ebook Lady Almina i prawdziwe Downton Abbey. Utracone dziedzictwo zamku Highclere
3.63 / 5.00 (liczba ocen: 15888) Ilość stron (szacowana): 328

Lady Almina i prawdziwe Downton Abbey. Utracone dziedzictwo zamku Highclere
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - najniższa cena: 24.11
30.00 złpremium: 18.00 zł Lub 18.00 zł
24.11 zł Lub 21.70 zł
30.00 zł
30.00 zł Lub 27.00 zł
24.21 zł
25.50 zł
25.50 zł
27.00 zł
27.00 zł
30.00 zł
30.00 zł
30.00 zł

Lady Almina i prawdziwe Downton Abbey prezentuje historię pałacu Highclere oraz jednej z jego najsłynniejszych mieszkanek, Lady Alminy, piątej hrabiny Carnarvon. Oto rzeczywista sceneria wielokrotnie nominowanego do nagród i nagradzanego serialu Downton Abbey, a także inspiracje twórców tego dzieła.

Korzystając z bogatego skarbca materiałów – takich jak pamiętniki, listy i fotografie – obecna hrabina Carnarvon nakreśliła wciągającą historię tej bajecznej posiadłości na przełomie wieków, podczas wzrastającej grozy Wielkiej Wojny oraz w jej trakcie. Podobnie jak jej serialowa odpowiedniczka lady Cora Crawley, lady Almina była córką bogatego przemysłowca Alfreda de Rothschilda, wydaną w młodym wieku za angielskiego arystokratę, earla Carnarvona, który dzięki posagowi żony mógł odegnać kłopoty finansowe od swej siedziby rodowej. Otwierając podwoje pałacu Highclere przed żołnierzami rannymi na frontach Wielkiej Wojny, lady Almina wkroczyła na drogę, która zapewniła jej podziw i sławę kobiety nieustraszonej, zdecydowanej i gotowej do bezgranicznych poświęceń.

Bogata opowieść kontrastuje splendor arystokratycznego życia w epoce edwardiańskiej z brutalną i okrutną rzeczywistością wojny światowej, kreśląc zarazem inspirujący portret kobiety, wokół której od pewnego momentu koncentrowało się życie Highclere.

Almina była kobietą, której czar mógł iść w zawody z odwagą. - „New York Times Book Review”

Bardzo bogate tło dramatu, którego ekranizacja zdobyła nagrodę Emmy. - 

Jeśli nie możesz się doczekać następnego sezonu Downton Abbey… oto coś dla ciebie. Znakomity portret zmieniających się czasów. - „New York Post”

 

Lady Almina i prawdziwe Downton Abbey. Utracone dziedzictwo zamku Highclere od Fiona Carnarvon możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Jeśli pokochaliście serial Downton Abbey, to z pewnością zainteresują Was losy piątego Earla Carnavon i jego żony Alminy, w ich niezwykłym zamku Highclere. Książka napisana przez żonę ósmego Earla Carnavon przywołuje moc szczegółów na temat funkcjonowania ogromnej posiadłości, zarządzana nią, życia służby oraz oczywiście historię poznania, miłości i małżeństwa państwa Carnavon.

A nie było to zwykłe małżeństwo w tamtych czasach. On – pochodzący z najwyższych kręgów arystokracji brytyjskiej, ona córka niesłychanie bogatego bankiera Alfreda de Rothschilda, ale nieślubna córka! Cóż za mezalians!

Oczywiście w takiej sytuacji wszystkie problemy zasypały bajeczne wprost pieniądze, ale młodzi zwyczajnie również się w sobie zakochali, a potem aż do śmierci Lorda, tworzyli niezwykle zgodne i wzajemnie wspierające małżeństwo. Realizowali swoje pasje wydając nieprawdopodobne sumy pieniędzy, ale luksusowe, wystawne życie ich sfery to tylko część wydatków. Niewielka, w porównaniu do szpitali Alminy, czy wykopalisk Georga.

Szpitale Alminy w czasie Wielkiej Wojny, sposób ich organizacji, wyposażenia, zatrudnianego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego wzbudzał podziw i szacunek tak ówczesnych władz jak i fachowców z dziedziny medycyny. Holistyczne podejście do leczenia i rekonwalescencji oraz absolutny nacisk na wymogi higieny, były w tamtych czasach niezwykłe, a przecież skuteczne. Do tego osobiste „pochylenie” się nad uczuciami każdego z wojennych pacjentów pozwalało, w jakimś zakresie, radzić sobie z czymś, z czym obecnie nie sposób sobie do końca poradzić – zespołem stresu pourazowego. Strumień pieniędzy płynących od Rothschilda, dzięki Alminie, był wykorzystywany w najlepszy możliwy sposób.

Fascynacją Lorda Carnavona były: Egipt i starożytność. Z własnych środków wiele lat finansował sezony wykopalisk w Dolinie Królowych a potem Dolinie Królów. Dzięki współpracy z Howardem Carterem, ale i zatrudnianiem innych wybitnych fachowców epoki, jego ekspedycje były znakomicie zorganizowane i prowadzone zgodnie z wymogami jakie miała ówczesna nauka. No i niewiarygodny sukces jaki udało mu się wraz z Carterem osiągnąć na sam koniec – odkrycie grobu Tutenchamona, na zawsze zapisało go w annałach archeologii.

No i do tego, zamek Highclere, ogromne przedsiębiorstwo, posiadłość, uprawy, hodowla zwierząt, tartaki i inne funkcje. Zarządcy, wyższy pesonel, średnego szczebla i niższy, oraz dzierżawcy i mieszkańcy okolicznych wiosek.

Hrabina Carnavon przestudiowała wiele źródeł, w bibliotekach, archiwach i starych zbiorach, rozmawiała z potomkami pracowników i dzierżawców zamku, odkrywała listy, dzienniki, księgi gości i wszelkie dokumenty, które obrazują funkcjonowanie tej machiny na przełomie XIX I XX wieków. Mnóstwo przytoczonych nazwisk, czy sytuacji wydaje się znajome, zastanawiałam się czy autormka w tym momencie nie pisze o kimś z serialu, a to jednak o ludziach i zdarzeniach z historii Highclere. Cudowna książka, dokument, ale wciąga jak najlepsza powieść. Jak serial Downton Abbey.

Polecam!

Ocena: 5+/6
©CzytAśka
Wszyscy ci z Was, którzy śledzą dość regularnie naszego bloga wiedzą, że uwielbiam książki Juliana Fellowesa. Cenię sobie również jego filmy i seriale. Obecnie na ekrany kin wszedł film zatutułowany Downton Abbey, który jest kinową kontynuacją serialu o tym samym tytule. Downton Abbey to nazwa dworu, na którym toczy się akcja serialu i filmu. Jako pierwowzór tytułowej posiadłości posłużył Fellowesowi zamek Highclere siedziba rodu Carnarvon.

Dla wszystkich fanów wspomnianego serialu, ale nie tylko, na pewno nie lada gratką będzie książka napisana przez obecną Hrabinę Carnarvon, żonę ósmego Earla Carnarvon, pod tytułem Lady Almina i prawdziwe Downton Abbey. Utracone dziedzictwo zamku Highclere.

Autorka postanowiła przybliżyć szerszej publiczności prawdziwe życie w posiadłości w czasach gdy zamieszkiwali ją chyba najbardziej sławni jej mieszkańcy czyli Lady Almina wraz z mężem, piątym Earlem Carnarvon. Choć niejasne pochodzenie Alminy utrudniało jej dostęp do znamienitych salonów w edwardiańskiej Anglii to jednak jej niebotyczny majątek sprawił, że znalazła się w kręgu zainteresowań mocno zadłużonego w tym czasie piątego Earla Carnarvon. Jednak Lady Almina wniosła nie tylko wkład finansowy do tego związku. Urocza, piękna i opiekuńcza dzieliła z mężem jego zamiłowanie do Egiptu i bardzo ofiarnie towarzyszyła mu w jego wyprawach archeologicznych. Po przeprowadzce do Highclere zarządziła generalny remont, dzięki któremu posiadłość jako jedna z niewielu w tamtych czasach zyskała kanalizację i elektryczność. Podczas I wojny światowej, korzystając z możliwości jakie dawał jej status i majątek, stworzyła w Highclere jedyny w swoim rodzaju szpital, w którym najciężej ranni, w komfortowych warunkach, pod stałą opieką zarówno profesjonalnego zespołu medycznego jak i samej Lady Carnarvon, korzystając z osiągnięć najnowocześniejszych sprzętów, mogli wracać do zdrowia. Lady Almina nie szczędziła czasu ani pieniędzy, aby wnieść jak największy wkład osobisty w toczącą się wojnę.

Piaty Earl również miał niezwykła wkład historyczny. Jako entuzjasta techniki wspierał rozwój lotnictwa, a dzięki jego zamiłowaniu archeologicznemu możemy dziś oglądać skarby grobowca Tutenchamona.

Jednak autorka książki nie ogranicza się tylko do hrabiostwa Carnarvon. W książce znajdziemy również bardzo ciekawe informację o życiu i zwyczajach służby, dzięki której Highclere mogło precyzyjnie funkcjonować i do dnia dzisiejszego pełnić rolę siedziby rodu. Jeśli dalej będziecie spragnieni informacji o tej wspaniałej budowli Hrabina Fiona Carnarvon, autorka opisywanej dziś książki, prowadzi bloga, na którym znajdziecie wiele zdjęć, przepisów kulinarnych oraz ciekawostek dotyczących tej wspaniałej posiadłości.

Gorąco polecam nie tylko miłośnikom Dowton Abbey, ale wszystkim wielbicielom historii i ciekawych ludzi.

Ocena: 5/6
©Księgozbiór
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć