ebook Dzieciństwo w cieniu rózgi. Historia i oblicza przemocy wobec dzieci
3.42 / 5.00 (liczba ocen: 4) Ilość stron (szacowana): 256

Dzieciństwo w cieniu rózgi. Historia i oblicza przemocy wobec dzieci
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich 2 miesiącach
E-book - najniższa cena: 19.95
-37% 19.95 zł Lub 17.96 zł
39.90 zł
39.90 zł Lub 35.91 zł
-37% 19.95 zł
-37% 19.95 zł
36.00 zł
39.90 zł
Inne proponowane

"Historia dzieciństwa jest koszmarem, z którego jako ludzkość dopiero zaczynamy się budzić", uważa amerykański badacz Lloyd deMause - i ma rację. Rzeczywiście, dzieje dzieciństwa przypominają długi, ciągnący się przez stulecia i doświadczany nadal przez najmłodszych na całym świecie zły sen. W przeszłości dzieci dorastały w atmosferze strachu czy wręcz terroru, ich życie przepełnione było nie miłością i szczęśliwością, lecz osamotnieniem, przemocą i najróżniejszymi formami krzywdzenia. Od pierwszych chwil na świecie. Dziś dzieciństwo kojarzy nam się z beztroską i poczuciem bezpieczeństwa, a opiekę i ochronę rodzicielską uważamy za coś oczywistego i naturalnego - mimo to wciąż sporo ludzi akceptuje i stosuje kary cielesne.

W książce między innymi: 

• Kary cielesne jako „metoda” wychowawcza stosowana od zarania dziejów

• "Dobroczynny" wpływ rózgi na rozwój dzieci

• „Czarna pedagogika” i jej wpływ na dorosłe życie (Adolf Hitler, zbrodniarze wojenni)

• Przemoc w białych rękawiczkach

• Klaps to nie bicie?

• Skutki przemocy fizycznej i psychicznej 

• Statystyki dotyczące przemocy wobec małoletnich

 

Chciałabym napisać, że przeczytałam tę książkę z prawdziwą przyjemnością, ale nie pozwala na to jej tematyka. Napiszę więc inaczej: przeczytałam ją z zainteresowaniem i ze świadomością, że tak było (wynikającą z mojego zainteresowania problematyką dziecka i dzieciństwa w dawnych czasach), ale także z niedowierzaniem, że, co gorsze, tak jest! A jeszcze gorsze - że nadal są dorośli, którzy uzasadniają stosowanie przemocy wobec dzieci, twierdząc, jak przytoczony przez Annę Golus profesor filozofii polityki Zbigniew Stawrowski, że klaps "jest czynem o wysokiej wartości wychowawczej i dlatego zasługuje na pochwałę"! - prof. zw. dr hab. Dorota Żołądź-Strzelczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Kapitalnie napisana książka Anny Golus opowiada o dziejach przemocy wobec dzieci w kulturze europejskiej. (...). Po jej lekturze używanie frazeologizmu, że coś znajduje się w powijakach, już nigdy nie będzie niewinne. Od wyjaśnienia genezy tego zwrotu zaczyna się dzieło inicjatorki kampanii „Kocham. Nie daję klapsów”. - Igor Rakowski-Kłos, "Ale Historia" - Gazeta Wyborcza

Dzieciństwo w cieniu rózgi. Historia i oblicza przemocy wobec dzieci od Anna Golus możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Przemoc wobec dzieci to gorący temat. Wzbudza tyle emocji, że aż trudno czasami wytrzymać wśród jazgotu zwolenników i przeciwników. Niejednokrotnie stawałam między jednymi a drugimi. Mało tego – opowiadałam się po jednej ze stron. Trudno jest cokolwiek wytłumaczyć spokojnie, emocje biorą górę za każdym razem, gdy ten temat choćby delikatnie przemknie przez usta. Właściwie trudno się dziwić. Bezbronność najmłodszych powinna być zawsze chroniona przez tych, którzy za nich odpowiadają. Jednak nie zawsze tak się dzieje.

Anna Golus w swojej książce Dzieciństwo w cieniu rózgi. Historia i oblicza przemocy wobec dzieci ukazuje nam – jakkolwiek dziwnie to brzmi – chronologię katowania najmłodszych. Robi to w sposób bardzo dosłowny, szokujący, bez zbędnych ceregieli. Myślę, że napisanie tej książki było kwestią czasu, bowiem aktywność autorki w temacie przemocy wobec dzieci jest znana wszystkim, którzy jakkolwiek tą tematyką się interesują. Dość powiedzieć, że Golus jest inicjatorką kampanii „Kocham. Nie daję klapsów” czy akcji Książki nie do bicia. W swojej publikacji sięga do najdawniejszych czasów, wskazując, że – paradoksalnie – kary cielesne nie były wówczas stosowane, a wychowanie odbywało się w pełnym szacunku wobec siebie nawzajem. Skąd paradoks? Im bliżej współczesności, im lepiej rozwinięte społeczeństwa, tym gorzej. Rodzice rozbudowują wachlarz swoich uprawnień w kwestii podnoszenia ręki, znajdując potwierdzenie swojego postępowania w tezach głoszonych przez filozofów, psychologów oraz pedagogów.

Dzieciństwo w cieniu rózgi to nie jest reportaż, który pozwala czytelnikowi na szukanie odpowiedzi na nurtujące go pytania. Odniosłam wrażenie, że autorka wcale nie zadaje wielu pytań. Stawia jedno, zasadnicze: „czy jest jakieś wytłumaczenie dla bicia dzieci?”. Jeżeli sądzicie, że przez około 250 stron szuka odpowiedzi, mylicie się. Odpowiedź jest znana od pierwszej do ostatniej strony: „nie ma”. Golus, podobnie jak cała opisywana książka, nie wprowadza nawet minimum wieloznaczności, więc jeśli ktoś chce znaleźć jakiekolwiek uzasadnienie swojego postępowania opartego na fizycznym karaniu dzieci, to może sobie tę lekturę darować.

Nie wiem, czy ta publikacja jest w stanie coś zmienić? Nie wiem, czy ktoś, kto jest zwolennikiem klapsa leczącego wszelkie nieposłuszeństwo, po lekturze zmieni swoje przekonanie? Nie mam pewności, czy ta lektura jest w stanie zmienić coś w ludziach, stanowić oręże do walki z przemocą? Chyba nie? I nie jest to wina autorki, a ludzi, którzy potrafią tłumaczyć swoje postępowanie na wszelkie możliwe sposoby zgodnie z wszechobecnym „mnie to nie dotyczy”. Nie można odmówić Annie Golus solidności, misji i oddania tematowi. Dla zainteresowanych – pozycja idealna.

Ocena: 4/6
©Spadło mi z regała
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć