ebook Czarni
3.6 / 5.00 (liczba ocen: 583)

Czarni
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 20.90
34.00 złpremium: 20.40 zł Lub 20.40 zł
-38% 20.90 zł
28.90 zł Lub 26.01 zł
28.90 zł Lub 26.01 zł
-29% 23.90 zł
28.22 zł
28.53 zł
28.90 zł
28.90 zł
30.26 zł
31.00 zł
Inne proponowane

Paweł Reszka, autor bestsellerowego cyklu o lekarzach „Mali Bogowie” tym razem wszedł w środowisko księży, żeby zobaczyć od środka, co tak naprawdę sprawia, że kapłani popadają w największe patologie i prowadzą niemoralne życie. W ramach reporterskiego eksperymentu założył sutannę, żeby poczuć, jaką reakcję wywołuje koloratka w czasach, gdy Kościół coraz częściej jest synonimem grzechu.

Każda plebania wieczorem wygląda smutno. Każdy zamyka się w swoim pokoju. Cicho, bo każdy ze słuchawkami na uszach siedzi w internecie. Raczej nie czyta rozważań sławnych teologów – tego jest dość i za dnia. Wieczorem jest czas na głupie filmy, pornografię albo alkohol. Na tym polega życie księdza, że wieczorem nie masz gdzie iść. Chyba, że masz kochankę, ale wtedy jest jeszcze gorzej. Prowadzisz podwójne życie, codziennie myślisz, żeby zrzucić sutannę.

Rozmawiałem z wikarymi, proboszczami, zakonnikami. Księżmi naukowcami z wielkich miast i prostymi prowincjonalnymi klechami. O pieniądzach, grzechu, seksie. A najczęściej o codzienności. Chciałem zobaczyć w nich nie wysłanników Pana Boga, a zwykłych ludzi – którzy mają takie same pragnienia jak i my. Słuchałem opowieści o ich miłościach, tęsknotach i czasami niewybaczalnych grzechach. Spotykałem też ludzi w księżach zakochanych i przez nich skrzywdzonych. W końcu w ramach reporterskiego eksperymentu sam założyłem sutannę. Chciałem popatrzeć na świat oczami duchownego.

Czarni od Paweł Reszka możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Rzetelny, szczery i prawdziwy obraz stanu duchownego. Po przeczytaniu Czarnych, niektóre książki mogą wydać się powtórzeniem. Obrazowi nie brak niczego. Możemy popatrzeć z dobrej i złej strony. Reportaż, który boli, ale każe pamiętać, by nie generalizować i nie nabywać uprzedzeń.Ocena: 5/6
©Opowiedziane.pl
Paweł Reszka to polski dziennikarz, który jest już dobrze znany czytelnikom za sprawą bestselerowego cyklu o lekarzach Mali Bogowie. Tym razem autor postanowił poznać niemal od środka środowisko polskiego kleru. Przeprowadził w związku z tym wiele rozmów z księżmi. W ramach reporterskiego eksperymentu założył nawet sutannę, dzięki czemu miał okazję na własnej skórze poczuć, reakcje ludzi na mężczyznę w tym stroju.

W ostatnim czasie na rynku wydawniczym pojawiło się sporo publikacji na temat księży i Kościoła. Ich wymowa jest różna. Na ich tle niestety reportaż Czarni może wydawać się niektórym mało kontrowersyjny. Dla mnie jednak to jeden z większych plusów tej publikacji. Autor nie boi się trudnych tematów. W swojej publikacji zawiera największe bolączki Kościoła jako instytucji: pedofilię, pozyskiwanie majątków, związki w politykami i organizacjami, stosunek do aborcji i kobiet. Z tej publikacji dowiemy się także co tak naprawdę dzieje się za murami seminarium i na plebaniach a także, jak w rzeczywistości wygląda sprawa z seksem, homoseksualizmem czy alkoholizmem.

Bardzo mnie cieszy, że Paweł Reszka sporo miejsca oddaje samym księżom, proboszczom, zakonnikom czy ich życiowym partnerkom. Robi to oczywiście wybiórczo, jednak mam wrażenie, że stara się dzięki tym rozmowom przedstawić sytuację z wielu stron. Bardzo doceniam też, że ta publikacja nie składa się z samych medialnych brudów. Największe wrażenie na mnie jednak zrobiła w tym reportażu analiza codziennego życia księży i tego jak odnajdują się w strukturach Kościoła jako instytucji, oraz to jak wyglądała ich „ścieżka kariery” od decyzji o wstąpieniu do seminarium po dzień ich rozliczania się ze swoją wiarą.

Czarni Pawła Reszki to publikacja pozbawiona stronniczości a jednak ukazująca struktury Kościoła z jej ludzką, niedoskonałą twarzą. Nie oszukujmy się, to co trzeba potępić, należy potępić i autor tego nie neguje. Pokazuje jednak także, że pewne zachowania mają gdzieś swoje źródła. Ten reportaż to także ciekawy przykład tego jak zmienia się postrzeganie Kościoła przez społeczeństwo.

Reportaż napisany jest ciekawym i żywym językiem, przez co czyta się go bardzo sprawnie i szybko. Z drugiej strony zawiera treści, które dają mocno do myślenia i które zostaną we mnie na dłużej.

Polecam.

Ocena: 4+/6
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć