Kotka i Generał
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 4.01 / 5.00
liczba ocen: 72
SMARTIDEAS#Google Analytics
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
Pozostałe księgarnie
29.99 zł
Opis:

Czeczenia, 1995: Nura ma siedemnaście lat, gdy rosyjski oddział wkracza do jej rodzinnej wioski. Jeszcze niedawno dziewczyna pragnęła uciec z domu, w którym panują surowe prawa przodków, a codzienne życie regulują normy kodeksu muzułmańskiego. Teraz wybuch wojny przekreśla jej marzenie o wolności.

Moskwa, 1995: Aleksander zwany Oseskiem nigdy nie przypuszczał, że będzie miał coś wspólnego z przerażającą niewiadomą, jaką jest wojna. Jego żołnierski plecak jest ciężki od książek, ale bardziej przygniatają Aleksandra oczekiwania matki – syn bohatera z Afganistanu, któremu „sam Gorbaczow osobiście był wdzięczny”, musi pójść w ślady ojca. Aleksander zostawia więc ukochaną, by walczyć na Kaukazie.

Berlin, 2016: Aleksander Orłow, bogaty rosyjski oligarcha zwany Generałem, rozpoczyna z córką nowe życie w nowym kraju. Dziewiętnastoletnia Ada obsesyjnie pragnie poznać przeszłość ojca. Kiedy zaczyna zadawać pytania, powracają najmroczniejsze koszmary Aleksandra, odżywa wspomnienie najgorszej ze wszystkich nocy i niewyobrażalne poczucie winy. Zbliża się dzień rozrachunku. Generał wie, że musi sam wymierzyć sprawiedliwość i że uda mu się to tylko wtedy, gdy przekona do swego planu Kotkę, upartą gruzińską aktorkę...

"Kotka i Generał" to pełna dramatyzmu powieść o winie i pokucie oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Recenzje blogerów
Nino Haratischwili to gruzińska powieściopisarka, która od lat swoją twórczością zachwyca czytelników na całym świecie. Największą sławę przyniosła jej dwutomowa powieść „Ósme życie (dla Brilki”) wydana w Polsce w 2016 roku. Kotka i Generał to historia, którą moim zdaniem autorka zdecydowanie przypieczętuje swoją pozycję na rynku wydawniczym, szczególnie jeżeli chodzi o powieści długodystansowe.

Zapomnij o moralności Aleksandrze. Zapomnij o Dostojewskim i o bajkach, w których na końcu zawsze zwycięża ten dobry. To wszystko bzdury. To tak nie działa. Przynajmniej nie u nas.

Kotka i Generał to powieść, która została zainspirowana tragiczną historią Czeczenki Elzy Kungajewskiej. Młoda dziewczyna została uprowadzona, zgwałcona i zamordowana przez członków oddziału Jurija Budanowa, w czasie trwania II wojny czeczeńskiej. Nino Haratischwili oddała w swojej powieści dziewczynie głos i z wielkim wyczuciem, szacunkiem i zaangażowaniem przedstawiła czytelnikom jej historię.

Rok 1995. Siedemnastoletnia Czeczenka Nura, żyje w małej wiosce, w której panują surowe prawa agatu, regulującego niemal każdy krok codziennego życia. Nastolatka by się od tego uwolnić planuje wyjazd ze swojej rodzinnej miejscowości, gdy tylko ukończy osiemnaście lat. Niestety, wybucha wojna i jej marzenia zostają zepchnięte na dalszy plan. W końcu jej głównym życiowym zadaniem, staje się to, by przetrwać wojnę…

W tym samym czasie Aleksander, syn bohatera wojennego z Afganistanu, po zawodzie miłosnym i zgodnie z ogromnymi oczekiwaniami i zabiegami matki wyjeżdża z Moskwy by walczyć na Kaukazie i tak jak ojciec stać się bohaterem. Jednak i dla niego ta wojna przewidziała inny scenariusz.

Tymczasem w roku 2016 bogaty rosyjski oligarcha zwany Generałem wraz z córką przeprowadza się do Berlina. Niestety, jego córka Ada za sprawą dziennikarza, poznaje przeszłość ojca i zaczyna zadawać coraz więcej trudnych pytań i coraz mocniej domaga się na nie odpowiedzi. Mroczna przeszłość coraz intensywniej dręczy Aleksandra Orłowa. W końcu Generał postanawia raz na zawsze rozliczyć się z traumatycznymi wydarzeniami, poczuciem winy i niespełnioną potrzebą ukarania winnych. Pomóc ma mu w tym Kotka, gruzińska aktorka.

Kotka i Generał to moje pierwsze spotkanie z twórczością Nino Haratischwili. Przyznam się Wam szczerze, że na początku trudno było mi wsiąknąć w jej klimat, poddać się treści. Jednak z każdą stroną miałam wrażenie, że otwieram się na to co autorka chciała mi przekazać. Kończąc natomiast tę książkę, miałam poczucie, że właśnie przeczytałam coś niezwykle ważnego. Teraz, gdy ochłonęłam trochę po lekturze, postrzegam ją jeszcze lepiej. Kotka i Generał to bowiem, jedna z tych powieści, które dojrzewają w czytelniku, żyją w nim i nabierają nowego znaczenia.

Niestety, zdaję sobie sprawę, że nie jest to lektura dla każdego, że jest to książka niezwykle trudna, trochę a może nawet miejscami dość mocno uwierająca tematem, wymagająca i zmuszająca do skupienia. Jednocześnie jak już wspomniałam, mimo to, jeśli ktoś się na nią zdecyduje, to z każdą kolejną stroną ma szansę docenić jej lekturę coraz bardziej i intensywniej.

Powieść Nino Haratischwili znalazła się na krótkiej liście German Book Prize 2018. Moim zdaniem jak najbardziej zasłużenie.

Bardzo gorąco zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę. To historia, nad którą zdecydowanie warto się pochylić. Kotka i Generał przywodzi na myśl klasykę rosyjskiej literatury, w której wojna, zbrodnia i wina domaga się kary. Zdecydowanie polecam.

Ocena: 5+/6
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć