ebook Powstańcy: Ostatni świadkowie walczącej Warszawy
4.08 / 5.00 (liczba ocen: 149)

Powstańcy: Ostatni świadkowie walczącej Warszawy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 27.99
wciąż za drogo?
27.99 zł
Inne proponowane

„Nie wyskoczyłbyś po ten karabin? Przydałby się nam!” – usłyszał „Julek” od swojego dowódcy. Pod niemieckim ostrzałem zdobył upragnioną broń.

„Dziewczyn do tego nie biorą” – dowiedziała się „Pączek”, gdy oświadczyła, że chce walczyć z bronią w ręku. By móc strzelać, udawała mężczyznę.

„Gdybyś po niego nie przyszedł, toby żył” – oświadczyła „Jurowi” matka kolegi poległego w powstaniu.

Powstanie miało trwać maksymalnie trzy doby. Na tyle mieli być przygotowani. Walczyli 63 dni. Codziennie musieli żegnać przyjaciół, z którymi ramię w ramię brali udział w nierównym boju z Niemcami. 

Magda Łucyan, reporterka TVN, przeprowadziła rozmowy z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń. Zapytała ich o wspomnienia z tamtego okresu. Dlaczego poszli walczyć? Jak wyglądało ich pożegnanie z rodzicami? Nie bała się pytać ani o tragedie, ani o dobre chwile – o dzień, który określają jako „najpiękniejszy w ich życiu”. 

Powstańców jest coraz mniej. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma szansę posłuchać ich opowieści. Dowiedzieć się, jak zapamiętali chwile w powstańczej Warszawie. Usłyszeć, jak oceniają podjęte wówczas decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom.

„Wolność nie jest dana raz na zawsze i trzeba o tym pamiętać”.

Powstańcy: Ostatni świadkowie walczącej Warszawy od Magda Łucyan możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Mało kto przeżywa współcześnie takie traumy, a jednak Oni są pogodni i pełni życia. Ich wspomnienia sprawiają, że słuchamy i czytamy bez tchu. Gdy patrzą na dzień dzisiejszy, swoją opinią budują dla nas cenne horyzonty. Ich przesłania dla przyszłych pokoleń, powinny być dla nas szczególnie cenne, albowiem zdali egzamin z życia z najwyższą notą. I już... Koniec moich kilku słów o książce, którą warto chcieć przeczytać.Ocena: 5/6
©Opowiedziane.pl
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Biogramy 9 żołnierzy Armii Krajowej, przerywane ich wspomnieniami. Szkoda, że Autorka umieściła w treści wątki polityczne. Dla młodzieży.

Warto zerknąć