ebook Do błyskawicy podobne
3.82 / 5.00 (liczba ocen: 7233)

Do błyskawicy podobne
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 19.90
wciąż za drogo?
Inverso#Targi ksiazki
Inverso#Targi ksiazki
-49% 19.90 zł
39.50 złpremium: 23.70 zł Lub 23.70 zł
33.58 zł Lub 30.22 zł
39.50 zł
39.50 zł Lub 35.55 zł
18.17 zł
27.90 zł
33.58 zł
33.97 zł
39.50 zł
39.50 zł 10 zł na konto
Inne proponowane

Debiutancka powieść Ady Palmer, „Do błyskawicy podobne”, otrzymała nominację do nagrody Hugo w roku 2017. Zapewniła też autorce nagrodę imienia Johna W. Campbella.

Jest rok 2454. Po długich staraniach ludzkość osiągnęła wreszcie złoty wiek. Zbudowano go po zakończeniu straszliwego konfliktu, który zmiótł z powierzchni Ziemi zarówno religię, jak i państwa narodowe. Władzą nad światem dzieli się siedem frakcji zwanych Pasiekami. Ich dominacja opiera się na ostrożnej cenzurze, analizie statystycznej o proroczych możliwościach oraz zapewniającej dobrobyt technologii. Ta utopia jest jednak krucha i ktoś jest zdeterminowany ją obalić. Mycroft Canner – skazany za swe zbrodnie i ceniony za wielkie zdolności – jest pozbawionym osobistej wolności narzędziem – a także powiernikiem – ludzi zaliczających się do najpotężniejszych na świecie. Gdy zleca mu się zbadanie sprawy dziwacznej kradzieży, wpada na trop spisku, który może zburzyć pokój i ład, od trzech stuleci utrzymywany przez Pasieki. Mycroft ma jednak własną, dużo groźniejszą tajemnicę. To coś zupełnie nieoczekiwanego, czego nie mogłyby przewidzieć żadne statystyczne analizy. Ową groźbą jest trzynastoletni chłopak imieniem Bridger. Jak bowiem świat, który wygnał Boga, zareaguje na pojawienie się dziecka, które czyni cuda?

Do błyskawicy podobne od Ada Palmer możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Traktat o Utopii

Rzadko zdarza się tak dojrzały i złożony debiut science fiction jak Do błyskawicy podobne Ady Palmer, który porusza różnorodne zagadnienia humanistyczne, za podstawę biorąc filozofię i literaturę pochodzącą z XVIII wieku. A jako że powieść otrzymała nagrodę im. Johna W. Campbella w roku 2017, postanowiłam sprawdzić, czym sobie na nią zasłużyła.

Autorka pokazuje nam świat XXV wieku, który różni się od naszego w niemal każdym aspekcie – nie ma już narodowości, są za to Pasieki, łączące ludzi pod kątem filozofii i kultury. Każda z nich ma swoją nazwę związaną z systemem wartości oraz sposób na wybieranie władz. Również tradycyjna rodzina została zrewolucjonizowana – rodzice oddają zazwyczaj swoje dzieci do adopcji innym, tak więc zamiast niej istnieją teraz basze, grupy współpracujących ze sobą ludzi. Ponadto zrezygnowano z podziału na płcie uważanego za przestarzały i niesprawiedliwy sposób myślenia, dlatego też wszyscy mówią o sobie używając neutralnych końcówek (np. zrobiłom czy powiedzałom). Kolejna istotna zmiana to brak religii – nie wolno już jej wyznawać, ale za to trzeba rozmawiać z senseistami, będącymi swoistym połączeniem psychologów, filozofów i znawców systemów wartości, którzy pomagają rozwiązywać nie tylko wewnętrzne dylematy. Jednak autorka zadaje tu zarazem pytanie, czy jakikolwiek świat może istnieć bez pierwiastka duchowego. Postarałam się tu streścić najważniejsze elementy świata przedstawionego, ale w samej książce jest ich jeszcze sporo do odkrycia.

Żaden kraj, choćby najpotężniejszy nie zasługuje na nazwę wielkiego, jeśli narzuca tyranię swoim obywatelom.

Narratorem jest Mycroft Canner, który należy do Programu Usługowców – osób, które popełniły kiedyś przestępstwo, ale pozwolono im zadośćuczynić mu pracując na rzecz całego społeczeństwa i przyjmując zadania od każdego, kto im je przydzieli. Prowadzi on opowieść w dość nietypowy sposób – oprócz tradycyjnej relacji pierwszoosobowej stosuje czasem zapis jak w dramacie, bądź też na czacie, zwraca się do czytelnika i podaje jego odpowiedzi, tłumacząc się z podjętych wyborów. Kilka rozdziałów napisanych jest zaś przez inne postaci, które bezpośrednio brały udział w konkretnych wydarzeniach. Ponadto autorka wprowadzając tematy związane z kolejnymi myślicielami oświeceniowymi czasem naśladuje ich styl (np. co z pewnością Was zaciekawi – także styl markiza de Sade).

Gdyby cała ludzkość była mniej skłonna oszukiwać samą siebie, być może nie wyrzeklibyśmy się naszych największych marzeń.

Główna nić fabularna pokazuje nam śledztwo w sprawie kradzieży i podrzucenia listy najbardziej wpływowych ludzi do baszu Saneer-Weeksbooth, który zajmuje się między innymi kontrolą systemu transportu. Jest jednak ona zaledwie pretekstem do rozważań na bardzo wielu polach – organizacji społecznej i związanych z nią wartościami, poszukiwaniem optymalnego systemu politycznego, próbą pokazania przywódców oświeconych, problemu wagi tożsamości płciowej, a przede wszystkim jedyną w swoim rodzaju dyskusją nie tylko z filozofami, ale też z literatami pochodzącymi z XVIII-wiecznej Europy. A żeby skomplikować sytuację, w tym racjonalnym i uporządkowanym uniwersum pojawia się dziecko, które potrafi czynić coś, co można jedynie określić mianem cudów...

Istnieje opatrzność. Istnieje plan. Istnieje stojący za tym planem umysł, którego nieskończonych głębin nie mam szans przeniknąć.

Ocena: 5/6
©Głodna Wyobraźnia
Zawiła, wielowątkowa, z tłumem postaci o więcej niż jednym imieniu, powieść fantastyczna. Futurystyka w najlepszym, cudownie skomplikowanym wydaniu. W zamian za maksimum uwagi i morze czasu na lekturę, odwdzięczy się darmową podróżą do odległej przyszłości i zdecydowanie innego świata. Umysł Czytelnika popracuje na najwyższych obrotach.

Ada Palmer debiutuje powieścią, która zmusza do rozważania właściwie nad wszystkim, co do tej pory, wydawało nam się, że wiemy. Kwestionuje i prowokuje do rozmyślań nad niemal każdym dogmatem ludzkiej rzeczywistości. Zmierzymy się w jej książce ze skutkami niedalekiej Wojny Kościołów oraz jej konsekwencjami. Rozważymy możliwość likwidacji państw, granic i przynależności narodowościowych. Poczujemy niemal na własnej skórze ideę nieróżnicowania ze względu na płeć, przyjmując zasadę wypowiadania się o sobie i innych w rodzaju nijakim. Na koniec, damy się zaskoczyć zupełnie nową ideą karania przestępców przez umożliwianie im normalnego funkcjonowania w społeczeństwie jako osobników spełniających rozkazy każdego z napotkanych ludzi. Dajemy się wciągnąć w ten dziwny i jednocześnie szalenie atrakcyjny świat dzięki zadziwiającej umiejętności kreacji Autorki. Ani przez moment nie czujemy się oszukani. Historia od początku do końca jest doskonale przemyślaną konstrukcją.

Niejednoznaczność postaci. Przebiegłość i okrucieństwo. Filozofie i ich wdrażanie w nowoczesną cywilizację. Pomysły na zapobieganie błędom i okrucieństwom ludzkości. Mroczna przeszłość budząca się na nowo w przyszłości. Obok tej przedziwnej powieści, która może się okazać wyrocznią, doprawdy nie sposób przejść bez emocji.

Ocena: 5/6
©Wiedziennik
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć