ebook Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna
4.07 / 5.00 (liczba ocen: 910)

Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 32.95
59.90 złpremium: 35.94 zł Lub 35.94 zł
-27% 43.13 zł Lub 38.82 zł
59.90 zł
59.90 zł Lub 53.91 zł
32.95 zł
43.13 zł
46.96 zł
50.92 zł
53.91 zł
54.00 zł
59.90 zł
59.90 zł
59.90 zł

„W swojej kolejnej książce «Zagubione w matematyce» Sabine Hossenfelder zręcznie stawia czoła kryzysowi [w fizyce]. To szalenie głęboka, prowokująca do myślenia lektura, która powinna wywołać zwątpienie w każdym rozsądnym, zdolnym do autorefleksji przedstawicielu tej dziedziny” – FORBES

Czy fizyków zwiodło piękno ich własnych teorii?
Czy to zgłębiając czarne dziury i początek Wszechświata, czy poszukując nowej fizyki w CERNie, współcześni uczeni są głęboko przekonani, że fundamentalne prawa przyrody muszą być proste, naturalne i eleganckie. Jednak zdaniem fizyczki Sabine Hossenfelder dogmatyczne stosowanie tych zasadniczo estetycznych, a przez to subiektywnych kryteriów obecnie hamuje rozwój fizyki. Supersymetria, wielka unifikacja, wieloświat, superstruny – hipotezy formułowane głównie w oparciu o wrażenie matematycznej schludności – albo nie znalazły potwierdzenia w danych eksperymentalnych, albo, co gorsza, są z gruntu nietestowalne.
Jaka jest rola poczucia piękna w fizyce? Czy jakaś teoria może być „zbyt piękna, żeby nie być prawdziwa”? Czy naukowa obiektywność, ścisłość i ostrożność zostały bezpowrotnie „zagubione w matematyce”? Zastanawiając się nad przyczynami obecnej stagnacji w fizyce teoretycznej i dyskutując z jej luminarzami, autorka tropi i obnaża to, co we współczesnej nauce nie arbitralne, lecz modne; nieścisłe, choć zmatematyzowane; spekulatywne, a mimo to powszechnie przyjmowane.

„Zdaniem Sabine Hossenfelder – fizyczki i wziętej blogerki – Einstein i inni podobnie nastawieni fizycy «zagubili się w matematyce», by zaczerpnąć z tytułu tej dowcipnej, prowokującej książki” – WALL STREET JOURNAL

Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna od Sabine Hossenfelder możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć