ebook Niezwykły świat przedwojennego futbolu
0 / 5.00 (liczba ocen: 0) Ilość stron (szacowana): 320

Niezwykły świat przedwojennego futbolu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 38.80
49.00 złpremium: 29.40 zł Lub 29.40 zł
38.80 zł Lub 34.92 zł
39.00 zł Lub 35.10 zł
49.00 zł
39.35 zł
41.12 zł
41.65 zł
43.61 zł
44.50 zł
49.00 zł
49.00 zł
Inne proponowane
  • Dlaczego kluby nie mogły płacić piłkarzom?
  • Ile kosztowało „ustawienie” meczu w II RP?
  • Jak wyglądał trening przedwojennej drużyny?
  • Dlaczego rabin przerwał mecz?

„Na stadionie sportowym 20 000 ludzi wrzeszczy, denerwuje się, rzuca czapkami, demonstruje… Ze wszystkich stron Polski nerwowe telefony: wygrali czy skapitulowali?”

Książka przybliża barwny świat przedwojennego futbolu. Świat pełen sprzeczności, w którym po boiskach biegali robotnicy i inteligenci, a choć żaden z nich nie mógł na piłce zarabiać, na boku dorabiało na niej wielu. To wtedy działacze świecili przykładem a po cichu część z nich snuła misterne intrygi; gwiazdy rozbudzały wyobraźnię tłumów, by po chwili okładać się pięściami po głowach, a eleganccy dżentelmeni w kapeluszach rozprawiali na trybunach o sztuce i… lżyli do utraty tchu sędziego-kalosza. To w końcu świat idealistów, romantyków i niepokornych pionierów. Pełen pasji, humoru. Dziwny i intrygujący.

Autor opowiada nam historię o tym, co jedli przedwojenni piłkarze, jak podróżowali, co im spędzało sen z powiek. Wspomina o największych skandalach, zajadłych polemikach, klubowych animozjach, osobliwych przesądach, piłkarskich zwyczajach, nadziejach, radościach i rozczarowaniach. Odkrywa słodko-gorzkie realia tego, czym był futbol w II RP, a czym niekiedy bywał i czy nadal coś nas z nim łączy.
Niezwykły świat przedwojennego futbolu od Remigiusz Piotrowski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Piłka nożna – spać nie można głosi popularny dziś slogan z mediów społecznościowych. W dzisiejszych czasach, dzięki transmisjom telewizyjnym, można emocjonować się meczami piłkarskimi niemal na okrągło. Media bombardują nas wiadomościami i statystykami zewsząd. Współczesna piłka jest jak dzisiejszy świat.

A jak wyglądało to niecałe sto lat temu w Polsce? Jaki był świat futbolu okresu międzywojennego? Otóż okazuje się, że wcale tak bardzo nie różnił się od XXI-wiecznego odpowiednika. Oczywiście intensywność i dostępność informacji jest nieporównywalna. Różnią się także skale poszczególny zjawisk.

Remigiusz Piotrowski, pisarz, reportażysta i popularyzator historii na 350 stronach przybliża czytelnikowi polską piłkę nożną pierwszej połowy XX wieku. W siedemnastu rozdziałach opisuje wybraną tematykę zatrzymując się między innym na kwestiach treningów, podróży na mecze, klubowych finansów, trenerów, sędziów czy też korupcji (tak, tak!). Brzmi znajomo prawda? Niczym bieżące dyskusje o stanie rodzimej piłki.

Oczywiście, omawiana tu książka jest przede wszystkim historyczną ciekawostką. Jednakże wiele z poruszonych tematów ma zaskakująco aktualny wydźwięk. Należy też wspomnieć, że autor pokusił się o ubarwienie wywodu interesującym i dość bogatym materiałem fotograficznym. Wydawnictwo zdecydowanie warte poznania dla każdego kto pasjonuje się piłką nożną.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć