Likwidatorzy Czarnobyla: Nieznane historie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.02 / 5.00
liczba ocen: 8
Ilość stron (szacowana): 264
cena: 23.40
SMARTIDEAS#Google Analytics
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-20% 31.20 zł
39.00 zł
Pozostałe księgarnie
23.40 zł
31.12 zł
33.14 zł
33.64 zł
35.10 zł
35.10 zł
Opis:

Książka jest zapisem relacji ustnych tzw. likwidatorów Czarnobyla i ich rodzin. Przedstawia dramatyczne doświadczenia żołnierzy z republik bałtyckich związane z działaniami podejmowanymi w rejonie katastrofy w latach 1986-1988. Autor przybliża społeczność likwidatorów, warunki bytowe i życie codzienne w czarnobylskiej zonie. Kolejne rozdziały są wiernym odtworzeniem osobistych przeżyć, odczuć i przemyśleń likwidatorów począwszy od wezwania na miejsce tragedii, poprzez pracę w cieniu czarnobylskiego reaktora, aż po zmaganie się z codzienną rzeczywistością ZSRS po powrocie do domu i heroiczną walkę o odzyskanie zdrowia. Przekazy świadków poprzedzone są zarysem historii mobilizacji i udziału łotewskich oraz estońskich obywateli ZSRR w usuwaniu skutków katastrofy jądrowej. Zaprezentowane zostały także poszczególne etapy akcji dekontaminacyjnej na obszarze Ukrainy i Białorusi. Likwidatorzy Czarnobyla to pierwsza w Polsce i na świecie publikacja podejmująca temat buntu (lato 1986 roku) uczestników likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu.

Czytelnik pozna nigdy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne, prasowe oraz fotograficzne, w tym wykonane w czarnobylskiej zonie. Zasadniczym walorem książki jest fakt, że autor dokonał pogłębionej analizy dokumentów i relacji ustnych likwidatorów, umieścił je w szerszym kontekście historycznym, co pozwoliło na zgłębienie rzeczywistości społecznej sowieckiej Pribałtyki. prof. dr hab. Jarosław Moklak, Instytut Historii UJ Niezwykła lektura dla zainteresowanych historią XX w. oraz polityką i historią ZSRR. Znajdą w niej coś dla siebie wielbiciele wspomnień. Szczególnie adresowana jest do osób będących pasjonatami katastrofy w Czarnobylu.

Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Moja pierwsza myśl po przeczytaniu - że książka będzie obszerniejsza. Relacje zaledwie kilku osób z Łotwy. Znającym realia ZSRS i Rosji nic w nich nie wyda się zaskakujące. Brak jest książce dramatyzmu "Czarnobylskiej Modlitwy" Swietłany Aleksiejewicz. Dokumentacja zdjęciowa mniej niż uboga. Jako dokument zdecydowanie średnia.

Warto zerknąć