Spróchniały krzyż
3.97 / 5.00 (liczba ocen: 213)

Spróchniały krzyż
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.90
wciąż za drogo?
29.61 złpremium: 16.45 zł Lub 16.45 zł
21.90 zł
24.03 zł Lub 21.63 zł
25.66 zł
27.00 zł
24.01 zł
24.03 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Kto wywiera wpływ na osoby znajdujące się obecnie u steru władzy III RP? Czy rzeczywiście żyjemy w kraju, w którym panuje rozdział religii i państwa? Joanna Podgórska miażdżąco demaskuje to stwierdzenie i udowadnia, że Polska jest świecka tylko w teorii.

W polskich szkołach jest siedem razy więcej lekcji religii niż historii czy chemii. Można sądownie zmusić dziecko do przyjęcia komunii. Z pieniędzy podatników, które miały być przeznaczone np. na walkę ze smogiem, sfinansowano budowę obiektów sakralnych. O aferach pedofilskich i ingerencji w politykę nawet już nie trzeba wspominać. Krzyż, który miał być symbolem miłosierdzia, już dawno spróchniał i nie ma nic wspólnego z istotą chrześcijaństwa. Stał się raczej widmem ucisku…

Spróchniały krzyż od Joanna Podgórska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Czy to się komuś podoba czy nie Kościół posiada niezaprzeczalnie potężną pozycję w naszym Państwie i ma pośrednio lub bezpośrednio ogromny wpływ na nasze życie. Rozdział religii od państwa to mit. Joanna Podgórska w swojej książce pokazuje jak w praktyce wygląda teoretycznie świeckie Państwo i jaki jest rzeczywisty stosunek Kościoła do spornych kwestii.

Autorka tego zbioru mini reportaży w sposób rzeczowy, choć mocno przywołujący różne emocje opisuje sytuację w polskich szkołach, gdzie jest siedem razy więcej religii niż historii czy chemii i jak w praktyce wygląda nauka etyki. Przywołuje przypadki gdy dzieci wyrokiem sądu zostają zmuszone do przyjęcia komunii świętej. Pokazuje w jaki sposób metodą polskiego salami Kościół zdobywał swoją pozycję a może nawet w pewnym stopniu rzeczywiste panowanie w naszym kraju i o jego powiązaniach z narodowcami. Autorka przedstawia także fakty dotyczące afer pedofilskich, i stosunku Kościoła do aborcji, seksu, gender czy kobiet.

Spróchniały krzyż to publikacja niezmiernie aktualna i dająca do myślenia. Niestety, w niektórych miejscach brakuje mi w niej nakreślenia szerszego tła. Czasem aż się prosi by jeszcze coś rozwinąć w bardziej rozbudowanym kontekście. Mimo to uważam, że reportaż Joanny Podgórskiej to taki obraz współczesnego polskiego Kościoła jako instytucji w pigułce. To też opowieść o współczesnej Polsce, która jest mocno z tym Kościołem związana.

Dużym plusem tej publikacji, jest to, że czyta się ją dość szybko i sprawnie, trochę jak beletrystykę i to pomimo ciężkiego tematu i tego jakie wywołuje emocje podczas lektury. Niestety, nie jest to pozycja zbyt odkrywcza. Większość spraw jest już znana z innych przekazów a mimo to uważam, że jest to lektura niezwykle ważna, potrzebna i uświadamiająca a także w jakiś sposób pozwalająca usystematyzować wiedzę na temat tego, co wokół Kościoła się dzieje. Polecam.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć