Ostra jazda
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.59 / 5.00
liczba ocen: 22
Ilość stron (szacowana): 512
SMARTIDEAS#Google Analytics
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
34.30 złpremium: 20.58 zł
20.90 zł
34.90 złpremium: 20.94 zł
24.01 zł
25.73 zł
Pozostałe księgarnie
26.75 zł
27.13 zł
27.44 zł
28.81 zł
28.81 zł
28.89 zł
29.16 zł
30.87 zł
31.00 zł
34.30 zł
Opis:

Jest rok 2015. Cały kraj szykuje się do wyborów parlamentarnych, a Europą wstrząsa kryzys uchodźczy. W Poznaniu niedaleko szkoły oficerskiej żołnierze znajdują zwłoki swojego kolegi. Podoficer został zastrzelony. Żandarmeria Wojskowa rozpoczyna śledztwo, ale jest ono prowadzone tak nieudolnie, że większość śladów, które mogłyby pomóc w odnalezieniu mordercy, zostaje zatarta i dosłownie zadeptana.

Kilka tygodni później pewien grzybiarz natrafia w lesie na zwłoki młodej kobiety. Dziewczyna została zabita strzałem w głowę z bliskiej odległości. Wkrótce okazuje się, że była jedną z prostytutek pracujących przy drodze. Śledztwo w sprawie prowadzą policjanci z komendy w pobliskich Szamotułach, a Komenda Wojewódzka w Poznaniu przysyła im do pomocy młodą policjantkę. Dziewczyna z zapałem bierze się do pracy i wkrótce odkrywa, że z tą zbrodnią powiązani są handlarze żywym towarem.

Czy te trzy sprawy mają ze sobą coś wspólnego? Tego właśnie będzie musiała się dowiedzieć sierżant Aneta Nowak, policjantka i jednocześnie studentka prawa. Nie będzie osamotniona. W tym trudnym śledztwie pomogą jej starzy znajomi: Mirosław Brodziak (obecnie dyrektor Banku Ziemskiego, którego właścicielem jest Ryszard Grubiński, przyjaciel z dzieciństwa), podinspektor Mariusz Blaszkowski (zastępca Marcinkowskiego), a także dawny milicjant Teofil Olkiewicz (teraz właściciel pijalni Świat Wódek).

Recenzje blogerów
Trzy znaki zapytania: dwa kryminalne, jeden polityczny... Trzy pozornie niepowiązane sprawy w zaskakujący sposób zazębiają się ze sobą tworząc iście kryminalno-polityczną intrygę z zaskakującym zakończeniem.

Niedaleko szkoły oficerskiej w Poznaniu zostają znalezione zwłoki żołnierza. Kilka tygodni później w lesie grzybiarz dokonuje makabrycznego odkrycia: ciało martwej, półnagiej kobiety. Co łączy te dwie zbrodnie? I czy próba zdyskredytowania Freda Marcinkowskiego ma coś wspólnego z tymi przestępstwami?

Niepozorna, filigranowa sierżant Aneta Nowak, jej motocykl (nie motor! bo "motor to jest w kosiarce do trawy") i jazda bez trzymanki albo, jak kto woli, ostra jazda. Bo dzieje się naprawdę sporo. Mamy handel żywym towarem, polityczne zawirowania, osobiste porachunki, a nawet echo stanu wojennego, teczek oraz działalności SB. To wszytko tworzy wybuchową ale spójną całość z bardzo nerwową, emocjonującą końcówką. W trakcie śledztwa pojawiają się lubiani i znani z wcześniejszych tomów Blacha, Brodziak, Fred no i oczywiście Teoś, który mimo wieku daje radę. Wyraziste postaci, dosadny język, mocne sceny. Ostra jazda to konkret, kryminalno-sensacyjny konkret. Najbardziej wstrząsającym wątkiem był dla mnie handel żywym towarem i to, w jaki sposób kobiety traktowane są przez bandę troglodytów określających siebie mianem "handlarzy". Makabra... Wstrząsające opisy warunków w jakich przetrzymywano kobiety oraz brutalnej rzeczywistości w jakich się znalazły.

Ryszard Ćwirlej dał się poznać jako autor, który doskonale odnajduje się w realiach lat osiemdziesiątych. Z niebywałą precyzją i wiarygodnością przenosi na karty swoich powieści ówczesny świat, zwyczaje i relacje międzyludzkie. Okazuje się, że we współczesności radzi sobie równie dobrze. Wartka akcja, ciekawa intryga i lekkie pióro Pana Ryszarda to gwarancja dobrego, soczystego polskiego kryminału. No polubiliśmy się z Panem Ryszardem.

Zdecydowanie polecam.

Ocena: 5/6
©Tylko skończę rozdział
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Wprowadziłem nową półkę - niedoczytane. Trafia na niż ostra jazda - za co ? Autor popłynął mainstreamem i stworzył feministyczny kryminał, w którym, a jakże, pojawia się też "biedota" czekająca na 500+. Szanuję Autora za pierwsze książki z cyklu o milicjantach z Poznania, ponieważ jednak w kolejce czeka więcej wartościowych pozycji, opiniowana książka trafia na nową półkę.

Inne proponowane
Warto zerknąć