Terra insecta. Planeta owadów
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.21 / 5.00
liczba ocen: 121
SMARTIDEAS#Google Analytics
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
Pozostałe księgarnie
-16% 31.91 zł
Opis:

Występują w tylu gatunkach, że kalendarz ze zdjęciami „owada miesiąca” wystarczyłby na ponad 80 000 lat. Widziały, jak przychodzą i odchodzą dinozaury, więc pewnie nie traktują nas zbyt poważnie. Chociaż ich mózgi są nie większe od ziarenka sezamu, potrafią liczyć do czterech i rozpoznawać twarze.

Karaluchy mogą uratować nas z zawalonego budynku. Chrząszcze pomagają rozłożyć plastik, a dzięki mrówkom powstają antybiotyki nowej generacji. Muszkom owocówkom zawdzięczamy sześć nagród Nobla w dziedzinie medycyny. Skomplikowane obyczaje miłosne owadów to nie tylko świetny temat na rozmowę na imprezie. Ich strategie przetrwania i opieki nad dziećmi inspirują biologów i ekologów. Aż strach pomyśleć, jak wyglądałby świat bez maleńkiej czekoladowej muszki, która jako jedyna może zapylić kwiaty kakaowca!

Mamy miliony powodów, żeby pokochać owady.

Anne Sverdrup-Thygeson jest profesorem na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Kocha swoją pracę i uwielbia badać fantastyczny świat robali. Nikt nie opowiada o nich tak barwnie i obrazowo jak ona, dlatego jej blog, książka i audycje w norweskim radiu cieszą się ogromną popularnością. Ta niezwykła kobieta sprawi, że pokochasz stworzenia, które żądlą, tną, bzyczą i wyglądają naprawdę dziwnie.

Recenzje blogerów
Książki przyrodnicze zawsze wprawiają mnie w dobry nastrój.

Sezon wiosenny coraz bliżej, więc zdecydowałam się na przeczytanie książki Anne Sverdrup-Thygeson, która jest profesorem na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych – jest badaczką, wykładowczynią i popularyzatorką. Już sam fakt, że autorka zdecydowała się napisać książkę o tym, czym na co dzień zajmuje się zawodowo, sugeruje, że wiedza zawarta na kartach tej książki będzie na wysokim poziomie.

Pierwsza część książki mówi o owadach jako takich. (…) przeczytasz o niepojętym bogactwie ich gatunków, o tym, jak są skonstruowane, jak odbierają bodźce z otoczenia, a także co nieco o tym, jak rozpoznawać najważniejsze grupy owadów występujące w Norwegii. (…) Druga część książki mówi o ścisłych relacjach owadów z jednym konkretnym gatunkiem: ludźmi.

Sięgając po książki naukowców, zawsze z tyłu głowy mam obawę, że dana publikacja napisana została językiem typowo naukowym, przez co jej odbiór może być nieco utrudniony. Tym razem nic takiego nie miało miejsca, a wręcz powiedziałabym, że autorka posługuje się na tyle kolokwialnym językiem, że czyta się tę książkę szybciej niż niektóre powieści z wartką fabułą. Czytając ją odnosiłam wrażenie, że Sverdrup-Thygeson czerpie pewnego rodzaju satysfakcję z uświadamiana czytelników, pochodzących z różnych zakątków świata, o istotności dbania o owadzie królestwo. Wydaje mi się też, że jej lekki styl i zupełnie bezproblemowe lawirowanie między pojęciami i tematami jest skutkiem tego, że autorka po prostu lubi swoją pracę i jest w nią mocno zaangażowana. Koncepcja całej książki i poszczególne jej rozdziały wskazują na to, że została porządnie przemyślana, a docelową grupą odbiorców są po prostu wszyscy, którzy chcą wejść w życie owadów. Przedstawione zostały zarówno podstawowe informacje, które pozwalają na zrozumienie systematyki oraz samego funkcjonowania całego owadziego świata, a także mnóstwo ciekawostek, o których nie sposób dowiedzieć się z lekcji biologii. Jak przystało na książkę o wysokim poziomie merytorycznym, przedostatnim rozdziałem są źródła, z których autorka korzystała, ale – co ciekawe – pojawił się też rozdział z kilkoma jej poleceniami z inspirującymi i wartościowymi pozycjami do przeczytania.

(...) Mamy natomiast zupełnie świeże szacunki dotyczące tego, ile mięsa spożywają rocznie wszystkie pająki świata. A nie mówimy tu o drobiazgach: ośmionodzy krewniacy owadów pochłaniają od 400 do 800 milionów ton mięsa w ciągu roku! To więcej, niż spożywają ludzie, nawet jeśli uwzględnimy konsumpcję zarówno mięsa, jak i ryb.

To książka, po którą warto sięgnąć, szczególnie jeżeli jesteście zainteresowani światem owadów, ich życiem oraz istnieniem gatunku ludzkiego, który bez tych małych, i często upierdliwych stworzonek, miałby poważny problem. Mądra, ciekawa i momentami zabawna książka, którą warto czytać bez względu na wiek i dotychczas zdobytą wiedzę. A sama Anne Sverdrup-Thygeson jest postacią, która zaraża chęcią zgłębiania tematów, które na co dzień wydają się nam tak bardzo nieistotne.

Ocena: 4+/6
©Rude recenzuje
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć