ebook Pestki
3.81 / 5.00 (liczba ocen: 1471)

Pestki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 22.39
wciąż za drogo?
22.39 zł
Inne proponowane

Intymne zapiski o uwikłaniu w powinności i konieczności, o tym, co trzeba i co należy. Opowiadania układają się w historię o dziewczynie, która wtłoczona w świat utkany ze słów matki, babci, koleżanek, nauczycielek, chłopaków, kochanków, partnerów, pełen konwenansów i zasad zaczyna kawałek po kawałku tracić swoje życie. To ślady jej próby odnalezienia się w rzeczywistości, której sztywne ramy nie znoszą sprzeciwu, inności i wrażliwości.

Codzienność składa się z gestów i słów. Czasem zostawiają w nas mikrourazy, drobne skaleczenia, które nie chcą się goić i układają się w kolejne warstwy smutku. Czy poczucie osamotnienia jest ceną za nadwrażliwość na świat?

Anna Ciarkowska zebrała wszystkie lęki i opisała je – niczym Sylvia Plath w „Szklanym kloszu”. Bohaterka „Pestek” próbuje obudzić się „z niestworzonych historii, z głupot i wymówek”, ale nie umie. A może nie chce. Może to jej gest protestu. Mocny i zapadający w pamięć. - Sylwia Chutnik

Rekomendacje: 

Książka Anny Ciarkowskiej jest niesamowicie intymna, kameralna, na wskroś przepełniona samotnością, bólem istnienia i poczuciem bycia wyobcowanym i niezrozumianym. Bardzo smutna. Bardzo emocjonalna. Tak naprawdę można ją czytać wyrywkowo. Można również pochłonąć na raz, ale dyskomfort może przytłoczyć. - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku

Pestki od Anna Ciarkowska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Gdybyśmy jako dzieci usłyszeli, czym jest dorosłość, nigdy byśmy nie dorośli.
Normalne życie polega na tym, żeby wstawać i kłaść się i wytracać czas pomiędzy jednym i drugim, a potem przespać czas między drugim a pierwszym.
Samotność nie jest wtedy, gdy nie masz do kogo się odezwać. Tylko kiedy wiesz, że nikt nie zrozumie tego, co mówisz.
Nie za każdym uśmiechem stoi uśmiechnięty człowiek.
Zapomniałam, że życie nie jest dane, ale że trzeba je robić codziennie po kawałku.
Książka Anny Ciarkowskiej, z wykształcenia filolożki i literaturoznawczyni, z powołania – poetki, to takie okruchy, które brudzą i szpecą czystą koszulę. Strzepujemy je, żeby się ich pozbyć. Są czymś zbędnym, niepotrzebnym. Nam. Bo już na przykład ptak siedzący blisko połasiłby się na te resztki. Dla ptaka są pożywieniem, są ważne. Pestkii są słowami rzucanymi w dziewczynę. Oburzenia, wyrzutu, niedowierzania, krytyki.

– Co z ciebie wyrośnie? – martwiła się mama z nauczycielkami i babcią, z sąsiadkami, z mamą Malinki, która nie musiała się martwić o swoją córkę, więc mogła o cudzą.

Głupia – to rozumiem. Brzydka, niezdarna i niezgrabna, płaczliwa albo leniwa. To wszystko rozumiem. Ale co znaczy „dziwna”? Co się robi, kiedy się jest dziwnym? […] A co się robi z dziwnością?


Pestki są zamkniętym światem, z którego bardzo ciężko się wydostać. W końcu został stworzony przez najbliższych, z miłością, z czułością. Gra pozorów. Wyswobodzić się z wyuczonych przekonań, przymiotników narzuconych przez innych, wizji roztaczanych przed chłonącymi oczami, jest bardzo trudno. Są ludzie, rodzina, koleżanki, a dziewczyna czuje samotność.

Samotność nie jest wtedy, kiedy nie masz się do kogo odezwać. Tylko kiedy wiesz, że nikt nie zrozumie tego, co mówisz.

Książka Anny Ciarkowskiej jest niesamowicie intymna, kameralna, na wskroś przepełniona samotnością, bólem istnienia i poczuciem bycia wyobcowanym i niezrozumianym. Bardzo smutna. Bardzo emocjonalna. Tak naprawdę można ją czytać wyrywkowo. Można również pochłonąć na raz, ale dyskomfort może przytłoczyć.

Anna Ciarkowska zastosowała ciekawą konstrukcję – Pestki są jakby wycinkami z pamiętnika, urywkami wspomnień. To próba przelania na papier swoich trosk oraz oczyszczenia umysłu. A tytuły rozdziałów po prostu porażają. Niejeden człowiek pod naporem takich słów upadnie i nie wstanie. Mocny przekaz. Polecam.

Dlaczego nic nie powiedziałaś?

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć