ebook Porachunki
3.83 / 5.00 (liczba ocen: 1578)

Porachunki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - najniższa cena: 29.14
Audiobook - najniższa cena: 38.95
32.50 złpremium: 19.50 zł Lub 19.50 zł
29.14 zł Lub 26.23 zł
32.50 zł
32.50 zł Lub 29.25 zł
29.64 zł
32.50 zł
Inne proponowane

W szkolnej kapsule czasu zakopanej przed dziesięcioma laty zostaje znaleziony mrożący krew w żyłach liścik wieszczący śmierć sześciu osób. Ale groźba w nim zawarta nie może być przecież prawdziwa, jeśli napisało go trzynastoletnie dziecko…

Detektyw Huldar podejrzewa, że dostał tę sprawę tylko po to, by nie zajmować się prawdziwą pracą na komisariacie. W rozszyfrowaniu intencji autora wiadomości pomaga mu psycholog Freyja. Wkrótce okazuje się, że duet wplątał się w jeszcze inną szokującą sprawę...

Odkrycie listu uruchamia lawinę makabrycznych wydarzeń: w pewnym ogrodzie ktoś odkrywa ludzkie szczątki, a tuż po tym zostaje zamordowany właściciel domu. Jego inicjały – BT – widniały wśród ofiary wymienionych w liście znalezionym w kapsule.

Huldar i Freyja muszą ścigać się z czasem, by poznać autora wiadomości, a także mordercę i jego ofiary, nim zginą wszyscy wymienieni na liście…

 

„Yrsa Sigurðardóttir ma niesamowity dar do mieszania wątków makabrycznych z cierpkimi, które łączy z wnikliwą obserwacją zwyczajnego życia i okrasza czarnym humorem”. Crime Review

„Porachunki to kolejna mrożąca krew w żyłach opowieść królowej islandzkiego kryminału”. Simon Kernick

„Yrsa jest zdumiewającą pisarką”. Karin Slaughter

Porachunki od Yrsa Sigurdardóttir możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
W rzeczywistości stworzonej przez islandzką pisarkę, dzieją się rzeczy rodem z horroru. Dzieci wykorzystywane seksualnie przez rodzica. Morderstwo i gwałt przypadkowej, nieletniej ofiary. Odcięte dłonie, stopy. Koszmar, który jednak nie pozwala rzeczywiście się przerazić. Powierzchowność, z jaką w Porachunkach opisywane są postacie oraz ich motywacje, nie pozwalają Czytelnikowi wejść w historię, która rokowała na zupełnie dobry thriller.

Rodzeństwo, zmagające się z obecnością w życiu ojca pedofila, a później także mordercy, zostaje pozbawione jakiejkolwiek pomocy właściwie na każdym etapie dorastania. Mimo usilnych prób komunikowania problemów, roztacza się wokół chłopca i młodszej dziewczynki, niemożliwa do pokonania zmowa milczenia. Zawodzą kolejno: matka, dyrektor szkoły, funkcjonariusz policji, w końcu psycholog, a nawet sędzia wspierany przez prokuratora. Coś, co wydawało się problemem zamiecionym raz na zawsze pod dywan, budzi się jednak po wielu latach, by pociągnąć za sobą niekończącą się serię zgonów. Ofiary tej fali nie zdążą jednak wzbudzić naszego współczucia. Odejdą bowiem, zanim na dobre je poznamy.

Yrsa Sigurdardóttir rysuje raczej niewydolny obraz systemu wymiaru sprawiedliwości w Islandii. Kuleje komunikacja między pomocą społeczną, policją, więziennictwem. Układy personalne nie tylko na szczytach władzy, ale nawet w obrębie tego samego wydziału śledczego, utrudniają skuteczne ściganie sprawców przestępstw. W tajemniczych okolicznościach giną w archiwach akta. Kartoteki ukrywają więcej niż zdają się odkrywać. Sympatie bądź antypatie przełożonych, decydują o postępach w dochodzeniu.

Wszystkim, którzy chcą nieco pomarznąć (śnieżyce i niska temperatura towarzyszą nam od pierwszych stron książki) oraz tym, którzy poszukują nieskomplikowanych, pobieżnie zarysowanych bohaterów, Porachunki będą się wydawać lekturą nie do przecenienia. Płacz nad losem głównych figur opowieści jest raczej wykluczony. Oczywiście pojawia się współczucie, ale jakby nie ma większych szans na przepracowanie tego wrażenia. Dramat islandzkiego kryminału, przeżywamy na chłodno. Prawie natychmiast sięgamy po kolejną pozycję. Żeby jednak wreszcie “coś” poczuć.

Ocena: 3+/6
©Wiedziennik
To druga powieść islandzkiej autorki, której bohaterami są Freyja – psycholog dziecięcy i Huldur – policjant. Pierwsza nosiła tytuł Odziedziczone zło. W najnowszej powieści Porachunki, podobnie jak w poprzedniej mamy do czynienia z wyjątkowo odrażającymi zbrodniami. Nie jest to lektura dla ludzi o słabych nerwach. Intryga jest skomplikowana i wielopoziomowa, a czytelnik prawie do końca nie wie, czego się można spodziewać.

Opowiedziana w tej powieści historia pozornie wydaje się prosta, a tytuł Porachunki sugeruje od początku zbrodnie dokonane z zemsty. Jednak skomplikowana długa historia lokalnych powiązań, matactw i tajemnic nie daje nam jasnych odpowiedzi. Jest tak wiele osób, które mogłyby źle życzyć ofiarom morderstw, że trudno wytypować mordercę. A wydarzenia sprzed lat są szokujące.

Yrsa Sigurdardóttir bez owijania w bawełnę opowiada o bolączkach małego i stosunkowo nielicznego społeczeństwa Islandii. O tym, że nie trzeba długo szukać, by znaleźć krewnych, o tym że wszyscy się znają, co często kończy się patologicznymi powiązaniami ludzi na wysokich stanowiskach. Że paradoksalnie właśnie w takim małym środowisku łatwiej mataczyć, ukrywać prawdę, krzywdzić ludzi i niszczyć dowody.

Ponadto autorka w ciekawy sposób przedstawia życie na wyspie, na której przeważnie jest zima albo zimno. Jest dwójka bohaterów, których coś ciągnie do siebie, ale okoliczności temu nie sprzyjają. Także ich osobiste zawirowania życiowe utrudniają im często porozumienie. Kreacja wydarzeń jest jedną mocną stroną powieści, a bohaterowie drugą. Tę książkę warto wpisać na swoją listę przyszłych lektur.

Ocena: 5/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć