Ta, która musi umrzeć
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.15 / 5.00
liczba ocen: 544
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
34.99 złpremium: 20.99 zł
26.94 zł
28.90 zł
29.74 zł
31.50 zł
Pozostałe księgarnie
-30% 24.49 zł
27.64 zł
28.88 zł
29.31 zł
29.74 zł
31.49 zł
31.49 zł
31.50 zł
34.99 zł
34.99 zł
Opis:
Ostatnia część serii Millennium sprzedanej na całym świecie w ponad 100 milionach egzemplarzy! Mikael Blomkvist podejmuje śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci niezidentyfikowanego mężczyzny. Lisbeth Salander postanawia zaś ostatecznie wyrównać rachunki ze swoją siostrą...
 
W centrum Sztokholmu znaleziony zostaje martwy mężczyzna. Z pozoru wygląda to na tragiczną śmierć bezdomnego, jednak pomimo cech charakterystycznych jego tożsamości nie udaje się ustalić. Lekarka sądowa, Fredrika Nyman, kierując się swoimi podejrzeniami, kontaktuje się z Mikaelem Blomkvistem.

Dziennikarz niechętnie zabiera się do sprawy. Świadkowie potwierdzają co prawda, że mężczyzna kilkukrotnie bełkotał coś pod adresem Johannesa Forsella, szwedzkiego ministra obrony – ale czy faktycznie coś mogło ich łączyć?
Mikael bezskutecznie próbuje skontaktować się z Lisbeth Salander, która po pogrzebie Holgera Palmgrena wyjechała z kraju. Blomkvist nie wie, że Lisbeth trafiła do Moskwy, by raz na zawsze wyrównać rachunki ze swoją siostrą Camillą. Salander podjęła decyzję – będzie myśliwą, nie ofiarą.
„Ta, która musi umrzeć” to ostatni tom bestsellerowej serii Millennium, która rozeszła się na całym świecie w ponad 100 milionach egzemplarzy. David Lagercrantz z rozmachem łączy ze sobą polityczne skandale, rozgrywki międzynarodowych potęg i nowoczesne technologie.

David Lagercrantz to pisarz z dużym literackim dorobkiem. Jest autorem głośnej biografii Zlatana Ibrahimovica „Ja, Ibra”, która została uznana w Szwecji za jeden z największych sukcesów literackich ostatnich lat. Lagercrantz jest również cenionym dziennikarzem śledczym w szwedzkim dzienniku „Expressen”. Zna mechanizmy działania policji i wywiadu szwedzkiego, co bardzo przydało mu się przy pisaniu kontynuacji Millennium.

Ta, która musi umrzeć od David Lagercrantz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Recenzje blogerów
[mała dygresja]
Z całym szacunkiem, ale nie należę do tych oburzonych osób, które z niesmakiem, a wręcz jawną wrogością, patrzą na Lagercrantza, który "śmiał tykać i kontynuować sagę ,i>Millennium". Odcinanie kuponu popularności serii? Nabijanie sobie czytelników za pomocą sławnego nazwiska kolegi? I myślicie, że Lagercrantz nie zdawał sobie sprawy, że i tak jest na przegranej pozycji, i tak wciąż będzie słyszał "to już nie jest to samo", "czytam tylko przez sentyment...". Sorry, ale ja gościa podziwiam, bo ja bym się na taką fuchę wypięła.
[koniec małej dygresji]

Co nas nie zabije było bardzo dobrym kryminałem i dobrą kontynuacją... I mimo mojej sympatii do autora nie mogę napisać tego samego w stosunku do Tej, która musi umrzeć. Bo jest to przeciętny, co najwyżej dobry kryminał.

Sztokholm. Centrum miasta. Wszystko wskazuje na to, że śmierć bezdomnego miała wyglądać na samobójstwo, a nim nie była. W kieszeni puchowej kurtki lekarka sądowa odnajduje wizytówkę Mikaela Blomkvista. Początkowo dziennikarz nie jest zainteresowany sprawą, nie kojarzy mężczyzny i jedyne czego pragnie to odpoczynek. Myślami wciąż jest z Lisbeth, która niespodziewanie uciekła z mieszkania i zaszyła się w nikomu nieznanym miejscu planując ostateczną konfrontację z siostrę Camilą.

To właśnie tajemnicza śmierć bezdomnego mężczyzny oraz zemsta Salander na siostrze stanowią oś kryminalnej intrygi. O ile ta pierwsza mogłaby zaskoczyć, bo sięga polityki, układów, spisku na wyższym szczeblu władzy i bardzo intrygującej wyprawy na Mount Everest, o tyle planowanie zemsty i próba wdrożenia jej w życie przez Lisbeth sprowadza się do nawalanki rodem z kiepskiego filmu akcji... Niestety nie jest ani wiarygodna, ani pasjonująca. Szkoda, że sprawa, w którą wikła się Blomkwist także rozczarowuje. Powieść ratuje jedynie tło obyczajowe – już samo spotkanie z lubianymi bohaterami napawa optymizmem i pozwala przymknąć oko na niezbyt zajmujący i spektakularny wątek kryminalny... ale przecież mamy w ręku kryminał, a nie "podboje miłosne Salander i Blomkvista"...

Mimo, iż intryga do najznakomitszych nie należy, to akcja jest dynamiczna, cały czas coś się dzieje. Nie nudzimy się czytając Tę, która musi umrzeć ale i nie przeżywamy ekscytacji i palpitacji serducha. Całość napisana bardzo dobrym, lekki stylem – Lagercrantz już dawno pokazał, że pisać potrafi, ale w tym tomie, podobno zamykającym serię Millennium, pokazał także, że Lisbeth i Mikael już mu się solidnie znudzili...

Fani serii z pewnością skuszą się na tę powieść. I słusznie – na kolana nie powali, ale usatysfakcjonuje – zwłaszcza wątkiem obyczajowym i perypetiami dwóch tak mocno lubianych bohaterów.

Ocena: 4/6
©Tylko skończę rozdział
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć