ebook Cenny motyw
3.5 / 5.00 (liczba ocen: 288)

Cenny motyw
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 16.45
wciąż za drogo?
16.45 zł Lub 14.81 zł
27.81 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
22.43 zł Lub 20.19 zł
29.90 zł
17.04 zł
17.94 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (9)
Inne proponowane

Celina Stefańska powraca! Kolejna książka polskiej mistrzyni kryminału psychologicznego ze śledczą w roli głównej, jakiej próżno szukać na kartach innych powieści tego nurtu literatury współczesnej.

Aleksandra otrzymuje od swojego kochanka drogocenny pierścionek. Wkrótce zostaje zamordowana. Czy zbrodnia ma coś wspólnego z wyjątkową biżuterią? Celina Stefańska – prywatna detektyw, która przypadkowo trafia na miejsce morderstwa postanawia wszcząć dochodzenie.
Śledcza stawia przed sobą jeszcze jedno trudne zadanie. Wobec nieudolności policji, postanawia odnaleźć morderców swoich rodziców i raz na zawsze zamknąć tę trudną sprawę. Czy Celinie uda się dotrzeć do bolesnej prawdy? Czy odkryje, kto stoi za traumą, z którą musi się borykać?

Cenny motyw od Małgorzata Rogala możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wstyd się przyznać i nie pytajcie proszę, gdzie byłam przez ostatnie kilka lat, ale do tej pory nie miałam przyjemności spotkać się z twórczością Małgorzaty Rogali. Powiem Wam również, że nie do końca żałuję. Szczególnie jak pomyślę o tym, ile dobrych książek czeka mnie przy nadrabianiu tych zaległości.

Cenny motyw to drugi tom cyklu o prywatnej detektyw Celinie Stefańskiej. Nieznajomość pierwszej części nie przeszkadza jednak w żaden sposób w rozumieniu akcji powieści. Choć z drugiej strony moja ciekawość została rozbudzona tak bardzo, że i tak pewnie z chęcią w najbliższy czasie sięgnę po Kopię doskonałą.

Główna bohaterka powieści Celina Stefańska coraz bardziej rozkręca swoją firmę detektywistyczną, dzięki czemu otrzymuje więcej ciekawych zleceń. W między czasie nadal próbuje rozwiązać zagadkę śmierci swoich rodziców. Tymczasem w tym samym bloku dochodzi do morderstwa, w motyw którego może być wplątany wspaniały i sprawiający ogromne wrażenie secesyjny pierścionek. Wartość dowodowa tej wyjątkowej biżuteryjnej rodzinnej pamiątki rośnie w trakcie dochodzenia a obie sprawy coraz mocniej splatają z osobistym śledztwem Stefańskiej. Czy Celinie uda się odkryć wreszcie prawdę?

Małgorzata Rogala w swojej najnowszej powieści zabiera czytelników do bezwzględnego świata handlarzy zabytkową biżuterią, ukazując kulisy ich działalności i motywy, które nimi kierują. Robi to we wspaniałym stylu, przywodzącym z jednej strony na myśl klasyków literatury kryminalnej a z drugiej pełna nowoczesności. Ja uwielbiam takie połączenie. Szczególnie, że Cenny motyw to książka, która od samego początku aż po finał trzyma w niepewności.

Sięgnęłam po tę powieść zachęcona pozytywnymi opiniami, opisującymi książki Małgorzaty Rogali i niezmiernie się cieszę, że to zrobiłam. Szczególnie, że ta książka wydaje mi się idealna na letnie czytanie w plenerze. Przyznam Wam, że bardzo pozytywnie mnie ona zaskoczyła, tym bardziej, że mimo trudnych momentów czyta się ją dość lekko i sprawnie. Dodatkowo podobał mi się klimat tej książki, w którym główne skrzypce grają wyjątkowe przedmioty, ciekawe miejsca i interesujący bohaterowie. Do tego autorka misternie utkała całą akcję, dzięki czemu z jednej strony dość mocno wczułam się w tę powieść i z ogromną ciekawością czekałam na rozwój wydarzeń a z drugiej mimo wszystko po prostu przy niej wypoczęłam.

Na szczególną uwagę moim zdaniem zasługuje sam styl Małgorzaty Rogali. Jak już wspomniałam nasuwa mi na myśl klasyków w nowoczesnym wydaniu. Do tego jest błyskotliwy i niezwykle sugestywny. A jako że mam wrażenie tej książce najbliżej do kryminału obyczajowego, nie brakuje w nim również emocji. I mimo niewielkich mankamentów, to naprawdę świetna lektura, od której ciężko było mi się oderwać. Zupełnie się więc nie dziwię, że autorka cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością wśród czytelników.

Bardzo serdecznie polecam Waszej uwadze twórczość Małgorzaty Rogali i jej najnowszą powieść Cenny motyw. Jak wiecie zdecydowanie uważam, że nasza rodzima literatura kryminalna ma się bardzo dobrze i jest się czym i co pochwalić. Ta książka to kolejny na to dowód. Czytanie tej powieści sprawiło mi bowiem naprawdę wiele przyjemności i zdecydowanie czuję się zachęcona do tego by sięgnąć po kolejne publikacje tej autorki. Polecam.

Ocena: 4+/6
©Kocham Cię, moje życie
Właśnie przetoczyła się przez moje ciało fala zdumienia/przerażenia/niedowierzania (nawet nie wiem, jak to nazwać), bowiem zdałam sobie sprawę, że na kontynuację przygód Celiny Stefańskiej czekaliśmy ponad rok! Pierwszy tom ukazał się w maju 2018 r. - tutaj możecie poczytać o moich wrażeniach po lekturze Kopii doskonałej. Autorko, nie możesz fanów Stefci trzymać kolejny rok w oczekiwaniu na trzeci tom jej przygód! Toż to męka straszna jest, a tym bardziej w sytuacji, gdy tak obiecująco wygląda pewien wątek z jej życia! Apeluję zatem o rozsądek i wydanie kolejnego tomu na kolejne targi książki, a te już w Krakowie w październiku.

Przechodząc jednak do meritum stwierdzić muszę, że Cenny motyw trzyma poziom Kopii doskonałej, zarówno jeśli chodzi o fabułę, sposób jej przedstawienia, bohaterów, akcji itp. Zasiadając do lektury tej książki obawiałam się w sumie jedynie tego, że nie pamiętam już za wiele z historii Celiny, lecz na szczęście autorka umiejętnie i na początku książki podpowiada czytelnikowi to i owo, co naprawdę znacznie ułatwia odbiór książki. W Cennym motywie oprócz wątku Celiny, która jest prywatnym detektywem i zmaga się z traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości, dochodzi wątek, który na pierwszy rzut oka mógłby się wydawać taki "odcinkowy", że dotyczyć on będzie tylko tego tomu. Mamy bowiem do czynienia z morderstwem sąsiadki Celiny, która przed tym zdarzeniem weszła w posiadanie pewnego drogocennego - jak się później okazuje - pierścionka. Celina otrzymuje zlecenie od małżonki kochanka zamordowanej (nie jest to takie skomplikowane, jak się wydaje) i tak zaczyna się podróż naszej bohaterki przez kolejne meandry sztuki, które - ku zaskoczeniu Celiny - mogą odpowiedzieć na jedno najbardziej nurtujące ją od kilku lat pytanie.

To, co spowodowało, że oceniłam tę książę wyżej, niż Kopię doskonałą, to rozwinięcie wątku uczuciowego głównej bohaterki oraz szeroko zakrojony wątek wyjaśniania jej przeszłości. Bardzo mi się podoba kierunek, w jaki poszła autorka, uchylając czytelnikom nie rąbka, a wielkiego rąba tajemnicy. Nie sposób odmówić jej talentu "kryminalnego", że tak to ujmę, a osadzenie tego wszystkiego w świecie sztuki jest dla mnie fascynujące i bardzo interesujące. Nie brakuje też tutaj wątku z naszego podwórka, a mam tutaj na myśli wnoszącą wiele kolorytu do fabuły postać Szyszki, czyli przyjaciółki Celiny, która jednocześnie jest pisarką ;) Nie tylko ona, ale i każdy z bohaterów posiada charakterystyczne dla siebie cechy, przez co nie zlewają się w jedną masę, lecz pozwalają wyróżnić się z tłumu.

Akcja została poprowadzona tak, jak należy - z odpowiednim zawieszeniem i przyspieszeniem we właściwych momentach. Sięgając po Cenny motyw byłam spokojna, że pod tym kątem także się nie zawiodę - czytałam ją w napięciu i z niecierpliwością przewracałam kartki, by dowiedzieć się, co czeka naszą bohaterkę. Jeśli chodzi o wojaże - autorka przeniosła nas tym razem do czeskiej Pragi - ciekawa jestem, gdzie zafunduje nam wycieczkę przy trzecim tomie.

Autorko, cieszę się bardzo i dziękuję, że wysłuchałaś moich próśb o więcej Xaviera.

Cenny motyw nie zawiódł mnie pod żadnym względem i jestem przekonana, że fani autorki także będą zadowoleni z lektury tej książki. Mam też nadzieję, że swoimi zachwytami zachęcę też osoby, które nie znają jeszcze twórczości Małgorzaty Rogali do zapoznania się z nią - nie pożałujecie. Jej książki mogę polecać w ciemno.

Ocena: 5/6
©Zakątek czytelniczy
Tajemnicze zabójstwo sąsiadki, będącej jednocześnie kochanką męża kolejnej sąsiadki, a popełnione prawie na oczach Celiny, staje się przyczynkiem do sprawy, która boleśnie dotyka jej samej.

Zlecenie sąsiadki na znalezienie dowodów niewinności męża, wpycha Celinę w świat, którego ciemne sprawki mogą mieć związek ze śmiercią jej rodziców, i jej przejściami sprzed lat.

Śledztwo koniecznie chce wspierać przyjaciółka pisarka, za to niekoniecznie policja w osobie podkomisarza Szyszkowskiego.

Tropy zaprowadzą Celinę w towarzystwie babci Eleonory do czeskiej Pragi, w której naszej detektyw coś zginie, ale babcia za to coś odnajdzie.

Jest kryminalnie (bo jest trup), choć bardziej przygodowo (poszukiwanie zaginionego wartościowego przedmiotu i jego historii), a w tle kłębią się zarysy romansów…

Mnóstwo informacji o świecie lombardów, antykwariuszy, rzeczoznawców i ciemnych stron tego biznesu.

Uwielbiam gdy akcja książki, z jednej strony nie pozwalając się oderwać, z drugiej zmusza do nieustannego szukania w necie, a to jak coś wygląda, a to czy coś takiego istniało, czy coś podobnego mogło mieć miejsce.

Czytając Cenny motyw oglądałam secesyjną biżuterię, kamieniczki w Pradze, salon Fouqueta zaprojektowany przez Alfonsa Muchę.

I koniecznie muszę pojechać do Pragi, zobaczyć to wszystko, przejść trasę Celiny i Eleonory po praskiej starówce.

I tak jak Kopia doskonała ciągnęła do Francji i obrazów Pankiewicza, tak Cenny motyw nieodparcie ciągnie do Pragi i dzieł Alfonsa Muchy!

Czekam na kolejne przygody Celiny w świecie dzieł sztuki! Gdzie pojadę, co zobaczę?

Ocena: 5/6
©CzytAśka
Krwawe piękno

Czasem wartość ukryta jest w rzeczach małych, niedocenianych przez większość. Niektórzy umieją dostrzec to, czego inni nie widzą i wykorzystać tę wiedzę dla swojej korzyści. Jednak kiedy rodzi się oszustwo trzeba się mieć na baczności, gdyż tam gdzie zauważono coś cennego pojawia się motyw o wiele bardziej niebezpieczny.

Wszystko rozpoczęło się od romansu, a może wcale nie od niego? Faktem niezaprzeczalnym jest jedno – niezwykle piękny pierścionek wciągnął Celinę Stefańską do nowego śledztwa. Pani detektyw nie spodziewała się, iż prawie na progu własnego domu znajdzie kolejnego klienta. Morderstwo to jedno, a biżuteryjne cacko jest jedynie poszlaką, wątłą, lecz od czegoś przecież trzeba rozpocząć śledczą pracę. Czasem życie pisze scenariusze, na jakie chrapkę mieliby twórcy kryminalnych bestsellerów, jednakże rzeczywistość jest bardziej skomplikowana i Celina przekonała się o tym już na własnym przykładzie. Nie do końca dowierza w skuteczność metod policyjnych, bardziej raczej polega na sobie i swojej inuicji. Nie pozostaje jej, więc nic innego jak dogłębnie zbadać dowody jakie zgromadziła i poszukać nowych. Oczywiście pozostaje jeszcze policja, lecz Stefańska ma własne metody, a przy okazji może zająć się tajemnicą śmierci rodziców. Nie tak dawno ta ostatnia pokazała, że jeszcze wiele przed nią, a niebezpieczeństwo zawodu detektywa jest jak najbardziej realne. Czy tym razem również uda się rozwikłać sprawę zabójstwa i znaleźć mordercę? Przestępstwo popełnione w afekcie czy też innym motyw był jej powodem? No i jaką rolę odegrała w tym wszystkim niezwykła biżuteria?

Po raz kolejny książka Małgorzaty Rogali wciągnęłam mnie w świat kryminalnych zagadek oraz dzieł sztuki. Druga część cyklu z Celiną Stefańska to idealne połączenie suspensu z ludzkimi namiętnościami, no i nie można zapominać o bohaterach, ponieważ oni stanowią prawdziwą siłę napędową tej historii. Pani detektyw prowadzi kolejne śledztwo, które daje możliwość czytelnikom poznania środowisk antykwarycznego, jak się okazuje mającego różne oblicza, czasem dość … zabójcze. Pisarka po mistrzowsku kontynuuje opowieść z Stefańską w roli głównej, mając na uwadze jej przeszłość i splatając ją z teraźniejszością. Jednocześnie wraz z główna postacią czytelnicy prowadzą dwa dochodzenia, wydające się być całkowicie odrębne, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach i to właśnie one sprawiają, że to, co było i obecne wydarzenia zaczynają się zazębiać. Tłem dla Cennego motywu jest secesyjna sztuka i piękna biżuteria tego okresu, rozpalająca emocje tak, że kryminalny motyw nie jest niczym dziwnym. Z kartki na kartkę intryga się zagęszcza, a Celina znajduje się w samym centrum wydarzeń, niekiedy stając się ich sprawczynią, czasem świadkiem, wyciągającym istotne wnioski dla prowadzonych dochodzeń. Małgorzata Rogala czerpie z klasyki, ale nie są to zapożyczenia czy też kalki, lecz dający się odczuć klimat wciągającej zagadki kryminalnej, intrygującej, morderczej i przede wszystkim nieszablonowej. Cenny motyw ma w sobie to, co najlepsze w klasyce i równocześnie jest jak najbardziej współczesny, lecz najważniejsze są detektywistyczne wątki, które zdecydowanie wyróżniają go spośród innych pozycji gatunku. Trudno także nie zauważyć, iż pisarka zgłębiła tematykę, będącą kanwą dla powieści, co zostało po mistrzowsku wykorzystane, a świadczą o tym detale, które nadają wiarygodności całości. Po Kopii doskonałej i Cennym motywie apetyt wzrósł jeszcze bardziej, zwłaszcza, że zakończenie daje pole do popisu jak dalej potoczą się, nie tylko detektywistyczne, perypetie nieszablonowej śledczej.

Ocena: 6/6
©Taki jest świat
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć