Cari Mora
3.37 / 5.00 (liczba ocen: 32)

Cari Mora

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Thomas Harris, twórca Hannibala Lectera, autor „Milczenia owiec” i „Czerwonego smoka”, wraca po 13 latach z nową książką. „Cari Mora” to wciągająca opowieść o złu, chciwości i mrocznej obsesji – Harris w najwyższej formie!

Przestępcy od lat próbują wytropić skarb ukryty pod posiadłością należącą niegdyś do Pablo Escobara w Miami Beach. W wyścigu po 25 milionów dolarów w złocie prowadzi targany chorymi namiętnościami Hans-Peter Schneider – człowiek, który zarabia na życie, realizując przerażające fantazje bogaczy.
Na drodze staje mu Cari Mora, piękna strażniczka rezydencji, która znalazła w Stanach schronienie przed przemocą panującą w jej kraju. Schneider wkrótce pozna zaskakujące umiejętności Cari i przekona się, jak silna jest jej wola walki.
Między męskim pragnieniem a kobiecym instynktem przetrwania czają się potwory. A żaden pisarz nie kreuje potworów tak sugestywnie jak Thomas Harris.

Cari Mora od Thomas Harris możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Skarb to pojęcie, które każdy rozumie indywidualnie – może nim być coś materialnego, coś, czego poszukujemy, ale i mogą nim być wartości: przyjaźń, miłość, rodzina.
Pod posiadłością należącą niegdyś do Pablo Escobara znajduje się skarb, będący gratką dla niejednego poszukiwacza. Wszak 25 milionów dolarów jest bardzo kuszące. Na czele jednej z grup poszukiwawczych stoi Hans-Peter Schneider, realizujący przerażające fantazje bogatych ludzi. I choć wtargnięcie do posiadłości wydaje się proste, tak nikt nie spodziewa się tego, że rezydencji chroni strażniczka Cari Mora – kobieta skrywająca niejedną tajemnicę.

Doświadczenie nas upiększa.
THOMAS HARRIS

Fabuła powieści oscyluje wokół próby odnalezienia skarbu. I choć koncept wydaje się intrygujący, tak całość jest chaotyczna. Autor postawił na wiele wątków, które są zupełnie niepotrzebne – nie wnoszą do fabuły nic, prócz zamętu. Ucierpiała również akcja powieści – przypomina równię pochyłą w dół z niewielkimi odskoczniami ku górze. Można odnieść wrażenie, że książka pozbawiona została dbałości o szczegóły, pewnego rodzaju finezji czy polotu.

Wykreowane postacie zdają się być papierowe, jakby tworzyły jedynie fabularne tło: nie ma w nich głębi, są raczej jednowymiarowi, niemal przeźroczyści. Stają się przewidywalnymi marionetkami, choć bywają momenty, gdzie można odczuć pewną dozę niepewności. To mało wiarygodne osobowości, których zachowanie niekiedy zakrawa na absurd. Wielu z nich pojawia się i znika, pozostawiając czytelnika w uczuciu konsternacji.

Nie można nie wspomnieć o postaci Hansa-Petera Schneidera: zdeterminowanego socjopaty, zdolnego zrobić niemal wszystko, aby tylko osiągnąć wyznaczony sobie cel. Mimo to, zabrakło tutaj psychologicznego meandrowania, dogłębnego wwiercania się w umysł i psychikę. Ogólną kreację ratować może główna bohaterka, która będąc silną kobietą potrafi zawalczyć zarówno o siebie, jak i swoich bliskich. W moim odczuciu to jednak za mało.

Pomimo tego, książkę czyta się szybko. Nie cechuje się ona wyszukanym językiem, jest dość prostolinijna. Przytłacza mnogość postaci czy wątków – można stwierdzić, że są swoistą „zapchajdziurą”. Całość znacznie odbiega od gatunkowych ram thrillera mogącego wzbudzić niemały dreszcz. W mojej ocenie potencjał tej historii nie został wykorzystany.

Ocena: 2/6 czytaj więcej
©Bookmoment
Nie sprawiajcie sobie nowej zakładki. Przy lekturze Cari Mora, w ogóle nie będzie Wam potrzebna. Nie da się jej po prostu odłożyć na nocny stolik, żeby wrócić do czytania następnego dnia. Thomas Harris, kolejny raz zawładnie każdym, kto sięgnie po jego mistrzowsko napisany thriller.

Jak u Harrisa – jest strasznie. Socjopaci, psychopaci i dewianci, śmiało paradują po scenie mrocznej opowieści o, z pozoru, prozaicznym wydobywaniu skarbu Pabla Escobara. Prozaicznie jednak, przestaje być jeszcze przed wbiciem w wypielęgnowany trawnik, pierwszego szpadla. Statystyka zgonów dramatycznie rośnie, a sposoby zejścia kolejnych ofiar robią się coraz bardziej wyszukane. Tytułowa bohaterka zupełnie nie stara się o uwagę Czytelnika. Jej gesty i słowa stanowią esencję powściągliwości, a mimo to jesteśmy zauroczeni aurą, którą dyskretnie wokół siebie rozsiewa. Subtelność wśród bezmiaru okrucieństwa. Przenikliwość wobec nieprzewidywalności zdarzeń. Prostota środków w obliczu złożoności zagrożenia. Cari Mora została obleczona we wszystkie te wyjątkowe cechy, żeby przeprowadzić Czytelnika, przez iście trudne chwile, dając jednocześnie cichą gwarancję tego, że uda nam się bezpiecznie dobrnąć do brzegu.

Dynamikę wydarzeń wspaniale wspiera sama formuła wydania książki. Duża, czytelna czcionka oraz podwójne przestrzenie między wierszami, pozwalają płynąć swobodnie przez tekst. Nie da się zmęczyć tym dreszczowcem. Do rzeczywistości wracamy dopiero po przeliterowaniu ostatniego zdania. Oddech i tętno zbliżają się wówczas do normalnego rytmu.

Autor między innymi Milczenia owiec, owszem, częstuje nas odciętymi kończynami, alternatywnymi sposobami kremacji czy perwersyjnym podejściem do urozmaicania życia seksualnego. Unika przy tym jednocześnie, wywoływania uczucia obrzydzenia i wykluczającego dalsze czytanie, dyskomfortu. Bierzemy Cari, za jej pokrytą bliznami rękę i z determinacją, pragniemy przejść z nią, aż po koniec tej pełnej grozy, historii.

Z Thomas’em Harris’em, warto sobie bez szwanku pobudzić krążenie.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Wiedziennik
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć