Nierozłączni
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.60 / 5.00
liczba ocen: 348
najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
47.90 złpremium: 28.74 zł
31.13 zł
40.72 zł
47.90 zł
Pozostałe księgarnie
-39% 26.35 zł
28.74 zł
36.80 zł
38.32 zł
38.32 zł
39.90 zł
40.07 zł
40.36 zł
47.90 zł
Opis:

American dream oczami najsłynniejszych syjamskich bliźniąt. Yunte Huang przybliża nieprawdopodobną historię pierwszego określonego tym mianem rodzeństwa. Jej nietuzinkowa książka dotyka wielu zjawisk, które stanowiły punkty zapalne w Stanach Zjednoczonych XIX wieku.

Chang i Eng mieli po 17 lat, gdy opuścili rodzinny Syjam. Mieli wrócić do domu po pięciu latach, to jednak nigdy nie nastąpiło. Zrośnięci na klatce piersiowej pasem tkanki chrzęstnej i dzielący wspólną wątrobę bracia ruszyli w podróż po Stanach Zjednoczonych. W ciągu dekady zdobyli sławę, majątek i amerykańskie obywatelstwo. Kupili ziemię i niewolników, postawili dom na południu i poślubili dwie białe siostry, z którymi wychowali sporą gromadkę dzieci. Jednak jak to czasem bywa z amerykańskim snem – legł w gruzach równie szybko, jak na początku się ziścił. 
Yunte Huang przybliża nieprawdopodobną historię pierwszych określonych tym mianem syjamskich bliźniaków. Pokazuje narodziny gwiazd w szczytowym okresie rozwoju amerykańskiego przemysłu rozrywkowego. Lecz choć zapracowali na swój sukces i osiągnęli status zamożnych właścicieli ziemskich, całe życie byli postrzegani jako „dziwadła” z pokazów cyrkowych. Ta nietuzinkowa książka dotyka wielu zjawisk, które stanowiły punkty zapalne w Stanach Zjednoczonych XIX wieku. Płynie pod prąd mitu amerykańskiego indywidualizmu i jednocześnie stanowi znakomity komentarz do czasów, w których żyjemy.

„Po latach służby jako obwoźna atrakcja, sławni „Bracia Syjamscy”, Chang i Eng Bunkerowie, osiedlili się w małej mieścinie w Karolinie Północnej i wiedli życie dziewiętnastowiecznej południowej szlachty, innymi słowy – identyfikując się z klasą białych ciemiężycieli, płodząc co najmniej 21 dzieci i wysyłając synów na wojnę secesyjną, by walczyli po stronie Konfederacji. Huang w swojej wnikliwej i porywającej opowieści doskonale wyłapuje ironię tej historii” – „New York Times”, Times Critics' Top Books of 2018

Recenzje blogerów
Najsłynniejsi bracia syjamscy byli nierozłączni przez całe życie. Podczas lektury ich biografii niejednokrotnie można się zastanawiać, czy było to błogosławieństwem, czy darem, który dostają tylko nieliczni.
Spędzili ze sobą całe życie – u swego boku, podążając za sobą krok w krok. Nauczyli się siebie na wylot i z pewnością nie było im bliższej osoby, niż oni sami. Najbardziej popularni bracia syjamscy Chang i Eng urodzili się zrośnięci wątrobą i tacy pozostali aż do śmierci. Jeden nie przeżył bez drugiego więcej, niż parę godzin.

Nierozłączne bliźnięta z Syjamu

Ich życie było wybuchową mieszanką – na przemian smutków i radości. Bo chociaż wiele w życiu zaznali upokorzeń i wylali łez, z biegiem czasu nauczyli sobie radzić z przykrymi sytuacjami, a i brali życie jak tę cytrynę, którą trzeba wycisnąć do ostatniej kropli. Ich przygoda zaczęła się w rodzinnym Syjamie, gdy wytropił ich łowca dziwów. Widząc zrośniętych ze sobą chłopców, płynących rzeką i doskonale radzących sobie z innymi czynnościami, zapragnął, by byli jego. Widział w nich szansę na zdobycie majątku. Zaoferował ich matce kwotę większą, niż kobieta kiedykolwiek widziała na oczy i obiecał, że powróci z synami do kraju za pięć równych lat. Od tego czasu bliźniacy nigdy nie zobaczyli już matki. Wyruszyli w ryzykowną podróż, której mogli nie przeżyć.

Czy normalne życie jest możliwe?

Gdy opuścili rodzinny Syjam mieli zaledwie siedemnaście lat. Nie wiedzieli, że miejsce, w którym zamieszkają na stałe będzie Ameryka. W końcu coś takiego – taka historia – mogłaby się zdarzyć tylko w Ameryce. Ameryka ich przyjęła, jak zagubione dziecko, ale i srogo ochrzciła, każąc na co dzień znosić upokorzenia. Choć uchodzili za “dziwoląga”, “potwora” czy “czworonoga”, choć występowali publicznie i pozwalali ludziom “badać” ich niezwykłość, z biegiem czasu ułożyli sobie normalne życia. Wyzwolili się spod władzy ich “właściciela”, zaczęli żyć na własny rachunek, podróżowali, aż w końcu kupili dom, niewolników, ożenili się i razem spłodzili 21 dzieci. Ale czy życie z bratem, z którym dzieli się wątrobę, może być normalne? Wszystkie potrzeby – fizjologiczne czy seksualne musieli załatwiać wspólnie. W książce temu zagadnieniu poświęcony jest dość spory rozdział, który stara się rozwiązać zagadkę Changa i Enga. Z biegiem lat wypracowali system, w którym każdy z nich znał swoje miejsce. I choć można ich było postrzegać, jako jedność – bo nie było Changa bez Enga i Enga bez Changa – tak naprawdę byli zupełnie różni: jeden dowcipny, drugi nachmurzony, jeden rozmowny, drugi cichszy.

Błogosławieństwo czy przekleństwo?

Podczas czytania Nierozłącznych niejednokrotnie zastanawiałam się, ile było w życiu braci sytuacji, kiedy zapragnęli oddzielić się jeden od drugiego. Ile kłótni pchnęło ich ku skrajnym myślom o rozerwaniu “zrostu”? I czy kiedykolwiek choć jeden z nich zastanawiał się poważnie nad podjęciem ryzyka i dokonania operacji? Czy gdyby byli pewni, że ryzyka śmierci nie ma (lub jest mniejsze) zdecydowaliby się na nią? A skoro już o kłótniach mowa… jak one wyglądały? Czy jeden był się w stanie dąsać na drugiego, kiedy ten był… tuż obok? Czy kiedykolwiek doszło pomiędzy nimi do rękoczynów?

Nierozłączni i ich american dream

Ile razy czytamy o amerykańskim śnie, tylko razy też słyszymy o jego nagłym upadku. Nie inaczej było w tym przypadku, bo w końcu życie nie jest ani snem, ani bajką. Chang i Eng do końca życia postrzegani byli jako dziwadła. Oliwy do ognia dodawało ich azjatyckie pochodzenie, co powodowało jeszcze więcej spekulacji. I jak się okazuje – choć sami zostali skrzywdzeni, oni również potrafili krzywdzić – i to nie tylko siebie nawzajem.

Yunte Huang przedstawia nam dwie postacie niezwykle ludzkie – z wszystkimi ich wadami i zaletami. Pokazuje narodziny ich legendy w szczytowym dla Ameryki okresie, ale również niejednokrotnie odkrywa przed nami tą ciemniejszą stronę sławy. Z gorzkością pokazuje ironię całego tego zawikłanego życia, jakie stworzyli dla siebie bliźniacy. Choć głównymi bohaterami książki są nierozłączni Chang i Eng, jest to również przekrój amerykańskiego społeczeństwa XIX wieku, jego kultury i zamiłowania do wszystkiego, co dziwne i odstające od normy. To świetna biografia, którą czyta się z ogromnym zainteresowaniem, tym bardziej, jeżeli ktoś, podobnie jak Ameryka, ma zamiłowanie do “dziwadeł” (i mowa tu oczywiście o książkach, nie ludziach).

Ocena: 4+/6
©Jej Wysokość Literatura
Nierozłączni to mój kolejny tegoroczny patronat, z którego jestem bardzo dumna! To olbrzymia satysfakcja, kiedy mogę polecać te książki, które są tak bardzo moje. Wiecie bardzo dobrze, że jest kilka tematów, za które dałabym się pokroić – historia medycyny, XIX wiek, mordercy, geniusze. Jednam z nich są również wszelkie osobliwości. Dobry wstęp o tym napisałam do książki Alice Hoffman Muzeum osobliwości, więc zachęcam Was do zajrzenia. Wróćcie też do tekstu o książce Karoliny Sulej Wszyscy jesteśmy dziwni. Dziwność i inność przyciąga i fascynuje od stuleci, dzisiaj właściwie niewiele się zmieniło, może tylko forma jest inna. W każdym razie to temat warty zgłębienia. Szkoda, że u nas jest naprawdę niewiele książek, a byłoby z czego tłumaczyć (na przykład taka książka Freaks Leslie Fiedler?). Może kiedyś zrobi się moda i na to.

Książka Yunte Huanga jest trochę podstępna. Bo nie jest to zwykła biografia i czytelnik, który liczy na tradycyjną biografię będzie zdezorientowany albo nawet zawiedziony. Żeby poznać prawdziwe oblicze tej książki trzeba doczytać podtytuł – Słynni syjamscy bracia i ich spotkanie z amerykańską historią. Tak, to opowieść o Changu i Engu, braciach syjamskich, od których właściwie wzięła się ta nazwa, ale w dużej mierze są oni pretekstem do opowiedzenia większej historii. Na ich przykładzie autor analizuje społeczną potrzebę oglądania innych ludzi na scenach, poszukiwania, sprowadzania i zarabiania na osobliwościach. Pokazuje jak historyczne wydarzenia miały wpływ na społeczeństwo, robi mnóstwo zaskakujących powiązań, dygresji. Pokazuje szerokie tło historyczne, gospodarcze i polityczne Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Syjamu, nie tracąc przy tym z oczu tego, co najważniejsze czyli pojedynczego człowieka.

No właśnie, ta pojedynczość też jest problematyczna. Tło tłem, jakkolwiek ciekawe i ważne by nie było, to w tej książce gwiazdami są bracia. Chang i Eng Bunkerowie, zostali zabrani w wieku 17 lat z Syjamu. Zrośnięci na klatce piersiowej stanowili nie lada gratkę i szansę na bardzo dobry zarobek. Autor prowadzi nas od ich dzieciństwa, przez pierwsze lata zarobkowej pracy, po późniejsze uwolnienie się i pracę już na swój rachunek. Poznamy ich codzienne życie, praktyczne jego aspekty, które nabierają wielkiego znaczenia, kiedy jesteś zrośnięty z innym człowiekiem. Dowiemy się też jak wyglądały ich małżeństwa, jak byli odbierani przez sąsiadów i czy człowiek jest w stanie zaakceptować inność. Pojawią się ważne pytania, niektóre zasugerowane przez autora, niektóre być może sami stworzycie. Ja pomyślałam o jednym. Dzisiaj z perspektywy czasu łatwo jest nam oceniać. Ale z drugiej strony czy my dzisiaj jesteśmy inni? Gdyby teraz pojawiła się para zrośniętych bliźniaków z dalekiego kraju, pięknych młodych chłopców, czy postąpilibyśmy inaczej? Jestem pewna, że zostaliby gwiazdami, ich trasa różniłaby się tylko tym, że byłaby od telewizji do telewizji, czytalibyśmy o nich na Pudelku, oglądalibyśmy ich na ściankach. Potrzeba oglądania inności nie zmieniła się w nas od stuleci. Zmienił się tylko sposób jej realizacji.

Autor pokazuje nam ich przemiany, zmianę sposobu myślenia, choć tej warstwy psychologicznej trochę mi zabrakło. Miałam wrażenie po lekturze, że poznałam bardzo dobrze ich świat, wszystkie okoliczności, ale jednak sami bliźniacy cały czas gdzieś się wymykali. Autor zrobił bardzo porządny research, opiera się na dokumentach, które możemy też obejrzeć w książce. Nie ma jednak żadnych osobistych zapisków, żadnych pamiętników, listów, nic, co mogłoby posłużyć do tego, by poznać bliźniaków lepiej jako osobowości. Mam trochę wrażenie, że zrobili to specjalnie, Będąc całe życie na widoku, chcieli zatrzymać coś tylko dla siebie. Też pewnie bym tak zrobiła. Dużo miejsca jest też poświęcone zagadnieniu indywidualności, które mnie chyba fascynuje najbardziej. Zakładam jednak, że jeśli ktoś całe życie funkcjonuje z drugą osobą, pojęcie indywidualności ma dla niego inny wydźwięk. Bracia Chang i Eng nigdy nie robili z tego problemu, dla nich to było normalne życie. I choć dla nas może wydawać się zupełnie niewyobrażalne, to jednak jest to możliwe. Warto przeczytać tę książkę, by przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska.

Yunte Huang stworzył fascynującą książkę. To biografia najsłynniejszych syjamskich bliźniaków, to historia początków przemysłu rozrywkowego, to opowieść o ludzkiej potrzebie oglądania dziwności. Jest P.T. Barnum, są ciekawe informacje (ja na przykład myślałam, że to Stany Zjednoczone przodowały w temacie pokazów freaków, a okazało się, że to jednak Wielka Brytania), są postacie zaskakujące, takie jak Jane Austen, Mark Twain czy Edgar Allan Poe. Huang porusza wiele tematów, udaje mu się je scalić w jedną opowieść, ale jednocześnie pozostawia niedosyt. Chciałoby się więcej na temat Barnuma, samych pokazów, ich historii. Ale to chyba temat na osobną opowieść. Uwielbiam takie książki, które powodują chęć szukania dalej i głębiej. I po tej będziecie tak mieli.

Ocena: 5/6
©Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć