Kata
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.70 / 5.00
liczba ocen: 225
Ilość stron (szacowana): 488
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
29.90 złpremium: 17.94 zł
-22% 23.32 zł
25.42 zł
29.90 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
20.93 zł
24.81 zł
24.82 zł
25.05 zł
25.42 zł
25.42 zł
26.91 zł
26.91 zł
29.90 zł
29.90 zł
29.90 zł
Opis:

Islandzka odpowiedź na #metoo. Mroczna powieść o kobiecości, macierzyństwie, rozpaczy i zemście. Głos w sprawie przemocy wobec kobiet równie mocny jak słynne, obsypane nagrodami „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”.

Nastoletnia córka Katy, Vala, zostaje uznana za zaginioną. By przetrwać okres cierpienia i żałoby, Kata wraz z mężem wpadają w wir pracy. Po roku od zaginięcia do drzwi puka policja z informacją, że odnaleziono zwłoki odpowiadające rysopisowi dziewczyny. Pojawia się też ślad, który może doprowadzić do potencjalnego mordercy.
Kata tymczasem wszczyna własne śledztwo i wpada na trop grupy podejrzanych. Wtedy rozpoczyna się jej zemsta i budząca grozę walka o sprawiedliwość. Kata działa bezkompromisowo zgodnie z zasadą, że dopóki prawa kobiet i mężczyzn nie zostaną zrównane, kobiety będą realizować swój własny program: obrona, kara, siostrzeństwo!

„To niezwykle mocna książka!” – Egill Helgason, najważniejszy obecnie islandzki krytyk literacki

O Autorze:
STEINAR BRAGI – czołowy islandzki prozaik. Jego powieść „Kobiety” (org. Konur) zyskała ogromne uznanie krytyków i czytelników w wielu krajach na całym świecie, a także zdobyła nominację do prestiżowej Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej. Od tamtego czasu sprawy społeczne są ważnym tematem jego twórczości.

Kata od Steinar Bragi możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Recenzje blogerów
Jedna z tych trudnych książek, której warto dać szansę.

Kata to mroczna powieść o kobiecości, macierzyństwie, rozpaczy i zemście, a zarazem mocny głos w sprawie przemocy wobec kobiet. Potraktowano ją jako Islandzką odpowiedź na #metoo, przy czym problemy islandzkich kobiet nie wyróżniają się spośród wszystkich krzywd doświadczanych przez kobiety innych narodowości na całym świecie. Na przykładzie rodziny Katy autor pokazał prawdziwy obłęd zranionej matki i skrzywdzonej kobiety.

Kata to książka, do której podeszłam z ogromnym zainteresowaniem ze względu na mocno rozbudowany wątek kryminalny związany z zaginięciem nastoletniej dziewczyny. Spodziewałam się powieści na kształt kryminału psychologicznego, a to co otrzymałam było jednak bardziej thrillerem psychologicznym, mocno przerażającym i zapadającym w pamięć ze względu na opisywane w nim problemy. Im głębiej wchodziłam w tę historię, tym bardziej moje myśli skupiały się na problemach społecznych, które autor opisał na przykładzie rodziny Katy i zapominałam o węszeniu w poszukiwaniu potencjalnego sprawcy. Niektóre fragmenty powodowały mętlik w głowie, czasami robiło mi się po prostu przykro i jakoś tak nieprzyjemnie. Fabuła skoncentrowana jest na kobietach i jednocześnie porusza ważne problemy związane z dyskryminacją oraz doświadczaniem fizycznej i psychicznej przemocy ze strony mężczyzn. Opisy, którymi posługuje się autor, bywają brutalne i przerażające, a ich uniwersalność jeszcze mocniej wpływa na psychikę czytelnika.

Wstała, chciała wyjść, a on poszedł za nią, zagrodził jej drogę w drzwiach, spytał ponownie i znów odpowiedziała, że nie chce się z nim kochać. Wtedy przewrócił ją na podłogę i pociągnął za włosy w głąb mieszkania. Złamał jej kość policzkową nogą od krzesła, a gdy się ocknęła, był w niej, wyżywał się na niej i spuścił się jej na twarz. Potem usiadł, pił i poniżał ją, wypominał cały ich związek, żeby podkreślić jak obrzydliwa i bezwartościowa z niej osoba, jeszcze kilka razy przeciągnął ją za włosy po mieszkaniu, kopał, ponownie ją zgwałcił i w końcu wyrzucił z domu, a za nią jej rzeczy.

Powieść Steinara Bragi nie należy do łatwych, ale uważam, że warto poświęcić jej kilka godzin swojego życia. Jej wielowątkowość może momentami przytłoczyć, ale mam wrażenie, że właśnie przez to czytelnik mocniej wejdzie w tę historię. Początkowo autor bardziej skupił się na przedstawieniu wątku kryminalnego i wprowadzeniu czytelnika w sprawę zaginięcia Vali. Opisana została impreza szkolna, z której nastolatka nie wróciła, przedstawiono również fragmentaryczne zeznania uczestników i pojawiali się śledczy, którzy pełnili rolę doręczycieli wiadomości i kręcili się koło Katy i jej męża jeszcze bardziej ich drażniąc. Później zaczęły się schody – i w życiu matki zaginionej dziewczyny, ale również w odbiorze powieści przez czytelnika. Mam wrażenie, że właśnie w tym momencie Kata zaczyna zdawać sobie sprawę, że jej córka prawdopodobnie nigdy już nie wróci do domu, a czytelnik – jako obserwator – wchodzi za nią w najtrudniejsze fazy żałoby. Zaczyna się balansowanie na granicy fikcji i rzeczywistości, pojawiają się problemy osobiste, trudności z opanowaniem własnych emocji i uczuć oraz próba rozwiązania tajemniczego zaginięcia córki, która ostatecznie prowadzi matkę na skraj załamania psychicznego.

Autor zapewnił czytelnikom prawdziwy rollercoaster podsuwając pod nos kolejne problemy załamanej matki, a jej zróżnicowane stany przedstawiał bardziej dynamicznymi opisami przeplatanymi z tymi monotonnymi i rozwleczonymi do granic możliwości. Na dobrą sprawę moim jedynym poważnym zarzutem w stosunku do tej powieści to te przydługie momenty, które z jednaj strony budują klimat, ale z drugiej zaczynają jednak otępiać. Cała ta powieść budzi w czytelniku niepokój poprzez pokazanie brutalności i niesprawiedliwości, która czai się za rogiem na każdego, kto się jej nie spodziewa. Mimo wszystko zasługuje na szansę.

W tej powieści jest wszystko – zaczynając od zagadki kryminalnej, przechodząc przez skomplikowane relacje między rodzicami a dziećmi i problemy małżeńskie, dochodząc do problemów społecznych, które często są ignorowane. Nie zabrakło profili psychologicznych osób przeżywających żałobę i doświadczających krzywdy z zewnątrz. Mnóstwo tu bezradności i smutku, który wydaje się aż zjadać bohaterów od środka. Momentami monotonna historia mimo wszystko robi piorunujące wrażenie i zmusza do myślenia. Czytając takie książki mam wrażenie, że staję się lepszym człowiekiem, bo one poniekąd uczą mnie empatii i moja świadomość w pewnym zakresie zwiększa się, ale też uczę się, jak ważne staje się reagowanie na krzywdę innego, nawet obcego, człowieka.

Ocena: 4+/6
©Rude recenzuje
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć