ebook Cień
3.74 / 5.00 (liczba ocen: 1148)

Cień
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 27.94
wciąż za drogo?
34.99 złempikGO: 19.99 zł z Empik Go 19.99 zł
27.94 zł Lub 25.15 zł
29.74 zł
34.99 zł
34.99 zł Lub 31.49 zł
27.99 zł
30.18 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Zaskakująco świeża, brawurowo dynamiczna kosmiczna opowieść o mrocznych siłach, o zdradzie i szukaniu prawdy, o walce na śmierć i życie. Kapitalna czytelnicza propozycja nie tylko dla fanów „Gwiezdnych wojen”.

Qole Uvgamut jest najlepszą poławiaczką cienia na Alaxaku, prymitywnej i biednej planecie na peryferiach. Do załogi statku poławiaczy dołącza ładowniczy Nev. Nikt nie wie, że to dziedzic arystokratycznego rodu, który występuje w przebraniu, aby zdobyć zaufanie Qole. Tajemnica wychodzi na jaw dopiero wtedy, gdy statek zostaje zaatakowany przez niszczyciel. Okazuje się, że nie tylko Nev i jego krewni mają plany wobec młodej Alaxakanki, rywalizujący ród również chce dopaść dziewczynę. Kluczowy jest tutaj cień – substancja, która stanowi niezwykłe źródło energii. Nev, syn głowy rodu, chce skłonić Qole do wzięcia udziału w badaniach nad cieniem. Po wymknięciu się z rąk wroga poławiaczka zgadza się polecieć z Nevem do siedziby jego rodu i poddać się badaniom prowadzonym przez stryja młodego arystokraty. Na miejscu okazuje się jednak, że ród Dracortów nie ma czystych intencji. Nev staje przed wyborem: ocalenie Qole lub lojalność wobec rodziny…

Cień od Michael Miller, Adrianne Strickland możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Cień autorstwa Michaela Millera i Adrianne Strickland to pierwszy tom serii Kroniki Kaitanu, młodzieżówki fantastycznonaukowej. Poświęcony jest trzymającym w napięciu przygodom młodej załogi wiekowego już statku o dumnej nazwie Dziedzictwo Kaitanu, która zarabia na życie łowiąc substancję nazywaną cieniem.

Bohaterów poznajemy, gdy dziewiętnastoletni Nev zaciąga się jako ładowacz do liczącej już pięć osób załogi. Kapitanem i zarazem pilotem jest siedemnastoletnia Qole, drugim pilotem jej starszy o cztery lata brat Arjan, potężnie zbudowany specjalista od broni ma na imię Eton, hakerka i specjalistka od maszyn to Telu, zaś sprzedażą urobku zajmuje się bliżej nieokreślonej płci człowiek zwany Basrą. W składzie ekipy widać dość wyraźną inspirację kultowym serialem Firefly. Poławianie cienia to spore wyzwanie – jest to bowiem niestabilna substancja obecna w kosmosie, która w bezpośrednim kontakcie doprowadza normalnych ludzi do omdlenia, ciężkich chorób, a nawet śmierci. Jest jednak używana jako paliwo do rozmaitych urządzeń, popyt na nią jest więc wart ryzyka. Okazuje się jednakże, że nie tylko cień jest atrakcyjnym towarem – rozpoczęło się bowiem polowanie na istoty, które są na niego odporne, i jak głosi plotka, potrafią nim nawet manipulować...

Wydarzenia najpierw rozgrywają się na skutym lodem Alaxaku, rodzinnej planecie Qoole, Arjana i Telu, jednak w miarę rozwoju akcji ich statek zaczyna się przemieszczać w przestrzeni kosmicznej i trafia na przedstawicieli wpływowych rodów królewskich – między innymi specjalizujących się w produkcji statków i handlu Trezorów-Nirmanów, a także kontrolujących drony wydobywcze Dracorte. I jak się zapewne domyślacie, trwa między nimi zażarta walka o wpływy. Tu z kolei widać echa organizacji społecznej z Diuny. Świat przedstawiony pokazuje nam na razie tylko kilka planet i przestrzeń kosmiczną oraz politykę dwóch wymienionych powyżej rodzin szlacheckich, ma jednak spory potencjał i liczę, że zostanie jeszcze bardziej rozwinięty w kolejnych częściach. Zaś jego najciekawszym elementem jest tytułowy cień – czyli substancja, która jest bardzo niebezpieczna przy dłuższym kontakcie, u kolejnych pokoleń jej łowców wywołując coraz poważniejsze konsekwencje – takie jak popadnięcie w szaleństwo, ale też znaczne skrócenie długości życia, bohaterowie maja więc poczucie, że żyją w pożyczonym czasie...

Co ciekawe, większość załogi jest doświadczona jak na swój wiek, a przede wszystkim ma swoje głęboko skrywane tajemnice – odkrywanie ich to rzecz jasna jedna z przyjemności podczas czytania tej książki. Wszystkie postaci są przemyślane i solidnie podbudowane psychologicznie, tak więc sądzę, że każdy czytelnik znajdzie tu kogoś do polubienia. Z drugiej strony to, że spotkały się w jednym miejscu, można jednak uznać za lekko naciągane, choć niezbędne do poprowadzenia takiej, a nie innej fabuły. Z nich wszystkich najlepiej poznajemy Qole i Neva, bo to właśnie oni są narratorami całej historii, a poszczególne rozdziały na zmianę opisują punkt widzenia jednego z nich, na szczęście nie powtarzając wydarzeń, ale posuwając je do przodu. Jak się można domyślić, to właśnie między nimi nawiązuje się burzliwy i niełatwy romans, bo pochodzą z dwóch tak odmiennych światów, że w gruncie rzeczy żadne z nich ani odrobinę nie pasuje do stylu życia tego drugiego.

Fabuła pruje do przodu niczym zwrotny myśliwiec i pokazuje nie tylko kosmiczne i fizyczne starcia oraz kolejne niezwykłe umiejętności załogi Dziedzictwa Kaitanu, ale też zmagania polityczne rodów, a także konflikty personalne pomiędzy postaciami. I co cieszy mnie najbardziej, bohaterowie są co i raz to stawiani przed trudnymi wyborami, nieustannie testowana jest nie tylko ich determinacja, ale także system wartości, któremu hołdują. Jeden ze szlachciców mówi bowiem tak: Wyborem, którego musi dokonać przywódca, nie jest to, czy w ogóle wyrządzać komuś krzywdę, lecz komu i jak wielką. Zaś miłośnicy sztuk walki będą zapewne zadowoleni z tego, że oprócz różnorodnej broni palnej używa się tu także mieczy zakłócających, wyraźnie inspirowanych mieczami świetlnymi z Gwiezdnych Wojen. Klimat też nieco przypomina historie z tego świata.

Autorzy Cienia zgrabnie splatają losy kilkorga barwnych, obdarzonych wyjątkowymi umiejętnościami młodych ludzi, dając im okazję przekonać się, na czym polega prawdziwa rodzina. Dostarczają przy tym sporo emocji i scen akcji, a tytułowa śmiertelnie groźna substancja i jej potencjał sprawia, że pełen zaawansowanych statków kosmicznych świat skutecznie przykuwa uwagę odbiorcy. Tę młodzieżową powieść sf czyta się wyjątkowo szybko i przyjemnie, dlatego też z pewnością będę miała ochotę na zapoznanie się z jej kolejną częścią. I Wam również życzę udanej lektury!

Ocena: 4/6
©Głodna Wyobraźnia
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć