ebook Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna
4.06 / 5.00 (liczba ocen: 920)

Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 29.95
wciąż za drogo?
55.71 złpremium: 35.94 zł Lub 35.94 zł
43.13 zł Lub 38.82 zł
59.90 zł Lub 53.91 zł
29.95 zł
43.13 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (7)

„W swojej kolejnej książce «Zagubione w matematyce» Sabine Hossenfelder zręcznie stawia czoła kryzysowi [w fizyce]. To szalenie głęboka, prowokująca do myślenia lektura, która powinna wywołać zwątpienie w każdym rozsądnym, zdolnym do autorefleksji przedstawicielu tej dziedziny” – FORBES

Czy fizyków zwiodło piękno ich własnych teorii?
Czy to zgłębiając czarne dziury i początek Wszechświata, czy poszukując nowej fizyki w CERNie, współcześni uczeni są głęboko przekonani, że fundamentalne prawa przyrody muszą być proste, naturalne i eleganckie. Jednak zdaniem fizyczki Sabine Hossenfelder dogmatyczne stosowanie tych zasadniczo estetycznych, a przez to subiektywnych kryteriów obecnie hamuje rozwój fizyki. Supersymetria, wielka unifikacja, wieloświat, superstruny – hipotezy formułowane głównie w oparciu o wrażenie matematycznej schludności – albo nie znalazły potwierdzenia w danych eksperymentalnych, albo, co gorsza, są z gruntu nietestowalne.
Jaka jest rola poczucia piękna w fizyce? Czy jakaś teoria może być „zbyt piękna, żeby nie być prawdziwa”? Czy naukowa obiektywność, ścisłość i ostrożność zostały bezpowrotnie „zagubione w matematyce”? Zastanawiając się nad przyczynami obecnej stagnacji w fizyce teoretycznej i dyskutując z jej luminarzami, autorka tropi i obnaża to, co we współczesnej nauce nie arbitralne, lecz modne; nieścisłe, choć zmatematyzowane; spekulatywne, a mimo to powszechnie przyjmowane.

„Zdaniem Sabine Hossenfelder – fizyczki i wziętej blogerki – Einstein i inni podobnie nastawieni fizycy «zagubili się w matematyce», by zaczerpnąć z tytułu tej dowcipnej, prowokującej książki” – WALL STREET JOURNAL

Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna od Sabine Hossenfelder możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć