ebook Aleja Potępienia
3.55 / 5.00 (liczba ocen: 4104)

Aleja Potępienia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 16.45
29.90 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
23.32 zł Lub 20.99 zł
26.91 zł Lub 24.22 zł
29.90 zł
-44% 16.45 zł
23.02 zł
24.91 zł
25.42 zł
25.42 zł
26.91 zł
27.00 zł
29.90 zł
Inne proponowane

Klasyka literatury postapokaliptycznej. Kultowa powieść wielokrotnego zdobywcy nagród Hugo i Nebula. Na jej podstawie powstał w 1977 roku film. Stała się też inspiracją dla utworu legendarnej grupy Hawkwind.

Wojna nuklearna spustoszyła świat. W Ameryce Północnej ludzie, którzy przeżyli zagładę, usiłują przetrwać w niewielkich enklawach, pozostałościach dawnych stanów. Hell Tanner, brutalny członek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swych win. Na wschodzie wybuchła epidemia i ktoś musi dostarczyć szczepionkę z Los Angeles do Bostonu. Tanner rusza Aleją Potępienia, by mierzyć się z promieniowaniem, gniewem natury, zmutowanymi zwierzętami i jeszcze gorszymi niż one ludźmi…

Aleja Potępienia od Roger Zelazny możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Roger Zelazny podjął się zaprezentowania bardzo chwytliwego tematu, który od zawsze fascynował ludzi, jako jeden z wielu oczywiście. Koniec świata. Apokalipsa. Zagłada. To bardzo obiecujące motywy, które kryją w sobie nieskończony potencjał – można je poprowadzić na wiele sposobów i zapewnić czytelnikowi jazdę bez trzymanki. Muszę przyznać, że moje pierwsze „indywidualne" spotkanie z Zelaznym wypadło naprawdę dobrze. Aleja Potępienia jest świetną historią, może krótką, ale mimo wszystko zapewniającą świetną rozrywkę. Świetny bohater i genialny klimat – to idealna pozycja dla wszystkich, którzy przepadają za motywem zagłady i apokalipsy.

Cała recenzja na blogu: Alehja Potępienia

Ocena: 5/6
©BookeaterReality
Trzecia część serii poświęconej klasycznym pozycjom literatury fantastycznonaukowej Wehikuł czasu zatytułowana jest Aleja Potępienia, a swoją premierę miała w 1968 roku. Jej autor, Roger Zelazny, znany jest przede wszystkim z jednego z najbardziej pomysłowych cykli fantastycznych, czyli Amberu. Opisywana tu przez mnie powieść została napisana w konwencji postapokalipsy, dlatego też zawiera wiele elementów, bez których ten gatunek obejść się po prostu nie może.

Głównym bohaterem utworu jest dwudziestopięcioletni Czort Tanner, aspołeczny osobnik o zupełnie zrujnowanej reputacji, posiadający jedną jedyną zaletę, a mianowicie bycie znakomitym kierowcą, potrafiącym wykaraskać się z każdych tarapatów. Poznajemy go w momencie, gdy aresztuje go rząd Kalifornii i daje mu do wyboru: pojechać do Bostonu i dowieźć tam lekarstwo na zarazę, albo stanąć przed organem sprawiedliwości, z perspektywą nawet kary śmierci. Chcąc nie chcąc Czort godzi się zatem odbyć kilkuset kilometrową podróż niemal nieprzejezdną autostradą, zwaną Aleją Potępienia, a do dyspozycji dostaje opancerzony i wyposażony w cały arsenał broni pojazd. Towarzyszą mu jeszcze dwa podobne samochody, a perspektywa jest niewesoła: po drodze leżą bowiem skażone radioaktywnie tereny i zepsute mosty, zamieszkują niebezpieczne społeczności, a także ogromne, zmutowane zwierzęta.

Z jednej strony znajdziecie tu wszystko, co tworzy gatunek poastapo: śmierdzących, samotnych, pokrytych pyłem twardzieli bez skrupułów na i w swoich wielkich, uzbrojonych po zęby maszynach, okrutne gangi czy grupy ludzi próbujące przetrwać i żerujące na wszystkim, co się tylko da, śmiertelne choroby, czy też wymarłe miasta i miasteczka. No i oczywiście podróż i pościgi oraz efektowne bijatyki i strzelaniny, a do tego atmosfera utraty wielu zdobyczy cywilizacji oraz braku nadziei na przyszłość. Pojawia się także jeden z najbardziej klasycznych elementów, czyli misja uratowania świata – tu państwa skupionego wokół Bostonu przed śmiercią z powodu choroby.

Z drugiej Zelazny nie byłby sobą, gdyby do podstawowych wyznaczników gatunku nie dodał bardziej oryginalnych aspektów. Po pierwsze, bohater jest siódmym dzieckiem swoich rodziców i ma na imię Czort, ale należał kiedyś do gangu Aniołów. Już same te nazwy własne każą nam zastanawiać się nad jego prawdziwą naturą, sam bohater mówi zaś: Po prostu nie podoba mi się myśl, że wszystko może stać się jak ta Aleja – wypalone, popieprzone, pełne gówna. Nie jest więc tak jednoznaczny, jak stara się usilnie zrobić wrażenie. I, co ciekawe, za młodu chciał być zaś operatorem Wielkiej Maszyny Świata, naprawiać ją i dbać o nią. A tymczasem ludzie zniszczyli ją w przeciągu trzech dni, odpalając arsenał atomowy. To rzecz jasna zgrabna metafora tego, jak bardzo możemy zaszkodzić Ziemi, która daje czytelnikowi do myślenia, jak daleko mogą pójść konsekwencje, jeśli nie będziemy postępować odpowiedzialnie. Kolejnym interesującym elementem jest zdanie, które zajmuje aż dwie i pół strony, opisując scenerię bez intrygi i postaci, z bezpośrednim zwrotem do czytelnika oraz bogatym zestawem środków stylistycznych obrazujących chaotyczny stan naszej planety, które robi piorunujące wręcz wrażenie. I znów zachęca do przemyśleń.

Nie przepadam za postapokalipsą, bo zazwyczaj skupia się na powtarzalnych scenach akcji i pokazaniu ponurego i niebezpiecznego świata, a także ponieważ trudno zaproponować w niej coś nowego i pokazać czytelnikowi pola do refleksji. Tak więc mimo że Aleja Potępienia może pozornie wydawać się najsłabszą w serii Wehikuł czasu, to jednak dzięki inteligencji autora i intrygującym elementom wzbogacającym konwencję wcale tak się nie dzieje. Roger Zelazny nawet w schematycznym gatunku ma do dodania coś od siebie, coś, co może mocno wwiercić się w świadomość czytelnika – nie tylko śmiertelnie groźną, zniszczoną Ziemię, ale przede wszystkim to, że każdy może coś na niej zmienić, podejmując wysiłek jak główny bohater. A zatem jako zadeklarowana antyfanka postapo mogę Wam śmiało polecić tę pozycję – bo kryje się w niej nieco więcej, niż w innych przedstawicielach tego gatunku.

Ocena: 3+/6
©Głodna Wyobraźnia
Jest to zaledwie dwustu stronicowa książka, która dziś uważana jest za klasykę literatury postapo i bez której wiele filmów i książek nie byłoby takich samych. Jest to powieść krótka, minimalistyczna i oszczędna w słowach. Opisy są tutaj nieliczne i pokazują świat, jaki pozostał po nuklearnej wojnie. Nie znajdziemy tutaj jednak żadnej wzmianki o genezie wojny, nie wiemy praktycznie nic poza tym, co widzi Tanner na trasie swojego przejazdu i jednocześnie wiemy bardzo mało o funkcjonowaniu enklaw ludzkości. Nasuwa się zatem cała masa pytań, które autor pozostawia bez odpowiedzi. Dla fanów postapo Aleja Potępienia Zelaznego może wydać się zbyt prosta i oszczędna w słowach, ponieważ współcześnie wiele książek z tego gatunku szczegółowo tłumaczy jak ludzie przetrwali, jak żyją, co jedzą i tak dalej. Nie jest to bynajmniej błąd, lecz celowy zabieg autora. Zelazny chciał byśmy sami zinterpretowali to, co widzimy, dopowiedzieli brakujące informacje, dzięki czemu każdy tę książkę odbierze w inny sposób i będzie miała dla niego inny wydźwięk.

Tytułowa Aleja Potępienia jest to bliżej nieokreślony zasięgiem teren, na którym występuje liczne anomalie pogodowe - potężne huragany ścinające wierzchołki gór, czy potężne burze rozrzucające ogromne kawałki skał wszędzie dookoła. Nie brakuje śladów po bombach i zabójczego promieniowania. Fauna również uległa zmianie i na swojej drodze Tanner spotka zmutowane węże, nietoperze i pająki, które są niekiedy naprawdę gigantyczne. Stanowią one śmiercionośne niebezpieczeństwo dla kierowców i ich aut. Te przypominają małe czołgi, wyposażone wyrzutnie rakiet, miotacz płomieni i karabiny. Jednak i to może okazać się za mało na to, co czyha na nich na Alei Potępienia.

Czort Tanner, jak jego imię wskazuje, nie jest pozytywnym bohaterem. Były członek gangu motocyklowego, który zabił kilka osób i obrabował wiele innych. Odsiadując wyrok, dostaje szansę wymazania wszelkich win, ale próba przejazdu przez Aleję Potępienia jest praktycznie równoznaczna z popełnieniem samobójstwa. Pomimo tego, Czort podejmuje się zadania, choć nie uśmiecha mu się to wcale. Na początku może wydawać się złym człowiekiem, który nikogo nie szanuje, szuka możliwości ucieczki, ale zmienia się to w trakcie jego podróży i spotkań z ludźmi. Po pewnym czasie zaczyna widzieć sens misji, która spoczęła na jego barkach. Bynajmniej nie staje się dobry, swoją zmianę i chęć ukończenia misji tłumaczy ciekawością, ale również chęcią mierzeniem się z własnymi ograniczeniami. Jest to dość skomplikowana postać, która chwilami sama siebie zaskakuje swoimi uczynkami i wypowiedziami. Choć Czort jawi się bardziej jako antybohater, to trudno go nie polubić za jego swobodę i sposób bycia. W tak szlachetnej misji, uratowania być może jednej z ostatnich enklaw ludzkich, widzielibyśmy zupełnie inną osobę. A jednak Zelazny udowadnia, że tylko taka osoba jak Czort jest w stanie sprostać całemu złu, które jest na Ziemi.

Aleja PotępieniaM jest to powieść droga, przedstawiająca podróż Czorta Tannera przez spustoszoną Amerykę po wojnie nuklearnej. Oszczędna w słowach, z niezwykłą kreacją postnuklearnego świata z anomaliami pogodowymi i zmutowanymi stworzeniami.

Ocena: 5/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć