ebook Kołysanka z Auschwitz
4.04 / 5.00 (liczba ocen: 4810) Ilość stron (szacowana): 240

Kołysanka z Auschwitz
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 17.45
Audiobook - najniższa cena: 27.92
34.90 złpremium: 20.94 zł Lub 20.94 zł
27.92 zł Lub 25.13 zł
27.92 zł Lub 25.13 zł
34.90 zł
17.45 zł
27.83 zł
27.85 zł
27.92 zł
28.97 zł
29.67 zł
31.06 zł
31.50 zł
34.90 zł
Inne proponowane

Książki, które powstały na kanwie prawdziwych wydarzeń należą do tych szczególnych i ważnych. I taka właśnie jest Kołysanka z Auschwitz – która została zainspirowana życiem Helene Hannemann – kobiety, która dobrowolnie poszła do obozu zagłady, aby ratować swoją rodzinę. Ta opowieść nie pozostawia człowieka obojętnym.

Fabuła:

Helene Hannemann jest Niemką, wyszła za mąż z mężczyznę romskiego pochodzenia, z którym doczekała się piątki wspaniałych dzieci. Kiedy nastają mroczne czasy II wojny światowej, w 1943 roku życie rodziny Helene dosięga niewyobrażalna tragedia. Niemiecka policja nakazuje najbliższym kobiety opuścić mieszkanie i skazuje ich na pobyt w obozie zagłady w Auschwitz.  Zrozpaczona i załamana Helene Hannemann, nie wyobrażając sobie wydania męża i dzieci na śmierć, decyduje że pojedzie wraz z nimi do obozu.

W tym szalonym piekle, doktor Mengele zakłada obozowe przedszkole, do opieki nad którym wyznacza więźniarkę Helene Hannemann. Kobieta podejrzewa, że dzieci, które nakazał zgromadził Jozef Mengele , posłużą mu prawdopodobnie do jego pseudomedycznych eksperymentów i są z góry skazane, najpierw na ogromne cierpienie, a potem śmierć. Posiadając tę wiedzę, nie załamuje się, rozpoczyna heroiczną walkę o ich byt. Walka ta z góry zdaje się być przesądzona, wszyscy bowiem i tak przeznaczeni są śmierci. Jednak Helene stara się jak tylko może i na ile pozwala jej trudna obozowa sytuacja, aby dopomóc tym niewinnym ofiarom niemieckich szaleńców i zbrodniarzy.

Kołysanka w Auschwitz to przepiękna opowieść o sile miłości, która nawet w obozowym koszmarze nie straciła swojego blasku i mocy.

Rekomendacje:

Wrażenie, jak przy wszystkich książkach tego gatunku, jest wstrząsające. Możecie spodziewać się opowieści o niesamowitej sile i sztuce przetrwania uwięzionych w Auschwitz ludzi i potędze matczynej miłości. - Katarzyna Chojnacka-Musiał - Bibliotecznie:

Niezwykła historia, która na długo zostaje w głowie. Obrazy, które wyłaniają się z kart powieści są przerażające, momentami nie do pomyślenia, może dlatego, że w dużej mierze dotyczą dzieci. Do dziś widzę przed oczami przerażające sceny, choć książkę skończyłam już jakiś czas temu. - Magda Barwińska - Książkowe Wyliczanki

Codzienność obozu koncentracyjnego to coś, czego nie mogę pojąć i czego pewnie nigdy nie pojmę. Zastanawia mnie też ogrom matczynej miłości, która tu została wystawiona na wielką próbę, a mi mimo to Helene nie złamała się. Kołysanka z Auschwitz to piękna opowieść o strasznych czasach, ale dzięki takim historiom dowiadujemy się o ludziach najwięcej. – Agnieszka Czarnecka – Idę czytać

Tę książkę powinien przeczytać każdy. Bez wyjątku. –Marta - Papuzie pióro

To książka wobec której nie da się przejść obojętnie, przeczytać, odłożyć na półkę i zapomnieć - Małgorzata Cichocka - Biblioteczka u Rudej

Mimo swojej niewielkiej objętości, przesycona do cna emocjami, które po jej zakończeniu pozostawiają nas w zadumie i zmuszają do refleksji. – Katarzyna Nowak – Kasia i książki

Dzięki tej książce pamięć o heroicznym czynie napędzanym siłą macierzyńskiej miłości już na zawsze pozostanie w pamięci czytelników. Mario Escobar porusza najdelikatniejsze struny naszych emocji, a postawa Helene udowadnia, iż ludzka godność ma najwyższą wartość. – Tomasz Kosik – Czyt-NIK

Kołysanka z Auschwitz od Mario Escobar możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3). UWAGA! Opis książki, stanowi własność serwisu UpolujEbooka.pl, kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów jest zabronione przez UpolujEbooka.pl ©2020. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)
Przestajemy istnieć, jeżeli nie ma na tym świecie nikogo, kto by nas kochał.
Czasami, gdy rzeczywistość dręczy duszę, lepiej jest uciec w marzenia.
Czasem musimy stracić wszystko, aby zrozumieć, co jest najważniejsze.
Czasami to, czego nam brakuje, albo przeszkody, jakie napotykamy, stają się sprzymierzeńcami, którzy pomagają nam wytrwać.
Kołysanka kojarzy się z czymś miłym, ciepłym i spokojnym. Niejednokrotnie również z mamą i poczuciem bezpieczeństwa. Jednak ta sama niewinna piosenka w połączeniu z piekłem, jakim był obóz koncentracyjny w Auschwitz, wywołuje ciarki na plecach.

Główną bohaterką tej opowieści jest Helene Hannemann, Niemka czystej krwi i żona Cygana. Czasy, w jakich przyszło im żyć, nie sprzyjały takim małżeństwom. Kiedy po jej rodzinę przychodzą żołnierze, kobieta nie waha się ani chwili. Wraz z mężem i piątką dzieci zostaje zabrana do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Hannemannowie nie mają pojęcia, jaki koszmar czeka ich na miejscu. Helene już na początku zostaje rozdzielona z mężem i trafia wraz z dziećmi do obozu dla Cyganów. Jako pielęgniarka i Aryjka dostaje niezwykłą propozycję od doktora Mengele. W piekle, jakim jest Auschwitz, jest to pomysł co najmniej dziwny. Doktor Mengele poleca kobiecie zorganizowanie w obozie przedszkola. Kobieta stara się ze wszystkich sił stworzyć dla dzieci miejsce, w którym choć przez kilka godzin dziennie maluchy będą mogły poczuć się normalnie, jak w domu. Pobawić się w cieple z innymi dziećmi i zjeść coś pożywnego. Czy Helene uda się zorganizować przedszkole, o jakim marzy? Czy znajdzie wśród więźniarek osoby chętne do pomocy? I jaki interes ma Mengele w ofiarowaniu tylu dóbr znienawidzonym "podludziom"?

Wrażenie, jak przy wszystkich książkach tego gatunku, jest wstrząsające. Jednak według mnie ta opowieść różni się trochę od innych historii obozowych. Jest napisana delikatniejszym językiem i nie zawiera zbyt wielu szczegółowych opisów gehenny więźniów. Owszem, obserwujemy obozowe życie i ich codzienność pełną śmierci, jednak nie wszystko zostało opisane przez autora wprost. Część faktów autor przekazuje za pośrednictwem jedenastoletniego syna Helene, który poznaje prawdę o działaniach hitlerowców i przekazuje te informacje matce.

Śledziłam działania Helene i jej pomocnic z dużym zainteresowaniem. Byłam ciekawa, jak kobiety poradzą sobie z obowiązkami, które stawiali przed nimi Niemcy. W jaki sposób przetrwają nieludzkie warunki, w jakich przyszło im funkcjonować? Czy wypełnią zadania otrzymane od doktora Mengele? Czy przeżyją?

Historia, którą opisał Escobar, jest autentyczna. Helene i jej rodzina żyli naprawdę. Autor zdradza w posłowiu, czy Hannemannowie przetrwali koszmar Auschwitz. Nie jest to książka łatwa. Nie liczcie na relaks podczas lektury. Choć zawiera mniej drastycznych opisów niż inne powieści z tego gatunku, nie znaczy to, że jest lżejsza w odbiorze.

Możecie spodziewać się opowieści o niesamowitej sile i sztuce przetrwania uwięzionych w Auschwitz ludzi i potędze matczynej miłości. O nadziei, która pomaga żyć, mimo wszelkich przesłanek świadczących o tym, że pozostało już tylko czekanie na śmierć.

Ocena: 6/6
©Bibliotecznie
Uczucia matki bywają różne, jednak najczęściej jest to miłość niezwykle mocna, która jest w stanie pokonać wszystkie przeszkody. Kobieta potrafi bardzo wiele poświęcić dla swoich dzieci, włącznie z największym poświęceniem, własnym życiem. Historia Helen Hannemann, choć niezbyt obszerna, pokazuje kobietę, która za dziećmi podążyła do Auschwitz, a tam robiła wszystko, żeby cierpiały one jak najmniej i starała się, żeby przeżyły to piekło na ziemi.

Spokojne, choć pełne strachu życie rodziny kończy się pewnego poranka 1943 roku, kiedy do mieszkania Helen wkracza policja. Mąż kobiety oraz piątka dzieci zostają zmuszeni do opuszczenia domu, jako Romowie trafią do obozu Auschwitz. Kobieta nie zamierza porzucić rodziny, choć jako przedstawicielka rasy aryjskiej ma do tego prawo. W ten sposób cała rodzina trafia do obozu zagłady. Helen ma możliwość prowadzenia przedszkola dla romskich dzieci, ewenementu na skalę Auschwitz, ale doskonale wie, że to tylko chwila przerwy, a piekło do którego trafiła wszystkich zabije. Stara się jednak, aby jej podopieczni cierpieli jak najmniej i żeby udało się im przeżyć.

Mario Escobar napisał historię bardzo mocno inspirowaną losami Helen Hannemann, choć nie jest ona całkowicie oparta na faktach. Powieść opisuje chwile Helen od momentu, kiedy usłyszała ciężkie kroki na schodach i zobaczyła policyjne mundury. To był ostatni dzień "normalności" podczas wojny. Mieszkanka Berlina kilka lat wcześniej wyszła za Roma, niezwykle utalentowanego wirtuoza skrzypiec, co niestety nie miało znaczenia, kiedy Hitler doszedł do władzy. Wraz z mężem i dziećmi kobieta starała się przetrwać wojnę, żyjąc normalnie, na ile było to możliwe. Tamtego feralnego dnia wszystko się jednak skończyło.

Mąż Helen, a także jej dzieci zostali zabrani i wywiezieni, ona jako aryjka mogła spokojnie żyć dalej, ale czy matka porzuci swoje dzieci na śmierć? Historia opisana przez autora przedstawia okres życia w obozie. Od pierwszych dni, niezwykle ciężkich, kiedy wszyscy trafili do piekła na ziemi. Walka Helen o odrobinę normalności dla dzieci, o jedzenie, miejsce do spania, podstawowe rzeczy potrzebne do życia, to historia niezwykle trudna.

Pewnego dnia do obozu przyjeżdża doktor Mengle, a Helen dostaje propozycję otwarcia przedszkola dla romskich dzieci. Przedszkola! W obozie zagłady! Niesamowita propozycja, która staje się promykiem nadziei na odrobinę lepsze życie dla dzieci. Okazuje się jednak, że propozycja Mengle'a tylko z pozoru była wspaniałomyślna, a badania których się podejmował każą zastanowić się, czy miał jakiekolwiek uczucia.

Kołysanka z Auschwitz to historia pokazująca bezmiar poświęcenia, niesamowitą miłość i ogromny hart ducha. Helen robiła wszystko, żeby ocalić nie tylko swoje dzieci, ale również te, które trafiły pod jej opiekę w przedszkolu. I choć na początku wszystko wydawało się iść dobrą drogą, to wraz z upływem czasu warunki coraz bardziej się pogarszały. Przeżycie w tym świecie najczęściej bywało przypadkiem.

Niezwykła historia, która na długo zostaje w głowie. Obrazy, które wyłaniają się z kart powieści są przerażające, momentami nie do pomyślenia, może dlatego, że w dużej mierze dotyczą dzieci. Brak jedzenia, brak podstawowych życiowych przedmiotów, chwila nieuwagi, która mogła kosztować życie. I eksperymenty medyczne, które były wręcz nieludzkie. Do dziś widzę przed oczami przerażające sceny, choć książkę skończyłam już jakiś czas temu.

Ostateczne zamknięcie romskiego obozu, czystka z której nikt nie wyszedł obronną ręką. I ponowna propozycja - "możesz odejść, ale zostaw dzieci", czy matka jest w stanie poświęcić najbliższe istoty dla własnego życia?

Kołysanka z Auschwitz to historia pokazująca obóz koncentracyjny z zupełnie nowej perspektywy. Historia kobiety, która poświęciła wszystko, żeby być ze swoimi dziećmi i móc je uratować. Niezbyt obszerna, a jednak zostająca w pamięci na długo.

Ocena: 5/6
©Książkowe Wyliczanki
Dobry krok w kierunku trudnej i ciężkiej do opisania historii.

Długo zbierałam się za napisanie tej recenzji dlatego, że nie chciałam zbyt pochopnie pisać o tej książce. Słyszałam o niej wiele, stąd też spore moje wymagania, ale z drugiej strony mam takie tematy, przy których mimo wymagań jestem ostatecznie dosyć delikatna w swoich osądach. Tak jest z literaturą obozową i myślę, że doskonale wiecie z czego to wynika.

Dużym nieporozumieniem byłoby powiedzenie, że dobrze wspominam lekturę tej książki, bo ze względu na Auschwitz dobrze być nie mogło. Ale mogę zapewnić was, że to książka, która na długo wgryzie się wam w pamięć. Mam wrażenie, że to wszystko dlatego, że historia spisana przez Escobara inspirowana była dramatem, który wydarzył się naprawdę. Do tego mamy powielaną mnóstwo razy historię, ale ugryzioną z zupełnie innej strony. Jeżeli chodzi o książki obozowe to nie kojarzę ani jednej, która opisywałaby obecność konkretnych osób pochodzenia niemieckiego w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Helene Hannemann znalazła się w obozie zupełnie dobrowolnie, ze względu na swojego męża romskiego pochodzenia oraz piątkę dzieci, których nie chciała opuścić nawet w obliczu śmierci. Początkowo wydawało mi się, że jej historia nie będzie dramatyczna ze względu na czystą krew niemiecką, ale już mam pewność, że Auschwitz nie oszczędzało nikogo. Nawet nie ma co mówić o łatwym życiu w obozie, chociaż Hannemann przez swoje pochodzenie była traktowana lepiej przez niemieckich strażników. Jednak zamiast wykorzystywać te względy jedynie na swój użytek stworzyła w obozie piękne miejsce, które chociaż na moment mogło dać cierpiącym tam ludziom – a przede wszystkim dzieciom – chociaż odrobinę nadziei.

Cała historia spisana została w formie pamiętnika, co daje bardziej wyraźny obraz obozowej rzeczywistości, ale też głębiej pozwala wejść w jej bohaterów, a w szczególności Helene. Mimo że dziennik – jako forma – jest jedynie wymysłem autora książki, to do ostatniej chwili zastanawiałam się, czy może jednak chociaż fragmenty są prawdziwe, może jednak część przetrwała. To wszystko było tak rzeczywiste, że nie raz zatrzymywałam się w trakcie czytania książki, żeby złapać oddech. Bo ta książka jest jakaś taka niekomfortowa tak po ludzku.

Mimo że książka nie doprowadziła mnie do rozpaczy, nie sprawiła, że zalałam się morzem łez, to jednak weszła w moją podświadomość, że słysząc hasło obozowy myślę właśnie o niej. To trudna historia, która po części zdarzyła się naprawdę. Autor skupił się na ogromnej ludzkiej tragedii, ale nie zapomniał o dodaniu odrobiny pozytywnych elementów – miłości, zalążków przyjaźni i człowieczeństwa, chociaż to też wybiórczo. Zestawił piekło, w którym ginęli ludzie, z miejscem pełnym uśmiechów i chwilowych radości. Myślę, że warto się z nią zmierzyć.

Ocena: 4+/6
©Rude recenzuje
Historia Helene Hannemann to historia pełna miłości, poświęcenia, troski i oddania rodzinie – dzieciom i mężowi. Przez wiele lat czytałam tylko o Polakach i Żydach więzionych w obozie Auschwitz. Niedawno poznałam historię czeskich więźniów z obozu Thieresienstadt dzięki powieści Uwięzieni w raju Xavier’a Guell, o której pisałam tutaj. Teraz przyszedł czas na obóz dla Romów, który funkcjonował w Birkenau. Romowie to trzecia grupa deportowanych, po Polakach i Żydach, a transporty więźniów przyjeżdżały tam aż z czternastu państw.

Helene to Niemka, która poślubiła Roma, Johanna, utalentowanego muzyka. Niestety wojna i prześladowania Romów sprawiły, że utrzymanie rodziny spoczęło na barkach Helene, pielęgniarki z wykształcenia. Ten poranek miał być jak wiele innych. Śniadanie, przygotowanie dzieci do szkoły, wyjście do pracy. Jednak szybko okazało się, że ten dzień to początek końca. Johann i dzieci mają zostać wywiezieni do obozu koncentracyjnego. Tylko oni, Helene jest przecież Niemką, nieskażoną romskim pochodzeniem.

Helene nie dopuszcza do siebie myśli, że mogłaby zostawić rodzinę w tym trudnym czasie i decyduje, że pojedzie z nimi. Jak matka mogłaby zostawić swoje dzieci w obliczu śmierci? Kiedy transport z Romami dociera do Birkenau, rodzinna Hannemann’ów zostaje rozdzielona. Mąż Helene zostaje zabrany do męskiej części obozu, natomiast ona i ich piątka dzieci zostają w drugiej części. Wszechobecny głód, bród i przemoc przerażają nowo przybyłych, jednak muszą sobie zacząć radzić, aby przeżyć. Pomaga im fakt, iż są niemieckimi Romami, a tacy mają swój barak w nieco lepszym stanie niż inne. Przeżycie ułatwia im również pielęgniarskie wykształcenie Helene.

W szpitalu Helene poznaje Josefa Mengele, niemieckiego lekarza, Anioła Śmierci. Mengele nie bez powodu otrzymał taki przydomek. Zaraz po przybyciu do obozu podpisał dokumenty o eksterminacji wszystkich Romów zarażonych tyfusem oraz tych którzy potencjalnie mogli się zarazić. W tej sytuacji poznajemy charakter Helene, dzięki której na śmierć skazano o dwa baraki mniej niż w pierwszym momencie chciał dr Mengele.

Dla III Rzeszy bardzo ważne były pozory, a dla dr Mengele jego badania naukowe (choć wiemy doskonale, że z nauką nie miały zbyt wiele wspólnego). Dr Mengele postanowił, że w obozie będzie funkcjonowało przedszkole, a Niemka Hannemann będzie jego dyrektorką. W warunkach obozu koncentracyjnego każde polepszenie warunków było na wagę złota, więc Helene się zgodziła. Ale o tym co było dalej musicie przeczytać sami.

Codzienność obozu koncentracyjnego to coś, czego nie mogę pojąć i czego pewnie nigdy nie pojmę. Zastanawia mnie też ogrom matczynej miłości, która tu została wystawiona na wielką próbę, a mi mimo to Helene nie złamała się.

Kołysanka z Auschwitz to piękna opowieść o strasznych czasach, ale dzięki takim historiom dowiadujemy się o ludziach najwięcej.

Ocena: 5/6
©Idę czytać
BERLIN ‘43

Helene Hannemann to Niemka, która założyła rodzinę wraz z mężem Romem. W maju 1943 zupełnie nie spodziewa się, że i do jej mieszkania zapuka policja z nakazem umieszczenia w obozie koncentracyjnym. Oczywiście, jako rasowa przedstawicielka swojej narodowości może spokojnie pozostać w III Rzeszy. Ona jednak nawet przez chwilę nie myśli o opuszczeniu swoich najbliższych. Jaki los zgotuje im los w Auschwitz-Birkenau?

Godzina 5:59, mój pociąg do Poznania odjeżdża z peronu, a ja jeszcze nie do końca obudzona sięgam po książkę. I już po pierwszym rozdziale przypominam sobie, dlaczego właściwie unikam powieści o tematyce wojennej. Bo już po pierwszym rozdziale jest mi ciężko, bo już po pierwszym rozdziale czuję ciężar i smutek tak ogromny, że chce mi się płakać. Nie dlatego, że historia jest trudna i smutna. Ale dlatego, że opisana historia wydarzyła się naprawdę. Dlatego że Auschwitz i inne obozy koncentracyjne to nie wymysł pisarza, część świata przedstawionego, ale dlatego że to część rzeczywistości i to wcale nie tak odległej w czasie. Dlatego że okrucieństwo ludzi wobec siebie, ich tragedie i koszmar, przez jaki przyszło im przejść, miały miejsce. I ciągle mają miejsce, choć niekoniecznie w Europie.

Nie mieściło mi się to w głowie. Moje dzieci były zupełnie niewinne. Jedyna ich polegała na tym, że miały ojca Cygana. Ta wojna sprawiła, że świat oszalał.

Kołysanka z Auschwitz to książka w dużej mierze oparta na faktach i realnych postaciach. Niewiele w niej fikcji literackiej, niewiele w niej absurdu, co świetnie wyjaśnia historyczny dodatek na końcu. Wprawdzie to opowieść, jakich wiele miało miejsce w tamtym okresie, to nadal chwyta za serce. Autor opisuje ciężkie życie w obozie, gdzie wcale nie tak łatwo było o jakiekolwiek ślady człowieczeństwa. Człowiek przeciwko człowiekowi, nie tylko strażnik przeciwko więźniowi, ale też więźniowie przeciwko sobie. W końcu każdy chciał tylko przeżyć, uratować siebie i swoich najbliższych z tego koszmaru, nawet jeśli kosztem innych. Powieść czyta się bardzo płynnie dzięki stylowi pisarskiemu autora. W jego narracji czuć stres i wszechobecne napięcie, w końcu ciężko przewidzieć, co złego może się jeszcze przydarzyć bohaterom. I wprawdzie zdając sobie sprawę z realiów wojny nie powinnam być w żaden sposób zaskoczona zakończeniem, ale jednak miałam nadzieję na to, że będzie nieco inne…

Może to specyficzne podsumowanie, ale Kołysanka z Auschwitz to książka o wojnie, jakich wiele. Nie wyróżnia się raczej zbyt mocno na tle innych, mocno oddziałujących na czytelnika powieści. Czym jedynie może się różnić, to przystępnością i prostotą w przedstawieniu tematu czy też płynnością czytania. Polecam przede wszystkim osobom lubiącym przedstawioną tematykę.

Ocena: 5/6
©Caroline Livre
Już nie zliczę, która to z kolei książka o tematyce Auschwitz, jaką przeczytałam. Każda z nich pozostawia w pamięci coś, o czym nie sposób zapomnieć.

W zeszłym roku odwiedziłam muzeum w Auschwitz. Chodziłam między budynkami, po tamtych drogach, po kamieniach, byłam w środku i zastanawiałam się, jakim cudem w tak małym pomieszczeniu upchnięto dwieście osób. Byłam w krematorium. I przeżywałam to bardzo…

Co czuli tamci ludzie? Pozbawieni wszystkiego, całego człowieczeństwa? Upodleni, głodni, chorzy, wyczerpani, przerażeni… Rozdzieleni z bliskimi: z matkami, mężami, dziećmi, rodzicami. Nie zostało im już nic poza nadzieją, wiadomo przecież, że ta umiera na samym końcu.

Przez okna wpadało światło reflektorów odbierające nam widok księżyca i gwiazd. Pewnego dnia, gdy obóz będzie pogrążony w mroku i ciszy, na ziemię znów spłynie czysty blask ciał niebieskich i świat ponownie stanie się dobrym miejscem do życia.

Helene Hannemann z pochodzenia była Niemką. Wyszła za mąż za Roma, Johanna, świetnego i bardzo utalentowanego skrzypka. Ci dwoje bardzo się kochali i dochowali się pięciorga dzieci: Blaza, Otisa, bliźniaków: Ernesta i Emily oraz najmłodszej pociechy, córeczki Adalii. Żyli skromnie, ale szczęśliwie, aż do maja 1943 roku, kiedy do ich domu przychodzą Niemcy i rozkazują się pakować. Helene, jako Niemka, nie musi jechać z nimi, ale ona decyduje się zostać z rodziną.

Podróż bydlęcymi wagonami do obozu, w ścisku, smrodzie, brudzie, bez jedzenia i wody, to dopiero początek ich udręki. W Auschwitz Helene zostaje oddzielona od męża, kobiety i mężczyźni przebywają osobno. Dla niej, która nie spędziła bez męża i jego wsparcia nawet jedego dnia, to coś niewyobrażalnego…

Jego oczy mówiły wszystko. Że go znowu zobaczę. Że mnie nie zostawi, nawet w piekle. Johann, podobnie jak Orfeusz, który zszedł do podziemnego świata umarłych, by ocalić żonę, przybędzie i uratuje mnie z łap samej śmierci.

Z Helene zostają ich dzieci i to dla nich kobieta musi walczyć o każdy dzień. Życie w obozie to udręka. Ludziom doskwiera głód, chłód, robactwo, choroby. Przetrwanie tutaj z piątką dzieci graniczy wręcz z cudem. Walka o każdy kawalątek stęchłego chleba, ohydnej kawy, czegokolwiek, co da się zjeść, bywa ponad siły zwykłego człowieka.

Helene jest zrozpaczona, ale jednocześnie zdesperowana i zdeterminowana, by w tych nieludzkich warunkach zawalczyć o życie swoje i swoich dzieci.

Byłam starym statkiem wśród burzy – przy życiu trzymały mnie moje dzieci. Musiałam nadal dla nich walczyć, starać się podtrzymywać nadzieję, spoglądać śmiało w twarz każdemu dniu i modlić się, żeby ten koszmar wreszcie dobiegł końca.

Tymczasem w Auschwitz pojawia się doktor Josef Mengele. Uprzejmy, przystojny, uśmiechnięty… Ale my, czytelnicy, za dobrze już wiemy, że to tylko pozory. Znamy przecież z różnych źródeł Josefa Mengele i to, jakim był on potworem.

Helene jeszcze tego nie wie.

Jest podejrzliwa, ale kiedy doktor powierza jej misję stworzenia w Birkenau przedszkola dla dzieci, właśnie tu, w cygańskim obozie, zgadza się. Upatruje w tym szansy dla dzieciaków. Nie tylko swoich, ale również dla tych wszystkich, które los rzucił właśnie tu, w to straszne, przerażające miejsce.

Czy rzeczywiście ów pomysł wypali? Czy można stworzyć tutaj najmłodszym choć namiastkę czegoś normalnego? Zapewnić chleb, mleko i jakieś zabawki? I co z intencjami Josefa Mengele? Helene chce spróbować, wierzy bowiem, że dzieci zasługują na wszystko, co najlepsze, a ona – jako pielęgniarka – jest w stanie zapewnić im opiekę, nie tylko medyczną, ale również dać nadzieję na inne, lepsze życie.

(…) pomyślałam, że dopóki dzieci śpiewają, świat wciąż ma szansę na ocalenie.

Kołysanka z Auschwitz to przepięknie opisana historia. Mimo osadzenia jej w takich, a nie innych realiach, gdzie wszystko jest przytłaczające, odrażające, wstrętne, a moralność i zasady od dawna już nie istnieją, powieść przesycona jest poezją.

Wszystkim wydarzeniom przyglądamy się oczami głównej bohaterki. To z nią przeżywamy każdą potworność i każdą tęsknotę. To z nią rozpaczliwie walczymy o każdy dzień, o każdy okruch chleba, o każdy skrawek koca dla dzieci, o szansę zobaczenia się z ukochanym mężem. To właśnie dzieci trzymają ją przy zdrowych zmysłach, to dzięki nim Helene jeszcze rano wstaje i ma siłę wyjść z baraku, tylko dla nich staje twarzą w twarz z trzema uzbrojonymi więźniarkami. To wszystko tylko dla nich…

Wtedy zrozumiałam, że być matką to coś znacznie więcej, niż wychowywać dzieci; to naginać duszę, aż własne ja na zawsze połączy się z ich pięknymi niewinnymi twarzami.

Książka została przepięknie wydana przez Wydawnictwo Kobiece. Dostała twardą okładkę z przejmującą ilustracją w barwach sepii, sugestywną, klimatyczną, zapowiadającą interesującą lekturę.

Do jej powstania przyczyniły się pamiętniki Helene Hannemann, które prowadziła w obozie i które na krótkie chwile pozwalały jej się oderwać od okrutnej rzeczywistości Birkenau. Bo należy tu koniecznie wspomnieć, że Helene jest postacią autentyczną, podobnie, jak opowiedziana w książce historia jej pobytu w obozie. Jest kobietą, która poświęciła się w imię miłości do dzieci. Jako przedstawicielka czystej aryjskiej krwi, Niemka, mogła wybrać wolność, jednak zdecydowała się pozostać z rodziną, tutaj, w obozie.

I tak sobie myślę… Czy jakakolwiek matka, w takiej sytuacji, postąpiłaby inaczej? Pozwoliłaby wywieźć swoje dzieci do obozu, sama pozostając na wolności? Czy którakolwiek mogłaby z czymś takim potem żyć? Mnie, jako matce, wydaje się to zupełnie nierealne.

Kiedy sięgam po tego rodzaju powieść jak Kołysanka z Auschwitz, z góry mniej więcej wiem, czego mogę się spodziewać. Wychodzę jednak z założenia, że to, co wydarzyło się w takich obozach, nigdy nie powinno zostać zapomniane. I powinno być przekazywane dalej i dalej. Bo coraz mniej jest już tych, którzy to piekło przetrwali i mogą nam o tym opowiedzieć. A kiedy tych zabraknie, te opowieści znikną także, a z nimi pamięć o ofiarach, o bohaterach, o tych, którzy zdołali wyrwać się z piekła, o tych, którym dopisała odrobina szczęścia i o tych, którzy nie dali rady… Uważam, że nie powinniśmy do tego dopuścić, bo takie historie muszą istnieć w naszej pamięci i na kartach książek. Tylko wówczas istnieje szansa, że coś takiego jak Auschwitz-Birkenau nigdy więcej się już nie powtórzy.

Tę książkę powinien przeczytać każdy. Bez wyjątku.

Ocena: 6/6
©Papuzie pióro
Czasami musimy stracić wszystko, aby zrozumieć, co jest najważniejsze. Kiedy życie odbiera nam rzeczy, bez których - jak dotąd sądziliśmy - nie da się żyć, i zostawia nas nagich wobec rzeczywistości, prawdziwą wartość zyskuje to, co do tej pory pozostawało niewidoczne.

Zdaje sobie sprawę, że głupio to zabrzmi, ale lubię książki o tematyce obozowej i II wojnie światowej. Wiedziałam, że muszę przeczytać Kołysankę z Auschwitz. To książka, oparta na autentycznych wydarzeniach i kolejne świadectwo tamtych dni, o których nie wolno nam zapomnieć.

Kołysanka z Auschwitz opowiada o Helene Hannemann, matce pięciorga dzieci i żonie Roma. To na barkach Helene w tych okrutnych czasach spoczywa utrzymanie rodziny, bo jej mąż utalentowany muzycznie skrzypek nie może w nazistowskich Niemczech pracować. Rodzina jest dla Helene całym światem i dlatego nie waha się nawet sekundy, gdy pewnego ranka zjawiają się żołnierze, którzy mają wywieźć Johanna wraz z dziećmi do Auschwitz. Kobieta wyrusza z nimi, bo nie wyobraża sobie życie bez ukochanego męża i dzieci. W bydlęcych wagonach, po wielodniowej podróży trafiają do Auschwitz. To tutaj przy torach kolejowych małżonkowie zostają rozdzieleni. Czy na zawsze? Czy może uda im się przeżyć to piekło na ziemi?
Helene jako Niemka i kobieta czystej rasy zostaje wyznaczona do utworzenia na terenie obozu przedszkola. To szansa nie tylko dla jej dzieci, ale także dla innych maluchów, aby chociaż przez chwilę poczuć ciepło, aby zapomnieć o urągających warunkach, w których przyszło im wegetować, bo życiem tego nazwać nie można. To dzięki pomocy doktora Mengele, dla którego placówka była początkowo oczkiem w głowie, udało się stworzyć przedszkole z zabawkami, z książeczkami, kubkiem mleka czy kromką dodatkowego chleba. To była dla tych dzieci odrobina normalności, tego co powinny mieć w normalnym życiu. To nasza bohaterska Helene wraz z pomocą kilku romskich matek i pielęgniarek udało się prowadzić przedszkole do sierpnia 1944 roku. Gdy następowała likwidacja Ziegeunerlager, a więc obozu dla Romów i przedszkole zostaje zlikwidowane, a Helene po raz kolejny dostaje szansę na życie, żelazny list od doktora Mengele, który pozwala jej opuścić obóz, ale tylko jej, dzieci mają zostać zgładzone, bo przecież nie należą do czystej rasy. Dobrze się domyślacie, Helene do ostanie chwili nie opuściła swoich dzieci, a nawet więcej z wysoko podniesioną głową i kołysanką na ustach odjechała wprost do komory gazowej.

To piękna, wzruszająca i chwytająca za serce historia o bezgranicznym poświęceniu matki. To książka, która wzrusza i ściska za gardło. To książka wobec której nie da się przejść obojętnie, przeczytać, odłożyć na półkę i zapomnieć. To książka, która na długo pozostanie w głowie. Autor sugestywnie ukazuje nam obóz, gdzie królują nieustanny brud i odór, głód i strach, ale i w takim miejscu znaleźli się ludzie, którzy nie zapomnieli być ludźmi.

Nie będę dawać gwiazdek, bo żadna gwiazdka nie odda tego co Mario Escobar przedstawił na kartach Kołysanki z Auschwitz.
©Biblioteczka u Rudej
Są takie książki, które na długo zapadają nam w pamięci. Takie, których tematyka nie należy do przyjemnych, ale zdecydowanie każdy z nas powinien je znać. Mam tu na myśli literaturę obozową. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ostatnie pokolenie, które pamięta zdarzenia opisywane we wspomnianych książkach, nie będzie żyć wiecznie. Nie możemy dopuścić do tego, by to co przeżyli podczas II Wojny Światowej zostało zapomniane, wyparte. To właśnie naszym zadaniem jest pielęgnowanie historii.

Nie ukrywam, że często zdarza mi się sięgać po literaturę, która porusza wspomniany wyżej temat. Ostatnią przeczytaną przeze mnie książką jest Kołysanka z Auschwitz, autorstwa Mario Escobara. Opowiada ona o losach Helene Hennemann i jej rodziny.

Helene, jako rodowita Niemka, nigdy nie powinna trafić do obozu Auschwitz-Birkenau. Zapewne nigdy by tam nie trafiła, gdyby nie fakt, że wyszła za mąż za Roma Johanna i założyła z nim rodzinę. Kiedy po jej bliskich przychodzi policja, by umieścić ich w obozie, kobieta dobrowolnie zgłasza się by zabrano ją wraz z nimi. Mimo to, na miejscu zostaje ona oddzielona od męża. Razem z dziećmi zostaje umieszczona w cygańskich barakach. Jednak ze względu na swoje aryjskie pochodzenie i wykształcenie podejmuje pracę w obozowym szpitalu. Wkrótce doktor Mengele powierza w jej ręce prowadzenie przedszkola, mieszczącego się nieopodal jego laboratorium. Kobieta od początku zdaje sobie sprawę jaki los czeka jej podopiecznych, jednak za wszelką cenę chce zapewnić im jak najlepsze warunki życia, niejednokrotnie ryzykując swoim.

Kiedy zaczęłam czytać Kołysankę z Auschwitz nie nastawiałam się na szczęśliwe zakończenie. Mimo, to bardzo chciałam poznać losy bohaterów. Z każdą kolejną stroną było mi zwyczajnie przykro, że ludzie musieli przechodzić tak wielką gehennę. Ogrom cierpienia wyrządzonego człowiekowi przez drugiego człowieka zwyczajnie nie mieścił (i nie mieści) mi się w głowie. Zwłaszcza jeśli krzywdzone są dzieci, które w swoim krótkim życiu, nie zdążyły jeszcze dobrze poznać świata.

Zważywszy na trudną i ciężką tematykę, Mario Escobar potrafił tę historię pięknie ubrać w słowa. To nie tylko opowieść o heroicznej walce, ale także o bezwarunkowej miłości do bliźniego. Miłości, która nie zwraca uwagi na pochodzenie czy wiek. Opowieść o niezwykłej odwadze. Jest to zdecydowanie przejmująca, bardzo dobrze napisana książka. Mimo swojej niewielkiej objętości, przesycona do cna emocjami, które po jej zakończeniu pozostawiają nas w zadumie i zmuszają do refleksji.

Historia zawarta w Kołysance z Auschwitz nie jest wytworem wyobraźni autora. Escobar przy jej pisaniu inspirował się prawdziwymi losami Helene Hannemann. Autor w krótkiej notce na końcu książki wyjaśnia, które informacje są prawdziwe, a które nieco zmienił, by pozostawić czytelnikowi miejsce na choć trochę nadziei.

Cieszę się, że dzięki tej książce mogłam poznać historię Helene i jej rodziny. Zachęcam Was, byście również po nią sięgnęli - zdecydowanie jest to lektura warta uwagi.

Ocena: 6/6
©Kasia i Książki
Świadectwo matczynej miłości

Mario Escobar oddaje do rąk czytelników książkę o poruszającej historii matki, która dla swoich dzieci poszła prosto do piekła. Kołysanka z Auschwitz ukazuje losy Helene Hannemann, Niemki, która poślubiła mężczyznę romskiego pochodzenia. Johann był wirtuozem skrzypiec. Owocem ich miłości jest piątka dzieci. Niestety los nie był dla nich łaskawy. Pewnego majowego dnia 1943 roku niemiecka policja nasłana przez SS burzy spokój tej rodziny. Całe ich dotychczasowe życie runęło niczym domek z kart, a nadzieja na lepsze jutro zgasła niczym płomień. Mąż Helene ze względu na swoje romskie pochodzenie wraz z piątką dzieci mają zostać zesłani do obozu Auschwitz-Birkenau. Kobieta stając przed wizją rozdzielenia z dziećmi i mężem postanawia dobrowolnie pójść z nimi. Matka nie mogła pozwolić, by ktoś skrzywdził jej dzieci. Mario Escobar z pieczołowitą dokładnością opisuje losy tej rodziny. Ta wzruszająca opowieść ukazuje czarne karty z historii ludzkości. Poznajemy mrożące krew w żyłach opisy transportowania do obozu, podczas którego ludzie zostali okradani ze swego dobytku, ale co najgorsze z godności, która dla niemieckich żołnierzy nie miała najmniejszego znaczenia.

Helene wspólnie z innym więźniami rozpoczyna walkę o życie swoje i swoich najbliższych. Kobieta, jako wykształcona pielęgniarka, zostaje zmuszona przez doktora Mengele do założenia przedszkola na terenie obozu. Helene ma świadomość, iż dzieci z całego obozu poddawane są nieludzkim doświadczeniom. Pragnie jednak zapewnić dzieciom namiastkę normalności oraz stworzyć odrobinę nadziei w otaczającej ich mrocznej rzeczywistości. Historia, którą poznajemy na kartach tej książki, porusza nasze emocje. A świadomość, iż jest ona inspirowana prawdziwymi wydarzeniami potęguje bicie serca. Ta niezwykła opowieść o sile macierzyńskiej miłości uświadamia nam, jak wiele może znieść człowiek, a rodzicielska miłość skłania nas do największych poświęceń. Kołysanka z Auschwitz to książka, która powinna być dla nas nie tylko przestrogą, by nie powielać błędów historii, lecz również lekcją tego, abyśmy wiedzieli jak postępować w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu naszym najbliższym. I nie zamierzam rozwodzić się nad dylematem, czy w obecnych czasach rodzice są skłonni do takich poświęceń. Myślę, że to indywidualna sprawa każdego z nas. Życzę jednak nam wszystkim, abyśmy nie musieli nigdy stawać przed takimi dylematami.

Sam Mario Escobar przyznaje, że w jego twórczości pisarskiej ta książka pozostanie w jego pamięci jako książka, którą najtrudniej było mu napisać, w całej zawodowej karierze. Autor do głębi starał się oddać ducha Helene Hanneman. I myślę, że udało mu się to w pełni zrealizować. Dzięki tej książce pamięć o heroicznym czynie napędzanym siłą macierzyńskiej miłości już na zawsze pozostanie w pamięci czytelników. Mario Escobar porusza najdelikatniejsze struny naszych emocji, a postawa Helene udowadnia, iż ludzka godność ma najwyższą wartość. Kołysanka z Auschwitz to niezwykła książka będąca świadectwem bezgranicznej matczynej miłości. I choć druty wyznaczały granicę wolności, miłość matki nie miała granic. Warto sięgnąć do tej historii bowiem dzięki niej możemy uświadomić sobie, że matczyna miłość nie zna granic i sięga wyżej niż obozowe druty.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Wstrząsająca książka, której zakończenie sprawiło że długo nie mogłam przestać płakać..

Warto zerknąć