiem dużo rozważań. Ocenianej nie tylko zgodnie z czasem powstawania poszczególnych sezonów, ale także z bieżącej perspektywy. Cóż, wiadomo że Ameryka w kwestii „political correctness” nigdy nie była wzorem umiaru i także w tym wypadku niektóre rozważania śmieszą, albo wręcz irytują.

Warto też zaznaczy, że całość poświęcona jest przede wszystkim szóstce gwiazd grających główne role oraz dwójce twórców serialu. Aktorom drugiego planu, nawet jeżeli przewijali się przez całe dziesięć sezonów praktycznie nie poświęcono w ogóle miejsca. To jeden z mankamentów tego wydawnictwa. Słabo wypada również kwestia materiału fotograficznego. Niemal zupełnie ograniczonego do oficjalnych materiałów promocyjnych.

Mam wrażenie że ta ostatnia kwestia wynika, z tego, że całość rozważań zawartych w książce nie była całkiem po myśli właścicielom praw do serialu. Książka Miller nieco odziera serial z niewinności i uroku „przyjacielskiej” atmosfery, szczególnie jeżeli chodzi o stosunki na linii twórcy – wytwórnia. Potwierdzać to może także brak oryginalnej czcionki serialowej na okładce (anglojęzyczne wydanie ma zresztą także inny tytuł – I’ll be there for you – zaczerpnięty z piosenki).

To wszystko jednak uwiarygadnia jedynie treść wydawnictwa. A szukający sprawdzonych i nie plotkarskich informacji zakulisowych o Przyjaciołach, powinni być prawdziwie usatysfakcjonowani.

Ocena: 4/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć