ebook Hue 1968. Wietnam we krwi
4.4 / 5.00 (liczba ocen: 3761)

Hue 1968. Wietnam we krwi
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 30.75
wciąż za drogo?
-30% 30.75 zł Lub 27.68 zł
51.99 złpremium: 33.54 zł Lub 33.54 zł
55.90 zł
55.90 zł
55.90 zł Lub 50.31 zł
45.61 zł
45.97 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Obok książek Marka Bowdena trudno przejść obojętnie. Jest on autorem tak znanych tytułów, jak: Helikopter w ogniu, Zabić bin Ladena, Polowanie na Escobara, według których nakręcono głośne filmy i seriale. Na podstawie Hue 1968 zapowiedziany jest serial, a udział reżysera Michaela Manna gwarantuje produkcję najwyższej jakości.

Hue 1968 to niezwykle plastyczny opis zmagań bojowych w największej z bitew stoczonej przez Amerykanów od czasów zakończenia II wojny światowej. Dzięki bezprecedensowemu dostępowi do archiwów wojennych w USA i Wietnamie oraz wywiadów z uczestnikami obu stron, Bowden opowiada o każdym etapie bitwy z różnych punktów widzenia. Taka wizja amerykańskiego “zwycięstwa” pokazuje nam obraz wojny znanej z wstrząsających obrazów Czasu apokalipsy Coppoli czy Full Metal Jacket Kubricka. Rozgrywana przez miesiąc i kosztująca 10 000 zabitych, bitwa o Hue była zdecydowanie najkrwawsza w całej wojnie. Kiedy się skończyła, amerykańska debata już nigdy nie podjęła tematu wygrania wojny, tylko sposobów wycofania się z niej.

Hue 1968. Wietnam we krwi od Mark Bowden możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Historie narodów znaczone są konfliktami. W takim świecie żyjemy. My, żyjący w Polsce koncentrujemy się przede wszystkim na poznawaniu i analizie tego co dotknęło nasz kraj. Inne narody żyją swoimi wojennymi traumami. Dla USA jest nią niewątpliwie wojna w Wietnamie. Hue 1968 to niezwykle szczegółowy opis kluczowej bitwy tego konfliktu, największej jaką stoczyły wojska amerykańskie po zakończeniu II wojny światowej.

Mark Bowden zasłynął już kilkoma tytułami, z których potem wykiełkowały głośne filmy i seriale. Hue 1968 także przygotowywany jest do ekranizacji. Sprzyja temu niewątpliwie „filmowy” charakter prowadzenia opowieści. Bliższy niekiedy powieściowej narracji niż zimnemu historycznemu wywodowi.

To popularne dziś podejście sprzyja łatwości przyswojenia dość pokaźnego (niemal 600 stron bez podziękowań i przypisów) tomu. Świetnie sportretowane główne postaci, umiejętny dobór drobnych epizodów, opisanych jednak z detalami, co daje odczucie bezpośredniego uczestnictwa w wydarzeniach.

Bowden nie ogranicza się do opisów działań militarnych. Zagląda również za kulisy gabinetów wojskowych i politycznych, dając dzięki temu czytelnikowi szeroki obraz sytuacji, pokazując cały łańcuch przyczynowy poszczególnych wydarzeń. Atrakcyjnie napisana i wyczerpująco pokazująca prezentowany temat pozycja. Do szczerego i zdecydowanego polecenia.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć