ebook Lilana
3.5 / 5.00 (liczba ocen: 18)

Lilana
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 20.71
Audiobook - najniższa cena: 16.36
wciąż za drogo?
25.02 złpremium: 16.14 zł Lub 16.14 zł
20.71 zł Lub 18.64 zł
22.87 zł
26.90 zł
26.90 zł Lub 24.21 zł
20.92 zł
21.65 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Nie szukali Lilany, to ona na nich czekała…
Wracając z wakacji, rodzice Natalii nagle gubią drogę i trafiają do zanurzonej w zieleni osady, o której zapomniał cały świat. W Lilanie życie płynie inaczej – zupełnie jak w tajemniczym ogrodzie zamkniętym w butelce. Pewnie dlatego mama, tata, Natalia, a nawet mały Kajtek, czują, że tylko tutaj mogą być naprawdę szczęśliwi. Choć chyba najbardziej mama, która po zamieszkaniu w szklanym domu zawsze wypełnionym światłem wreszcie zaczyna się uśmiechać…
Zatopiona w słońcu i zieleni osada ma jednak wiele niepokojących sekretów. Natalia przekonuje się o tym, gdy spotyka w lesie ogromne ćmy o oszronionych skrzydłach, a potem odkrywa, że nikt poza nią ich nie widzi. Czy to możliwe, by Lilana żądała od Natalii zapłaty za podarowane jej rodzinie szczęście?

O Autorce:
Małgorzata Strękowska-Zaremba – pisarka, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za swoją twórczość dla dzieci i młodzieży była wielokrotnie nagradzana: otrzymała m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego (za książkę „Abecelki i duch Bursztynowego Domu”) i wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2006 (za książkę „Bery, gangster i góra kłopotów”). Jej „Złodzieje snów” zdobyli wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2008 oraz II Nagrodę w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej; nagrodzoną książkę wpisano ponadto na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Autorka została nominowana do Astrid Lindgren Memorial Award 2016. Jej powieść „Dom nie z tej ziemi” uhonorowano m.in. nagrodą główną w konkursie Przecinek i Kropka, a także wyróżnieniem w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku.

Lilana od Małgorzata Strękowska-Zaremba możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Po przeczytaniu powieści Lilana Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby jestem lekko skołowana. Bo ogólnie bardzo mi się podobała, ale żadna powieść już dawno nie wzbudziła we mnie tyle niepokoju, lekkiej grozy, strachu.

Ale od początku. Główna bohaterką Lilany jest nastoletnia Natalia, która wraz z rodzicami i maleńkim bratem przeprowadzają się z wielkiego miasta do tytułowej malowniczej miejscowości.

Mieścina ta jawi się jako szczęśliwe, bajeczne miejsce. Jej mama w spokoju może malować obrazy, tato pracuje w gabinecie, brat Kajtek ma świetną opiekunkę, a sama Natalia poznaje nowych przyjaciół. Ale coś wzbudza niepokój Natalii, coś nie daje jej spać... dlaczego?

Po raz pierwszy mam do czynienia z powieścią autorki. Wcześniej nie miałam okazji zapoznać się z jej piórem, jednak po zasięgnięciu języka dowiedziałam się, że jej publikacje są często nagradzane w konkursach literackich. Co wcale mnie nie dziwi, bo Lilana napisana jest pięknym językiem, z ciekawą fabułą. Autorka porusza ważne problemy, o których dowiadujemy się tak naprawdę dopiero w końcowych rozdziałach, więc książka do końca trzyma w napięciu. Poza tym Lilanazostała podzielona na rozdziały, w których Natalia przywołuje wizję zdjęć z przeszłości. Jednak nie robi tego chronologicznie, tylko dowolnie przeskakuje w czasie i przestrzeni. Co absolutnie negatywnie nie wpływa na odbiór lektury. Także autorka wykazała sie ogromną kreatywnością za co składam brawa.

Jak już wspominałam na początku, lektura wzbudziła we mnie różnorodne emocje. Dawno nie czułam się tak skonsternowana, bo lektura naprawdę okazała się wartościowa, jednak skierowana jest raczej do starszego czytelnika. Na moje oko piętnastolatek powinien już być nią zainteresowany. Chociaż ja czułam na szyi niepokój, strach i grozę - ogromne ćmy, porzucony pies czy tajemnicza kobieta z mgły raczej nie wzbudzają mojego entuzjazmu.

W każdym razie to niewątpliwie magiczna opowieść, pełna smutku, rozpaczy, miłości, tęsknoty. A zakończenie zdecydowanie wbija w fotel i czytelnik na pewno się go nie spodziewa.

Ocena: 5/6
©Reading My Love
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć