Pacjentka
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.10 / 5.00
liczba ocen: 21657
najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
31.99 złpremium: 19.19 zł
-13% 19.90 zł
27.19 zł
27.19 zł
31.99 zł
Pozostałe księgarnie
17.59 zł
22.13 zł
25.59 zł
27.11 zł
27.19 zł
28.79 zł
30.39 zł
31.99 zł
Opis:

Najbardziej oczekiwany thriller psychologiczny 2019 r.! Ceniona malarka i fotografka mody Alicia Berenson wiedzie życie, jakiego każdy mógłby jej zazdrościć. Ale pewnego wieczora, gdy jej mąż wraca do domu, pięć razy strzela mu w głowę. Od tego momentu Alicia przestaje mówić. Nikt poza nią nie wie, co wydarzyło się tamtej nocy…

Alicia trafia do zamkniętego ośrodka psychiatrycznego Grove. Pewnego dnia rozpoczyna tam pracę psychoterapeuta Theo Faber. Zafascynowany postacią Alicii i jej historią Theo robi wszystko, co w jego mocy, aby dotrzeć do pacjentki i sprawić, żeby się przed nim otworzyła. Chce także rozwikłać zagadkę śmierci Gabriela. Poznając pacjentkę, psychoterapeuta nieoczekiwanie odnajduje coraz więcej podobieństw w ich losach. Dokąd zaprowadzą go ich rozmowy i co się stanie, jeśli Alicia wreszcie zacznie mówić?

„Ta książka to rzadkość – thriller idealny. Chciałem tylko do niej zajrzeć, minęło jedenaście godzin – skończyłem lekturę i jestem oszołomiony” – A. J. Finn

CYTATY:
Pamiętaj, że miłość bez uczciwości nie zasługuje na miano miłości.
Recenzje blogerów
Pacjentka to zdecydowanie jeden z najbardziej oczekiwanych i wzbudzających silne emocje thrillerów psychologicznych, wydanych w roku 2019. Nic więc dziwnego, że ja również zdecydowałam się po tę powieść sięgnąć.

Tylko ona wie, co się wydarzyło.
Tylko ja sprawię, że przemówi


Alicia Berenson znana malarka pewnego dnia strzela prosto w twarz swojemu mężowi, znanemu fotografowi. Robi to pięć razy. Od tego momentu nie wypowiada też już ani jednego słowa. Nikt do końca nie wie, czy kobieta zdaje sobie w ogóle sprawę z tego co się stało. Sąd umieszcza ją w zamkniętym ośrodku psychiatrycznym The Grove. Co było przyczyną takiego zachowania kobiety? Tego postanawia dowiedzieć się psychoterapeuta sądowy Theo Faber, który po latach rozpoczyna pracę w szpitalu, w którym leczona jest Alicia. Lekarz zafascynowany jest malarką, jej historią i jej zagadkowym milczeniem. Czy Teo uda się skłonić kobietę do mówienia? Czy uda się ustalić co tak naprawdę wydarzyło się feralnej nocy? Mężczyzna w każdy razie gotów jest na wiele, by się tego dowiedzieć.

Od ujrzenia tej powieści w zapowiedziach, budziła ona we mnie wielką ciekawość. Cieszę się, że wreszcie zdecydowałam się po nią sięgnąć, bo zdecydowanie była tego warta.

Fabuła książki podzielona została na dwoje bohaterów. Historię poznajemy więc dzięki Pamiętnikom Alici Berenson oraz opowieściom lekarza kobiety. Co prawda, generalnie w książce nie za wiele się dzieje, szczególnie na początku. Jednak nie brakuje w niej kilku bardzo interesujących zwrotów akcji. Jednak powiem Wam, że to, co stanowi największą wartość tej książki, to jej zakończenie. Po pierwsze zupełnie się go nie spodziewałam, po drugie po jego przeczytaniu, wszystko co się do tej pory wyczytało w tej powieści nabiera głębszego sensu.

Książkę czyta się szybko, sprawnie, przyjemnie i dość lekko. Ma może kilka słabszych momentów jednak uważam, że trzyma w napięciu aż po finał. A to właśnie to napięcie jest jedną z ważniejszych, przynajmniej dla mnie, cech dobrego thrillera.

Terapia nie służy temu, by skorygować przeszłość, ale by umożliwić pacjentowi konfrontację z jego historią i opłakanie jej” Alice Miller.

Podsumowując Pacjentka to naprawdę dobry, trzymający w napięciu thriller z ekscytującym i zaskakującym zakończeniem. Nie mogę doczekać się już następnych powieści autorki, zważywszy, że jej język i styl bardzo mi odpowiadają. Tymczasem Was zachęcam do sięgnięcia po Pacjentkę. To zdecydowanie lektura warta czytelniczej uwagi.

Ocena: 5/6
©Kocham Cię, moje życie
Ostatnio mam większą ochotę na thrillery. Dlatego z chęcią usiadłam do Pacjentki, która kusiła mnie od kiedy zobaczyłam ją w zapowiedziach. Zapraszam na moje zdanie na temat tej książki.

Tylko ona wie, co się wydarzyło. Tylko ja sprawię, że przemówi.

Alicia Berenson.
Kiedyś - piękna, utalentowana malarka, żona znanego fotografa Gabriela.

Obecnie - kobieta zamknięta w szpitalu psychiatrycznym.
Znaleziona w swoim domu przy zwłokach męża, któremu strzeliła prosto w twarz. Społeczeństwo i policja od razu uznało ją za winną popełnionego czynu, tym bardziej, że została znaleziona przy zamordowanym mężu. Kobieta jednak nic nie mówi, nie wydobyła z siebie żadnego dźwięku. Kiedy czekała w areszcie domowym na rozprawę namalowała obraz- autoportret, w którym w lewym dolnym rogu Alicia wypisała jasnoniebieskimi greckimi literami tytuł: ALKESTIS. To jest jej jedyne oświadczenie. Kobietę zamknięto w szpitalu o podwyższonym rygorze.

Nie odpowiadała na żadne pytanie. Nie mogła lub nie chciała mówić. Nie odezwała się, kiedy oskarżono ją o zabójstwo Gabriela. Zachowywała milczenie w czasie aresztowania. Odmówiła przyznania się do winy lub zaprzeczenia jej. Nie przemówiła już nigdy.

Theo Faber. Psychoterapeuta sądowy. Historia Alicii tak nim wstrząsnęła, że bardzo chciałby jej pomóc. Po sześciu latach od zbrodni udaje mu się otrzymać posadę w szpitalu, w którym zamknięta jest kobieta i zaczyna być jej terapeutą.. Kobieta nadal uparcie milczy. Bardzo chce otrzymać odpowiedź na pytanie: dlaczego kobieta nic nie mówić i dlaczego zabiła swojego męża?

Nie było czasu do stracenia: Alicja była zagubiona, a ja zamierzałem ją odnaleźć.

Czy Alicia przemówi do Theo? Czy można zamilknąć na wieki?

Wierzę, że wszyscy jesteśmy wariatami, tylko w różny sposób.

Autor wprowadza nas powoli w świat zamkniętego szpitala psychiatrycznego, ludzi tam pracujących i pacjentów. Czytelnik ma możliwość czytania też pamiętnika Alicii pisanego jeszcze przed zbrodnią. Alex Michaelides świetnie się bawi z czytelnikiem zwodząc go raz w jedną, a raz w drugą stronę. Może nie jest to thriller idealny według mojej opinii, ale ma w sobie to COŚ, choć nie od razu to dostrzegłam.

Przyznam się Wam szczerze, że czytając tę książkę zupełnie nie wiedziałam skąd ten zachwyt nad nią. Nie jest zła, tylko taka... niestraszna. Zmieniam jednak zdanie po przeczytaniu całości, gdyż w pewnym momencie otworzyłam gębę ze zdziwienia. Bardzo lubię kiedy książka, której nie daję już szansy, sprawia, że jednak będę ją polecać. Jest po prostu inna, niż miałam o niej wyobrażenie. Zyskuje bardzo po przeczytaniu całości, ponieważ uważam, że zagadka w niej zawarta to po prostu majstersztyk. Myślę, że chętnie wrócę jeszcze raz do tej książki za jakiś czas.

Jeśli to jest debiut to ja chcę więcej takich książek.

Ocena: 4+/6
©Matka książkoholiczka
Znany brytyjski dowcip rysunkowy pokazuje rzemieślnika malującego tabliczkę na drzwiach psychoterapeuty. Napis przedstawia się następująco: PSYCHO THE RAPIST. W pewnym sensie ten dowcip stanowi emanację powieści Alexa Michaelidesa Pacjentka. Błyskotliwy – trzeba przyznać – debiut pisarski został też dobrze wypromowany. Zatem czytelnicy rzucili się na ten psychologiczny thriller jak na świeże bułeczki.

Czy faktycznie jest to tak wspaniała powieść i czy warto czytać? Bohaterka powieści mieszka w prestiżowej dzielnicy Londynu. Należy do tych, którym materialnie się w życiu udało. Hampstead to dzielnica prestiżowa, jednak to tło w zasadzie tylko posłużyło autorowi do zasygnalizowania pierwotnego miejsca Alicii w łańcuchu pokarmowym. Fabuła skupia się od pierwszych stron na narratorze, którym jest Theo Faber – psychoterapeuta. Ma on przeświadczenie, że będzie w stanie pomóc pacjentce ośrodka Grove, czyli Alicii. To ona jest tytułową pacjentką w szpitalu psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze.

Trzeba przyznać, że opowiedziana w powieści Pacjentka historia jest wciągająca. Od samego początku zastanawiamy się nad tym co wydarzyło się naprawdę. Kontrowersyjna wydaje się postać psychoterapeuty i tu zaskoczenia zabrakło. Autor użył grubej szkicowej kreski, by przedstawić tę postać. Być może specjalnie, by czytelnik zastanowił się nad problemem granic, których ludzie zajmujący się ludzką psychiką, nie powinni przekraczać.

Intryga kryminalna, trochę wbrew nieco naiwnej i powierzchownej konstrukcji powieści, jest jednak doskonała. Do samego końca oczekujemy na rozwiązanie. Nie jest to może arcydzieło w swoim gatunku, ale mocna pozycja w literaturze rozrywkowej, więc na pewno warto książkę uwzględnić w swoich planach.

Ocena: 4/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć