ebook Ta, która musi umrzeć
3.64 / 5.00 (liczba ocen: 155)

Ta, która musi umrzeć
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 20.99
Audiobook - najniższa cena: 31.39
34.99 złpremium: 20.99 zł Lub 20.99 zł
24.49 zł
26.94 zł Lub 24.25 zł
34.99 zł
20.99 zł
24.49 zł
27.67 zł
29.33 zł
29.74 zł
31.49 zł
31.49 zł
31.50 zł
34.99 zł
34.99 zł
Inne proponowane

Seria Millenium stała się bestsellerem na całym świecie. Także polscy czytelnicy pokochali bohaterów Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander. Są tacy, dla których Ci dwoje, to najważniejsi bohaterowie książkowi. Nadszedł jednak czas na zakończenie tego rewelacyjnego cyklu, czas na Tę, która musi umrzeć.

Fabuła:

W centrum Sztokholmu zostają znalezione zwłoki bezdomnego, który zmarł w tajemniczych okolicznościach. Wszystko wskazuje na to, że było to samobójstwo, jednak doświadczenie Frederiki Nyman podpowiada jej, że mężczyzna nie zginał z własnej ręki. Ponadto, w trakcie oględzin, w jednej z jego kieszeni, znajduje wizytówkę, na której widnieje imię i nazwisko Mikaela Blomkvista. Lekarka informuje o swoich ustaleniach i znalezisku dziennikarza, jednak ten wydaje się niezbyt zainteresowany sprawą. Blomkvist ma swoje problemy, cały czas rozmyśla o Lisbeth, która znów gdzieś uciekła, zapewne planując ostateczną konfrontację z siostrą. W końcu Mikael decyduje się na zajęcie sprawą śmierci bezdomnego. Wedle zeznań świadków, ten przed śmiercią publicznie wykrzykiwał informacje dotyczące ciemnych interesów ministra obrony, Johannesa Forsella. Wszystko wskazuje na to, że z tą tajemniczą sprawą, może być powiązany oskarżany przez mężczyznę polityk. Dziennikarz ponownie będzie starał się rozwiązać sprawę i dowieść sprawiedliwości. Czy Blomkvist jest w stanie zmierzyć się z kolejnym spiskiem na wysokim szczeblu władzy, czy skorumpowani politycy pozwolą na wyjawienie ich tożsamości? Wreszcie jak zakończy się walka pomiędzy dwiema siostrami?

Daj się wciągnąć w kolejną, niebezpieczną rozgrywkę, pomysłową fabułę, charakterystyczną dla skandynawskich autorów. E-book Ta, która musi umrzeć jest gwarancją sensacyjnej rozrywki na najwyższym poziomie.

Rekomendacje:

Zachwycać można się bez końca, z żalem stwierdzając, że szósta część kończy historię Mikaela i Lisbeth. Na pewno książki z ich udziałem wpisać mogę na krótką listę tych, do których na pewno jeszcze powrócę. Polityczna intryga, morderczy klimat, bezkompromisowość Lisbeth oraz dziennikarski zew Mikaela sprawiły, że Ta, która musi umrzeć jak i wcześniejsze części na mojej liście okupują pozycję lidera. – Tomasz Kosik – Czyt-NIK

Ta, która musi umrzeć od David Lagercrantz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3). UWAGA! Opis książki, stanowi własność serwisu UpolujEbooka.pl, kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów jest zabronione przez UpolujEbooka.pl ©2020. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)
Millennium dobiega końca. Ta, która musi umrzeć to jej szósta odsłona. Mistrzowsko rozpoczął ją Stieg Larsson, a po jego śmierci, genialnej kontynuacji podjął się David Lagercrantz. Pisarz kontynuował historię w oparciu o jego notatki. Mikael Blomkvist i Lisbeth Salander skradli serca milionów czytelników na całym świecie. Śmiem twierdzić, że próżno szukać tak wyjątkowego duetu w światowej literaturze. Ciężko również znaleźć tak wciągającej historii, która pochłania niczym wir wezbranej wody. I nie zamierzam tu odejmować innym twórcom kryminalnych historii, lecz przyznać należy, że ten team postawił wysoko poprzeczkę. Tym razem dziennikarz Mikael Blomkvist odbierając telefon od Fredriki Nyman, lekarki sądowej zostaje zaznajomiony z tajemniczą śmiercią bezdomnego mężczyzny, który według zeznań świadków publicznie wrzeszczał w kierunku ministra obrony. Miał on bowiem ciekawe informacje na temat niejasnych interesów ministra. Czy zatem Johannes Forsell ma związek ze śmiercią mężczyzny? Czy ministerstwo obrony maczało palce w tajemniczej śmierci? Mikael ponownie stanie w szranki z polityką na najwyższym szczeblu. Czy i tym razem nie obejdzie się bez pomocy Lisbeth Salander, która wyjeżdżając do Moskwy postanawia raz na zawsze rozliczyć się ze swoją siostrą Camillą? Już od pierwszej strony wkraczamy do walki o sprawiedliwość, która w dekalogu dziennikarza stanowi fundament. Ponownie dajemy wciągnąć się w rozgrywkę, która pochłonie nas bez reszty. Zresztą Ci, którzy znają wcześniejsze afery, z jakimi zmierzył się ten duet, mogą być przekonani, że i tym razem nie zabraknie emocji.

Genialnie skonstruowana historia, po raz szósty dowodzi, że skandynawska seria Millennium zasługuje na piedestał w rankingu wszelkich serii kryminalnych. I powstające książki do niej porównywane muszą pozostać w jej cieniu i uznać jej wyższość. Nie zamierzam wyrokować, czy sukces jest zasługą Stiega Larssona czy Davida Lagercrantza, gdyż każdy z Panów ujął mnie pomysłowością tworzonej fabuły i idealnego klimatu, tak charakterystycznego dla skandynawskich twórców. Być może klimat w jakim żyją, powoduje, że ich książki mrożą krew w żyłach. Zachwycać można się bez końca, z żalem stwierdzając, że szósta część kończy historię Mikaela i Lisbeth. Na pewno książki z ich udziałem wpisać mogę na krótką listę tych, do których na pewno jeszcze powrócę. Polityczna intryga, morderczy klimat, bezkompromisowość Lisbeth oraz dziennikarski zew Mikaela sprawiły, że Ta, która musi umrzeć jak i wcześniejsze części na mojej liście okupują pozycję lidera.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
[mała dygresja]
Z całym szacunkiem, ale nie należę do tych oburzonych osób, które z niesmakiem, a wręcz jawną wrogością, patrzą na Lagercrantza, który "śmiał tykać i kontynuować sagę Millennium. Odcinanie kuponu popularności serii? Nabijanie sobie czytelników za pomocą sławnego nazwiska kolegi? I myślicie, że Lagercrantz nie zdawał sobie sprawy, że i tak jest na przegranej pozycji, i tak wciąż będzie słyszał "to już nie jest to samo", "czytam tylko przez sentyment...". Sorry, ale ja gościa podziwiam, bo ja bym się na taką fuchę wypięła.
[koniec małej dygresji]

Co nas nie zabije było bardzo dobrym kryminałem i dobrą kontynuacją... I mimo mojej sympatii do autora nie mogę napisać tego samego w stosunku do Tej, która musi umrzeć. Bo jest to przeciętny, co najwyżej dobry kryminał.

Sztokholm. Centrum miasta. Wszystko wskazuje na to, że śmierć bezdomnego miała wyglądać na samobójstwo, a nim nie była. W kieszeni puchowej kurtki lekarka sądowa odnajduje wizytówkę Mikaela Blomkvista. Początkowo dziennikarz nie jest zainteresowany sprawą, nie kojarzy mężczyzny i jedyne czego pragnie to odpoczynek. Myślami wciąż jest z Lisbeth, która niespodziewanie uciekła z mieszkania i zaszyła się w nikomu nieznanym miejscu planując ostateczną konfrontację z siostrę Camilą.

To właśnie tajemnicza śmierć bezdomnego mężczyzny oraz zemsta Salander na siostrze stanowią oś kryminalnej intrygi. O ile ta pierwsza mogłaby zaskoczyć, bo sięga polityki, układów, spisku na wyższym szczeblu władzy i bardzo intrygującej wyprawy na Mount Everest, o tyle planowanie zemsty i próba wdrożenia jej w życie przez Lisbeth sprowadza się do nawalanki rodem z kiepskiego filmu akcji... Niestety nie jest ani wiarygodna, ani pasjonująca. Szkoda, że sprawa, w którą wikła się Blomkwist także rozczarowuje. Powieść ratuje jedynie tło obyczajowe – już samo spotkanie z lubianymi bohaterami napawa optymizmem i pozwala przymknąć oko na niezbyt zajmujący i spektakularny wątek kryminalny... ale przecież mamy w ręku kryminał, a nie "podboje miłosne Salander i Blomkvista"...

Mimo, iż intryga do najznakomitszych nie należy, to akcja jest dynamiczna, cały czas coś się dzieje. Nie nudzimy się czytając Tę, która musi umrzeć ale i nie przeżywamy ekscytacji i palpitacji serducha. Całość napisana bardzo dobrym, lekki stylem – Lagercrantz już dawno pokazał, że pisać potrafi, ale w tym tomie, podobno zamykającym serię Millennium, pokazał także, że Lisbeth i Mikael już mu się solidnie znudzili...

Fani serii z pewnością skuszą się na tę powieść. I słusznie – na kolana nie powali, ale usatysfakcjonuje – zwłaszcza wątkiem obyczajowym i perypetiami dwóch tak mocno lubianych bohaterów.

Ocena: 4/6
©Tylko skończę rozdział
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć