Wąż z lasu cedrowego
3.52 / 5.00 (liczba ocen: 213)

Wąż z lasu cedrowego

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Thriller autora bestsellerowego debiutu literackiego „Denar dla szczurołapa”. Aleksander R. Michalak nie idzie utartym szlakiem, lecz zaskakuje czytelników – zarówno tych, którzy mieli już okazję poznać Gabora Horthyego, jak i tych, którzy spotkają go po raz pierwszy…

Zło wypełza z ciemności…
Kto lub co próbuje powstrzymać projekt biblijnego zoo?
Na ocienionych cedrami wzgórzach Libanu powstaje niezwykły projekt. Ekscentryczny i bardzo religijny miliarder James Peabody pragnie założyć biblijne zoo-muzeum, w którym gromadzi cenne artefakty oraz wspomniane na kartach Pisma zwierzęta, czasem bardzo niebezpieczne. Komuś jednak zależy, aby to przedsięwzięcie się nie powiodło.
Międzynarodowe grono pracowników zoo początkowo bagatelizuje tajemnicze wypadki wiążące się z muzeum, niemniej kolejne niepomyślne zbiegi okoliczności rodzą coraz więcej wątpliwości. Czyżby nad projektem Biblical Zoo zawisło fatum? Jeden ze śladów wydaje się stanowić aluzję do starożytnej legendy o walce pomiędzy rycerzem, a ogromnym wężem.
Aby rozwikłać zagadkę, potrzeba będzie zupełnie innych specjalistów, znających świat biblijnych stworzeń w równym stopniu co kulturę świata arabskiego i wczesnego chrześcijaństwa. Jednak nawet oni nie spodziewają się demonów, jakie wypełzną z ciemności.

„Nie ciesz się, iż został złamany kij, co cię smagał, bo z zarodka węża wyjdzie żmija, a owocem jej będzie smok skrzydlaty” – fragment Księgi Izajasza

Wąż z lasu cedrowego od Aleksander R. Michalak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Węże są łuskowatymi gadami o dość charakterystycznej budowie ciała. Są one mięsożerne i potrafią połknąć swoją ofiarę w całości, nawet wówczas, gdy ta jest od nich wielokrotnie większa.
Cieniste wzgórza Libanu. To tutaj, za sprawą dość ekscentrycznego i religijnego miliardera, powstaje biblijne zoo-muzeum. James Peabody od zawsze o nim marzył. Zaczyna gromadzić cenne artefakty oraz zwierzęta, nawet te, które zostały wspomniane na kartach Pisma Świętego tylko raz. Komuś jednak ten plan się nie podoba i robi wszystko, aby przedsięwzięcie upadło. Pracownicy zoo bagatelizują wypadki, mające miejsce w ich otoczeniu, jednak z biegiem czasu zaczynają kiełkować w nich wątpliwości – czy aby na pewno to były tylko zwykłe zbiegi okoliczności?

Nocami, kiedy gasił światło, zostawał w czerni nie do przebicia – była to jego wewnętrzna ciemność, przed którą nie było ucieczki.
ALEKSANDER R. MICHALAK

Na wstępnie warto podkreślić, że Wąż z lasu cedrowego jest ściśle powiązany z poprzednią książką autora – Denarem dla Szczurołapa. Wydarzenia przedstawione w powieści czasem wracają do minionych zdarzeń, dlatego też, sięgając po tę powieść, nie znając fabuły z wcześniejszej książki, można odczuwać lekki chaos, czy też niezrozumienie. Akcja powieści rozgrywa się w klimatycznym, ale i zagadkowym Libanie, po którym autor oprowadza czytelnika. Idąc fabularnymi ścieżkami, zwiedzamy poszczególne zakamarki tego miejsca, poznając tym samym jego historię. Aleksander R. Michalak niespiesznie buduje napięcie i kreuje złowieszczy klimat przesączony tajemniczymi zgonami. Ta duszność i gęstość wylewa się niemal z każdej kartki, osaczając odbiorcę.

Sama forma opowieści jest dość frapująca i buduje enigmatyczną aurę, chociaż czasem jawi się jako pozbawiona emocji. Posługując się odpowiednią nomenklaturą, autor zadbał o to, aby każdy fragment był zrozumiały. Powieści został nadany zajmujący klimat, który momentami wzbudza irracjonalny niepokój, przez co widmo zagrożenia nie wisi jedynie nad bohaterami, ale i, poniekąd, nad czytelnikiem. Mistyczna atmosfera staje się niemal namacalna, a wszelkie niewyjaśnione zjawiska tylko dopełniają ten obraz.

Aleksander R. Michalak dobrze łączy wykreowany przez siebie świat z historycznymi odniesieniami. Styl powieści buduje ciekawą linię narracyjną – przez zwroty akcji i swego rodzaju nieszablonowość potrafi zaintrygować. Na uwagę zasługuje również wyraźna kreacja bohaterów – są to charaktery wielowymiarowe, posiadające odpowiednią głębię, aczkolwiek niekiedy dają ponieść się infantylności i lekkomyślności. Zdawać by się mogło, że wielokrotnie bagatelizują wydarzenia mające miejsce w ich otoczeniu, nie zwracają uwagi na powagę sytuacji, której korzenie sięgają dalekiej przeszłości. Ciężko zatem powiedzieć o, swego rodzaju, realizmie.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Bookmoment
Rok temu miała miejsce premiera pierwszej powieści Aleksandra R. Michalaka zatytułowanej. Denar dla Szczurołapa. Książka spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem Czytelników, którzy docenili erudycję, przygotowanie naukowe oraz ciekawość świata Autora. W tym roku nakładem Wydawnictwa Replika ukazała się druga powieść naukowca i podróżnika, czyli Wąż z Lasu Cedrowego. To kolejna część przygód awanturnika i profesora Gabora Horthyego - bohatera obu powieści. Przyglądając się jego przygodom, mam nieodparte wrażenie, że są one częścią prawdziwego życia Autora powieści, a może projekcją tego, o czym sam marzy.

Wąż z Lasu Cedrowego jest bez wątpienia powieścią, która spodoba się zarówno wielbicielom historii, jak i tym, którzy lubują się w rozwiązywaniu zagadek, nie stronią od tajemnic oraz lubią się bać. Najnowsza powieść Aleksandra R. Michalaka jest bowiem dobrą kontynuacją swojej świetnej poprzedniczki, którą z powodzeniem można określać jako thriller.
Akcja powieści rozgrywa się wokół biblijnego zoo - nowatorskiego projektu zapoczątkowanego przez ekscentrycznego miliardera Jamesa Peabodyego. W pewnym stopniu zamysł powstania takiego przedsięwzięcia można porównać do znanego wszystkim Parku Jurajskiego, choć w jego przypadku mieliśmy do czynienia z fantastyką naukową okraszoną spektakularnymi przygodami i wyczynami bohaterów serii filmów Stevena Spielberga. W Biblical Zoo poza kolekcją zwierząt, które zajmowały w Biblii poczesne miejsce, mamy również do czynienia ze zbiorami poświęconym zwierzętom, czyli mumiami, rzeźbami czy malowidłami. Innymi słowy jest to projekt mocno osadzony w historii. Przedstawiona w powieści idea biblijnego zoo, powstającego na malowniczych wzgórzach Libanu, nie spotyka się z aprobatą świata zewnętrznego. Ktoś lub coś sabotuje działania międzynarodowej grupy naukowców, którzy z czasem mają coraz więcej wątpliwości co do zasadności tego projektu. Tajemnicze wypadki, zbiegi okoliczności i związek z legendą o Św. Jerzym, budzą uzasadnione przekonanie, że Biblical Zoo to bardzo niebezpieczny projekt.

Aby rozwiązać zagadkę, potrzeba odpowiednich ludzi, nie tylko specjalistów - historyków i kulturoznawców. Dobrze by było, gdyby z odsieczą przybył ktoś, kto nie boi się zawiłych intryg i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Do Libanu przyjeżdża profesor i awanturnik - Gabor Horthy. Uznany badacz - orientalista - początkowo nie chce angażować się rozwikłanie tajemnic biblijnego zoo, ale ciekawość oraz zachęta ze strony przyjaciela sprawiają, że Gabor zaczyna własne, pełne niebezpieczeństw, śledztwo. Jednak nawet on nie spodziewał się, że ponownie przyjdzie mu zmierzyć się z demonicznymi potworami.
W porównaniu do poprzedniej książki, Aleksander R. Michalak dużo lepiej wyważył kwestie stricte historyczne i kulturowe z przygodami bohaterów, którzy są w powieści przedstawieni naprawdę świetnie. Niektórych można polubić, innych lepiej omijać szerokim łukiem, ale wszyscy są postaciami, które zapadają w pamięć. Oczywiście żadna z tych postaci nie wygra z głównym bohaterem, ale on wymyka się wszelkim konwenansom i regułom.

Wąż z Lasu Cedrowego to powieść dla tych Czytelników, którym nie jest obcy klimat tajemniczości i strachu oraz spragnionych udokumentowanej wiedzy podanej w bardzo przystępny sposób. To również udana kontynuacja książki Denar dla Szczurołapa, rozwijająca wcześniejsze wątki oraz wprowadzająca nowe, mrożące krew w żyłach, przygody. Jedną ze scen na wzburzonym morzu, nawiązującą do dzieła Ferdynanda Braudela o Morzu Śródziemnym, mogę uznać za ciekawy sposób łączenia wiedzy historycznej z naszą współczesną wizją świata i cywilizacji.
Polecam najnowszą powieść Aleksandra R. Michalaka do przeczytania w każdej chwili, baczcie jednak, by nie zatracić się w historii, bo ona potrafi zaskakiwać...

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Wasilka - Słowa jak marzenia
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć