ebook Hanka: Pierwsza powieść o Ordonównie
3.83 / 5.00 (liczba ocen: 182)

Hanka: Pierwsza powieść o Ordonównie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 25.19
Audiobook - najniższa cena: 29.90
wciąż za drogo?
Virtualo#Cyber Monday
Virtualo#Cyber Monday
25.19 zł
Inne proponowane

Wyszła na scenę wystraszona, blada. Muzyka gruchnęła, ale ona nie mogła wydobyć z siebie głosu. Wybiegła za kulisy z płaczem, wśród drwin i gwizdów. Koleżanki patrzyły z nieskrywaną satysfakcją. Co jej pozostało? Wrócić do obskurnej kamienicy na Woli i zostać krawcową jak matka? A może udowodnić światu, że klęska poprzedza wielki sukces?

Gdy dziesięć lat później jechała przez Warszawę własnym luksusowym chevroletem, ścigały ją zachwycone spojrzenia i szepty: „To Ordonka!”. Mężczyźni za nią szaleli, a kobiety czesały się i ubierały tak jak ona. To dla niej hrabia Michał Tyszkiewicz popełnił mezalians, którego rodzina nigdy mu nie wybaczyła. A Hanka kochała mocno, odważnie, całym sercem – ale tylko na chwilę.

Katarzyna Droga zabiera czytelnika we wspaniałą podróż w szalone lata dwudzieste, w świat szarmanckich mężczyzn i kobiet równie pięknych, co bezwzględnych.

Hanka: Pierwsza powieść o Ordonównie od Katarzyna Droga możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Obserwując świat dzisiejszych celebrytów, bardzo często zastanawiam się, jak daleko sięga ich pęd za sławą i ile są w stanie zrobić, by osiągnąć cel. Czasem nawet ich podziwiam za determinację, a czasami mi przykro, bo widzę, jak kiepsko to wygląda. Zastanawiam się, kogo jeszcze obchodzą te wszystkie brzmiące na jedno kopyto historie o ciężkim życiu, dorastaniu w biedzie, braku uwagi i nieprzewidywalnym losie, który obrócił życie naszych „sław” o 180 stopni. Czytam o cenie, którą trzeba często płacić za swoje marzenia i cieszę się, że jestem tu, gdzie jestem. Jednak z ogromną przyjemnością sięgam po historie, które przybliżają nam persony takie jak Hanka Ordonówna. Każdy wie, że istniała, każdy kojarzy „Miłość ci wszystko wybaczy”, wielu nawet potrafi przywołać w głowie obraz tej niezwykłej kobiety. A jednak nie wiadomo o niej zbyt wiele. A przynajmniej tak było do momentu, w którym Katarzyna Droga postanowiła nam przybliżyć życie Ordonówny, pisząc książkę Hanka: Pierwsza powieść o Ordonównie.

Muszę się jednak do czegoś przyznać. Mimo że tytułowa bohaterka była rzeczywiście barwnym ptakiem polskiej sceny i naprawdę warto przeczytać wspomnianą książkę, to nie wiem, czy sięgnęłabym po nią, gdyby nie autorka, która oczarowała mnie historią Oli Piłsudskiej (Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej). Umiejętność beletryzowania biografii, którą niewątpliwie posiada Droga, nie jest powszechna. Wyobrażam sobie, jaki ogrom pracy trzeba włożyć w samo odkrywanie prawdy o życiu innego człowieka, którego już nie ma i o którym dotychczas niewiele się pisało. Zazdroszczę umiejętności ubierania faktów w tak wciągającą treść. Po pierwszym spotkaniu z pisarką nie spodziewałam się niczego poza doskonałą książką i dokładnie taką otrzymałam.

Katarzyna Droga pisze w taki sposób, że nawet, gdy postać, którą czyni główną bohaterką/bohaterem, wcale dotychczas nas nie interesowała, po lekturze staje się dla nas kimś bliskim. Hanka: Pierwsza powieść o Ordonównie to do granic uniwersalna historia kobiety z zupełnie innego świata niż ten, który znam. Z nieskrywanym podziwem czytałam o Ordonce, która – jak kot – zawsze spadała na cztery łapy. Jej podejście do życia, które w obecnych czasach pewnie uznane zostałoby za skandaliczne, uwiodło mnie i zachwyciło. Życie Marysi Pietruszyńskiej, która stała się Hanką Ordonówną, było jak bajka o Kopciuszku. Niczym niewyróżniająca się dziewczyna, która została zapisana na balet tylko dlatego, bo w szkole otrzymywała darmowy posiłek, jedna z wielu na scenie, absolutnie pogrążona pierwszy solowym występem staje się gwiazdą, o którą zabiegają wszystkie sceny w Polsce. Jednak Droga nie skupia naszej uwagi wyłącznie na bohaterce. Przy okazji pięknie portretuje życie ówczesnej Warszawy ożywającej wieczorami przy blasku świateł, które zapraszały do spędzenia wieczoru w lokalu. To również opowieść o II wojnie światowej i o tym, co działo się z artystami pod niemiecką i sowiecką okupacją. Zapominamy o barwnym świecie sceny kabaretowej, a stajemy w obliczu dramatycznych losów bohaterki, która – rozpieszczona przez rzesze fanów – musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Ta książka to nie jest wcale lektura obowiązkowa dla fanów biografii. Byłoby to ograniczenie, które zupełnie nie pasuje do twórczości Katarzyny Drogi. Moim zdaniem tę książkę powinien przeczytać każdy. Dobre pióro, ogrom wykonanej pracy oraz świetnie skonstruowana fabuła to nie są jedyne cechy Hanki…. To również genialny portret znanych nam postaci, takich jak Eugeniusz Bodo, Hanka Bielicka, Danuta Szaflarska, Zula Pogorzelska, Mira Zimińska czy Adolf Dymsza. To fragment naszej historii, którą naprawdę warto poznać. Polecam.

Ocena: 6/6
©Spadło mi z regała
Bez bicia przyznaję, że nigdy jakoś szczególnie nie interesowałam się życiem Hanki Ordonówny, ale mam wrażenie, że tak barwnej postaci nie można tak po prostu nie znać.

Po przeczytaniu Czarnego charakteru Łukasza Stachniaka zakochałam się w Warszawie z dawnych lat, w wydaniu retro, jeszcze przed wojną, niemożliwym już do odtworzenia ani zobaczenia na własne oczy. Czasami zdarza mi się podglądać zdjęcia z dawnych lat, które do dnia dzisiejszego zachowały się w domowych zbiorach, gdzie pojawiają się migawki z życia członków mojej rodziny, na których widać warszawskie ulice. Jak się okazało to typowo książkowe wydanie może być równie piękne, inspirujące i fascynujące, ale przede wszystkim pobudzające wyobraźnię! Nie było więc dla mnie zaskoczeniem, że powieść o Ordonównie bardzo mnie zaciekawiła i pochłonęłam ją zaledwie w kilka godzin.

Wyszła na scenę wystraszona, blada. Muzyka gruchnęła, ale ona nie mogła wydobyć z siebie głosu. Wybiegła za kulisy z płaczem, wśród drwin i gwizdów. Koleżanki patrzyły z nieskrywaną satysfakcją. Co jej pozostało? Wrócić do obskurnej kamienicy na Woli i zostać krawcową jak matka? A może udowodnić światu, że klęska poprzedza wielki sukces?

Katarzyna Droga napisała znakomitą powieść. Oczywiste jest, że jej najważniejszym elementem była sama Ordonka – która dla mnie okazała się niezwykle ciekawą postacią, ale poza tym autorka pięknie wprowadza w klimat dawnej Warszawy. Spisała historię tej wybitnej artystki w taki sposób, że ta intryguje czytelnika już od pierwszych stron. Ordonówna miała niesamowicie barwne życie, które z pewnością ułatwiło pracę nad książką, ale przedstawienie jej w formie fabularyzowanej sprawiło, że ta opowieść samoistnie wizualizuje się w umyśle czytelnika jako czarno biały film. To fascynująca opowieść o kobiecie, która stała się światową gwiazdą mimo tego, że zaczynała od zera i dochodziła do celu niemal jedynie własną ciężką pracą, tylko czasami bardziej się poświęcając w nieco inny sposób. Podnosząca na duchu, że jak się odpowiednio mocno chce, to można osiągnąć wszystko, ale również demotywująca przez wyraźne pokazanie ludzkiej zawiści i złośliwości. To trudna przeprawa przez życie, które nie zawsze było usłane różami mimo ogromnej popularności bohaterki. Z widocznym ogromnym postępem osobowościowym, który ewoluował wraz z popularnością, ale był też niewątpliwie determinowany przez wydarzenia dotykające Polskę.

Książkę zdecydowanie polecam wszystkim zainteresowanym postacią Hanki Ordonówny, ale również tym, którzy tak jak ja lubią czasem zajrzeć w zakamarki przedwojennej Warszawy. Okres wojenny też wiele wniósł, sprawił że jeszcze trudniej będzie zapomnieć o tej powieści. Przyglądanie się kulisom sławy polskiej Grety Garbo było ciekawym doświadczeniem, a forma i styl autorki przypasował mi na tyle, że żałowałam, że ta historia musi się skończyć i to jeszcze w taki sposób.

Ocena: 4+/6
©Rude recenzuje
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć