Piękna młoda żona
3.08 / 5.00 (liczba ocen: 2454) Ilość stron (szacowana): 128

Piękna młoda żona
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 13.16
wciąż za drogo?
13.16 zł
26.91 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
25.00 zł
25.53 zł
29.90 zł Lub 26.91 zł
17.90 zł
21.46 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Powieść laureata Nagród F. Bordewijka i Libris. Edward i Ruth tworzą parę idealną. ON znalazł kobietę marzenie, stał się obiektem zazdrości kolegów i dumnym partnerem wybranki spełniającej wszystkie jego pragnienia. Ale czy Ona jest równie szczęśliwa? I czy narodziny upragnionego synka nie staną się końcem idylli?

W swojej mikropowieści Tommy Wieringa maluje portret wygodnej egzystencji niby zadowolonej z siebie pary, która mimo wszystko nie odnajduje się we wspólnym życiu kreowanym według przepisu na wzorcowy związek. Czy kochają się naprawdę, czy tylko dbają o pozory?

„Mężczyźni będą zazdrościć, współczuć, klepać po plecach albo stawiać wódkę w barze. Kobiety będą oceniać, wyzłośliwiać się, wyzywać od najgorszych, aby potem wzdychać nad lekturą. W końcu okaże się, że to opowieść o życiu tak zwyczajnym, jak setki innych dziejących się równocześnie tuż obok nas. Bohater, którego chciałam przytulić i kopnąć w tym samym momencie. To doskonała książka! Od razu po zamknięciu ostatniej strony zostaniecie zasypani pytaniami, które będą się domagać odpowiedzi” – „Literacka Kavka”

„Opisy seksu, ciał i apetytów głównych bohaterów przypominają prozę Updike’a, kiedy był w szczytowej formie… Jeśli jednym z celów fikcji jest pokazywanie nas samym sobie, to lustro Wieringi stanowi niestety nasze wierne odbicie” – „The Guardian”

„Autor opisuje rozpad świata jednego człowieka, ale zadaje wiele pytań etycznych dotyczących życia… Zapadająca w pamięć” – „The Sunday Times”

„Ta historia wprawi i kobiety, i mężczyzn w zakłopotanie, ale każde z nich z innego powodu” – „The Sydney Morning Herald”

„Autor dawkuje dramatyczne przeżycia bohaterów lirycznymi, smutnymi dialogami i oszczędnym nastrojem swojej opowieści. Okrucieństwo zawsze nas zaskakuje i uderza ze zdwojoną siłą” – „Corriere della Sera”

„Magik. *****” – „Den Morgen”

O Autorze:
TOMMY WIERINGA, okrzyknięty najważniejszym autorem holenderskim 2013 roku, rozpoczął karierę pisarską jako dziennikarz i twórca opowiadań podróżniczych. Jest autorem kilku uznanych powieści i laureatem wielu nagród, między innymi Nagrody F. Bordewijka z 2006 roku i Nagrody Libris z 2013 roku. Jego książki były też nominowane do nagród IMPAC Literary Award, Premio Strega Europeo i Premio Gregor von Rezzori. Jego książki dotychczas wydano w piętnastu językach. „Piękna młoda żona” to pierwsza książka Wieringi wydana po polsku po długiej nieobecności tego autora na naszym rynku wydawniczym.

Piękna młoda żona od Tommy Wieringa możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Związek młodej kobiety z dużo starszym mężczyzną zazwyczaj wywołuje kontrowersje, czy, często niesłuszne, wnioski. Wbrew pozorom, zarówno w świecie show-biznesu, jak i codzienności, taki widok nie należy do rzadkości. Czy takie relacje rzeczywiście wynikają z wyrachowania lub naiwności? Czy młoda kobieta i starszy mężczyzna nie mogą stworzyć więzi opartej na wzajemnym szacunku i miłości?
Edward Landauer jest przed pięćdziesiątką. Jako znany wirusolog – odniósł nie jeden sukces. Również w życiu prywatnym, Edward nie może narzekać – ma młodą, piękną żonę, stał się obiektem zazdrości kolegów. Pojawia się jednak pytanie: czy Ruth jest równie szczęśliwa?

Wyrazisty i szczegółowy portret mężczyzny, któremu każdy dzień zaczyna wymykać się z rąk, kruszeć i niszczeć. Złudzenia przestają istnieć, tlące się nadzieje gasną. Czy mając wszystko, można nie mieć nic?

(…) czymże jest przyzwyczajenie, jeśli nie przedsionkiem śmierci?
TOMMY WIERINGA

Historia zobrazowana przez autora jest zwięzła i treściwa. Na ledwie 130 stronach zawarł on to, co dzieje się w umyśle mężczyzny, próbującego przystosować się do nowej sytuacji, zmieniającego nawyki, czy przyzwyczajenia. To swoiste uchwycenie introspekcji. Ruchome piaski rzeczywistości zaczynają pochłaniać bohatera, pociągając za sobą wszystko, co do tej pory było dla niego spełnieniem. Mężczyzna stopniowo wycofuje się w ramiona samotności, a sprzeczności stają się głównym punktem książki.

Autor subtelnie i starannie krzyżuje ze sobą wątek bohatera z innymi, ciekawymi motywami, jak choćby badania eksperymentalne nad zwierzętami. Ból, cierpienie i znieczulica – gdzie kończą się granice moralności? Narrator stawia wiele pytań, prezentując wnikliwe obserwacje społeczne. Punktem odniesienia staje się tożsamość – już nie tylko bohatera, ale i jego żony. Choć w tym przypadku zabrakło nieco więcej drobiazgowości i staranności. Psychologiczny rys postaci sprawia, że bohaterowie są zgorzkniali, mało sympatyczni. Wpisują się w ramy stereotypów.

Pisarz szkicuje uniwersalny obraz, który może dotknąć każdego z nas. Po okresie zauroczenia i motylach w brzuchu, przychodzi czas na zderzenie się z codziennością i jej wyzwaniami. Obrazuje znane powiedzenie: „kiedyś naprawiało się zepsute rzeczy, dziś wymienia się je na nowe”. Miast rozwiązać problem, poszukać kompromisu, bohaterowie poddają się najprostszej drodze.

Piękna młoda żona to ciekawa opowieść splatająca ze sobą wątki ludzkiej kondycji, przyzwyczajeń, czy pożądania, aby zaraz zepchnąć je z krawędzi, by te, przewartościowały się na nowo. Nieuchronnego końca nie sposób przezwyciężyć, a sama świadomość czasem to za mało.

Ocena: 3+/6 czytaj więcej
©Bookmoment
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć