Niezwykły świat przedwojennego futbolu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.50 / 5.00
liczba ocen: 2
Ilość stron (szacowana): 320
cena polecana: 31.20
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
39.00 złpremium: 23.40 zł
31.20 zł
39.00 zł
Pozostałe księgarnie
25.35 zł
27.30 zł
31.20 zł
33.15 zł
33.15 zł
35.10 zł
35.10 zł
Opis:
  • Dlaczego kluby nie mogły płacić piłkarzom?
  • Ile kosztowało „ustawienie” meczu w II RP?
  • Jak wyglądał trening przedwojennej drużyny?
  • Dlaczego rabin przerwał mecz?

„Na stadionie sportowym 20 000 ludzi wrzeszczy, denerwuje się, rzuca czapkami, demonstruje… Ze wszystkich stron Polski nerwowe telefony: wygrali czy skapitulowali?”

Książka przybliża barwny świat przedwojennego futbolu. Świat pełen sprzeczności, w którym po boiskach biegali robotnicy i inteligenci, a choć żaden z nich nie mógł na piłce zarabiać, na boku dorabiało na niej wielu. To wtedy działacze świecili przykładem a po cichu część z nich snuła misterne intrygi; gwiazdy rozbudzały wyobraźnię tłumów, by po chwili okładać się pięściami po głowach, a eleganccy dżentelmeni w kapeluszach rozprawiali na trybunach o sztuce i… lżyli do utraty tchu sędziego-kalosza. To w końcu świat idealistów, romantyków i niepokornych pionierów. Pełen pasji, humoru. Dziwny i intrygujący.

Autor opowiada nam historię o tym, co jedli przedwojenni piłkarze, jak podróżowali, co im spędzało sen z powiek. Wspomina o największych skandalach, zajadłych polemikach, klubowych animozjach, osobliwych przesądach, piłkarskich zwyczajach, nadziejach, radościach i rozczarowaniach. Odkrywa słodko-gorzkie realia tego, czym był futbol w II RP, a czym niekiedy bywał i czy nadal coś nas z nim łączy.
Niezwykły świat przedwojennego futbolu od Remigiusz Piotrowski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Recenzje blogerów
Piłka nożna – spać nie można głosi popularny dziś slogan z mediów społecznościowych. W dzisiejszych czasach, dzięki transmisjom telewizyjnym, można emocjonować się meczami piłkarskimi niemal na okrągło. Media bombardują nas wiadomościami i statystykami zewsząd. Współczesna piłka jest jak dzisiejszy świat.

A jak wyglądało to niecałe sto lat temu w Polsce? Jaki był świat futbolu okresu międzywojennego? Otóż okazuje się, że wcale tak bardzo nie różnił się od XXI-wiecznego odpowiednika. Oczywiście intensywność i dostępność informacji jest nieporównywalna. Różnią się także skale poszczególny zjawisk.

Remigiusz Piotrowski, pisarz, reportażysta i popularyzator historii na 350 stronach przybliża czytelnikowi polską piłkę nożną pierwszej połowy XX wieku. W siedemnastu rozdziałach opisuje wybraną tematykę zatrzymując się między innym na kwestiach treningów, podróży na mecze, klubowych finansów, trenerów, sędziów czy też korupcji (tak, tak!). Brzmi znajomo prawda? Niczym bieżące dyskusje o stanie rodzimej piłki.

Oczywiście, omawiana tu książka jest przede wszystkim historyczną ciekawostką. Jednakże wiele z poruszonych tematów ma zaskakująco aktualny wydźwięk. Należy też wspomnieć, że autor pokusił się o ubarwienie wywodu interesującym i dość bogatym materiałem fotograficznym. Wydawnictwo zdecydowanie warte poznania dla każdego kto pasjonuje się piłką nożną.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć