ebook Czarownice. Salem, 1692
3.15 / 5.00 (liczba ocen: 13321)

Czarownice. Salem, 1692
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 21.54
35.90 złpremium: 21.54 zł Lub 21.54 zł
-25% 21.54 zł Lub 19.39 zł
35.90 zł
35.90 zł Lub 32.31 zł
25.13 zł
27.74 zł
28.72 zł
30.12 zł
30.52 zł
30.52 zł
31.95 zł
32.50 zł
35.90 zł
35.90 zł
Inne proponowane

Laureatka Nagrody Pulitzera, znana w Polsce ze znakomitej biografii Kleopatry, analizuje, co wydarzyło się w Salem w 1692 r., kiedy to wskutek oskarżeń o czary stracono 14 kobiet, 5 mężczyzn… i 2 psy. Stacy Schiff wydobywa na wierzch lęki trawiące pierwszych Amerykanów, by zestawić je z dzisiejszymi niepokojami. W epoce religijnej gorączki i niewidzialnych wrogów ta historia staje się ważniejsza niż kiedykolwiek.

Procesy w Salem to jeden z niewielu momentów amerykańskiej historii, w którym kobiety odegrały najważniejszą rolę. Jeden z najmroczniejszych.
Panika wybuchła na początku 1692 roku podczas wyjątkowo ostrej zimy w Massachusetts. Siostrzenica pastora zaczęła wić się i wyć. Histeria szybko się rozprzestrzeniła. Sąsiedzi oskarżali sąsiadów, mężowie żony, rodzice i dzieci oskarżali siebie nawzajem. Wszystko trwało niespełna rok – przez ten czas powieszono dziewiętnaście osób, a pewnego starca ukamienowano. W centrum kryzysu znalazły się nastolatki, głośne i dosadne. 
Stacy Schiff przedstawia trudy nastoletniego życia w purytańskiej społeczności. Opowiada, o jaką stawkę grali rządzący. Wyjaśnia zasady surowej wiary, niebezpieczne położenie mieszkańców kolonii, którzy znaleźli się na granicy „odludnej, kamienistej, jałowej, krzaczastej i porośniętej puszczami dziczy”, pośród zamętu.
Schiff wydobywa na wierzch lęki trawiące pierwszych Amerykanów, by zestawić je z dzisiejszymi niepokojami. W epoce religijnej gorączki i niewidzialnych wrogów ta fascynująca historia staje się ważniejsza niż kiedykolwiek.
„Czarownice” to porywająca opowieść o pierwotnej amerykańskiej tajemnicy, napisana świetnym językiem przez jedną z najbardziej uznanych historyczek.

O Autorce:
STACY SCHIFF (ur. 1961) – laureatka nagrody Pulitzera i ceniona autorka kilku książek, o której mówi się, że jest najbardziej uwodzicielską pisarką non-fiction w dzisiejszej Ameryce. Napisała: „Antoine de Saint-Exupéry: Wielki Mały Książę XX wieku” (1994, wyd. pol. 1998), „Véra Nabokova. Portret małżeństwa” (1999, wyd. pol. 2005), „A Great Improvisation: Franklin, France and the Birth of America¨ (2005) czy „Kleopatra” (2010, wyd. pol. 2012). Każda trafiła na listę najważniejszych książek roku „New York Timesa”, „Los Angeles Times Book Review”, „Chicago Tribune” i „The Economist”. Przełożono je na wiele języków.
W 2006 roku Amerykańska Akademia Sztuki i Literatury przyznała jej nagrodę w dziedzinie literatury. Schiff publikowała w „New Yorkerze”, „New York Timesie”, „Washington Post”, „Los Angeles Timesie” i w „Boston Globe”. Mieszka w Nowym Jorku.

Czarownice. Salem, 1692 od Stacy Schiff możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Gdyby Karol Strasburger zapytał uczestników prowadzonego przez niego teleturnieju o skojarzenia z czarownicami, z pewnością na pierwszym miejscu znalazłyby się czarownice z Salem. No, może wyprzedziłaby je Baba Jaga, jednak jestem pewna, że wydarzenia z XVII wieku są znane każdemu, choćby ze słyszenia. A co tak właściwie stało się w Salem? Dlaczego nagle mieszkańcy tej niewielkiej amerykańskiej osady zaczęli widzieć w miejscowych kobietach szatana? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Stacy Schiff w swojej książce Czarownice. Salem, 1692.

Kiedy małe dziewczynki zaczynają zachowywać się co najmniej przerażająco (wpadają w trans, krzyczą, wiją się w konwulsjach) trzeba znaleźć tego przyczynę. Purytańska społeczność, oddana modlitwie i pracy, nie kieruje się jednak w tym przypadku rozumem. Przyczyn szuka w siłach nadprzyrodzonych, uznając, że dziewczynki zostały opętane, a ponieważ zawsze trzeba znaleźć winnego, toteż wszyscy jednakowo stwierdzają, że to sprawka czarownic. Tak zaczyna się „polowanie”, w wyniku którego powieszonych zostało dziewiętnaście osób, a jedna została ukamienowana.

Czarownice. Salem, 1692 to nie jest książka fabularna. Nie jest to również reportaż. To swoista hybryda, w której znajdziemy również elementy dramatu i thrillera. Schiff nie odtwarza faktów, nie przepisuje treści z dostępnych źródeł. Ta książka jest tak skonstruowana, że mamy wrażenie, jakbyśmy uczestniczyli w teatrze. Stoimy z boku i obserwujemy irracjonalne zachowania poszczególnych aktorów, dostrzegając rzeczy, które rzucają na tę sprawę zupełnie inne światło. Trochę tak, jakbyśmy oglądali pokaz magika, ale zamiast na tym, co widoczne dla wszystkich, skupilibyśmy uwagę na czymś więcej, uświadamiając sobie, że z magią nie ma to nic wspólnego. Świetna charakterystyka purytańskiego, konserwatywnego społeczeństwa zamieszkującego Salem, odniesienia do położenia geograficznego i historii tego miejsca dają nam podstawy, by – podążając tropami autorki – poznawać powody, dla których szerząca się panika wywołała takie, a nie inne konsekwencje.

Wszystkich, którzy chcieliby zasięgnąć wiedzy na temat problemu czarownic i wszystkiego, co działo się wokół nich, bardzo zachęcam do sięgnięcia po Czarownice. Salem, 1692. Jednak, będąc uczciwą, muszę przestrzec przed zbyt lekkim do niej podejściem. To trudna lektura. Trudna w tym znaczeniu, że pełna faktów, czasem może lekko chaotyczna, z niebywałą liczbą postaci. To książka, która wymaga uważnej lektury. Jeżeli nie poświęcicie jej należytej uwagi, rzucicie nią w kąt po kilkudziesięciu stronach, bowiem trudno będzie Wam odnaleźć się w kolejnych scenach i – co najważniejsze – ucieknie Wam to, co kluczowe: tło całej sprawy. Jeśli jednak pozwolicie Stacy Schiff stać się przewodniczką po Salem, to poznacie tajemnice tego małego miasteczka, sami wyłuskacie mnóstwo absurdów, którymi kierowali się sędziowie w procesach czarownic, niejednokrotnie chwycicie się za głowy, by po chwili uświadomić sobie, że to wszystko – choć niewiarygodne – miało miejsce i w pewnym wymiarze ma miejsce również we współczesności.

Ocena: 4/6
©Spadło mi z regała
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć