ebook Wojna i miłość: Katarzyna i Igor
3.81 / 5.00 (liczba ocen: 325)

Wojna i miłość: Katarzyna i Igor
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 39.99
wciąż za drogo?
EMPIK#EMPIK WTK
EMPIK#EMPIK WTK
39.99 zł
Inne proponowane

Poznali się na balu z okazji imienin carowej Aleksandry. To był pierwszy bal polskiej szlachcianki Katarzyny Jaxa-Raweckiej. Miała zaledwie siedemnaście lat, burzę niesfornych loków, a wieczorowa suknia uszyta z kremowej delikatnej tkaniny podkreślała jej smukłe kształty. Przetańczyła cały wieczór z carskim dragonem, porucznikiem Igorem Kaledinem. Gdy usłyszała od niego: „Cały mój świat to ty”, nie przypuszczała, że będzie musiała zdusić w zarodku kiełkującą w jej sercu miłość.

Nad Europę nadciągały bowiem ciemne chmury. Słychać było pierwsze pomruki Wielkiej Wojny... 

Polski romans historyczny, jakiego jeszcze nie było! Wystawiona na ciężką próbę miłość Katarzyny i Igora splata się z dramatycznymi losami rodziny Jaxa-Raweckich, których wojenny czas rozdzielił i ubrał w mundury wrogich armii.

Wojna i miłość: Katarzyna i Igor od Jolanta Maria Kaleta możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Długo szukałam odpowiednich słów by opisać tę książkę. Nadal nie jestem pewna czy te, które znalazłam są wystarczające. Spróbuję jednak.

Katarzyna i Igor poznają się na balu z okazji imienin carowej Aleksandry. Już wtedy, podczas tego pierwszego spotkania, wiedzieli, że są dla siebie całym światem. Widzieli ten świat w swoich oczach, czuli go w swoich dotykach. W swoich sercach mieli pragnienie by nigdy już się nie rozstawać. Czy jednak siedemnastoletnia polska szlachcianka i rosyjski porucznik w pułku dragonów mają szansę by razem budować przyszłość? W końcu Polacy to wichrzyciele, ciągle naiwnie marzący o wolności. Rosjanie natomiast to brutalni zaborcy. Czy może dziwić więc postawa rodzin, które nie wyrażają zgody na ten związek? To niestety nie jedyne zmartwienie młodych. Dla Polaków bowiem na horyzoncie pojawia się cień szansy na odzyskanie upragnionej wolności. Ceną jest wojna. Jej wybuch na dobre będzie chciał rozdzielić kochanków. Czy uda im się mimo wszystko odnaleźć siebie w tej wojennej zawierusze? Czy uda im się ją przeżyć? Czy miłość wystawiona na tak wielką próbę ma szansę w nich przetrwać?

Wojna i miłość to nie jest łatwa książka. Opowiada w końcu o niezwykle trudnych i dramatycznych czasach. Wojna mogła przynieść upragnioną wolność. Jej bohaterowie zdawali się znać jej cenę i być gotowi na nią, jednak czy wszyscy? Autorka mam wrażenie, bardzo dużą wagę przyłożyła do tego by tą cenę, którą musieli zapłacić bohaterowie tamtych wydarzeń, przybliżyć również czytelnikom. Bardzo wielkie wrażenie, zrobił na mnie wątek braci Katarzyny walczących w oddziałach armii zaborczych po przeciwnych stronach barykad. Autorka nie szczędziła swoim czytelnikom opisów wojennych tułaczek Katarzyny, Igora ale również ich rodzin. Stworzyła tym niezwykły portret tamtych czasów, dzięki czemu lektura tej książki wydawała się jeszcze bardziej poruszająca.

Jolanta Maria Kaleta wcześniej pisała powieści sensacyjno-kryminalno-przygodowe. Teraz postanowiła spróbować swoich sił w romansie historycznym. Jak jej poszło? Moim zdaniem fenomenalnie. Książka napisana jest z rozmachem i posiada w sobie pewną dozę takiego patosu sarmackiego, co jeszcze mocniej uwypukla cały wachlarz emocji w niej buzujących. Do napisania tej powieści autorka zainspirowała się historią miłosną pradziadków swojego męża Wasyla Kality i Katarzyny Niepielskiej. Ten osobisty ton, czuć mam wrażenie w tej książce doskonale, co dodaje jej autentyczności i zrozumienia dla wydarzeń, które zostały w tej powieści opisane. Co prawda jeśli chodzi o gatunek literacki, dla autorki do debiut. Jej doświadczenie pisarskie czuć jednak właściwie na każdej z ponad siedmiuset stron. Dla mnie to ogromna zaleta.

I tak trochę na marginesie.
Co prawda nie powinno oceniać się książki po okładce i raczej rzadko to robię. Jednak w tym wypadku nie sposób tego nie zauważyć. Wojna i miłość. Katarzyna i Igor poza fascynującym, porywającym i niezwykle wzruszającym wnętrzem, posiada piękną okładkę i jest wspaniale wydana. A że to jest tom pierwszy, z niecierpliwością będą wyglądać kolejnego.

Ocena: 6/6
©Kocham Cię, moje życie
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Kiedy zabierałem się za lekturę Wojny i miłości, miałem wiele obaw. Przeglądając opinie i oceny na portalach książkowych widziałem w prawdzie same pozytywne głosy, jednak nie zauważyłem pomiędzy nimi żadnego mężczyzny. Także samo określenie książki jako „romans historyczny” nie przyciągało mnie do niej jak magnes. Kiedy zaś zauważyłem gdzieś porównanie losów Katarzyny i Igora do historii Tatiany i Aleksandra z Jeźdźca miedzianego, ręce całkowicie mi opadły i prawie przeszła chęć na czytanie.

  Przyznam, że początki lektury wcale nie były łatwe, zirytowany czasami przewracałem oczyma, kiedy czytałem jak Katarzyna wzdycha nieustannie do wybranka swojego serca. Potem jednak nadeszła wojna i wszystko zostało wywrócone do góry nogami. Także moje kiełkująca opinia o tej książce.
  Jak wiadomo, autorka jest historykiem i przygotowując się do napisania tej powieści, dokładnie zgłębiła wszelkie aspekty historyczne opisywanego okresu. Połączenie fikcji z faktami wyszło Kalecie nadzwyczaj dobrze. Autentyczności całej historii dodawał fakt iż w opowieści można spotkać wiele postaci historycznych, oraz to, że inspiracją do napisania tej powieści była autentyczna historia rodzinna. Smaczkiem jest wiele ciekawych opisów krwawych bitew, które rozpalą wyobraźnię każdego czytelnika. Pisarka niczym prawdziwy batalista wielokrotnie wrzuca czytelnika w sam środek ogromnej bitwy, dając naprawdę poczucie uczestnictwa w tej ogromnej rzezi jaką były zmagania podczas I wojny światowej. Także działania czerwonej, bolszewickiej zarazy dają czytającemu wiele wrażeń i uzmysłowią niejednemu okropności tego trudnego okresu historycznego.

  Wspomniałem wcześniej, że książka nazwana jest „romansem historycznym”. Historii w tej powieści wiele i choć czasami fakty historyczne i polityka potrafią czytelnika przytłoczyć, to bez tej otoczki czytającemu ciężko byłoby odnaleźć się w całej historii. Sam wątek romansowy nie przytłacza i nie jest skonstruowany tak, aby być dominującym. Dlatego porównywanie tej książki do naiwnego i momentami śmiesznego (przynajmniej dla mnie) Jeźdźca miedzianego jest dla Wojny i miłości krzywdzące. Powieść Kalety jest od historii Paulliny Simons o wiele lepsza, bogatsza nie tylko w historię, która daje czytelnikowi wiedzę, ale też w same emocje, których wiele w powieści. Skonstruowana jest też tak, że odnajdą się w niej nie tylko kobiety. Wydaje mi się, że moja opinia jest dobrym przykładem, że o losach Katarzyny i Igora może przeczytać i być zadowolonym z lektury, także mężczyzna.

  Będę oczywiście oczekiwał na drugi tom, a z dobrze poinformowanych źródeł, wiadomo mi, że w kolejnej opowieści losy bohaterów będą nie mniej dramatyczne. Jolanta Maria Kaleta, niczym George R. R. Martin nie szczędzi wielu cierpień swoim bohaterom, śmierć jest ich wiernym towarzyszem.

  Ocena: 4+/6

Warto zerknąć