ebook Dzieci Aspergera: Medycyna na usługach III Rzeszy
3.82 / 5.00 (liczba ocen: 389)

Dzieci Aspergera: Medycyna na usługach III Rzeszy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa oferta: 21.54
35.90 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
28.72 zł Lub 25.85 zł
35.90 zł
35.90 zł Lub 30.52 zł
-40% 21.54 zł
26.93 zł
28.25 zł
28.27 zł
28.72 zł
29.90 zł
30.52 zł
32.31 zł
32.50 zł
35.90 zł
35.90 zł

Przejmujący reportaż o tym, co człowiek może zrobić drugiemu – słabszemu człowiekowi. Sheffer Edith opowiada o początkach badań nad autyzmem i o tragicznych w skutkach decyzjach, które wplątały uznanego wiedeńskiego psychiatrę w morderczą ideologię. „Dzieci Aspergera” to historia, która po raz kolejny zmusza do zastanowienia się nad dziedzictwem hitlerowskiej nauki.

Hans Asperger był uznanym wiedeńskim psychiatrą, który w uniwersyteckiej klinice dziecięcej badał osoby z zaburzeniami umysłowymi. Brał również udział w nazistowskiej akcji mordowania niepełnosprawnych dzieci. Dbał o „higienę rasową” w III Rzeszy.
Reżim nazistowski sortował ludzi według rasy, religii i kondycji fizycznej. Nazistowscy psychiatrzy wybierali dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju, zwłaszcza z autyzmem. Asperger i jego koledzy starali się je „przekształcać” w produktywnych obywateli Rzeszy. Te, które uznali za nieuleczalne, wysyłano do kliniki Spiegelgrund, a następnie zabijano.

O Autorce:
EDITH SHEFFER jest historyczką zajmującą się Niemcami i Europą Wschodnią. Pracuje w Instytucie Studiów Europejskich na University of California w Berkeley.

Dzieci Aspergera: Medycyna na usługach III Rzeszy od Edith Sheffer możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Czasami bierzemy do ręki jakąś publikację i mamy wrażenie, że w jakiś niewytłumaczalny sposób ciąży nam ona w dłoni, że jej ładunek emocjonalny jest zbyt ogromny. Tam miałam właśnie z tym reportażem. Rozpoczynałam go, odkładałam, wracałam do niego na nowo. Długo też trwało, zanim ułożyłam w sobie tą książkę w głowie. Jednak jedno jest pewne - zdecydowanie nie żałuję, że po nią sięgnęłam.

O czym jest książka, czyli o fabule słów kilka

Reportaż Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy opowiada o nazistowskim reżimie, który sortował ludzi według rasy, religii czy kondycji fizycznej. Jednym z lekarzy, którzy brali udział w selekcji był Hans Asperger, ceniony wiedeński psychiatra, zajmujący się dziećmi z zabrudzeniami umysłowymi. Razem ze swoimi kolegami dbał o „higienę rasową” w III Rzeszy. Wśród pacjentów wybierał dzieci, które rokowały by przywrócić ich do grona produktywnych obywateli Rzeszy. Głównie tymi rokującymi byli pacjenci z autyzmem. Te dzieci, które według specjalistów zostały uznane za nieuleczalne były wysyłane do innej kliniki a następnie zabijane.

Moja opinia, czyli co mnie zachwyciło

Dzieci Aspergera to niezwykle przejmująca i zarazem szokująca książka związana z tematyką II wojny światowej i medycyną w roli główniej. Wydarzenia w niej opisane i procedury są o tyle okrutniejsze, że dotyczą najmłodszych i najbardziej bezbronnych. To niezwykle trudna lektura. Z drugiej zaś strony to lektura bardzo ważna i dająca do myślenia. Dla mnie największym szokiem okazały się fakty dotyczące pracy Hansa Aspergera i jego kolegów wplątanych w ideologię nazizmu i walki o „czystą rasę” oraz to co człowiek jest w stanie zrobić drugiemu człowiekowi. Wielkim plusem tej książki zdecydowanie jest to, że ukazuje prawdziwą twarz Hansa Aspergera. Nie znałam tej historii.

Komu polecam

Reportaż Dzieci Aspergera to zdecydowanie książka dla czytelników o mocnych nerwach. Dla mnie miejscami jej lektura okazywała się na granicy odłożenia. Odbiorcy reportaży historyczno-medycznych i tych związanych z drugą wojną światową powinni być tą lekturą usatysfakcjonowani.

Podsumowanie

Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy jest to lektura trudna, jednak niezwykle ważna i dająca do myślenia. Warto poznać trudne momenty w historii, by nigdy więcej się już nie wydarzyły. Polecam.

Ocena: 4+/6
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć