ebook Patyki, badyle
3.98 / 5.00 (liczba ocen: 201)

Patyki, badyle
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 15.45
wciąż za drogo?
18.90 zł
-26% 21.69 zł Lub 19.52 zł
15.45 zł
21.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)

Pasjonująca relacja autorki przemierzającej ścieżki natury. Urszula Zajączkowska w swojej książce prowadzi nas poprzez pogranicza fizyki i poetyki, matematyki i filozofii. Jej opowieść urzeka szczerą czułością do coraz bardziej zagrożonego świata roślin.

Wyznania botaniczki opisującej rozmaite ekspresje roślinnego życia, przypatrującej się ruchom pędów mięty i dyni, działaniu wiatru na korony drzew, wodzie płynącej od korzeni przez pnie aż do najmniejszych liści, gojeniu się ran sosem, deformacjom i pędowi roślin do przeżycia w każdych warunkach. I śmierci. Urszula Zajączkowska śledzi spotkania człowieka z wnętrzem ciał roślin odczytywanym jako ich język widoczny w budowie liści, łodyg czy korzeni. Jej książka to opowieść o języku i historii roślin, pisana hieroglifami ich anatomii. O przebiegu życia drzew, skrzypów i mchów w świecie złożonym z powietrza, światła, grawitacji i wody. O dębie Bartku, chwastach i podziwie dla pokrzywy.
W ludzkim rozumieniu świat roślin toczy się innym torem, stąd nasze niezauważanie i niewrażliwość na ich przemiany, co przekłada się na to, że od zawsze rośliny traktowane są jak tło naszego życia, ozdoba lub pokarm – a nie jako bogaty świat niezależnych istot, które odznaczają się niezwykłą wrażliwością, zdolnością do przekształcania własnych ciał i które istniały na długo przed tym, zanim pojawił się na ziemi jakikolwiek ssak.

O Autorce:
Urszula Zajączkowska – urodzona w 1978 roku, poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk, adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Studiuje wzrost, anatomię i ruchy roślin. Bada ich aerodynamikę oraz biomechanikę. Jej debiutancki tomik poezji „Atomy” (2014) był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2015 roku. W tym samym roku, wraz z grupą artystów stworzyła projekt artystyczny Cambium Killers, który jest wyrazem sprzeciwu wobec punktowego systemu oceny w nauce. W 2016 roku stworzyła film „Metamorphosis of Plants”, powstały z inspiracji dziełem J. W. Goethego pod tym samym tytułem. Jest to ekspresja na podstawie naukowych nagrań ruchów roślin powiązana z tańcem solisty Baletu Narodowego, Patryka Walczaka. Film wygrał Scinema Festival of Science Film w kategorii Najlepszy Film Eksperymentalny/Animacja. W 2017 roku Zajączkowska została finalistką FameLab, konkursu popularyzatorskiego dla naukowców, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i British Council. Na początku 2017 roku ukazał się tom „minimum”, nagrodzony Nagrodą Kościelskich, za który pisarka została również nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w kategorii książka roku oraz do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego.

Patyki, badyle od Urszula Zajączkowska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Urszula Zajączkowska Patyki i badyle – poetycko o roślinach

Patyki, badyle to najnowsza książka z serii EKO Wydawnictwa Marginesy. Kolekcjonuję te tytuły starannie już od kilku lat i nie brakuje na mojej półce ani jednego. Jak się zapewne domyślacie, tej również nie mogło zabraknąć na mojej półce. O tej książce pisano, że to poezja stworzona na cześć roślin. Czy faktycznie można to tak określić?

Patyki, badyle – czyli książka o roślinach

Urszula Zajączkowska to polska poetka, botaniczka i artystka. Z tego połączenia powstał jej hołd oddany roślinom, czyli “Patyki, badyle”. Relacja badaczki, która samotnie podąża ścieżkami natury i stara się przedstawić czytelnikom ten różnorodny świat roślin.
Dla zwykłych zjadaczy chleba rośliny to tylko tło naszego życia – część większej całości, do której nie przywiązujemy aż takiej wagi… Ozdoby lub pożywienie, w zależności od rodzaju. Tymczasem Zajączkowska widzi je jako osobne organizmy, które rozwijają się, przeżywają, przekształcają swoje “ciała”, są wrażliwe.

Fizyka, poetyka, matematyka czy filozofia?

Nie sposób odmówić Zajączkowskiej czułości, którą darzy rośliny. Opisuje je z prawdziwą pasją, zaangażowaniem, miłością. W jej tekstach widać, jak ważną część jej życia stanowią rośliny. W książce “Patyki, badyle” odpowiada na takie pytania, jak: Czym są ekspresje roślinnego życia? Jak je wyrazić w granicach języka? Jak poruszają się pędy mięty i dyni? Czy wpływa na nie Księżyc? Co robi wiatr koronom drzew? W jaki sposób goją się rany i co sprawia, że rośliny się deformują? Skąd w nich ten pęd do przeżycia w każdych warunkach. Kiedy i jak umierają?

W recenzjach tej książki można przeczytać, że to połączenie fizyki i poetyki, matematyki i filozofii.

Czego brakuje tej książce?

Staram się coraz ostrożniej dobierać tytuły, po które sięgam do recenzji. Nad tą pozycją zastanawiałam się bardzo długo, ale w końcu skusiłam się przez dobre recenzje. Zainteresowała mnie przede wszystkim ta mieszanka: fizyka, matematyka, poezja i filozofia… Tymczasem książka Zajączkowskiej jest dla mnie czystą biologią, która czasem zieje… nudą!

Patyki, badyle polecam tym, którzy mają na punkcie roślin takiego “fioła” (oczywiście w pozytywnym znaczeniu), jak sama autorka. Dla zwykłych czytelników może się ona niestety okazać nie do przebrnięcia. Bogatsza o tę wiedzę nie sięgnęłabym po ten tytuł drugi raz. Zdecydowanie bardziej preferuję popularnonaukowe tytuły przyrodnicze z serii EKO Marginesów, które ukazały się wcześniej.

Moja ocena: 2/6
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć