Nóż
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.94 / 5.00
liczba ocen: 828
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
34.50 złpremium: 20.70 zł
26.89 zł
27.60 zł
29.32 zł
Pozostałe księgarnie
26.99 zł
27.36 zł
28.91 zł
29.32 zł
31.05 zł
31.50 zł
34.50 zł
Opis:

XII część słynnego cyklu Jo Nesbø z kultowym bohaterem. Harry Hole wrócił do punktu wyjścia: znowu pije, Rakel wyrzuciła go z domu, ponownie mieszka przy Sofies gate. Pewnego dnia budzi się z potwornym kacem, a na dłoniach i ubraniu ze zdumieniem spostrzega ślady krwi. Kompletnie nic nie pamięta z minionej nocy…

Harry wiele przeżył, ale nawet on nie jest gotowy na koszmar, jaki zgotował mu los. Policjant musi zmierzyć się nie tylko ze starym, śmiertelnym wrogiem, ale i ze swoim osobistym piekłem…

CYTATY:
Szczęście jest jak heroina. Jeśli już raz się go posmakuje, jeśli się doświadczy jego istnienia, człowiek nigdy nie będzie mógł się pogodzić ze zwykłym, pozbawionym szczęścia życiem.
Każdy ślad, który nie doprowadza nas do celu, mimo wszystko nas do niego przybliża.
Jeśli człowiek nie może być kochany, to, jak wiadomo, zastępczo pragnie wzbudzać w ludziach strach.
Jeśli wchodzisz w układ z diabłem, powinieneś zadać sobie pytanie, dlaczego diabeł uważa ten układ za dobry.
Dorasta się w momencie, kiedy pierwszy raz widzi się swojego dzieciaka i pojmuje, że on jest kompletnie bezradny.
Recenzje blogerów
Kto jest fanem prozy Jo Nesbø i postaci Harrego Hole, ten z pewnością sięgnie po najnowszą powieść norweskiego pisarza, tak ja ja to uczyniłam.

Dwunasta część cyklu przynosi ogromne zagęszczenie myśli, wątków, tropów … Wszystkiego! Nawet ilość litrów wysokoprocentowego alkoholu wypijanego przez głównego bohatera jeży włosy na głowie. Słuchając miałam wrażenie, że autor skomponował bardzo sycący, mięsisty kociołek, który gotuje się przez długi czas, by finalnie uraczyć czytelnika aromatyczną literacką potraw, niestety nie dla wszystkich zjadliwą. W końcu nie każdy ma taki sam gust i lubi ten sam smak.

Harry Hole znalazł się w dołku. Rachel go wyrzuciła i do butelki zagląda częściej niż zwykle. Degrengolada, to jego drugie imię. Pewnego dnia budzi się z ogromną dziura w pamięci oraz zakrwawionym ubraniem. Od tego momentu musi się zmierzyć z wielka tragedią oraz śmiertelnym wrogiem – samym sobą.

Jo Nesbø jak zwykle nie próżnuje i serwuje pełnokrwisty kryminał mający wiele warstw i kilka odsłon. Nie można mu odmówić skonstruowania skomplikowanej zagadki, która ma ręce i nogi oraz mocno wciąga. Jednak za to co zrobił Harremu należy mu się nagana. Ileż krzywd może znieść jeden człowiek? Ile litrów alkoholu może wypić? I w końcu, w jaki sposób, przy tym całym upodleniu, potrafi zachować się jak rasowy MacGyver, czy inny Chuck Norris? Nie, w takie bajki, to ja nie wierzę.

Autor ponownie zadziwił mnie złożoności fabuły, która została skonstruowana z aptekarską dokładnością. Wielokrotnie zakłada czytelnikowi opaskę na oczy, okręca wokół własnej osi i puszcza wolno. Czujemy się skołowani, ale celne wskazówki prowadzą nas we właściwym kierunku … aż do następnego kołowrotka.

Nóż, to przedstawiciel rasowego, skandynawskiego kryminału, który ma początek, koniec i mnóstwo zawiłości w środku. A to wszystko okraszone jest wyjątkowym klimatem.

Co prawda Jo Nesbø trochę przesadził (wymazuję z pamięci obraz Harrego Superbohatera), ale i tak go lubię i zostaję w jego drużynie. Do następnego Harry F*cking Hole!

Ocena: 4+/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć