ebook Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz
3.31 / 5.00 (liczba ocen: 787)

Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich 3 miesiącach
E-book - najniższa cena: 17.95
wciąż za drogo?
33.39 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
27.64 zł Lub 24.88 zł
35.90 zł
35.90 zł Lub 32.31 zł
-44% 17.95 zł
27.62 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Filip Springer – autor słynnej „Miedzianki” – tym razem wyrusza na Północ, by znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na paru pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante z powieści Sandemosego? W duńskim Nykøbing Mors czy w samotni pisarza wśród norweskich fiordów? A może nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas?

Jante to miasteczko, w którym życie reguluje 11 opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego „Uciekinier przecina swój ślad”.
Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w duńskim Nykøbing Mors, pierwowzorze miasteczka z powieści? A może w zagubionej pośród norweskich fiordów samotni pisarza? A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas?
Książka Springera to opowieść o niemożliwej ucieczce od systemu, który nam narzucono, i o ponurym obliczu najszczęśliwszych krajów świata. Ale to także opowieść o świecie rozpiętym między prawdą a fikcją. By go poznać, Springer przekracza nie tylko granice krajów, ale i gatunków literackich.

„Nie sądź, że jesteś kimś. – Nie sądź, że nam dorównujesz. – Nie sądź, że jesteś mądrzejszy od nas. – Nie wyobrażaj sobie, że jesteś lepszy od nas. – Nie sądź, że wiesz więcej niż my. – Nie sądź, że jesteś kimś więcej niż my. – Nie sądź, że się do czegoś nadajesz. – Nie wolno ci się z nas śmiać. – Nie sądź, że komuś na tobie zależy. – Nie sądź, że możesz nas czegoś nauczyć. – Myślisz, że nic o tobie nie wiemy? – NIE MYŚL, ŻE UCIEKNIESZ”.

Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz od Filip Springer możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Jeden z bohaterów książki Springera zajmuje się liternictwem. Dokładniej, projektuje wzory liter przeznaczone do reklamy lub rozmaitych wydawnictw. Mówi o tym, że projektując krój liter ma przed sobą dwa sprzeczne zadania. Z jednej strony musi wymyślić dwadzieścia osiem liter, które są na tyle różne, by na przykład m nie myliło się z n, a z drugiej strony muszą być na tyle do siebie podobne, żeby wyglądały jak rodzina. Taki zestaw liter jednego kroju jest jak wspólnota. Zauważa też, że sama w sobie litera nic nie znaczy. Jest tylko symbolem pojedynczego dźwięku. Dopiero jako część słowa lub zdania litera nabiera sensu.

Paradoksalnie wywód projektanta staje się czytelną alegorią prawa Jante. Tylko ludzie to nie litery. I coś znaczą także pojedynczo. Nic więc dziwnego, że prawo Jante stało się na długo łańcuchem, który więził ludzi w okowach dość homogenicznego i restrykcyjnego społeczeństwa. A jego ślady do dziś są kontrowersyjną spuścizną XIX wieku. Książka też jest kontrowersyjna. Czytelnik zna bowiem Danię raczej jako szczęśliwy kraj zadowolonych ludzi. O sposobie na zadowolenie z życia i postawie mieszkańców tego kraju pisze się ostatnio sporo. Zaś określenie hygge stało się kluczem.

Jednak Dania to także kraj, w którym blisko 10% dorosłego społeczeństwa łyka lykkepile. Taką przewrotną nazwę dostały tam leki psychotropowe. Pigułka szczęścia. Gdy przeczytamy książkę, okazać się może, że nasze wyobrażenia o skandynawskim raju legną w gruzach. Ale, ale… zaczniemy się przyglądać sobie samym, jak w zwierciadle i poczniemy się zastanawiać, czy czasem i u nas nie ma jakiejś wersji prawa Jante? Nie myśl, że uciekniesz. Tytuł nie jest przypadkowy. Jeśli spojrzymy krytycznie, to może się okazać, że to nie kraj wyznacza istnienie prawa Jante, ale społeczeństwa niezależnie od czynników geograficznych.

Ocena: 4/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć