ebook Odwróceni
3.21 / 5.00 (liczba ocen: 26)

Odwróceni
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - najniższa cena: 26.30
wciąż za drogo?
31.53 złpremium: 16.95 zł Lub 16.95 zł
26.30 zł Lub 23.67 zł
31.53 zł Lub 28.38 zł
33.90 zł
33.90 zł
26.35 zł
26.37 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Kryminał oparty na motywach scenariusza serialu „Odwróceni”. Czerpiąc z autentycznych wydarzeń, wiedzie czytelnika drogą prowadzącą przez Reguły do Pruszkowa. Na mapie, tam gdzie kończą się Reguły, zaczyna się Pruszków – a w życiu, tam gdzie kończą się reguły, zaczyna się bezprawie…

Mroczne zaułki, gdzie trwają nieustanne zmagania dobra ze złem. Przyjaźń i zdrada. Lojalność i niewierność. Życie i śmierć. Zasady, których nikt już nie przestrzega – Piotr Pytlakowski I Artur Kowalewski proponują czytelnikom o mocnych nerwach powieść kryminalną o przenikających się światach gangsterów i policjantów.

O Autorach:
PIOTR PYTLAKOWSKI – dziennikarz, scenarzysta, autor i współautor książek „Republika MSW”, „Czekając na kata”, „Alfabet mafii”, „Śmierć za 300 tys.”, „Agent Tomasz i inni”, „Wszystkie ręce umyte”, „Biuro tajnych spraw”, „Nowy alfabet mafii”, „Wojny kobiet”, „Szkoła szpiegów”, „Mój agent Masa„ oraz „Królowa mafii”. Nakręcił kilka filmów dokumentalnych i kilkanaście reportaży telewizyjnych. Współautor scenariusza serialu „Odwróceni” i cyklu telewizyjnego „Alfabet mafii”. Jako reporter pracował m.in. w „Przeglądzie Tygodniowym”, „Spotkaniach”, „Gazecie Wyborczej” i „Życiu Warszawy”. Od 1997 r. jest dziennikarzem tygodnika „Polityka”. Nagrodzony m.in. „Polskim Pulitzerem” w kategorii „dziennikarstwo śledcze” i nagrodą Adwokatury Polskiej „Złota Waga”.

ARTUR KOWALEWSKI – scenarzysta i producent. Stoi za takimi telewizyjnymi sukcesami jak „Odwróceni” (TVN), „Prokurator” (TVP) i „Wataha” (HBO). Jego projekty dwukrotnie zdobyły Orły – Polskie Nagrody Filmowe – w kategorii „najlepszy filmowy serial fabularny”.

Odwróceni od Artur Kowalewski, Piotr Pytlakowski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Co jakiś czas w masowej polskiej kulturze odżywa temat mafii lub jak kto woli, przestępczych grup zorganizowanych nazywanych mafią, działających w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia. No cóż. Jest to temat barwny, dynamiczny i jako materiał wprost idealny na książkę, film czy serial.

Odwróceni to książka na podstawie scenariusza serialu pod tym samym tytułem, który emitowany był w roku 2007. Teraz został on przypomniany widzom/czytelnikom za sprawą drugiego sezonu Odwróceni. Ojcowie i córki. Odwróceni to także historia, która inspirowana została zdarzeniami sprzed ponad dwudziestu laty… nic dziwnego, że niestety smakuje trochę jak odgrzewany kotlet.

Książka stanowi właściwie dokładne odwzorowanie scenariusza serialu. Niestety, brakuje w niej przez to jakiegokolwiek elementu zaskoczenia. Szczególnie, że większość z nas chociażby mgliście pamięta jak nie serial, to chociażby doniesienia w prasie czy telewizji dotyczące mafijnych porachunków, które w bardzo podobnej wersji zostały opisane w książce.

Jednak uważam, że dla młodszego pokolenia, ta publikacja może okazać się bardzo ciekawą lekturą. Znajdziemy w niej dużo zwrotów akcji, dynamizm, całkiem sporo męskiego, brutalnego świata, walkę dobra ze złem. Całość przeplata kilka ciekawych wątków obyczajowych, co dodaje powieści również mocno społecznego charakteru.

Najmocniejszym punktem książki w moim odczuciu jest spis postaci, która właściwie streszcza główne wydarzenia z ich życia. Dzięki temu zabiegowi łatwiej połapać się w treści, ponieważ bohaterów książki/serialu jest całkiem sporo. Niestety, ten spis, streszcza też trochę to, co później znajdziemy w książce.

To co z kolei trochę mnie „gryzło” podczas czytania, to znikomy procent opisów i czas teraźniejszy.

I żeby nie było, że jestem bardzo na nie. Odwróceni to ciekawa i dynamiczna fabuła, trochę brutalna, ale przecież taka ma być w przypadku treści mafijnych. Powieść napisana jest ciekawie, choć praktycznie bez opisów, jednak rozumiem, że to odzwierciedla z kolei styl scenariusza, pewnie nawet są czytelnicy, którym bardzo to odpowiada. Mnie niestety w tym przypadku trochę przeszkadzało.

Czy polecam?

Tak. Jednak raczej, jak już wspomniałam, młodszemu pokoleniu. Najlepiej przed obejrzeniem obydwu sezonów serialu. Dla mnie jako dla czytelnika, który poznał już trochę tą tematykę książka nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań. Spodziewałam się po niej trochę więcej, szczególnie, że publikacje Piotra Pytlakowskiego to zazwyczaj był dla mnie ciekawy wybór.

Ocena: 3/6 czytaj więcej
©Kocham Cię, moje życie
Polska mafia wielokrotnie była już motywem literackiej eksploatacji. Gangsterskie porachunki i związane z nimi akcje policyjne zawsze budziły żywe zainteresowanie, a fakt, że publikowane historie często oparte są na realnych wydarzeniach, jedynie podwyższa poziom zaintrygowania. Tak jest właśnie z Odwróconymi – powieścią stworzoną na bazie znanego serialu o tym samym tytule, którego scenariusz jawnie nawiązuje do burzliwych czasów z przełomu lat 90. i początków nowego stulecia. Czasów, które zatrzęsły gangsterskim światem w Polsce.

TA HISTORIA WYDARZYŁA SIĘ NAPRAWDĘ

Historia Odwróconych z pewnością nie stanowi wielkiej tajemnicy, jest przecież ściśle oparta na wizualnie sportretowanym już scenariuszu, którego fundamenty również odbiorca powinien znać. Powinien znać, ponieważ opowieść ta stanowi sfabularyzowaną i nieco przekształconą relację wydarzeń, jakie w latach 90. stały się udziałem członków gangu pruszkowskiego – najbardziej znanej zorganizowanej grupy przestępczej w Polsce. Chociaż bohaterowie powieści mają inne nazwiska i tym samym inne pseudonimy, to bez trudności można wyróżnić ich rzeczywiste pierwowzory. Tą najważniejszą postacią okazuje się Jan Blachowski ps. Blacha, którego kreacja niemal całkowicie odwzorowana została na najpopularniejszym polskim świadku koronnym, Jarosławie Sokołowskim ps. Masa.

SERIAL NA PAPIERZE – CZY WARTO PONOWNIE POZNAWAĆ TĘ SAMĄ HISTORIĘ?

Przedstawione wydarzenia są powszechnie znane, ale trzeba przyznać, że dla miłośników mafijnych klimatów, spisana na papierze wersja Odwróconych powinna okazać się nie lada kąskiem, który pozwoli nie tylko utrwalić sceny poznane w serialu, ale też przyjrzeć im się bliżej i na nowo zinterpretować okoliczności, jakie towarzyszą poszczególnym epizodom. Propozycja panów Pytlakowskiego i Kowalewskiego z pewnością nie jest powieścią zaskakującą pod względem fabularnym, ale nadal pozostaje powieścią barwną, intrygującą i mocną. Historia ta jest harda i tym samym bardzo męska, ale prezentowane są w niej także wątki rodzinno-romantyczne, które dodają jej zaskakująco subtelnego, wręcz kobiecego wydźwięku.

ZA POMOCĄ KADRÓW

Dwójka autorów dość dosadnie odwzorowuje sceny, jakie można obejrzeć na szklanym ekranie. Fabuła przedstawiona jest bowiem za pomocą krótkich kadrów, które naturalnie nasuwają myśl o telewizyjnym pierwowzorze. Taka konstrukcja – przypominająca niemal streszczenie – pozostawia wiele do życzenia, ale sama opowieść zdaje się być dobrym dopełnieniem historii znanej z ekranu. Świetne wrażenie pozostawia też regularnie podstawiany humor sytuacyjny, przy czym warto dodać, że jest to humor naprawdę czarny, z wyraźną mafijną nutą.

MAŁA PODPOWIEDŹ NA WSTĘPIE

Mocnym punktem okazuje się również zaprezentowany na początku spis postaci. Piotr Pytlakowski oraz Artur Kowalewski nie wchodzą bowiem od razu w treść ścieżki fabularnej, w zamian przedstawiają odbiorcy wszystkich bohaterów, jakich ten napotka na kolejnych kilkuset stronach. Ten zabieg można uznać za nieoceniony, gdyż postaci w Odwróconych jest naprawdę dużo i zwykła próba ich zapamiętania mogłaby okazać się nieskuteczna.

ACH TEN CZAS TERAŹNIEJSZY...

Autorzy opisali scenariusz w czasie teraźniejszym, co w moim odczuciu gryzie się z treścią całej powieści. Bo przecież ta historia jest już wielu odbiorcom znana. Znana z serialu, a pośrednio także z rzeczywistych wydarzeń. Właśnie dlatego propozycja przedstawienia jej w czasie teraźniejszym zdaje się być mało przemyślana i częściowo także nienaturalna. Momentami można odnieść wręcz wrażenie, że ktoś streszcza ją na sucho, zamiast barwnie o niej opowiadać.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Mozaika Literacka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć