ebook Ukochane równanie profesora
3.94 / 5.00 (liczba ocen: 25540)

Ukochane równanie profesora
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 31.45
PakietyMedyczne#PakietyMedyczne
PakietyMedyczne#PakietyMedyczne
37.00 złpremium: 22.20 zł Lub 22.20 zł
31.45 zł Lub 28.31 zł
37.00 zł
29.52 zł
31.43 zł
31.45 zł
37.00 zł
Inne proponowane

Jak przystało na wybitnego matematyka, Profesor ma swoje dziwactwa. Pewnego dnia w progu jego domu pojawia się nowa gosposia z synem, nazywanym pieszczotliwie Pierwiastkiem. Wspólne życie pokaże, że znacznie łatwiej jest napisać skomplikowane równanie niż ułożyć relacje z drugim człowiekiem. Językiem, który pozwoli im zbudować namiastkę rodziny, stają się matemtyka i baseball. Ale swoją znajomość z Profesorem gosposia i Pierwiastek będą musieli odbudowywać równo co osiemdziesiąt minut.

"Ukochane równanie profesora" Yoko Ogawy zostało wyróżnione pierwszą w historii nagrodę Hon'ya Taisho, przyznawaną przez japoński kolektyw księgarzy. Ta kameralna opowieść do dziś pozostaje bestsellerem i jest jedną z najukochańszych powieści współczesnej Japonii.

Ukochane równanie profesora od Yoko Ogawa możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Ukochane równanie profesora Yōko Ogawy jest powieścią z gatunku tych, które budzą bardzo pozytywne emocje i działają jak balsam na duszę. Jeśli znajdzie się w nich smutek, to jest on zawsze przystankiem do dobrych, ciepłych i kojących myśli.

Książka japońskiej pisarki uchyla czytelnikowi drzwi do mikroświata starszego mężczyzny. Jego uniwersum stanowią liczby, matematyka, które dają mu chwiejne poczucie stabilizacji. To piękny, wybitny umysł, który uległ wypadkowi i od tego czasu jego pamięć trwa raptem osiemdziesiąt minut. Profesorem zajmuje się gosposia samotnie wychowująca dziesięcioletniego syna. Dzień kiedy cała trójka spotkała się, zmieni ich całe życie. Mężczyzna wprowadzi kobietę i chłopca w świat królowej nauk, zaś oni dadzą mu poczucie chwilowej normalności. Stworzą piękne trio oparte na wzajemnych szacunku, przyjaźni, a nawet fascynacji.

Ukochane równanie profesora jest niczym plaster miodu na sercu i duszy. Koi, czaruje, wprowadza niemal w oniryczny nastrój. Czytając powieść miałam poczucie, że znajdowałam się w bańce wypełnionej dobrem, najlepszymi emocjami i zachowaniami.

Niebywale lubię wskoczyć i zanurkować w takie historie, które emanują ciepłem i jasnym światłem. Kąpię się w ich blasku i czerpię dobrą energię na przyszłość.

Profesor był wybitnym matematykiem. Matematyka jest jego światem, dlatego komunikuje się z otoczeniem za pomocą liczb. Jeśli ktokolwiek, nie pałając miłością do tej nauki, obawia się, że powieść może mu się nie spodobać, niech odłoży niepewność na bok. Autorka świetnie tę historię wyważyła. Ci zaś, którzy królową nauk kochają, będą, jak ja, bardzo zadowoleni. Ba! Nawet miłośnicy baseballa świetnie się w niej odnajdą.

Piękna! Po prostu, piękna!

PS Jeśli macie ochotę na inną powieść, która jest równie mądra i wzruszająca, to polecam Kwiat wiśni i czerwoną fasolę Duriana Sukegawy Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ocena: 5+/6
©Na czytniku
Japończycy posiadają niezwykły dar, który sprawia, że w literaturze potrafią połączyć prostotę, delikatność z mocą przekazu. Wystarczy kilku bohaterów, kilka wątków, by stworzyć coś magicznego i zapadającego w pamięci. Kot, który spadł z nieba Takashi Hiraide, Kwiat wiśni i czerwona fasola Durian Sekugawa, to tylko niektóre tytuły pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni autorów, które odkryły przede mną fragment intrygującej i wciąż nieodkrytej Japonii i urzekły bijącym od siebie ciepłem i prostotą i siłą przekazu. Podobne oczekiwania miałam wobec "Ukochanego równania profesora" Yōko Ogawy. I choć ta literacko-matematyczno- baseballowa opowieść potrafi oczarować, brakuje w niej tego czegoś co sprawiłoby, że zapamiętamy ją na dłużej.

W Ukochanym równanie profesora bohaterowie nie mają imion. Poznajemy Profesora, wybitnego matematyka, który w wyniku doznanego w latach siedemdziesiątych wypadku, pamięta tylko wydarzenia do 1975 roku i ostatnie 80 minut swojego życia, potem taśma pamięci wyłącza się i nadpisuje samą siebie nowymi wydarzeniami. Pewnego dnia w progu jego domu pojawia się nowa gosposia z synem, pieszczotliwie nazwanym przez Profesora, Pierwiastkiem. Na nawiązanie relacji mają dokładnie osiemdziesiąt minut, potem muszę odbudować ją na nowo. Pomoże im w tym matematyka i baseball.

Nie można opowieści Yōko Ogawy odmówić uroku i bijącego od niej ciepła, spokoju, czułości, delikatności, z którą autorka maluje portrety swoich postaci jak i wydarzenia. Kameralna historia, w której gosposia każdego dnia musi przedstawiać się ekscentrycznemu profesorowi, jakby widzieli się pierwszy raz w życiu, pamięć płatająca figle i niezwykła przyjaźń, której fundamentem są równania matematyczne i baseball, ma w sobie coś czarującego. Autorka sprawia również, że królowa nauk, matematyka, świat liczb pierwszych, zaprzyjaźnionych, doskonałych, bliźniaczych, wzorów , przypomina poezję, jest sposobem na wyrażenie najbardziej subtelnych uczuć i staje się sposobem na samotność, kluczem do nawiązania relacji.

Niestety w powieści Yōko Ogawy nie odnajdziemy Japonii, ta historia niekoniecznie musi dziać się w Kraju Wschodzącego Słońca, może mieć miejsce w każdym innym na świecie, brakuje w niej lokalnego kolorytu, choćby małej niewielkiej wzmianki, czy odniesienia do tamtejszej kultury, zapachu kwiatu wiśni, aromatu zielonej herbaty, a unoszący się zapach pieczeni wołowej i rozmów o baseballu, nijak nie kojarzą się z Japonią.

Największym zarzutem, jaki mam wobec Ukochanego równanie profesora jest to, że brakuje tej powieści głębi, przesłania, mądrości, która sprawiłaby, że po jej lekturze zostanie coś więcej niż wspomnienie lekkiej i ciepłej historii. Szkoda, bo sam pomysł na książkę, w której główny bohater pamięta jedynie ostatnich 80 minut swojego życia jest bardzo ciekawy i daje duże pole zarówno do literackiej zabawy, jak filozoficznych rozmyślań. Tych ostatnich brakowało mi najbardziej i niestety w moim odczuciu potencjał tej historii nie do końca został wykorzystany.

Trudno jest mi wystawić Ukochanemu równanie profesora jednoznaczną ocenę. Od tej książki bije wewnętrzny blask, spokój, nadzieja i pocieszenie że tak długo jak mamy bliskich ludzi wokół siebie wszystko można zbudować na nowo. Zdecydowanie brakuje w niej przesłania, które pozwoliłoby powieści Yōko Ogawy zakotwiczyć w mojej pamięci na dłużej.
A może wam uda się odnaleźć w niej głębię, której ja nie potrafiłam dostrzec.

Ocena: 3/6
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć