Podróżny
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 4.06 / 5.00
liczba ocen: 352
najlepsza cena! w ostatnich 4 miesiącach
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
Pozostałe księgarnie
-16% 19.00 zł
Opis:

Trzymający w napięciu jak thriller, wstrząsający obraz czasu zapowiadającego Zagładę

Berlin, listopad 1938 roku, tuż po nocy kryształowej. Ktoś wali do drzwi kupca Otto Silbermanna. W całym mieście trwają aresztowania. Otto ucieka tylnymi schodami. W gazecie czyta, że Żydzi wypowiedzieli wojnę narodowi niemieckiemu. Silbermann nie jest już kupcem i obywatelem – stał się wyjętym spod prawa. Czy będzie mógł komukolwiek zaufać?

I czy ludzie, których spotka na swojej drodze, nie wydali już na niego wyroku?

Zadziwiająco aktualna, choć napisana w 1938 roku, opowieść o tym, jak bierność staje się siostrą przemocy.

 

Kiedyś pomyślałabym, że to książka o czymś, co nigdy się nie powtórzy. Ale dziś rozumiem, że może się powtórzyć absolutnie wszystko, bo cokolwiek się kiedykolwiek wydarzyło, wynikło z natury ludzkiej. - Magdalena Tulli

Podróżny mógłby równie dobrze być napisany w zeszłym roku i reklamowany hasłem: zapierający dech w piersiach thriller. - „Corriere della Sera”

Jedna z najważniejszych książek. Obraz atmosfery tamtego czasu, tak dogłębnie wstrząsający, jakbyśmy towarzyszyli bohaterowi niemal na każdym kroku. - „Der Stern”

Podróżny jest najbardziej wstrząsającą powieścią, jaką kiedykolwiek czytałem na temat genezy Zagłady. Książka opowiada o zdradzie, masowej histerii i indywidualnym szaleństwie. - „NRC Handelsblad”

Powieść zaskakująco aktualna i jednocześnie ponadczasowa. Nie trzeba być prorokiem, by wiedzieć, że Podróżny stanie się wkrótce lekturą obowiązkową i będzie szeroko dyskutowany.  - „Die Zeit”

Książka poruszająca i burząca spokój, która w odpowiednim czasie przypomina nam, co to znaczy uciekać. „Deutschlandfunk” -  C Handelsblad”

 

Ulrich Alexander Boschwitz (1915–1942) – niemiecki pisarz żydowskiego pochodzenia. Wyjechał z Niemiec w 1935 roku. Po internowaniu w Anglii trafił do Australii. Kiedy w 1942 usiłował wrócić do Europy, w statek, którym płynął, trafiła niemiecka torpeda. Po 80 latach jego powieść Podróżny, napisana w 1938 roku, po raz pierwszy ukazała się po niemiecku i wywołała sensację. Książka ukazuje się w 30 krajach.

Podróżny od Ulrich Alexander Boschwitz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Recenzje blogerów
Zło czasem ma bardzo swojską twarz, która jeszcze przed momentem oznaczała przyjaźń, szacunek, codzienność. Najpierw wydaje się w ogóle nierealne, później nadzwyczaj odległe albo nas nie dotyczące, aż w końcu dotyka osobiście, co wydaje się niemożliwe i odczuwane jest jako przejściowe kłopoty. Kiedy dociera do człowieka brutalna prawda jest sam, chociaż pośród tłumu, zagubiony i czekający na kolejny cios.

Do drzwi kupca Otto Silbermana nikt nigdy brutalnie pięściami nie bębnił. Szanowany przez kontrahentów, współpracowników i sąsiadów cieszył się zasłużonym szacunkiem. Dlaczego więc musiał uciekać tylnym wyjściem z własnego domu? Jako zasłużony weteran dał wyraz swej odwadze w Wielkiej Wojnie i patriotyzmowi, teraz jednak stał się wyjętym spod prawa. Nie popełnił żadnego przestępstwa, ale w oczach tych, którzy jeszcze do niedawno uważali go za Niemca, stał się niegodny. Czy ojczyzna mogła się go z dnia na dzień wyrzec i równocześnie zacząć karać za to, że był Żydem? Uciekać, to na razie mu pozostało, zagrożenie minie, bo to przecież tylko chwilowe, ale co robić kiedy staje się ono codziennością? Gdzie podążyć gdy wokół coraz więcej nienawiści, niezrozumienia i samotności? Dokąd doprowadzi Otto Silbermana droga jaką wybrał? Może koniec był przesądzony od pierwszego łomotu w jego drzwi?

Ponadczasowość. Jedno słowo i dziesiątki, setki, a może nawet tysiące skojarzeń. Pomimo lat wciąż pozostaje niezmienne i jednocześnie aktualne. Książka Ulricha A. Boschwitza Podróżny jest właśnie z gatunku tych, niosących z sobą nieprzemijające przesłanie oraz prawdę, nie tracącą nic ze swej istoty. Zaginiony rękopis, który po ośmiu dekadach wciąż poraża mocą zawartych słów oraz wydarzeń, nieprzedawnionych i powtarzających się po raz kolejny. Wydawałoby się, że o nazizmie, holokauście oraz Drugiej Wojnie Światowej napisano wystarczająco dużo by ludzkość zrozumiało jaki ogrom zła miał miejsce i przede wszystkim zrobiono wszystko co tylko możliwe by taki dramat nie powtórzył się. Jednak temat jest jak najbardziej aktualny, a pamięć okazuje się nad wyraz wybiórcza. W Podróżnym ukazano jak rodzi się irracjonalne zło, przyjaźń zmienia się w nienawiść, pewność siebie w bezradność oraz przede wszystkim jak traci się rodzinę, dom i część swej tożsamości. Czytelnicy zagłębiają się w świecie jaki z minuty na minutę przestaje być normalny i wciąga bohatera otchłań, wydającą się nie mieć dna, oraz z jakiej nie ma wyjścia. Przymusowa peregrynacja staje się ucieczką od nieludzkiego prawa, od rzeczywistości, po części także od tego kim było się jeszcze przed momentem.

Ocena: 6/6
©Taki jest świat
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć