Leonardo da Vinci
4.2 / 5.00 (liczba ocen: 27367)

Leonardo da Vinci
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 35.00
Audiobook - najniższa cena: 35.00
wciąż za drogo?
44.99 złpremium: 29.99 zł Lub 29.99 zł
35.00 zł Lub 31.50 zł
37.49 zł
38.90 zł
49.99 zł Lub 44.99 zł
40.94 zł
41.15 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Książka Leonardo da Vinci autorstwa Waltera Isaacsona przeznaczona jest dla każdego czytelnika – tego młodszego i również tego dorosłego. Leonardo da Vinci był na tyle wszechstronnym człowiekiem, że każdy bez problemu znajdzie w tym e-booku swoje inspiracje. 

Autor bestsellerowych książek „Steve Jobs” i „Innowatorzy” usiłuje przybliżyć współczesnemu czytelnikowi postać najbardziej kreatywnego geniusza w dziejach człowieka – Leonarda da Vinci – malarza, naukowca i inżyniera. Geniusza o wielu pasjach, których pielęgnowanie doprowadziło go do rozbudzenia niesamowitej inwencji twórczej. Życie da Vinci ukazane zostało chronologicznie i opisane w taki sposób, aby czytelnik mógł poznać nie tylko fakty z życia artysty, ale także poznać wiele ciekawostek i mniej znanych faktów. Dzięki temu uzyskujemy wizerunek geniusza, który pozbawiony jest „spiżu” i jest bardziej bliski zwykłemu człowiekowi. 

Jednak nie jest to tylko książka ukazująca wyłącznie biografię człowieka. To doskonała pozycja, która w prosty i przystępny sposób ukazuje czytelników, że dla odważnego i głodnego wiedzy człowieka nie ma rzeczy niemożliwych. Dla takiego świat stoi bowiem otworem i od niego samego zależy, w  jaki sposób pokieruje swoim życiem i dokonaniami.   

Dbałość o szczegóły oraz drobiazgowość cechująca tę wspaniałą biografię powodują, że czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem. Czytelnik odnosi wrażenie, że bliżej jej do arcyciekawej opowieści niż do biografii, która przedstawia jedynie suche fakty o człowieku – geniuszu wszechczasów.  

Rekomendacje: 

Słowa Isaacsona, w przekładzie Michała Strąkowa, brzmią jakby panowie się znali i dzielili fascynację artyzmem i naukami, a odkrywanie za autorem nieznanych dotąd elementów z życiorysu da Vinci jest naprawdę niesamowite. To zdecydowanie najlepsza, najciekawsza i najlepiej spisana biografia, jaką miałam do tej pory okazję czytać. - Paula Sieczko - Rude recenzuje

Po tej książce spojrzycie inaczej na Leonarda i jego dzieła, i na wszystkich dziwaków, których znacie. Dowiecie się, jak opisać język dzięcioła. Będziecie chcieli zadawać więcej pytań. Przeczytajcie tę książkę i zainspirujcie się. - Diana Chmiel - Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi

Leonardo da Vinci od Walter Isaacson możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3). UWAGA! Opis książki, stanowi własność serwisu UpolujEbooka.pl, kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów jest zabronione przez UpolujEbooka.pl ©2024. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)
Innowacyjność to sport zespołowy. Kreatywność musi opierać się na kooperacji.
Talent usycha, jeśli nie padnie na żyzną glebę wyobraźni.
Wizja bez realizacji to tylko mrzonka.
Cechą prawdziwie wielkich umysłów jest gotowość do zmiany zdania.
Czytając książkę Isaacsona szczerze zastanawiałam się, czy jest na świecie chociaż jedna dorosła osoba, która nigdy nie słyszała o Leonardzie da Vinci.

Jeżeli jest, to zdecydowanie powinna przeczytać tę biografię, bo po pierwsze to biografia jednego z największych geniuszy świata, a po drugie wszystkie te historyczne fakty podane zostały w przystępny sposób.

To kolejna książka, przy której czuję, że powinnam przypomnieć, że historia nigdy nie była moim konikiem i nigdy nie potrafiłam się w nią zaangażować. Wspominam o tym, bo mam wrażenie, że wszyscy, którzy dochodzą do wniosku, że nigdy nie lubili się z historią mogą próbować omijać tę książkę w dość świadomy sposób. Moim skromnym zdaniem strzelacie sobie sami w kolano, uwierzcie mi na słowo, że to wyjątkowa książka i warto dać jej szansę. Dlatego też na początek chciałabym przestrzec, że mimo że książka Isaacsona jest mocno historyczna i ma mnóstwo informacji (no bo jakby mogła ich nie mieć?), to autor jednak postawił na taki jej schemat i konstrukcję, żeby nie nudziła, a ciekawiła. Nie zrozumcie mnie źle, nie czyta się jej jak najlepszą powieść ani nie ma w niej zwrotów akcji, ale zapewniam was, że już sam geniusz da Vinci nie da wam odejść od tej książki. Słowa Isaacsona, w przekładzie Michała Strąkowa, brzmią jakby panowie się znali i dzielili fascynację artyzmem i naukami, a odkrywanie za autorem nieznanych dotąd elementów z życiorysu da Vinci jest naprawdę niesamowite. To zdecydowanie najlepsza, najciekawsza i najlepiej spisana biografia, jaką miałam do tej pory okazję czytać.

Mam wrażenie, że to książka dobra dla każdego – bo nadaje się i dla młodszych, i dla starszych, bez względu na preferencje książkowe czy zainteresowania. Leonardo da Vinci był i mam wrażenie, że nadal – nawet po śmierci – jest niesamowicie inspirującą postacią. Isaacson przedstawił go w taki sposób, aby pokazać czytelnikom, że świat stoi przed nimi otworem, jeżeli tylko mają odrobinę odwagi w sobie. Pokazał, że sukces w tym przypadku był równoważny z ciężką pracą i nabytą wiedzą, które idąc w parze przyniosły da Vinci pewnego rodzaju nieśmiertelność. I mimo że sama książka odstrasza gabarytami, to zdecydowanie warto się na nią zdecydować, dać jej szansę, bo to kawał historii i niesamowitej inspiracji.

To jedna z książek, przy których nie mogę przyczepić się praktycznie do niczego. Jedyny minus, który wyłapałam to miękka oprawa, która niestety łatwo ulega odkształceniom i zagnieceniom przez objętość książki. Jednak myślę, że przy takiej bogatej biografii, podanej w bardzo jasny i czytelny sposób, to nic nie znaczący niuans.

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Rude recenzuje
Walter Isaacson pisze świetne biografie, to fakt. Można brać jego książki w ciemno i być pewnym, że będzie to doskonała lektura. Pisałam już o Innowatorach, biografii nie jednej osoby, a właściwie zjawiska – geniuszu. Wpadnijcie przeczytać tekst o niej, bo zdecydowanie warto ją poznać. Dzisiaj natomiast chciałabym Wam opowiedzieć o kolejnej jego książce, biografii jednego z najciekawszych i najbardziej intrygujących ludzi na Ziemi – Leonarda da Vinci. Dla mnie najciekawszym aspektem pisania o znanych ludziach, którzy żyli dawno temu jest to, że wciąż ktoś o nich pisze. Czy można dodać coś nowego do historii życia człowieka, który biografii ma kilka jeśli nie kilkanaście? Co nowego można wymyślić? Okazuje się, że wcale na siłę nie trzeba wymyślać nowych rzeczy – wystarczy mieć pomysł na te stare. Walter Isaacson zdecydowanie miał konkretny pomysł i z konsekwencją go zrealizował. Ostateczny efekt jest obszerny, ale proszę się tego nie bać! Czyta się tę książkę zupełnie bezboleśnie, strona za stroną i nagle się orientujemy, że już połowa za nami. PrPrzyjemność podczas lektury powiększają kolorowe ilustracje (jestem nimi zachwycona!).

The Sunday Times napisał, że w tej książce znajdziemy człowieka z krwi i kości. I to chyba najważniejsza cecha tej opowieści. Każdy zna Leonardo, każdy zna jego dzieła, każdy coś tam o nim wie. Ale poznać go tak dokładnie, zobaczyć w nim człowieka, a nie autora Mony Lisy, to wielka sztuka i za to trzeba autorowi podziękować. Leworęczny wegetarianin homoseksualista, który wiecznie prze do przodu i ma cechy, które są charakterystyczne dla wszystkich geniuszy – są próżni, pewni siebie, aż do granic pychy, przekonani o własnej słuszności, oderwani często od rzeczywistości. Wbrew pozorom napisanie biografii Leonarda da Vinci nie było takim prostym zadaniem. Wiele rzeczy o nim wiadomo, ale w wielu badacze się nie zgadzają. Jak to zwykle bywa przy wybitnych jednostkach, wiele szczegółów uległo zatarciu, wiele zamieniło się w mity i legendy, i dzisiaj już trudno dotrzeć do prawdy. Sam autor najbardziej dumny jest z tego, że odkrył słabe punkty Leonardo – to, że popełniał błędy, że był roztargniony, miał słomiany zapał, że potrafił być wredny i złośliwy, był dziwakiem. Nagle geniusz nabiera całkiem ludzkiego oblicza. Leonardo da Vinci staje dostępny, możemy sobie wyobrazić, że moglibyśmy się z nim zakumplować, albo wręcz przeciwnie – że raczej wkurzałby nas ciągłym zadawaniem pytań.

Isaacson zwraca również uwagę na bardzo ważną rzecz, która wiąże się też z chęcią pokazania Leonardo jako człowieka. Geniusz nie jest dany, geniusz jest wypracowany. Geniusz to nie coś, co spływa z nieba na człowieka, bez udziału jego woli. Leonardo nie miał genialnego umysłu jak Newton czy Einstein, nie miał formalnego wykształcenia, pewnym zaskoczeniem może okazać się fakt, że ledwo czytał po łacinie i kiepsko sobie radził z pisemnym dzieleniem. On był ciekawy! Interesował się wszystkim, zadawał pytania, cały czas szukał odpowiedzi. Po tej lekturze dowiecie się, jakie cechy warto w sobie pielęgnować i że w każdym z nas tkwią zalążki geniuszu. Szerokie zainteresowania, wyobraźnia bez granic, poszukiwania połączeń między różnymi sprawami, wychodzenie poza oczywistości. Życiorys Leonarda to aktualna recepta na kreatywność. Dlatego ta książka jest tak inspirująca! Nie znaczy to oczywiście, że po jej przeczytaniu każdy może stać się Leonardem da Vinci, ale pewne szufladki w głowie z pewnością zostaną otworzone. Z tej książki wynika jeszcze jedna ważna rzecz dla nas, dla każdego twórcy, ale też po prostu człowieka – jeśli nawet Leonardo nie kończył swoich dzieł, porzucał je, nie był idealny, odpuszczał, dawał ciała, nie wywiązywał się z umów – to my też możemy sobie na to pozwolić. I w żaden sposób nas to nie definiuje. Z drugiej strony to też cenna lekcja patrzenia na autorytety – każdy, nawet największy geniusz w historii, był tylko człowiekiem i miał swoje słabości. Można kogoś lubić i podziwiać, ale nie warto stawiać go na piedestale i udawać, że nie ma wad.

Punktem wyjścia do tej biografii były notatki, jakie Leonardo po sobie zostawił. Walter Isaacson włożył dużo pracy w napisanie tej książki. Nie dość ze przeczytał mnóstwo książek i artykułów, jeździł do miejsc związanych ze swoim bohaterem, to również postanowił spróbować patrzeć na świat tak jak robił to Leonardo – zachwycać się, zadawać pytania dlaczego, o to jak coś działa, szukać, obserwować, dostrzegać. Swoją opowieść Isaacson kończy tym, czego możemy się od Leonardo nauczyć. W pierwszym odruchu chciałam Wam to tu przepisać, ale to nie byłoby fair. Przeczytajcie książkę, zachwyćcie się i weźcie sobie te słowa do serca. Ja na pewno je sobie zapiszę i powieszę gdzieś w widocznym miejscu.

Cała książka jest wszechstronna, tak samo jak był Leonardo. Choć ten artysta i naukowiec dominuje narrację, to Isaacsonowi udało się również pokazać tło. XV i XVI-wieczne Włochy są również bardzo fascynującym miejscem. Historia, historia sztuki, wielkie nazwiska i wielkie dzieła, wszystko to przewija się przez tą opowieść. Wydarzenia z życia osobistego Leonarda przeplatane są historią jego dzieł i wynalazków. Poznamy jego życie, jego charakter, dowiemy się, jakie miał poglądy, co lubił, jaki był. Co więcej, poznamy historię jego najsłynniejszych dzieł, dowiemy się, co sam myślał o sobie i co lubił najbardziej tworzyć. Ale nie jest to opowieść tylko o przeszłości – Isaacson przywołuje współczesne badania nad twórczością Leonarda, opowiada o nowych odkryciach i wnioskach. To wszystko pozwala na ułożenie w głowie sobie całkiem spójnego wizerunku tego wielkiego człowieka. Osobiście najbardziej podoba mi się to, że po tej książce Leonardem można się zachwycić, ale też można go najzwyczajniej w świecie bardzo polubić.

Leonardo da Vinci Isaacsona to biografia, która mogłaby być wzorem dla innych autorów. Isaacson nie tylko przedstawił fakty, on je ożywił i zbudował z nich bardzo rzeczywisty świat, w który czytelnik wchodzi bez żadnych problemów. Opowiedział wielkie historie o wielkich ludziach, ale utrzymał równowagę pomiędzy tą wielkością a zwykłością życia jednego człowieka. Leonardo da Vinci, jeden z największych ludzi na świecie został pokazany w sposób prawdziwy i bardzo dostępny, rzetelnie, z sympatią i podkreśleniem jego zasług i umiejętności, ale bez zachłystywania się jego wielkością i stawiania mu ołtarzy. Ostatnia znana nam odręczna notatka spod ręki Leonardo brzmi ponieważ stygnie zupa. Wyjaśnia, dlaczego musi odłożyć pióro. Myślę, że to zdanie idealnie może podsumować całą biografię.

Po niej spojrzycie inaczej na Leonarda i jego dzieła, i na wszystkich dziwaków, których znacie. Dowiecie się, jak opisać język dzięcioła. Będziecie chcieli zadawać więcej pytań. Przeczytajcie tę książkę i zainspirujcie się.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć