Leonardo da Vinci
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.20 / 5.00
liczba ocen: 27363
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
44.99 złpremium: 26.99 zł
35.99 zł
38.24 zł
44.99 zł
Pozostałe księgarnie
27.44 zł
-12% 31.49 zł
35.42 zł
35.58 zł
38.24 zł
38.24 zł
40.04 zł
44.99 zł
Opis:

Książka autora bestsellerów „Steve Jobs” i „Innowatorzy”. Pobudzający wyobraźnię literacki portret Leonarda da Vinci. Odwołując się do liczących tysiące stron notatników geniusza, a także do najnowszych odkryć związanych z jego życiem i dorobkiem, Walter Isaacson snuje porywającą opowieść i po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej Leonarda z jego dokonaniami naukowymi.

Spod pędzla Leonarda wyszły dwa najsłynniejsze obrazy w historii malarstwa: „Ostatnia Wieczerza” i „Mona Lisa”. On sam uważał się jednak nie tylko za malarza, ale też za naukowca i inżyniera. Z pasją graniczącą niekiedy z obsesją prowadził nowatorskie badania nad anatomią człowieka, skamieniałościami, ptakami, maszynami latającymi, botaniką, geologią i sztuką projektowania broni. Niezwykła umiejętność łączenia nauk humanistycznych i przyrodniczych – której symbolem stał się Człowiek witruwiański – uczyniła Leonarda jednym z najbardziej kreatywnych geniuszy w dziejach ludzkości.
Łączenie różnorodnych pasji, tak jak z upodobaniem robił to Leonardo, wciąż pozostaje najlepszym sposobem na rozbudzenie w sobie twórczej inwencji. Życiorys Leonarda – nieślubnego dziecka, homoseksualisty, mańkuta i wegetarianina, mającego problemy z koncentracją i ocierającego się czasem o herezję – to także najlepszy dowód na to, że outsider nie musi stać na straconej pozycji. Jego historia uświadamia nam, jak ważne jest, by nieustannie podsycać głód wiedzy, być gotowym do podawania jej w wątpliwość i mieć odwagę myśleć inaczej.

„Za tak ludzki portret geniusza Isaacson zasługuje na wyrazy najwyższego uznania” – „The Times”

„Wiecznie głodny wiedzy, łatwo się rozpraszający, próżny, a przy tym wegetarianin. W znakomitej biografii Isaacsona Leonardo jest człowiekiem z krwi i kości” – „The Sunday Times”

„Niezwykle pouczający przewodnik po twórczym dorobku jednego z największych umysłów minionego tysiąclecia” – „The Observer”

Leonardo da Vinci od Walter Isaacson możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
CYTATY:
Talent usycha, jeśli nie padnie na żyzną glebę wyobraźni.
Wizja bez realizacji to tylko mrzonka.
Cechą prawdziwie wielkich umysłów jest gotowość do zmiany zdania.
Recenzje blogerów
Czytając książkę Isaacsona szczerze zastanawiałam się, czy jest na świecie chociaż jedna dorosła osoba, która nigdy nie słyszała o Leonardzie da Vinci.

Jeżeli jest, to zdecydowanie powinna przeczytać tę biografię, bo po pierwsze to biografia jednego z największych geniuszy świata, a po drugie wszystkie te historyczne fakty podane zostały w przystępny sposób.

To kolejna książka, przy której czuję, że powinnam przypomnieć, że historia nigdy nie była moim konikiem i nigdy nie potrafiłam się w nią zaangażować. Wspominam o tym, bo mam wrażenie, że wszyscy, którzy dochodzą do wniosku, że nigdy nie lubili się z historią mogą próbować omijać tę książkę w dość świadomy sposób. Moim skromnym zdaniem strzelacie sobie sami w kolano, uwierzcie mi na słowo, że to wyjątkowa książka i warto dać jej szansę. Dlatego też na początek chciałabym przestrzec, że mimo że książka Isaacsona jest mocno historyczna i ma mnóstwo informacji (no bo jakby mogła ich nie mieć?), to autor jednak postawił na taki jej schemat i konstrukcję, żeby nie nudziła, a ciekawiła. Nie zrozumcie mnie źle, nie czyta się jej jak najlepszą powieść ani nie ma w niej zwrotów akcji, ale zapewniam was, że już sam geniusz da Vinci nie da wam odejść od tej książki. Słowa Isaacsona, w przekładzie Michała Strąkowa, brzmią jakby panowie się znali i dzielili fascynację artyzmem i naukami, a odkrywanie za autorem nieznanych dotąd elementów z życiorysu da Vinci jest naprawdę niesamowite. To zdecydowanie najlepsza, najciekawsza i najlepiej spisana biografia, jaką miałam do tej pory okazję czytać.

Mam wrażenie, że to książka dobra dla każdego – bo nadaje się i dla młodszych, i dla starszych, bez względu na preferencje książkowe czy zainteresowania. Leonardo da Vinci był i mam wrażenie, że nadal – nawet po śmierci – jest niesamowicie inspirującą postacią. Isaacson przedstawił go w taki sposób, aby pokazać czytelnikom, że świat stoi przed nimi otworem, jeżeli tylko mają odrobinę odwagi w sobie. Pokazał, że sukces w tym przypadku był równoważny z ciężką pracą i nabytą wiedzą, które idąc w parze przyniosły da Vinci pewnego rodzaju nieśmiertelność. I mimo że sama książka odstrasza gabarytami, to zdecydowanie warto się na nią zdecydować, dać jej szansę, bo to kawał historii i niesamowitej inspiracji.

To jedna z książek, przy których nie mogę przyczepić się praktycznie do niczego. Jedyny minus, który wyłapałam to miękka oprawa, która niestety łatwo ulega odkształceniom i zagnieceniom przez objętość książki. Jednak myślę, że przy takiej bogatej biografii, podanej w bardzo jasny i czytelny sposób, to nic nie znaczący niuans.

Ocena: 5+/6
©Rude recenzuje
Walter Isaacson pisze świetne biografie, to fakt. Można brać jego książki w ciemno i być pewnym, że będzie to doskonała lektura. Pisałam już o Innowatorach, biografii nie jednej osoby, a właściwie zjawiska – geniuszu. Wpadnijcie przeczytać tekst o niej, bo zdecydowanie warto ją poznać. Dzisiaj natomiast chciałabym Wam opowiedzieć o kolejnej jego książce, biografii jednego z najciekawszych i najbardziej intrygujących ludzi na Ziemi – Leonarda da Vinci. Dla mnie najciekawszym aspektem pisania o znanych ludziach, którzy żyli dawno temu jest to, że wciąż ktoś o nich pisze. Czy można dodać coś nowego do historii życia człowieka, który biografii ma kilka jeśli nie kilkanaście? Co nowego można wymyślić? Okazuje się, że wcale na siłę nie trzeba wymyślać nowych rzeczy – wystarczy mieć pomysł na te stare. Walter Isaacson zdecydowanie miał konkretny pomysł i z konsekwencją go zrealizował. Ostateczny efekt jest obszerny, ale proszę się tego nie bać! Czyta się tę książkę zupełnie bezboleśnie, strona za stroną i nagle się orientujemy, że już połowa za nami. PrPrzyjemność podczas lektury powiększają kolorowe ilustracje (jestem nimi zachwycona!).

The Sunday Times napisał, że w tej książce znajdziemy człowieka z krwi i kości. I to chyba najważniejsza cecha tej opowieści. Każdy zna Leonardo, każdy zna jego dzieła, każdy coś tam o nim wie. Ale poznać go tak dokładnie, zobaczyć w nim człowieka, a nie autora Mony Lisy, to wielka sztuka i za to trzeba autorowi podziękować. Leworęczny wegetarianin homoseksualista, który wiecznie prze do przodu i ma cechy, które są charakterystyczne dla wszystkich geniuszy – są próżni, pewni siebie, aż do granic pychy, przekonani o własnej słuszności, oderwani często od rzeczywistości. Wbrew pozorom napisanie biografii Leonarda da Vinci nie było takim prostym zadaniem. Wiele rzeczy o nim wiadomo, ale w wielu badacze się nie zgadzają. Jak to zwykle bywa przy wybitnych jednostkach, wiele szczegółów uległo zatarciu, wiele zamieniło się w mity i legendy, i dzisiaj już trudno dotrzeć do prawdy. Sam autor najbardziej dumny jest z tego, że odkrył słabe punkty Leonardo – to, że popełniał błędy, że był roztargniony, miał słomiany zapał, że potrafił być wredny i złośliwy, był dziwakiem. Nagle geniusz nabiera całkiem ludzkiego oblicza. Leonardo da Vinci staje dostępny, możemy sobie wyobrazić, że moglibyśmy się z nim zakumplować, albo wręcz przeciwnie – że raczej wkurzałby nas ciągłym zadawaniem pytań.

Isaacson zwraca również uwagę na bardzo ważną rzecz, która wiąże się też z chęcią pokazania Leonardo jako człowieka. Geniusz nie jest dany, geniusz jest wypracowany. Geniusz to nie coś, co spływa z nieba na człowieka, bez udziału jego woli. Leonardo nie miał genialnego umysłu jak Newton czy Einstein, nie miał formalnego wykształcenia, pewnym zaskoczeniem może okazać się fakt, że ledwo czytał po łacinie i kiepsko sobie radził z pisemnym dzieleniem. On był ciekawy! Interesował się wszystkim, zadawał pytania, cały czas szukał odpowiedzi. Po tej lekturze dowiecie się, jakie cechy warto w sobie pielęgnować i że w każdym z nas tkwią zalążki geniuszu. Szerokie zainteresowania, wyobraźnia bez granic, poszukiwania połączeń między różnymi sprawami, wychodzenie poza oczywistości. Życiorys Leonarda to aktualna recepta na kreatywność. Dlatego ta książka jest tak inspirująca! Nie znaczy to oczywiście, że po jej przeczytaniu każdy może stać się Leonardem da Vinci, ale pewne szufladki w głowie z pewnością zostaną otworzone. Z tej książki wynika jeszcze jedna ważna rzecz dla nas, dla każdego twórcy, ale też po prostu człowieka – jeśli nawet Leonardo nie kończył swoich dzieł, porzucał je, nie był idealny, odpuszczał, dawał ciała, nie wywiązywał się z umów – to my też możemy sobie na to pozwolić. I w żaden sposób nas to nie definiuje. Z drugiej strony to też cenna lekcja patrzenia na autorytety – każdy, nawet największy geniusz w historii, był tylko człowiekiem i miał swoje słabości. Można kogoś lubić i podziwiać, ale nie warto stawiać go na piedestale i udawać, że nie ma wad.

Punktem wyjścia do tej biografii były notatki, jakie Leonardo po sobie zostawił. Walter Isaacson włożył dużo pracy w napisanie tej książki. Nie dość ze przeczytał mnóstwo książek i artykułów, jeździł do miejsc związanych ze swoim bohaterem, to również postanowił spróbować patrzeć na świat tak jak robił to Leonardo – zachwycać się, zadawać pytania dlaczego, o to jak coś działa, szukać, obserwować, dostrzegać. Swoją opowieść Isaacson kończy tym, czego możemy się od Leonardo nauczyć. W pierwszym odruchu chciałam Wam to tu przepisać, ale to nie byłoby fair. Przeczytajcie książkę, zachwyćcie się i weźcie sobie te słowa do serca. Ja na pewno je sobie zapiszę i powieszę gdzieś w widocznym miejscu.

Cała książka jest wszechstronna, tak samo jak był Leonardo. Choć ten artysta i naukowiec dominuje narrację, to Isaacsonowi udało się również pokazać tło. XV i XVI-wieczne Włochy są również bardzo fascynującym miejscem. Historia, historia sztuki, wielkie nazwiska i wielkie dzieła, wszystko to przewija się przez tą opowieść. Wydarzenia z życia osobistego Leonarda przeplatane są historią jego dzieł i wynalazków. Poznamy jego życie, jego charakter, dowiemy się, jakie miał poglądy, co lubił, jaki był. Co więcej, poznamy historię jego najsłynniejszych dzieł, dowiemy się, co sam myślał o sobie i co lubił najbardziej tworzyć. Ale nie jest to opowieść tylko o przeszłości – Isaacson przywołuje współczesne badania nad twórczością Leonarda, opowiada o nowych odkryciach i wnioskach. To wszystko pozwala na ułożenie w głowie sobie całkiem spójnego wizerunku tego wielkiego człowieka. Osobiście najbardziej podoba mi się to, że po tej książce Leonardem można się zachwycić, ale też można go najzwyczajniej w świecie bardzo polubić.

Leonardo da Vinci Isaacsona to biografia, która mogłaby być wzorem dla innych autorów. Isaacson nie tylko przedstawił fakty, on je ożywił i zbudował z nich bardzo rzeczywisty świat, w który czytelnik wchodzi bez żadnych problemów. Opowiedział wielkie historie o wielkich ludziach, ale utrzymał równowagę pomiędzy tą wielkością a zwykłością życia jednego człowieka. Leonardo da Vinci, jeden z największych ludzi na świecie został pokazany w sposób prawdziwy i bardzo dostępny, rzetelnie, z sympatią i podkreśleniem jego zasług i umiejętności, ale bez zachłystywania się jego wielkością i stawiania mu ołtarzy. Ostatnia znana nam odręczna notatka spod ręki Leonardo brzmi ponieważ stygnie zupa. Wyjaśnia, dlaczego musi odłożyć pióro. Myślę, że to zdanie idealnie może podsumować całą biografię.

Po niej spojrzycie inaczej na Leonarda i jego dzieła, i na wszystkich dziwaków, których znacie. Dowiecie się, jak opisać język dzięcioła. Będziecie chcieli zadawać więcej pytań. Przeczytajcie tę książkę i zainspirujcie się.

Ocena: 6/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć