Kontra
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.27 / 5.00
liczba ocen: 160
najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-8% 12.00 zł
34.99 złpremium: 20.99 zł
29.74 zł
29.74 zł
34.99 zł
Pozostałe księgarnie
24.19 zł
24.49 zł
29.65 zł
29.74 zł
31.49 zł
31.50 zł
33.24 zł
34.99 zł
Opis:

Kontynuacja bestsellerowej „Inwazji” i „Farby”. Władimir Putin po obwołaniu się carem postanawia reaktywować Imperium Rosyjskie. Nowy prezydent USA nie może na to pozwolić i po raz kolejny wciąga Polskę w wir wojny… Trzecia część znakomitej, trzymającej w napięciu political fiction, od której nie można się oderwać!

Władimir Putin, który obwołał się carem i postanawia reaktywować Imperium Rosyjskie, posuwa się za daleko. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence nie zamierza czekać, aż totalitarne plany rosyjskiego władcy pochłoną pozostałą część Europy Zachodniej. Rozpoczyna się uderzenie amerykańskich wojsk, które ma na celu zniszczenie imperialnej armii. Kontra. Także Polska przeżywa kolejny zwrot i ponownie staje się teatrem działań wojennych. Znowu wybucha chaos, a pozbawieni reguł i aparatu państwowego ludzie muszą radzić sobie na własną rękę.

Recenzje blogerów
Kontra to kolejny i ostatni tom politycznej fantastyki Wojtka Miłoszewskiego. Inwazja opowiadała o tym, jak bezsensowna polityka zagraniczna „dobrej zmiany” w pewnym momencie doprowadziła do inwazji rosyjskiej na Polskę. Farba zaś o polskiej rzeczywistości pod rosyjską okupacją po błyskawicznie przegranej wojnie. Ostatni tom zaś o amerykańskim kontruderzeniu i zakończeniu wojny.

Mocną stroną Inwazji było doskonałe zarysowanie politycznego tła i rozpoczęcie akcji w sposób dobrze umotywowany i politycznie prawdopodobny. Podobnie zresztą było w Farbie, która pokazywała los nie do pozazdroszczenia, który przypadł w udziale postaciom bohaterów po przegranej z kretesem wojnie. Słabą stroną obu powieści było zbyt szerokie spektrum postaci. Trudno było którąś z nich uznać za głównego bohatera. W trzecim tomie postacią główną staje się Roman Gurski. To żołnierz, który swą odyseję zaczyna w obleganych przez Rosję Katowicach, a kończy na Kremlu w Moskwie.

Kontra jest mocną powieścią z dużym stopniem realizmu, choć akcja rozgrywa się w nieistniejącej rzeczywistości. Akcja jest dynamiczna i zaskakująca. Można rzec, że to dobra literatura wojenna. Jednak elementy political fiction przestają mieć już znaczenie. Są wyłącznie konsekwencją wydarzeń z pierwszego tomu. O ile wszystkie wątki osobowe zostają prawidłowo domknięte i wyjaśnione, o tyle polityczne w pewnym sensie pozostały zawieszone.

Przyznam, że fabuła nieco mnie zawiodła. Spodziewałem się raczej postapokalipsy, która nieuchronnie się kojarzy z globalną wojną wielkich mocarstw. Ciekaw byłem, jaki świat wykreuje autor. Tymczasem Kontra to doskonała i wciągająca powieść rozrywkowa, ale na tym kończą się jej zalety.

Ocena: 4/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć