ebook U siebie i na wyjeździe
3.84 / 5.00 (liczba ocen: 392)

U siebie i na wyjeździe
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 31.42
wciąż za drogo?
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
31.42 zł Lub 28.28 zł
39.90 zł Lub 35.91 zł
31.52 zł 20% rabatu
33.63 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Poszukiwacz przygód i miłośnik południowoamerykańskiej spontaniczności oraz nieuleczalny monoman i skrępowany poczuciem wstydu purytanin. Jeden życie afirmuje, drugi odwraca się do niego plecami. Jeden baluje do późnej nocy, drugi zasypia przed telewizorem. Jeden kibicuje Brazylii, drugi Argentynie. Długo będziemy pamiętać to spotkanie. „Fani Knausgårda mogą już zacierać ręce” – Verdens Gang

„Moja walka na wakacyjnym luzie”. Dagens Nyheter

Lato 2014 roku. Fredrik przebywa w Brazylii na mistrzostwach świata w piłce nożnej, a Karl Ove u siebie, w Skandynawii. Wymieniają się listami, w których portretują współczesny świat i opisują zachodzące w nim zmiany – od fawel Rio de Janeiro, przez podzielone etnicznie Malmö i uginającą się pod ciężarem historii Warszawę, po miękki i ciepły bezmiar rzepakowych pól Skanii.

„Najstarsza córka pytała, nad czym właściwie pracuję. Opowiedziałem jej o tej książce – że jesteś w Brazylii, a ja tutaj, i że piszemy o mistrzostwach świata w piłce nożnej. A kogo to interesuje? – skwitowała. Odparłem, że wielu interesuje się futbolem. Ale przecież nie jesteś na mistrzostwach – zauważyła. To o czym możesz pisać? Wyjaśniłem, że oglądam mecze w telewizji. Uderzyła się dłonią w czoło. Kto to będzie czytał! – rzuciła. On tam ogląda mecze na stadionie, a ty w telewizji? Tak – przyznałem. Piszę też o innych rzeczach. Niby jakich? – spytała. O tym, o czym myślę – uściśliłem. Tato, nie pisz, o czym myślisz!” – fragment książki, czyli z listu K.O. Knausgråda do F. Ekelunda

O Autorach:
KARL OVE KNAUSGÅRD (ur. w 1968 r. w Norwegii) – jeden z najsławniejszych pisarzy naszych czasów. Rozgłos przyniosła mu powieść „Moja walka”, która zachwyciła krytyków i czytelników na całym świecie.

FREDRIK EKELUND (ur. w 1953 r. w Szwecji) – pisarz, tłumacz, poeta. Autor sztuk teatralnych, filmów dokumentalnych oraz książek poświęconych piłce nożnej. Znawca i fan futbolu brazylijskiego.

U siebie i na wyjeździe od Fredrik Ekelund, Karl Ove Knausgård możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Zgodnie z promocyjnymi zapowiedziami fani Karla Ovego Knausgårda zacierają ręce z zadowolenia, delektując się kolejną książką ulubionego autora. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że książka zawiera korespondencję pomiędzy dwoma pisarzami i warto wydobyć nieco z cienia, mniej znanego w Polsce, drugiego z epistolografów. Fredrik Ekelund, starszy od Knausgårda o piętnaście lat jest twórcą wszechstronnym. Pisarz, tłumacz, poeta, autor sztuk teatralnych i filmów dokumentalnych.

Ekelund pośród napisanych książek ma na koncie trzy poświęcone piłce nożnej. Jest fanem i znawcą futbolu brazylijskiego. Nie należy się więc dziwić, że podczas rozgrywanego właśnie w Brazylii, mundialu, znalazł się w tym kraju.

Obaj autorzy wymieniali się podczas mundialowych dni korespondencją, nie zamykając się jednak w tematach futbolowych. Rozmowa toczy się także na tematy związane z historią, polityką, muzyką czy też literaturą. Same piłkarskie fragmenty nie ograniczają się tylko do relacji z meczów. Znajduje się miejsce na analizy, wspomnienia i historię futbolu. Ot dwóch przyjaciół wymienia uwagi na temat swojego hobby oraz codzienności. Nasza reprezentacja w Brazylii nie zagrała, ale znalazł się i wątek polski dotyczący podróży Knausgårda do naszego kraju.

Dzisiejsze środki komunikacji pozwalają na szybszy przepływ informacji, stąd przez nieco ponad miesiąc uzbierał się z pisarskiej wymiany myśli tom liczący sześćset pięćdziesiąt stron. Skandynawska krytyka w jednej recenzji określiła omawiany tu zbiór Moją walką na wakacyjnym luzie [artykuł z Dagens Nyheter], znów odwołując się do twórczości jedynie Knausgårda. Jest jednak nieco prawdy w takim stwierdzeniu, choć podobieństw doszukiwałbym się raczej do cyklu Cztery pory roku. Faktem pozostaje jednak, że Knausgård wydaje się tu dużo mniej pesymistyczny, a niekiedy zaskakuje poczuciem humoru.

Kto to będzie czytał – taki cytat ze swojej córki serwuje Knausgård w jednym z listów. Chętnych nie zabraknie, bo książka nie jest nużąca, a obfita sportowa zawartość dodaje jej atrakcyjności (wprost proporcjonalnie do poziomu zainteresowania czytelnika piłką nożną). A kto lubi futbol i nie irytuje się czytając wynurzenia Karla Ovego K. z lektury U siebie i na wyjeździe mieć będzie niewątpliwą satysfakcję.

Ocena: 4/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć