ebook Muszę wiedzieć
3.69 / 5.00 (liczba ocen: 23)

Muszę wiedzieć
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 23.79
28.80 złpremium: 17.28 zł Lub 17.28 zł
23.79 zł Lub 21.41 zł
28.80 zł
28.80 zł Lub 25.92 zł
23.14 zł
23.78 zł
24.48 zł
24.48 zł
26.00 zł
28.80 zł
28.80 zł
Inne proponowane

Matka, córka i wnuczka: Halina, Dominika, Patrycja – trzy bliskie sobie, lecz wcale nieznające się kobiety. Ruszają w podróż, by poznać historię utkaną z kłamstw, półprawd i niedopowiedzeń, a przede wszystkim, by stworzyć własną opowieść, która, choć o tym nie wiedzą, zmieni ich życie na zawsze…

Halina – twierdzi, że urodziła się tylko dlatego, że po śmierci Stalina została ogłoszona amnestia. Wtedy jej przyszły ojciec wyszedł z więzienia i poznał matkę Haliny. Przygnieciona ciężarem lat, wdowieństwem i utratą tych, których kochała, po wyjątkowo przygnębiającej, spędzonej w samotności Wigilii, traci ochotę do życia. 
Patrycja – młoda, pełna wigoru i energii, z mnóstwem planów na przyszłość, studentka lingwistyki. Ma oddanych przyjaciół, na których zawsze może liczyć, ale czuje, że w jej życiu czegoś zabrakło. 
Te dwie kobiety spotykają się przypadkiem, choć powinny od dawna być razem. Nie wiedząc, czy coś je łączy, ruszają we wspólną podróż, by poznać historię utkaną z kłamstw, półprawd i niedopowiedzeń, ale przede wszystkim, by stworzyć własną opowieść, która, choć o tym nie wiedzą, zmieni ich życie na zawsze, doprowadzi do poznania prawdy o nieobecnej, lecz pozostającej zawsze w centrum uwagi Dominice – zagadce dla swojej matki i córki.

O Autorce:
Kasia Bulicz-Kasprzak – wnikliwa obserwatorka życia. Z kobiecą delikatnością przedstawia trudne sytuacje, a humorem, doprawionym nutką cynizmu zachęca czytelnika do spojrzenia na opisywane wydarzenia z innej perspektywy. Nie udziela rad, lecz daje nadzieję na świat pełen dobra i życzliwości, uważa bowiem, że wszyscy mamy obowiązek w taki świat wierzyć.

Muszę wiedzieć od Kasia Bulicz-Kasprzak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Autorkę spotkałam osobiście na wielu spotkaniach autorskich i kilku imprezach, ale nie miałam do tej pory okazji poznać jej twórczości. Wydawnictwo Prószyński zrobiło mi mega niespodziankę wysyłając e-booka, wrzuciłam na Kindla i pochłonęłam praktycznie w jedną noc. Zapraszam na moją opinię.

Macie też tak, że miłość do danej książki powinna narodzić się od pierwszego rozdziału, ba! od pierwszego zdania? Bo ja tak mam, wiele książek mam zaczętych, ale ponieważ nie poczułam do nich chemii, odłożone są "na kiedyś". Tutaj było inaczej, od razu poczułam sympatię do starszej pani Haliny i byłam ciekawa jej losów.

Halina, kobieta pracująca w biurze rachunkowym (jupi! księgowa - od razu ją polubiłam), mieszkająca samotnie, wdowa. Z pierwszego rozdziału dowiadujemy się, że ma syna za granicą i że miała córkę Dominikę, z którą nie wiemy co się stało. Autorka bardzo powolutku i sukcesywnie odkrywa karty. Niedługo Halinie świat stanie na głowie z kilku powodów: straci pracę, znajdzie kota i odwiedzi ją pewna młoda dziewczyna, podając dziwne informacje burzące spokój starszej kobiety.
Patrycja to studentka lingwistyki, z mnóstwem planów na przyszłość, dziewczyna poszukująca sensu swojego życia i swoich korzeni.

Autorka przedstawia nam losy Haliny, Dominiki i Patrycji ale w niezwykle umiejętny sposób. Rozdziały super się przeplatają, jednocześnie co jakiś czas czytamy zapiski "kogoś"w zeszycie w szarej okładce. Dopiero na końcu dowiadujemy się kogo to pamiętnik.

Najważniejsze jest, by pamiętać, co się komu kłamało. A najlepiej kłamać zawsze tak samo.

Kobiety powinny znać się od zawsze, a spotykają się dopiero teraz i razem wyruszają w podróż, żeby dowiedzieć się prawdy o nieobecnej Dominice. Czy kobieta miała jakieś tajemnice? Czy matka zawsze zna życie swojej córki? Czy nie jest zawsze tak, że relacje matka - córka są zawsze takie same od pokoleń? Czy każda matka myśli, że wie co się dzieje z jej dzieckiem? Książka jest pełna ważnych przemyśleń, jak ważna jest rodzina w naszym życiu i więzy krwi, przyjaźń, a także miłość do tej drugiej właściwej osoby.

Moja babcia zwykła mawiać, że z facetami jest jak z butami. Podobają nam się te śliczne, ale one są dobre na jeden wieczór. Jeśli chce się wygodnie przejść przez życie, trzeba wybrać solidne buty, czyli solidnego faceta.

Autorka zaskoczyła mnie w wielu płaszczyznach. Przede wszystkim cała historia trzyma się kupy, (przepraszam za to słowo), jednocześnie wciąż zachowana jest tajemnica, którą z przyjemnością chciałam odkryć. Okładka śliczna, słodka, wakacyjna, ale w środku znajdziemy naprawdę dobrą, wielowątkową powieść obyczajową. Lubię czytać książki, które dają mi do myślenia i o których nie zapominam po przeczytaniu. Wniosek nasuwa się sam - muszę sięgnąć po poprzednie książki autorki, bo to po prostu wstyd, że ich jeszcze nie znam.

Polecam Wam gorąco na lato i nie tylko.

Ocena: 5+/6
©Matka książkoholiczka
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć