Sodoma: Hipokryzja i władza w Watykanie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.60 / 5.00
liczba ocen: 81
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
26.25 zł
34.99 zł
34.99 zł
Pozostałe księgarnie
27.55 zł
29.74 zł
31.49 zł
31.49 zł
31.50 zł
34.90 zł
34.99 zł
Opis:
Dlaczego homoseksualni duchowni są największymi homofobami? Z jakich powodów ukrywają seksualnych przestępców w koloratkach? Dlaczego zależy im na zachowaniu status quo? Za co tak nienawidzą papieża Franciszka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w rozmowie z kościelnymi hierarchami szuka francuski socjolog Frédéric Martel. Jego książka to efekt 4-letniego śledztwa w 30 krajach.
 

Kilkudziesięciu kardynałów oraz setki biskupów i księży zgodziło się rozmawiać z francuskim socjologiem i pisarzem Fredericem Martelem. Wśród nich znaleźli się zdeklarowani homoseksualiści, którzy odsłonili przed nim świat wielkiej szafy, stanowiącej wygodną skrytkę dla księży gejów, i wprowadzili w pilnie strzeżone tajemnice Watykanu.
„Sodoma” to opowieść o konsekwencjach ukrywania własnej orientacji. O podwójnym życiu Kościoła. O hipokryzji, która stoi za najważniejszymi decyzjami kościelnych hierarchów i wpływa na funkcjonowanie całego Kościoła. Zdaniem Martela to homoseksualizm kleru jest kluczem, który pozwala najlepiej zrozumieć pontyfikaty Jana Pawła II, Benedykta XVI i być może Pawła VI oraz papieża Franciszka. Bowiem to właśnie w Kościele istnieje największa społeczność homoseksualistów na świecie.

Celibat. Zakaz używania prezerwatyw. Tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego. Rezygnacja papieża Benedykta XVI. Mizoginia kleru. Spadek liczby powołań
kapłańskich. Kościelna opozycja wobec papieża Franciszka – wszystko to ściśle łączy się z najpilniej strzeżonym sekretem Watykanu. Sekret nosi nazwę Sodoma.
Biblijna Sodoma została zniszczona przez Boga z powodu homoseksualizmu jej mieszkańców. Dzisiaj to w Kościele istnieje największa społeczność homoseksualistów
na świecie.
„Za zbytnią sztywnością zawsze coś się kryje. Najczęściej podwójne życie”. Wymawiając te słowa, papież Franciszek nawiązał do tajemnicy, którą oszałamiające śledztwo Martela ujawnia po raz pierwszy w dziejach Kościoła.

Sodoma: Hipokryzja i władza w Watykanie od Frédéric Martel możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
CYTATY:
Literatura jest najlepszym towarzyszem podróży. Zawsze uważałem, że na trzech rzeczach nie warto oszczędzać- na książkach, podróżach i kawiarniach, gdzie spotykasz przyjaciół.
Recenzje blogerów
Sodoma to książka, którą czyta się ciężko. Nie tylko dla tego, że jest to opowieść dokumentalna, w której występuje wiele autentycznych postaci, które czytelnik musi sobie zlokalizować w świecie realnym. Aby zrozumieć zasady, które w ukryty sposób rządzą Watykanem, trzeba wiedzieć kto jest kim w tej opowieści. Lektura książki jest ciężka także z powodu opisanych zjawisk. Zaskakuje i przygnębia rozmiar hipokryzji w najwyższych sferach Watykanu.

Sodoma może tez być szokiem dla polskiego czytelnika i katolika, dla którego Jan Paweł II to święty i kojarzy się z dobrym dziaduniem, który opowiadał historyjki o kremówkach po maturze. Tymczasem okazuje się, że musiał wiedzieć o wielu strasznych rzeczach. Dwuznaczną postacią okazuje się też kardynał Dziwisz. Polski wątek Sodomy jest niewątpliwie dla polskiego katolika przykry. I niestety, dobrze udokumentowany.

Karol Wojtyła jako papież wypowiedział wojnę homoseksualizmowi, a jednocześnie w jego otoczeniu aż roiło się od ukrytych, choć aktywnych homoseksualistów. Oficjalna homofobia Watykanu w czasie tego pontyfikatu była zabójcza dla samych duchownych, ponieważ reakcją było ujawnianie homofobów jako aktywnych gejów. Choć trzeba stwierdzić, że był to najpilniej strzeżony pontyfikat. Jednak dziś po latach ujawniono rzeczy straszne. Można sądzić, że o wielu papież nie wiedział, ale z całą pewnością o niektórych ekscesach seksualnych wiedział i ukrywał.

Stanisław Dziwisz był szarą eminencją w otoczeniu papieża. Jednak dziś żadne z opinii o nim nie są pozytywne. Jego dzisiejsza pozycja w dużej mierze polega na tym, że dysponuje tajemnicami Karola Wojtyły. Gdy Martel rozpoczął śledztwo w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele Katolickim, nazwisko Dziwisza powtarzało się często. Podejrzewa się go o chronienie zdeprawowanych księży na najwyższych szczytach władzy. Dziwisz jest jednym z najbardziej podejrzanych bohaterów książki Sodoma. Z drugiej strony można mieć wrażenie, że akcentowanie homoseksualizmu i hipokryzji może też służyć do odwrócenia uwagi od innego problemu. A tym problemem jest pedofilia i jej tuszowanie. Także w Polsce.

Ocena: 4/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć