Cenny motyw
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.84 / 5.00
liczba ocen: 34
SMARTIDEAS#Google Analytics
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
29.90 złpremium: 17.94 zł
19.90 zł
20.93 zł
25.42 zł
Pozostałe księgarnie
21.09 zł
22.97 zł
23.17 zł
25.06 zł
25.12 zł
29.90 zł
Opis:

Celina Stefańska powraca! Kolejna książka polskiej mistrzyni kryminału psychologicznego ze śledczą w roli głównej, jakiej próżno szukać na kartach innych powieści tego nurtu literatury współczesnej.

Aleksandra otrzymuje od swojego kochanka drogocenny pierścionek. Wkrótce zostaje zamordowana. Czy zbrodnia ma coś wspólnego z wyjątkową biżuterią? Celina Stefańska – prywatna detektyw, która przypadkowo trafia na miejsce morderstwa postanawia wszcząć dochodzenie.
Śledcza stawia przed sobą jeszcze jedno trudne zadanie. Wobec nieudolności policji, postanawia odnaleźć morderców swoich rodziców i raz na zawsze zamknąć tę trudną sprawę. Czy Celinie uda się dotrzeć do bolesnej prawdy? Czy odkryje, kto stoi za traumą, z którą musi się borykać?

Recenzje blogerów
Tajemnicze zabójstwo sąsiadki, będącej jednocześnie kochanką męża kolejnej sąsiadki, a popełnione prawie na oczach Celiny, staje się przyczynkiem do sprawy, która boleśnie dotyka jej samej.

Zlecenie sąsiadki na znalezienie dowodów niewinności męża, wpycha Celinę w świat, którego ciemne sprawki mogą mieć związek ze śmiercią jej rodziców, i jej przejściami sprzed lat.

Śledztwo koniecznie chce wspierać przyjaciółka pisarka, za to niekoniecznie policja w osobie podkomisarza Szyszkowskiego.

Tropy zaprowadzą Celinę w towarzystwie babci Eleonory do czeskiej Pragi, w której naszej detektyw coś zginie, ale babcia za to coś odnajdzie.

Jest kryminalnie (bo jest trup), choć bardziej przygodowo (poszukiwanie zaginionego wartościowego przedmiotu i jego historii), a w tle kłębią się zarysy romansów…

Mnóstwo informacji o świecie lombardów, antykwariuszy, rzeczoznawców i ciemnych stron tego biznesu.

Uwielbiam gdy akcja książki, z jednej strony nie pozwalając się oderwać, z drugiej zmusza do nieustannego szukania w necie, a to jak coś wygląda, a to czy coś takiego istniało, czy coś podobnego mogło mieć miejsce.

Czytając Cenny motyw oglądałam secesyjną biżuterię, kamieniczki w Pradze, salon Fouqueta zaprojektowany przez Alfonsa Muchę.

I koniecznie muszę pojechać do Pragi, zobaczyć to wszystko, przejść trasę Celiny i Eleonory po praskiej starówce.

I tak jak Kopia doskonała ciągnęła do Francji i obrazów Pankiewicza, tak Cenny motyw nieodparcie ciągnie do Pragi i dzieł Alfonsa Muchy!

Czekam na kolejne przygody Celiny w świecie dzieł sztuki! Gdzie pojadę, co zobaczę?

Ocena: 5/6
©CzytAśka
Krwawe piękno

Czasem wartość ukryta jest w rzeczach małych, niedocenianych przez większość. Niektórzy umieją dostrzec to, czego inni nie widzą i wykorzystać tę wiedzę dla swojej korzyści. Jednak kiedy rodzi się oszustwo trzeba się mieć na baczności, gdyż tam gdzie zauważono coś cennego pojawia się motyw o wiele bardziej niebezpieczny.

Wszystko rozpoczęło się od romansu, a może wcale nie od niego? Faktem niezaprzeczalnym jest jedno – niezwykle piękny pierścionek wciągnął Celinę Stefańską do nowego śledztwa. Pani detektyw nie spodziewała się, iż prawie na progu własnego domu znajdzie kolejnego klienta. Morderstwo to jedno, a biżuteryjne cacko jest jedynie poszlaką, wątłą, lecz od czegoś przecież trzeba rozpocząć śledczą pracę. Czasem życie pisze scenariusze, na jakie chrapkę mieliby twórcy kryminalnych bestsellerów, jednakże rzeczywistość jest bardziej skomplikowana i Celina przekonała się o tym już na własnym przykładzie. Nie do końca dowierza w skuteczność metod policyjnych, bardziej raczej polega na sobie i swojej inuicji. Nie pozostaje jej, więc nic innego jak dogłębnie zbadać dowody jakie zgromadziła i poszukać nowych. Oczywiście pozostaje jeszcze policja, lecz Stefańska ma własne metody, a przy okazji może zająć się tajemnicą śmierci rodziców. Nie tak dawno ta ostatnia pokazała, że jeszcze wiele przed nią, a niebezpieczeństwo zawodu detektywa jest jak najbardziej realne. Czy tym razem również uda się rozwikłać sprawę zabójstwa i znaleźć mordercę? Przestępstwo popełnione w afekcie czy też innym motyw był jej powodem? No i jaką rolę odegrała w tym wszystkim niezwykła biżuteria?

Po raz kolejny książka Małgorzaty Rogali wciągnęłam mnie w świat kryminalnych zagadek oraz dzieł sztuki. Druga część cyklu z Celiną Stefańska to idealne połączenie suspensu z ludzkimi namiętnościami, no i nie można zapominać o bohaterach, ponieważ oni stanowią prawdziwą siłę napędową tej historii. Pani detektyw prowadzi kolejne śledztwo, które daje możliwość czytelnikom poznania środowisk antykwarycznego, jak się okazuje mającego różne oblicza, czasem dość … zabójcze. Pisarka po mistrzowsku kontynuuje opowieść z Stefańską w roli głównej, mając na uwadze jej przeszłość i splatając ją z teraźniejszością. Jednocześnie wraz z główna postacią czytelnicy prowadzą dwa dochodzenia, wydające się być całkowicie odrębne, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach i to właśnie one sprawiają, że to, co było i obecne wydarzenia zaczynają się zazębiać. Tłem dla Cennego motywu jest secesyjna sztuka i piękna biżuteria tego okresu, rozpalająca emocje tak, że kryminalny motyw nie jest niczym dziwnym. Z kartki na kartkę intryga się zagęszcza, a Celina znajduje się w samym centrum wydarzeń, niekiedy stając się ich sprawczynią, czasem świadkiem, wyciągającym istotne wnioski dla prowadzonych dochodzeń. Małgorzata Rogala czerpie z klasyki, ale nie są to zapożyczenia czy też kalki, lecz dający się odczuć klimat wciągającej zagadki kryminalnej, intrygującej, morderczej i przede wszystkim nieszablonowej. Cenny motyw ma w sobie to, co najlepsze w klasyce i równocześnie jest jak najbardziej współczesny, lecz najważniejsze są detektywistyczne wątki, które zdecydowanie wyróżniają go spośród innych pozycji gatunku. Trudno także nie zauważyć, iż pisarka zgłębiła tematykę, będącą kanwą dla powieści, co zostało po mistrzowsku wykorzystane, a świadczą o tym detale, które nadają wiarygodności całości. Po Kopii doskonałej i Cennym motywie apetyt wzrósł jeszcze bardziej, zwłaszcza, że zakończenie daje pole do popisu jak dalej potoczą się, nie tylko detektywistyczne, perypetie nieszablonowej śledczej.

Ocena: 6/6
©Taki jest świat
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć