ebook Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
3.75 / 5.00 (liczba ocen: 123)

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 25.13
wciąż za drogo?
33.39 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
28.72 zł Lub 25.85 zł
29.00 zł
39.90 zł
25.13 zł
27.74 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Niezwykle utalentowana malarka portretów i aktów, skandalistka, ikona ery jazzu.

Urodziła się w Warszawie w 1898 roku w bogatej rodzinie należącej do elity kulturalnej. W czasie rewolucji październikowej uciekła z mężem, prawnikiem Tadeuszem Łempickim, do Paryża, gdzie zyskała sławę jako twórczyni charakterystycznych portretów i aktów. Prowadziła bardzo aktywne życie towarzyskie, a liczne romanse – zarówno z mężczyznami, jak i kobietami – sprawiły, że małżeństwo zakończyło się rozwodem. Wkrótce wyszła ponownie za mąż za bogatego austriackiego barona Raoula Kuffnera i przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Eksperymentowała z formą, między innymi abstrakcją geometryczną, jednak krytycy zdecydowanie więcej uwagi poświęcali ekscesom jej prywatnego życia niż twórczości, a ona zrezygnowała z wystawiania swoich prac. Zmarła w Meksyku.

Dopiero niedawno talent Tamary Łempickiej odkryto na nowo. Zaczęto wymieniać ją wśród wielkich twórców epoki, a jej obrazy zawisły w domach Madonny, Barbry Streisand czy Jacka Nicholsona. Jej La Musicienne osiągnęło kilka miesięcy temu na aukcji w Nowym Jorku cenę przekraczającą 9 milionów dolarów, stając się tym samym najdrożej sprzedanym polskim obrazem.

 

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal od Laura Claridge możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Bardzo dobra biografia jednej z najbardziej tajemniczych malarek XX wieku. Widać ogromną i drobiazgową pracę biografki włożoną w opisanie, zwłaszcza owianego tajemnicą życia prywatnego, malarki. Publikacja bardzo dobrze wyważa treści dotyczące prywatności oraz malarstwa Łempickiej i jego wpływu na zarówo ówczesne jak i dzisiejsze malarstwo. W związku z tym, moim zdaniem, spodoba się odbiorcy, który rozpoczyna swoją przygodę z twórczością bohaterki i chce poznać okoliczności powstania jak i wpływ jej najważniejszych dzieł na historię sztuki, jak i temu, kogo interesuje tylko i wyłącznie jej barwne życie osobiste. Do książki mam dwa zarzuty: 1 brak ilustracji do wielu omawianych dzieł. 2 przypisy, które w tym wypadku bardzo dużo wnoszą deo treści i opisują niektóre niezawarte lub tylko wspomniane ogólnikowo fakty, zostały umieszczone na końcu dość grubej pracy, przez co trochę uciążliwe jest przerzucanie dużej ilości stron i odnajdywanie właściwej adnotacji wśród średnio ponad stu odnośników do jednego rozdziału. Dużo łatwiej byłoby, gdyby przypisy znajdowały się na dolnym bądź bocznym marginesie strony, na której są zaznaczone.
    Polecam znawcom malarstwa i miłośnikom wszechstronnych biografii.

Warto zerknąć