ebook Dziewczynka z atramentu i gwiazd
3.69 / 5.00 (liczba ocen: 5476) Ilość stron (szacowana): 272

Dziewczynka z atramentu i gwiazd
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 23.52
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
23.52 zł Lub 21.17 zł
29.90 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
24.02 zł
24.07 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Pełna przygód i magii, wciągająca opowieść o odwadze i przyjaźni!

Arinta była bardzo odważną dziewczyną. Mieszkała w samym środku wyspy Moya tysiąc lat temu, kiedy wyspa unosiła się na powierzchni oceanu niczym żywy statek. Nie było lasu, nie było granic, nie było Zapomnianych Ziem, a na każdym drzewie śpiewały ptaki. Pewnego dnia jednak ognisty demon, który zamieszkiwał niespokojne dno morza, zauważył przepiękną pływającą wyspę i zapragnął jej dla siebie. Demon nazywał się Yote

Isabella ma trzynaście lat. Jest równie odważna co Arinta. Uwielbia słuchać legend opowiadanych przez Ta i studiować jego mapy, na których na pergaminie wyczarowuje dalekie kraje. Isa nie marzy jednak o podróży do egzotycznego Afrik, chce zwiedzić wzdłuż i wszerz rodzimą wyspę i narysować mapę Moya.

Płonne nadzieje. Przyszło jej bowiem żyć w czasach terroru Gubernatora Adori, który odgrodził Gromerę od reszty wyspy, wygnał część mieszkańców, a reszcie broni dostępu do pobliskiego lasu i rozciągających się za nim Zapomnianych Ziem. Wszystko zmienia się, kiedy w tajemniczych okolicznościach znika córka Gubernatora i szkolna przyjaciółka Isabelli, Lupe. Adori szuka śmiałków do wyprawy poszukiwawczej. Przebrana za chłopca, uzbrojona w tusz, pergamin, wiedzę przekazaną przez Ta i mapę gwiazd, Isa zgłasza się do tej niecodziennej drużyny jako kartograf i przewodnik.

Kierując się mapą, sercem i starożytnym mitem, Isabella odkryje w końcu prawdziwy cel swej podróży musi ocalić wyspę Moya.

Dziewczynka z atramentu i gwiazd uwodzi czytelnika pełnym kartograficznych znaków wnętrzem, przygodą i magią. Prawa do tego błyskotliwego debiutu literackiego niespełna trzydziestoletniej, a już uznanej i nagradzanej Kiran Millwood Hargrave sprzedano dotychczas do 20 krajów!

Fani Pullmana z pewnością pokochają tę powieść. - Daily Express

Mistrzowsko zbilansowane połączenie słodyczy i mroku. Siła tej książki leży w niebywałym talencie autorki do snucia opowieści i kreowania mitologii. - Financial Times

Pomysłowy i czarujący, ten debiut jest pełen magii i cudów. - The Sun

Kiran Millwood Hargrave to autorka, o której z pewnością jeszcze usłyszycie. Jej pomysły są oryginalne, wyobraźnia imponująca, a okładka jej debiutanckiej książki to zdecydowanie najlepsza jak dotąd okładka tego roku. - The Times

 

Kiran Millwood Hargrave (ur. 1990 w Londynie) poetka i pisarka. Absolwentka Cambridge i Oxfordu. Debiutowała w 2014 roku Dziewczynką z atramentu i gwiazd, która w niespełna dwa lata później podbiła także amerykański rynek (wydana tam pod tytułem Córka kartografa). Millwood Hargrave ma już na swoim koncie drugą powieść The Island at the End of Everything. Mieszka w Oxfordzie z mężem, artystą Tomem de Frestonem.

Dziewczynka z atramentu i gwiazd od Kiran Millwood Hargrave możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Trzynastoletnia Isabella jest równie odważna co legendarna Arinta. Uwielbia słuchać opowieści opowiadanych przez jej Ta oraz studiować jego mapy, które za każdym razem fascynują ją coraz mocniej. Marzy o podróży na odległe kontynenty oraz o własnoręcznym sporządzeniu mapy wyspy Moya.
Niestety przyszło jej żyć w czasach terroru Gubernatora Adori, który twardą ręką pełni władzę nad częścią wyspy. Wygnał połowę mieszkańców, odgrodził Gromerę od reszty wyspy, a także zabronił reszcie mieszkającym odwiedzin w pobliskim lesie i rozciągających się za nim Zapomnianych Ziem.
Wszystko zmienia się, gdy jego ukochana córka ginie w tajemniczych okolicznościach. Gubernator szuka chętnych do wzięcia udziału w poszukiwaniach, a zgłasza się Isabella przebrana za chłopca, uzbrojona w kawałek drewna, pióro i pergamin. Aby pozwolono jej na udział w wyprawie, twierdzi, że jest kartografem. Dziewczynka, kierując się swoimi umiejętnościami i sercem odkrywa prawdziwy cel swojej podróży - musi ocalić ukochaną wyspę Moya.

Isabella, czyli główna bohaterka powieści jest bez wątpienia okazem odwagi. Ma tylko trzynaście lat, ale godzi się podjąć każde ryzyko, by odnaleźć swoją przyjaciółkę, a także ocalić rodzinną wyspę. Dorośli mogliby się od niej uczyć takiej zaciętości w drodze do spełnienia swoich celi. Sama poczułam ogromny podziw w stosunku do tej dziewczynki.
W jej postawie można odnaleźć sporo dobrych cech, jednak bywały momenty, gdy wykazywała się okropną lekkomyślnością oraz zbyt wysoką pewnością siebie. Często kończyło się to kiepsko dla niej samej.

Fabuła powieści opiera się przede wszystkim na marzeniu Isabelli, która chciałaby zostać kartografem, jak jej ojciec. Podejrzewam, że nie do końca taki był cel autorki, jednak ja odniosłam wrażenie, że to główna bohaterka tak naprawdę jest podstawą dla całej historii. To w końcu ona wyrusza na poszukiwania Lupe, to ona decyduje się na przebranie w chłopięce ubrania i to ona ma uratować wyspę.

Książka Kiran Millwood Hargrave jest napisana prostym językiem, który wpływa zdecydowanie pozytywnie na komfort czytania oraz odbiór historii przez czytelnika. Dodatkowym plusem jest to, że czyta się ją szybko.

Nie ulega wątpliwości, że Dziewczynka z atramentu i gwiazd jest bardziej skierowana do młodszych czytelników. Przekazuje istotne wartości, które mogą pozytywnie wpłynąć na młodych odbiorców. Mówię tu o zdolności do poświęcenia w imię przyjaźni, szanowaniu drugiego człowieka, a także tej zdolności do przyznania się do winy.

Na początku nastawiłam się na coś naprawdę dobrego, pełnego magii i okrutnie wciągającego. Naprawdę myślałam, że nie będę w stanie spać w nocy przez tę książkę, ponieważ będę chciała ją skończyć. Oczywiście, w pewnej części tak było. Jednak gdzieś tam zabrakło mi jeszcze takiego efektu WOW, który byłby taką wisienką na torcie.

Powieść ta zdecydowanie jest godna polecenia i wszelkiej uwagi. Nie polecałabym jej jednak osobom, które oczekiwałyby od niej czegoś totalnie zaskakującego i wciągającego. Dobrym pomysłem mogłoby być również wręczenie tej książki pod choinkę młodszym członkom rodziny.

Ocena: 5/6
©Inthefuturelondon
Legendy posiadają wiele niesamowitych cech. Opowiadają o niecodziennych, często niewiarygodnych zdarzeniach, bazują na wydarzeniach historycznych, lub takich, które ściśle wiążą się z jednym, konkretnym epizodem. Nierzadko skupiają się na życiorysie niezwykłych osób, czy sytuacji, żywcem wyjętych z książek fantastycznych. Wiele legend posiada kilka wersji, są interpretowane na własny sposób. Przekazywane z ust do ust, stają się nieodłączną częścią kultury, lub danej społeczności.

Arinta była bardzo odważną dziewczyną. Mieszkała w samym środku wyspy Moya tysiąc lat temu, kiedy wyspa unosiła się na powierzchni oceanu niczym żywy statek. Nie było lasu, nie było granic, nie było Zapomnianych Ziem, a na każdym drzewie śpiewały ptaki. Pewnego dnia jednak ognisty demon, który zamieszkiwał niespokojne dno morza, zauważył przepiękną pływającą wyspę i zapragnął jej dla siebie. Demon nazywał się Yote…
KIRAN MILLWOOD HARGRAVE

Trzynastoletnia Isabella uwielbia słychać legend o Arintcie, z zachwytem zagłębia się w mapy malowane przez Ta. Marzy aby zwiedzić swoją wyspę – Moya i narysować jej mapę. Niestety Gubernator Adori odgrodził miasteczko Gromera, gdzie mieszka Isabella, od reszty wyspy. Część mieszkańców wygnał, reszcie zabronił wchodzić do pobliskiego lasu, nie wspominając o Zapomnianych Ziemiach, położonych tuż za jego granicą.

Kiedy zostaje znalezione ciało jednej z uczennic pobliskiej szkoły, miasteczkiem wstrząsa dreszcz niepokoju. Kilka dni później, w tajemniczych okolicznościach, znika córka Gubernatora. Ten nie szczędzi w środkach i szuka śmiałków, którzy zgodzą się wyruszyć z nim na poszukiwanie zaginionej. Jako, że Lupe jest przyjaciółką Isabelli, ta, niewiele myśląc, przebiera się za chłopca i dołącza do wyprawy poszukiwawczej.

Kierując się mapą, sercem, starożytnym mitem i odwagą, Isabella będzie musiała stawić czoło niejednemu zagrożeniu i uratować, tym samym, swoją ukochaną wyspę.

Każdy z nas nosi ze sobą mapę swojego życia. Mamy ją na skórze, w sposobie poruszania się, a nawet w tym, jak rośniemy i dojrzewamy.
KIRAN MILLWOOD HARGRAVE

Fabuła książki porywa czytelnika w opowieść przesiąkniętą magią, legendą o lekkim, baśniowym zabarwieniu. Odbiorca poznaje Isabellę – to w jej żyłach płynie atrament i gwiazdy. To ona, kierując się odwagą, ale też lekkomyślnością, sprowokowała los. Ten zaś popchnął ją w objęcia największej przygody; mrocznej, niepozbawionej przemocy i brutalności, ale i najszlachetniejszych cech i wartości. Autorka sprawnie odmalowała lęki i sposób postrzegania świata trzynastolatki, podkreślając uczucia i emocje, które mogą kierować dziewczyną w jej wieku.

Historia Isabelli spisana została prostym, subtelnym i atrakcyjnym językiem. Kiran Millwood Hargrave perfekcyjnie przedstawiła wykreowany świat – liryczne opisy miejsc, czy otoczenia potrafią zauroczyć i sprawić, ze czytelnik chętnie zagłębia się w jego granice, chce go eksplorować i poznawać. Mistycyzm i magia urzekają, przenikają się, tworząc fantastyczny, acz nieco mroczny klimat, idealnie komponujący się z historią. Fabuła ma swoje tempo – z każdym kolejnym zdarzeniem staje się bardziej zawrotna, przyspiesza, to znów spowalnia. Nie brak w niej zaskakujących zwrotów akcji. To książka, która wsysa czytelnika w swój magiczny wir.

Dziewczynka z atramentu i gwiazd jest magiczną i poruszającą opowieścią skupiającą się na przyjaźni i poświęceniu; nadziei i zwątpieniu; miłości i nienawiści; samodzielności. Pokazuje, do czego może prowadzić jeden błąd, jedno zdanie, wypowiedziane w złości. Kiran Millwood Hargrave nie rozczarowuje. Tworzy piękny świat, niepozbawiony brutalności. Dostarcza świetną mieszankę baśniowego klimatu, zmieszanego z iluzorycznością. Łapie w sidła wyimaginowanego świata, w którym, zdawać by się mogło, nie ma rzeczy niemożliwych. Książka skrywa w sobie nieodłączne piękno zawarte między stronami, zauroczy zarówno młodzież, jak i dorosłych.

Ocena: 4+/6
©Bookmoment
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć