ebook Kiedy zapada mrok
3.8 / 5.00 (liczba ocen: 111)

Kiedy zapada mrok
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - polecana oferta: 25.21
wciąż za drogo?
29.67 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
25.21 zł Lub 22.69 zł
26.00 zł
31.90 zł
31.91 zł
-5% 24.58 zł
25.31 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Nędzny chłopiec, który buntuje się przeciwko tyranii nauczyciela, morderca, który wyznaje swoje winy przed kolejną ofiarą, najlepszy na świecie złodziej owiec, który przypadkiem zostaje bohaterem, pisarz, który grozi redaktorowi, że popełni samobójstwo, jeśli ten nie wyda jego książki, staruszek przechadzający się po miejscach, w których wybuchła wojna, ojcowska zemsta dokonana na mordercach córki po trzydziestu latach, a także historia tajemniczego obrazu Milleta, którym fascynują się kolejni bohaterowie i w dziwnych okolicznościach znikają... Cabré pisze szokujące historie, które otwierają się na siebie i przenikają wzajemnie – wszystkie dynamiczne, z werwą, nieraz z humorem i nieokiełznaną fantazją.

Kiedy zapada mrok to zbiór opowiadań, które mienią się jak żagwie w ognisku. Niespokojne duchy, które chcą być gdzieś indziej, postacie wyjęte spod prawa, zapachy wywołujące dreszcze, ukłucia ironii, motywy fantastyczne – to wszystko, co sprawiło, że Cabré  stał się jednym z najważniejszych pisarzy europejskich. Jaume Cabré stworzył szkatułkową książkę, w której nie ma zbędnego słowa. To zbiór opowiadań naznaczonych mrokiem i gniewem, ale także ironią, fantazją i zabawą.

Znam wiele osób, które swoją przygodę z literaturą dzielą na czas przed i po Wyznaję. Po opublikowaniu tej powieści Cabré zamilkł. Warto przekonać się, z czym – po kilku latach – wraca. Warto naprawdę, bo Kiedy zapada mrok, podobnie jak Podróż zimowa, to zbiór opowiadań zaskakujących i starannie wyselekcjonowanych.

Michał Nogaś

Czy da się pogodzić wrażliwość na sztukę ze skłonnością do zabijania? U Cabrégo zacierają się granice między życiem a dziełami sztuki, śmierć od życia też dzieli niewiele – wszystko jest ze sobą powiązane, „kiedy zapada mrok” i rośnie w siłę ciemna strona ludzkiej natury… Piękna proza, poruszająca i przerażająca.

Leszek Bugajski

Dowcip podszyty ironią, błyskotliwość, oszczędność w słowach, nieskończona wyobraźnia. Cabré zaskakuje każdym wersem. Nie czytaliście jeszcze o tak przerażającej zemście, bolesnej tęsknocie, doskonałym wyrachowaniu.

Marta Strzelecka

Robią nieprzyjemne rzeczy, ale jak przyjemnie się o tym czyta! Zabójczo dobry zbiór opowiadań, w którym Cabré oddaje głos przestępcom, mordercom, ironii i przeznaczeniu.

Łukasz Wojtusik

Szczęściarze, którzy nie znali dotąd Cabrégo, poznają katalońskiego pisarza jako mistrza najtrudniejszego gatunku literackiego. Gęste od obrazów, przepięknie puentowane, z bohaterami, o których chciałoby się czytać jeszcze, i dalej.

Dobromiła Jankowska, Międzynarodowy Festiwal OPOWIADANIA

Kiedy zapada mrok od Jaume Cabré możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Życiowe perypetie zawsze kończą się śmiercią. Fraza ta, tak oczywista i zarazem tak wymowna kończy ostatnie opowiadanie zbioru Jaume Cabré Kiedy zapada mrok. W trzynastu opowiadaniach, na które składa się zbiór, śmierć jest stale obecna. Jest jeszcze jeden wspólny mianownik tych starannie wyselekcjonowanych przez autora historii, tytułowy mrok, ciemność która spowija wszystkie historie i pochłania ludzkie dusze.

Chłopiec, któremu dorośli wyrządzili wiele krzywd, z ofiary przemienia się w oprawcę. Na jego życiu zaważy jedno niefortunne, wypowiedziane przez jego ojca zdanie. Płatny zabójca spowiadający się księdzu, dumny z tego co zrobił i kim jest, nieżałujący niczego. Mężczyzna, który uważa się za wyjątkowego, bo zabija dziewczynki, czuje żal, że zamknięte przed nim są bramy raju. Bohaterami opowiadań Cabré są mordercy, oprawcy na zlecenie, profesjonaliści w swoim "fachu", zabójcy z przypadku, działający z zemsty, tacy którzy zabijają swoje żony, wrogów, przestępców, dawnych rywali, obcych. Bohaterowie opowiadań Cabré to ludzie, którzy zabijają, umierają, żyją śmiercią, bez szans na odkupienie i miejsce w raju.

Jaume Cabré w swoich opowiadaniach docieka co doprowadza nas do odebrania życia innym, co czyni nas mordercami, co prowadzi do okrucieństwa. Pierwotna przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, kłamstwa, zdrady, nadużycia, strach, samotność, tchórzostwo, zemsta, obojętność, brak empatii, to nuty pięknej, choć okrutnej symfonii, która rozbrzmiewa w prozie Cabré, pokazuje granicę światła i ciemności, granicę zła, za którą kryje się śmierć.

W twórczości Cabré ważne miejsce zajmuje sztuka. W Podróży zimowej pisarz uhonorował muzykę Schuberta i Bacha, nawiązał też do dzieł Rembrandta, w Kiedy zapada mrok wybrał dzieło Jean-François Milleta i jego nierealny obraz La paysanne, będący syntezą cech malarstwa Milleta. W opowiadaniach ze zbioru obraz ten budzi się do życia, stanowi schronienie dla bohaterów, którzy wchodzą w niego i wychodzą. Niestety sztuka tak bliska bohaterom opowiadań nie uszlachetnia. Miłość do piękna i wrażliwość na sztukę nie przeszkadza w popełnianiu rzeczy najgorszych, nie rozjaśnia ciemnej strony duszy i nie powstrzymuje przed okrucieństwem.

Kiedy zapada mrok pokazuje ogromny kunszt pisarski Jaume Cabré i to, jak świetnie radzi sobie z tak trudnym gatunkiem jakim jest krótka forma. Każde z opowiadań zawartych w zbiorze jest autonomicznym utworem, jak i częścią większej historii. Opowiadania przenika delikatne nici połączeń, postacie i przedmioty znikają, odchodzą, by za chwilę pojawić się w innym opowiadaniu, zaplatają się wątki, jakby miały nam sugerować, że mrok, który jest w ludziach tworzy otulającą nas gęstą sieć.

Cabré w Kiedy zapada mrok poruszając się na cienkiej granicy życia i śmierci, odkrywa najciemniejszą stronę udręczonej, ludzkiej duszy, pokazuje naszą skłonność o czynienia zła. Wnikliwe spojrzenie w mroczną duszę zbrodniarzy przeraża, jednak znacznie większy strach wzbudza świadomość, że zło jest bardzo realne, mrok istnieje w nas i niewiele potrzeba, abyśmy stali się nikczemnikami.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć