ebook Morze Wewnętrzne
3.72 / 5.00 (liczba ocen: 416)

Morze Wewnętrzne
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 24.02
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 14.95 zł Lub 14.95 zł
24.02 zł Lub 21.62 zł
29.90 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
24.02 zł
24.07 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)

Japonia orientalna, kierująca się dawnymi wartościami. Schowana przed zalewem zachodnich wpływów na wysepkach Morza Wewnętrznego, gdzie czas biegł wolniej – ludzie, zatopieni w naturze, wstawali ze wschodem słońca, a ulice ich niewielkich miejscowości pustoszały o zmroku. Donald Richie zabiera nas do Kraju Kwitnącej Wiśni ze swoich wspomnień i kreśli przepiękny portret miejsca, którego już nie ma.

Donald Richie mieszkał w Tokio przez kilkadziesiąt lat, jednak znacznie bardziej od dynamicznie rozwijającej się stolicy fascynowała go tradycyjna Japonia, ta orientalna, prowincjonalna, antyzachodnia, kierująca się dawnymi wartościami. Takie miejsce, w którym czas biegnie wolniej, ludzie wstają ze słońcem, a ulice pustoszeją o zmroku, znalazł na wysepkach Morza Wewnętrznego. Odwiedził je w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Z zachwytem pisał potem o życiu ich mieszkańców, jedzeniu, kulturze – i miłości. Obiektami jego zmysłowej fascynacji były nie tylko konkretne osoby płci obojga, ale japońska cielesność jako taka. Japonię, która stała się jego drugą ojczyzną, nazywa swoją kochanką. „Morze Wewnętrzne” to przepiękny portret miejsca, którego już nie ma.

„Ot, książka uwodzicielka! Uwierzyłem jej od pierwszej strony i poszedłem za nią w nieznane – aż za horyzont, na Morze Wewnętrzne, śladami bogini pokusy. Od wysepki do wysepki, od chramu do chramu, od baru do baru, od człowieka do człowieka. Coraz dalej od świata, coraz bliżej tajemnicy. Oczarowany tą japońską odyseją, zachwycony jej klasyczną urodą, dyskretną erudycją, obrazami i zdarzeniami kreślonymi lekkim słowem, dałem się nabrać: nie zauważyłem, kiedy z czytelnika obserwatora stałem się wędrowcem, idącym po śladach mistrza. Ot, homerycka sztuczka!” – Dariusz Fedor, redaktor naczelny „Kontynentów”

„Nikt spośród zachodnich autorów nie zna Japonii tak jak Richie. Przepiękna książka” – „Oriental Economist”

„«Morze Wewnętrzne» zasługuje na specjalne miejsce wśród wciąż nielicznych książek o Japonii” – „Times Literary Supplement”

„Talent Richiego jest zdumiewający; ta książka zachwyca błyskotliwością, przybliża postaci japońskich rybaków, handlarzy, mnichów i melancholijnych nastolatków, a przede wszystkim doskonale zestawia tak odmienne kultury – Zachodu i Japonii” – „San Francisco Chronicle”

„Elegia o Japonii napisana z ogromnym taktem i szacunkiem” – „London Review of Books”

„«Morze Wewnętrzne» to zarówno poetycka medytacja, jak i wciągająca opowieść podróżnicza” – „The Japan Times”

Morze Wewnętrzne od Donald Richie możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Ja który kłócę się z nowoczesnością i prowadzę spór z własną epoką – tak pisze o sobie Donald Richie. I taka też jest jego książka, napisana z tęsknoty za odchodzącym światem nie-nowoczesności. Pełna zachwytu nad spokojną, nieskomplikowaną codziennością. Największy entuzjazm wywołują w autorze miejsca, w których czuje się jakby nagle przeniósł się w czasie sto lat wstecz. Za to pełen jest obaw przed współczesnością nieuchronnie dopasowującą świat do jednego wzorca. Co ciekawe, te jakże aktualne spostrzeżenia są pokłosiem podróży po wyspach tytułowego Morza Wewnętrznego jaka miała miejsce ponad pół wieku temu.

Donald Richie po raz pierwszy znalazł się w Japonii jako członek amerykańskich sił okupacyjnych, tuż po II wojnie światowej. Japonia i jej kultura zafascynowały go niezwykle głęboko. Znaczną część życia spędził w Tokio pisząc o japońskim kinie. Jednak obiektem jego zauroczenia była przede wszystkim tradycyjna Japonia, prowincjonalna, niechętna kulturze zachodu, zwrócona ku tradycyjnym wartościom.

Morze Wewnętrzne nie jest typową relacją z podróży. To raczej zbiór spostrzeżeń o miejscach, ale na równi także o obyczajowości. Zapis spotkań i rozmów. Z coraz częstszymi w miarę upływu lektury wtrętami osobistymi. Richie opisuje odwiedzane świątynie, by za chwilę skupić się na kwestiach funkcjonowania przybytków rozpusty. Temat ten często przewija się w treści, ale skoro – cytując tu samego autora – w Japonii istnieje ponad pięćdziesiąt określeń prostytucji, a nie ma językowego rozróżnienia pomiędzy zamkiem, a kluczem, to być może rzeczywiście jest to istotny aspekt tamtejszej rzeczywistości.

Richie nie ulega ślepemu zauroczeniu. Tak jak istnieje wiele rzeczy do których podchodzi z atencją, tak też nie ukrywa sytuacji i zwyczajów, do których przyzwyczaić się nie potrafi i które ustawicznie go irytują. Trzysta pięćdziesiąt stron opowieści nieuchronnie wciąga czytelnika zarówno magią egzotyki jak i subtelnym, całkowicie nieoczekiwanym skłonieniem do refleksji nad samym sobą. Napisane i wydane w latach 1970-tych. Morze Wewnętrzne okazuje się zaskakująco aktualnym tekstem.

Ocena: 4/6

©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć